29. 03.
30. 03.
«

Canadiens postúpili, Kings nepomohol ani gól Gáboríka

V utorok sme spoznali prvý postupujúci tím, keď Montreal vyhral aj zápas číslo 4. K postupu sa priblížili aj hráči Bostonu a Rangers, ktorí vo svojich sériách vedú 2:1 na zápasy. Už len krok zase chýba San Jose.

VÝCHODNÁ KONFERENCIA

MONTREAL CANADIENS - TAMPA BAY LIGHTNING 4:3 (kon. stav série: 4-0)

A máme tu prvý postupujúci tím. Tampa Bay narazila v prvom kole na stenu menom Montreal, ktorý nezaváhal ani v jednom zápase a po štyroch dueloch postúpil do druhého kola. V zápase číslo 4 vyhral na domácom ľade 4:3 vďaka gólu Maxa Paciorettyho, ktorý padol 42,6 sekundy pred koncom zápasu. Canadiens sa ujali vedenia už v tretej minúte, kedy sa z protiútoku presadil Daniel Briere, ktorý v oblasti pred bránou zúročil prihrávku zľava od Dalea Weiseho. V 16. minúte už domáci viedli 2:0, keď v strednom pásme získal puk Brian Gionta, prihral ho Larsovi Ellerovi a ten strelou príklepom spoza ľavého kruhu rozveselil divákov v Bell Centre. Lightning mohli znížiť na konci tretiny, ale Carey Price bol pri šanci Teddyho Purcella pozorný. „Bolts“ sa ho nakoniec dočkali v úvode druhej tretiny, kedy Montreal hral presilovku, Alexejovi Jemelinovi spoza brány ušiel puk, pred ňou sa ho zmocnil Ondřej Palát, ktorý obkorčuľoval bránu a spoza nej dôrazným zakončením prekonal Pricea. Trvalo však len necelú minútu a opäť bolo vedenie domáceho tímu dvojgólové. Na 3:1 zvyšoval strelou z pravého kruhu Brendan Gallagher. To bol aj koniec Andersa Lindabäcka v bráne Tampy. Opustil ju so 17 zákrokmi. Sedem minút pred koncom tretiny sa prvým väčším zákrokom prezentoval Kristers Gudlevskis. Ten urobil dôležitý zákrok aj v tretej tretine, kedy sa Lightning podarilo stav vyrovnať. V úvode tretiny skóroval Victor Hedman, ktorý so šťastím zakončoval spoza brány. Puk sa do nej odrazil od Pricea. O tri minúty neskôr bol stav 3:3, keď brankára „Habs“ prekonal Tyler Johnson. Gudlevskis sa prezentoval veľkým zákrokom aj v 50. minúte, kedy sa naňho sám rútil Gallagher. Neinkasoval ani pri neskoršom prečíslení. Od 58. minúty hral Montreal presilovku a práve počas nej skóroval Pacioretty. Na tento gól už Lightning neodpovedali. Gudlevskis ukončil duel so 16 zákrokmi, Price s 20.

Séria sa ukončila nečakane rýchlo, ale Montreal postúpil do druhého kola najrýchlejším možným spôsobom úplne zaslúžene. Narazí v ňom buď na Boston Bruins alebo Detroit Red Wings. Richard Pánik v utorkovom zápase nenastúpil.

Hviezdy duelu: 1. M. Pacioretty (MTL), 2. R. Bourque (MTL), 3. O. Palát (TBL)

Michel Therrien, tréner Canadiens: „Ukončili sme sezónu sebavedomo a hrali sme počas ostatných šiestich alebo siedmich týždňov dobrý hokej. Sebavedomie je veľký faktor. Náš tím verí v spôsob, ktorým hráme, takže zápasy začíname s úmyslom vyhrať ich. Ak sa pozriete na zápasy v play-off, diktovali sme v nich tempo vždy my.“

Jon Cooper, tréner Lightning: „Je dobre známe, čím si tento tím v tomto ročníku prešiel. Pre nás to bol ročník zmien, ktorý dopadol neuveriteľne pozitívne. Myslím, že sme mali 12 hráčov, ktorí debutovali v tejto sérii v play-off NHL. Som si istý, že to je niečo výnimočné.“

DETROIT RED WINGS - BOSTON BRUINS 0:3 (stav série: 1-2)

Boston podal svoj najlepší výkon v play-off, strelil dva góly v prvej tretine a po prvýkrát sa ujal vedenia v sérii proti Detroitu, ktorý v utorok porazil 3:0. Kľúčový bol aj výkon Tuukku Raska, ktorý pri svojom štvrtom čistom konte v play-off urobil 23 zákrokov, ale len veľmi málo ch robil zo sekundárnych šancí. Bruins vyšla v druhom zápase v rade prvá dvadsaťminútovka, v ktorej sa do prvej veľkej šance dostal už vo štvrtej minúte Dougie Hamilton. Red Wings zachránila pravá tyčka. Hamilton sa svojho momentu dočkal v strede tretiny po tom, čo hral Detroit oslabenie po zlom striedaní. Receptom na úspech bola do horného rohu mierená strela švihom z pravého kruhu. Zle načasované striedanie bolo aj zárodkom druhého gólu Bruins, ktorý padol v 16. minúte. Pozorný Kevan Miller poslal dlhú prihrávku Shawnovi Thorntonovi, ktorého zakončenie dorazil do brány Jordan Caron. V druhej tretine sa k šanciam dostali aj hráči Red Wings, ktorí však na zníženie nevyužili ani pomerne dlho trvajúcu presilovú hru o dvoch hráčov. V tretej tretine pokračovala snaha Red Wings niečo s výsledkom urobiť, ale chýbali vyložené šance. Jenu na druhej strane spálil Brad Marchand, ktorý zakončoval do odkrytej brány, no i tak trafil vzdialenejšiu tyčku. Nakoniec sa Boston ešte dočkal gólu. Na konečných 3:0 zvýšil v 59. minúte Patrice Bergeron, ktorý po „prihrávke“ Tomáša Tatara trafil z vlastného pásma prázdnu bránu Red Wings. Tí definitívne prišli o šancu zvrátiť výsledok.

Zápas číslo štyri sa odohrá v Detroite a je na programe vo štvrtok. V tom utorkovom nastúpili traja zo štyroch Slovákov. Kým Andrej Meszároš nehral, Zdeno Chára na ľade strávil 25 a pol minúty. Z duelu si odniesol plusový bod a dve strely. Tomáš Tatar a >Tomáš Jurčo zaznamenali po mínusovom bode a jednej strele. Prvý menovaný odohral 15 a pol minúty a dve strávil aj na trestnej lavici. Jurčo odohral necelých 12 minút.

Hviezdy duelu: 1. T. Rask (BOS), 2. D. Hamilton (BOS), 3. P. Bergeron (BOS)

Patrice Bergeron, center Bruins: „Takýmto spôsobom musíme hrávať. Takto dosiahneme úspech, keď budeme prví pri puku a keď budeme narúšať ich výpady.“

Mike Babcock, tréner Red Wings: „Myslím si, že dnes večer sme na ľade vyzerali ako deti. A to určite. Nepochybujem o tom.“

PHILADELPHIA FLYERS - NEW YORK RANGERS 1:4 (stav série: 1-2)

Martin St. Louis a Dan Girardi zaznamenali po góle a asistencii, aby v utorok doviedli Rangers k hladkej výhre 4:1 nad Philadelphiou, ktorej fanúšikovia pripravili newyorskému tímu nehostinné prostredie. Bolo to však práve oni, ktorí odchádzali z arény so zvesenými hlavami. „Jazdci“ sa ujali vedenia 2:1 aj vďaka 31 zákrokom Henrika Lundqvista. Ray Emery nezačal ideálne a hneď z prvej väčšej šance kapituloval. V štvrtej minúte ho prekonal Derek Stepan. Kým Lundqvist sa rozchytával, Emery v 11. minúte vyťahoval puk z brány už po druhýkrát. Tentokrát za jeho chrbtom skončila strela Girardiho, ktorú do brány usmernil St. Louis. Aj Emery nakoniec vytiahol zopár zákrokov a mal aj radosť, keď sa v 18. minúte počas hry štyroch proti štyrom podarilo vsietiť kontaktný gól Markovi Streitovi. Flyers boli krátko po góle blízko aj k vyrovnaniu, no Lundqvista podržala bránková konštrukcia. Po zmene strán mala viac z hry Philadelphia, ktorá sa snažila streliť kontaktný gól. Skóroval však Girardi, ktorý v 26. minúte zvyšoval vedenie „jazdcov“ na 3:1. Tím podržal aj Lundqvist, ktorý do konca druhej tretiny urobil tri väčšie zákroky. Chytal spoľahlivo aj v tretej tretine, ale v jej tretej minúte mu opäť pomohla aj tyčka. Flyers tlačili, no definitívnu bodku za zápasom dal Daniel Carcillo, ktorému pred bránu poslal peknú prihrávku Dan Boyle. Ten predtým získal vo vlastnom pásme puk a prekorčuľoval ním po ľavej strane. Bol to aj Emeryho koniec. bránu opustil so 16 zákrokmi a prišiel do nej Steve Mason, ktorý predošlé zápasy vynechal pre zranenie. Do konca duelu už urobil len tri rutinné zákroky.

Rangers vyhrali tretí zápas rovnakým pomerom ako prvý, a tak sa opäť ujali vedenia v sérii. Do štvrtého duelu, ktorý sa odohrá v piatok vo Philadelphii, sa vstúpi za stavu 2:1 na zápasy pred newyorský tím.

Hviezdy duelu: 1. D. Girardi (NYR), 2. M. St. Louis (NYR), 3. R. Nash (NYR)

Alain Vigneault, tréner Rangers: „Vedeli sme, že sa tento zápas bude hrať v nehostinnom prostredí. Nie len, že sme boli na to pripravení, ale naši hráči z toho aj tažili.“

Claude Giroux, útočník Flyers: „Budeme na štvrtý zápas pripravení. Vyrovnáme stav série a vrátime sa späť do New Yorku.“

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

LOS ANGELES KINGS - SAN JOSE SHARKS 3:4 PP (stav série: 0-3)

Los Angeles viedlo v prvom domácom zápase série proti San Jose 2:1 i 3:2, ale nakoniec prehralo 3:4. Sharks si vybojovali postupový mečbal v predĺžení, v ktorom sa do čierneho trafil aj so šťastím Patrick Marleau. Antii Niemi urobil 28 zákrokov, kým Jonathan Quick čelil 40 strelám. Prvý gól inkasoval už vo štvrtej minúte, kedy hrali Sharks presilovku. Brent Burns netrafil puk ideálne, no jeho strela sa odrazila od hráčov Kings až do brány. Tí sa snažili rýchlo odpovedať, ale Niemi bol pozorný. Ku koncu tretiny zase musel svoj tím podržať Quick. Druhá dvadsaťminútovka priniesla vyrovnanie. Počas presilovky skóroval strelou z prvej Jarret Stoll a bolo 1:1. O tri minúty neskôr sa pekným gólom prezentoval Marián Gáborík, ktorý získal puk ešte vo vlastnom obrannom pásme a prekorčuľoval s ním po ľavej strane až pred bránu. Vedenie domácich však tiež netrvalo dlho. V 30. minúte tečoval strelu Jasona Demersa Matt Nieto. O ďalší obrat sa mohol postarať Desjardins, ale Quick jeho šancu šesť minút pred koncom tretiny zneškodnil. Los Angeles sa snažilo obnoviť si vedenie a v závere tretiny hralo presilovku. Počas nej Gáborík nastrelil tyčku. Presilovku tím dohrával v tretej tretine a strelu Anžeho Kopitara usmernil do brány Jeff Carter. Sharks mali následne prevahu a nakoniec sa dôraznému Tomášovi Hertlovi podarilo vyrovnať v 50. minúte. Obe strany mali do konca normálnej hracej doby šance, ale nakoniec najbližší gól padol až v predĺžení. Aj so šťastím sa v siedmej minúte za chrbát bezmocného Quicka dostala strela Marleaua. Puk sa do brány odrazil od hokejky Slavu Vojnova.

San Jose bude mať šancu rozhodnúť o svojom postupe už vo štvrtok, kedy sa v Los Angeles odohrá štvrtý zápas série. Gáborík v tom treťom odohral takmer 21 minút a okrem gólu si pripísal aj jeden plusový bod a tri strelecké pokusy. Jeho tím bude mať vo štvrtok poslednú šancu začať obrat. Ten však proti rozbehnutým „žralokom“ nevyzerá príliš reálne.

Hviezdy duelu: 1. P. Marleau (SJS), 2. D. Doughty (LAK), 3. J. Stoll (LAK)

Patric Marleau, útočník Sharks: „Sú to dobré pocity, ale stále máme pred sebou veľa roboty.“

Dustin Brown, kapitán Kings: „V tejto časti série sme potrebovali nájsť spôsob, ako vyhrať tento zápas. To sa nestalo. Sme vo väčšej diere a teraz budeme musieť prísť na to, ako z nej von.“

Z. Chára (BOS) 25:38 0 0 0 +1 2 0
T. Tatar (DET) 15:20 0 0 0 -1 1 2
T. Jurčo (DET) 12:43 0 0 0 -1 1 0
M. Gáborík (LAK) 20:46 1 0 1 +1 3 0