25. 04.
26. 04.
«

Slováci sa netešili, vyhrali len nasadené tímy

Štvrtok priniesol ďalšie štyri zápasy prvého kola play-off a z víťazstiev sa v nich tešili len nasadené tímy - Rangers, Sharks, Blues a Avalanche. Posledné dva potrebovali na rozhodnutie predĺženie.

VÝCHODNÁ KONFERENCIA

NEW YORK RANGERS – PHILADELPHIA FLYERS 4:1 (stav série: 1-0)

Henrik Lundqvist čelil v zápase len 15 strelám, ale inkasoval ako prvý. V ôsmej minúte otvoril skóre tvrdou strelou obranca Andrew MacDonald. Netrvalo však dlho a aktívnejší Rangers stav vyrovnali, keď sa v jedenástej minúte presadil dôrazný Mats Zuccarello. V druhej tretine si Flyers vytvorili najviac svojich šancí, ale vedenie si už neobnovili. Dobre chytal aj Ray Emery, ktorému pri jednej strele pomohla aj tyčka. V tretej tretine pomohli „jazdcom“ aj časté vylúčenia hostí. Už to prvé využili na strelenie dvoch gólov v rozmedzí 47 sekúnd. Počas štvorminútového vylúčenia Jasona Akesona za vysokú hokejku poslal newyorský tím do vedenia Brad Richards a po peknej kombinácií ho zvýšil Derek Stepan. Pri oboch góloch asistoval Martin St. Louis a na druhý nahrával Richards, ktorý mal prsty aj v poslednom góle. Na konečných 4:1 uzavrel v 56. minúte Carl Hagelin, ktorý dorazil do brány strelu prvej hviezdy zápasu. Flyers v tretej tretine vyslali na bránu len jednu strelu. Emery nakoniec duel opustil s 32 zásahmi.

Flyers prehrali v Madison Square Garden svoj deviaty zápas v rade od februára 2011 a Rangers budú veriť, že táto séria bude natiahnutá v nedeľu, kedy sa na newyorskom ľade odohrá druhý zápas série.

Hviezdy duelu: 1. B. Richards (NYR), 2. M. St. Louis (NYR), 3. M. Zuccarello (NYR)

Brad Richards, útočník Rangers: „Keď dostanete štvorminútovú presilovku za stavu 1:1 v zápase play-off a keď v nej nestrelíte gól, tak sa to môže dosť rýchlo otočiť proti vám a môžu na tom stavať oni. Streliť ten jeden gól bolo kľúčové. Ísť naspäť na ľad a streliť ten druhý, to nám vyhralo zápas.“

Claude Giroux, útočník Flyers: „Nemali sme veľa striel, ale urobili sme veľa dobrých vecí. Existuje dôvod, prečo sa hrá na sedem zápasov. Pozrieme sa na to, čo sme urobili zle a na druhý zápas budeme pripravení. Budeme v poriadku. Nie je čas začať panikáriť. Je to iba jeden zápas.“

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

ST. LOUIS BLUES – CHICAGO BLACKHAWKS 4:3 P3 (stav série: 1-0)

Prvé ani druhé predlženie rozhodnutie neprinieslo, ale tretie netrvalo tak dlho. Už 26 sekúnd po jeho začiatku ukončil dlhý zápas Alexander Steen, ktorý rozhodol o výhre St. Louis 4:3 nad Chicagom. Ryan Miller k nej pomohol 39 zákrokmi. Ako prvý kapituloval jeho náprotivok Corey Crawford, ktorý čelil 52 strelám. V piatej minúte nestačil na dôrazného Adama Cracknella. Blackhawks sa však podarilo otočiť, keď sa presadili obrancovia Johny Oduya a počas prvej presilovej hry Brent Seabrook. O zhruba minútu neskôr vyrovnal stav po peknej prihrávke Shattenkirka Vladimir Tarasenko a bolo vyrovnané. Do šatne však išlo s vedením Chicago, ktoré mu vrátil z brejku Patrick Kane. Po päťgólovej prvej tretine nasledovalo dlhé čakanie na ďalší gól. Ten padol až v 59. minúte, kedy si Chicago neustrážilo tesné vedenie a Jaden Schwarz vynútil predĺženie. V tom prvom bolo bližšie k víťazstvu hosťujúce mužstvo, ale od druhého prevzali iniciatívu domáci a nakoniec aj vyhrali po góle Steena z tesnej blízkosti bránkoviska.

V najdlhšom zápase histórie Blues hrali aj dvaja Slováci. Marián Hossa odohral 29 a pol minúty a zaznamenal štyri strely a dva mínusové body. Michal Handzuš si pripísal len jeden mínusový bod a jednu strelu, pričom na ľade strávil 26 minút. Na vhadzovaniach mal 54% úspešnosť. Druhý zápas sa odohrá v sobotu, opäť v Scottrade Center.

Hviezdy duelu: 1. A. Steen (STL), 2. V. Tarasenko (STL), 3. J. Schwartz (STL)

Jaden Schwarz, útočník Blues: „Neprestávali sme hrať, neprestávali sme veriť. Točili sme všetky útoky. Mali sme šance a nikdy sme nepochybovali.“

Patrick Kane, útočník Blackhawks: „Samozrejme, teraz je to nepríjemné. Dôležité je však uvedomiť si, že je to len jeden zápas. Máme tu teraz zmenu a nasleduje zápas popoludní, čo je ale na tom tá najlepšia vec. Pokúsime sa zistiť, čo môžeme zlepšiť, a dúfajme, že to v druhom zápase aj urobíme.“

COLORADO AVALANCHE – MINNESOTA WILD 5:4 PP (stav série: 1-0)

Paul Stastny skončil trojbodový a strelil dva najdôležitejšie góly Colorada. K výhre 5:4 v otváracom zápase série proti Minnesote pomohol troma asistenciami aj Nathan MacKinnon, kým Semion Varlamov urobil v súboji ruských brankárov 29 zákrokov, o tri viac ako Iľja Bryzgalov. Ten inkasoval ako prvý v 14. minúte, kedy Gabriel Landeskog zužitkoval peknú prihrávku Stastneho. Vedenie však netrvalo dlho a Charlie Coyle vyrovnal stav z dorážky Pariseho strely. S nerozhodným stavom sa začínala druhá tretina, v ktorej si však dobrú východiskovú situáciu vytvoril hráči Wild. Ryan Suter počas presilovky v strede tretiny vyslal úspešnú strelu od modrej, ale na ňu o tri minúty ešte odpovedal Ryan O’Reilly, ktorý dostal na hokejku puk a dlho s ním nevymýšľal – vystrelil príklepom. Minnesota však do šatne išla s dvojgólovým náskokom, keď na góly Erika Haulu a Kylea Brodziaka nikto do prestávky už neodpovedal. Colorado sa v tretej tretine snažilo niečo urobiť s výsledkom a nádej mu v 48. minúte dodal Jamie McGinn, ktorý prekonal Bryzgalova dorážkou z tesnej blízkosti. Výbornú robotu urobil O’Reilly, ktorý získal v útočnom pásme puk a vyslal ho na bránu. Po kontaktnom góle prišiel čas Paula Stastneho. Najskôr počas hry bez brankára vynútil predĺženie 13,4 sekundy pred koncom a nakoniec v ôsmej minúte nadstaveného času po prihrávke MacKinnona prekonal Bryzgalova naposledy.

Druhý zápas série sa odohrá opäť v Denveri a je na programe v sobotu. V tom prvom domácemu tímu chýbal center John Mitchell, ktorého trápi otras mozgu. Na druhej strane chýbal Dany Heatley, ale ten bol len zdravým náhradníkom.

Hviezdy duelu: 1. P. Stastny (COL), 2. R. O’Reilly (COL), 3. N. MacKinnon (COL)

Patrick Roy, tréner Avalanche: „Veríme si a niekedy aj keď nehráme svoj najlepší zápas, tak kvalitou nášho tímu je, že nájdeme spôsob ako vyhrať. A to chcete vidieť v play-off. Páči sa mi, akí sme vytrvalí.“

Ryan Suter, obranca Wild: „Musíme sa z toho poučiť a uvedomiť si, že zápasu niet koniec, pokiaľ nie je naozaj ukončený. Musíte hrať až dokonca.“

SAN JOSE SHARKS – LOS ANGELES KINGS 6:3 (stav série: 1-0)

Tradiční kalifornskí rivali sa stretli v play-off po tretí raz od roku 2011, pričom v lanskom roku Kings vyradili Sharks po vyrovnanej sedemzápasovej sérii, v ktorej oba tímy využívali výhodu domáceho prostredia. To sa potvrdilo aj v otváracom zápase tohtoročnej série prvého kola, v ktorom si „žraloci“ zgustli na „kráľoch“ po výsledku 6:3. Skóre síce naznačuje miernu vyrovnanosť duelu, no prvé dve tretiny hrali v podstate len domáci. V prvom dejstve si vypracovali trojgólové vedenie po presných zásahoch Joea Thorntona, dvojbodového Tomáša Hertla a Patricka Marleaua. Pre Hertla to bol prvý duel od 19. decembra, kedy utrpel zranenie kolena po kolízii s kapitánom jeho súpera, Dustinom Brownom. V druhej časti hry pridali Sharks ďalšie dva góly, keď sa presadili druhý navrátilec do zostavy, Raffi Torres, ktorý strelil víťazný presný zásah a dvojbodový Marc-Edouard Vlasic v presilovej hre. San Jose malo niekoľko šancí zvýšiť svoj náskok, no Los Angeles niekoľkokrát zachránila konštrukcia brány. Po piatom inkasovanom góle opustil bránu Kings Jonathan Quick s 23 zákrokmi a nahradil ho Martin Jones. Ten mal v tretej tretine málo práce, keďže iniciatívu prebrali hostia a odmenou im boli góly Jakea Muzizna, Slavu Vojnova a Trevora Lewisa. Viac z 34 pukov však za chrbát Anttiho Niemiho nedostali, navyše, v závere upravil skóre strelou do prázdnej brány taktiež dvojbodový Brent Burns. James Sheppard nazbieral dve asistencie. Na Jonesa vyslali hráči Sharks v záverečnom dejstve len štyri strely.

V akcii nechýbal slovenský krídelník Marián Gáborík, ktorý odohral 19 minút a 37 sekúnd, počas ktorých ohrozil súperovu bránu dvomi strelami a rozdal dva bodyčeky. Za San Jose nenastúpil český útočník Martin Havlát, ktorý sa v predposlednom dueli základnej časti zaskvel hetrikom a asistenciou. Druhý zápas série je na programe v nedeľu v SAP Center.

Hviezdy duelu: 1. M. Vlasic (SJS), 2. R. Torres (SJS), 3. J. Sheppard (SJS)

Todd McLellan, tréner Sharks: „V prvých dvoch tretinách sme im veľa neumožnili, útočili sme a všetci naši hráči v tom boli zahrnutí. Myslím si, že aj náš brankár urobil niekoľko dobrých zákrokov, aby nás udržal vo vedení. Špeciálne formáce tiež hrali dobre. “

Dustin Brown, kapitán Kings: „Neboli sme pripravení hrať hneď od začiatku. Len sme sa snažili doháňať stratu, boli sme naozaj ľahkovážni. Keď nie ste dôrazní a oni vás napádajú, tak ľahko môžete stratiť puky a oni z toho mali potom šance. Mohlo to dopadnúť aj horšie.“

M. Handzuš (CHI) 25:55 0 0 0 -1 1 0
M. Hossa (CHI) 29:33 0 0 0 -2 4 0
M. Gáborík (LAK) 19:37 0 0 0 0 2 0