28. 03.
29. 03.
«

Blackhawks, Jackets a Stars vyrovnali série, Hossa asistoval

Streda sa niesla v znamení vyrovnávania stavov sérií. V atraktívnych zápasoch sa z víťazstiev tešili Columbus, Dallas a Chicago. K výhre Blackhawks prispel jedným bodom aj Marián Hossa.

VÝCHODNÁ KONFERENCIA

COLUMBUS BLUE JACKETS – PITTSBURGH PENGUINS 4:3 PP (stav série: 2-2)

Aj štvrtý zápas série medzi Columbusom a Pittsburghom mal rovnaký priebeh ako predošlé tri. Jeden tím otvoril skóre a viedol 3:1, no nakoniec sa z víťazstva 4:3 tešil ten druhý. V stredu to bol Columbus, ktorému sa vďaka gólu Nicka Foligna z tretej minúty predĺženia podarilo vyrovnať stav série na 2:2. Sergej Bobrovskij urobil 22 zákrokov, no prvý gól inkasoval už v siedmej minúte, kedy ho z protiútoku prekonal Craig Adams. A to hrali Blue Jackets presilovku, ešte počas ktorej mali šancu stav vyrovnať. Penguins pre zmenu v 11. minúte svoju početnú prevahu zužitkovali a na 2:0 zvyšoval Chris Kunitz, ktorý usmernil do brány strelu Matta Niskanena. Už o pol minútu neskôr bol náskok trojgólový, no po góle Jamesa Neala sa presadzovali už len domáci hráči. Ešte do prestávky zakončil peknú akciu počas presilovky Boone Jenner, hoci puk sa za chrbát Marc-Andre Fleuryho dostal aj so šťastím. V druhej tretine mali oba tímy po šanciach, ale nakoniec ku gólu domáceho tímu pomohli hostia vylúčeniami. Presilovku piatich proti trom využil Ryan Johansen a tím z Ohia, ktorý v zápase od druhej tretiny prevzal aktivitu, mal vyrovnanie na dosah. Fleury robil aj v tretej tretine zákroky a pri úniku Matta Calverta mu pomohla aj tyčka. Nakoniec však predsa kapituloval. Columbus odvolal brankára a 24 sekúnd pred koncom tretej tretiny vynútil predĺženie Brandon Dubinsky. Skvelú prácu však odviedol Johansen, ktorý využil zaváhanie Fleuryho pri rozohrávke za bránu, získal puk a pohotovo ho prihral pred opustenú bránu. Fleury sa nezaskvel ani pri strele Foligna v tretej minúte nadstaveného času, ktorá dala bodku za stretnutím. Bola to 46. strela smerujúca na bránu Penguins.

Hokejisti oboch tímov si teraz doprajú dva dni voľna a v akcii sa opäť predstavia v sobotu. Vtedy sa na ľade Pittsburghu odohrá piaty duel série. V tom štvrtom nehral pre nešpecifikované zranenie obranca Columbusu Ryan Murray.

Hviezdy duelu: 1. B. Dubinsky (CBJ), 2. N. Foligno (CBJ), 3. R. Johansen (CBJ)

Todd Richards, tréner Blue Jackets: „Nechcete napísať scenár, pri ktorom prehrávate 0:3, ale neviem, či by ste dokázali napísať lepší koniec.“

Dan Bylsma, tréner Penguins: „Prehrali sme zápas, je to teraz 2:2 a my na to musíme dať odpoveď od nášho celého mužstva.“

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

DALLAS STARS – ANAHEIM DUCKS 4:2 (stav série: 2-2)

V každej tretine strelil jeden tím po dva góly a hoci Anaheim viedol po prvej 2:0, nakoniec sa z víťazstva 4:2 tešil Dallas, ktorý dvoma domácimi výhrami vyrovnal stav série na 2:2. Kari Lehtonen potreboval na víťazstvo urobiť 21 zákrokov. Väčšinu z nich zaknihoval v prvej tretine, kedy sa Anaheim prezentoval aktívnym začiatkom. Skóre stretnutia otvoril strelou od modrej Bryan Allen v 13. minúte. V predposlednej minúte úvodnej dvadsaťminútovky zvýšil vedenie Ducks Patrick Maroon, ktorého zakončenie prešlo do brány len tak tak. Úvod druhej tretiny zase vyšiel znamenite Dallasu. Pochvalu si zaslúžil Jamie Benn, ktorý vyhral vhadzovanie v strednom pásme a sám bez asistencie prekorčuľoval za modrú čiaru, aby Frederika Andersena prekonal priamočiarou strelou. Odohrať sa stihlo len 27 sekúnd. Krátko na to otestoval brankára hostí Horcoff a aktivita Stars pokračovala aj po tejto príležitosti. Andersen sa blysol veľkými zákrokmi v tretej minúte tretiny. Anaheim nestíhal a vyrovnávajúci gól inkasoval v 27. minúte duelu z hokejky Vernona Fiddlera. V strede tretiny hrali Ducks presilovku, počas ktorej Perreault trafil tyčku. Potom pokračovala prevaha domácich, no gól už v druhej tretine nepadol, hoci Stars prestrieľali svojho súpera 16:3. V úvodnej minúte tretej tretiny trafil tyčku aj domáci Cody Eakin. Potom vytasil dva dôležité zákroky aj Lehtonen. Obrat Stars zavŕšil Eakin v 47. minúte, keď úspešne zakončil svoj pekný prienik po ľavej strane. O minútu a dvadsať sekúnd neskôr pridal poistku Alex Goligoski, ktorému v protiútoku prihrával Vernon Fiddler. Tento gól znamenal koniec pre Andersena, ktorý dovtedy urobil 21 zákrokov. Nahradil ho Jonas Hiller, ktorý zastavil jedinú strelu, ktorej čelil. V zvyšnom priebehu sa Ducks snažili s výsledkom niečo urobiť, ale nepomohla im ani hra bez brankára. Po záverečnom hvizde sa ešte strhla hromadná šarvátka.

Anaheim hral v zápase bez Teemu Selänneho (zdravý náhradník) ani Ryana Getzlafa, ktorého trápi zranenie hornej časti tela. Do zostavy sa mu ale vrátil obranca Mark Fistric, ktorý vynechal predošlých 17 zápasov pre problémy s dolnou časťou tela. Piaty duel série sa odohrá v piatok v Anaheime, kde Ducks vyhrali prvé dva zápasy.

Hviezdy duelu: 1. A. Goligoski (DAL), 2. V. Fiddler (DAL), 3. C. Eakin (DAL)

Lindy Ruff, tréner Stars: „Nestáva sa často, aby súper pracoval viac ako my. Ale potom, v posledných 40 minútach, naši hráči hrali tak tvrdo, ako mohli. Hrali až do dna svojich síl.“

Frederik Andersen, brankár Ducks: „V druhej tretine na nás vyleteli z ničoho nič. Na ich tlak sme neboli pripravení.“

CHICAGO BLACKHAWKS – ST. LOUIS BLUES 4:3 PP (stav série: 2-2)

Chicago prišlo o vedenie 2:0, no nakoniec ani St. Louis neudržalo svoj jednogólový náskok. Bryan Bickell vynútil v závere tretej tretiny predĺženie, v ktorom svojím druhým gólom v stretnutí rozhodol o výhre 4:3 Patrick Kane. Jednou asistenciou pomohol k vyrovnaniu stavu série na 2:2 aj Marián Hossa, kým Corey Crawford urobil 30 zákrokov. Chicago malo prvé šance zápasu a celú prvú tretinu malo prevahu. Bickell dokonca na konci úvodného dejstva nastrelil tyčku. Blues si väčšiu šancu vytvoril len na konci tretiny, ale nebolo to nič, s čím by si Crawford nedokázal poradiť. Na prvý gól sa čakalo do 29. minúty, kedy vylúčenie Maxima Lapierrea potrestal dôrazný Andrew Shaw. Ďalšie góly padli až v záverečnej štvorminútovke a iste si Blackhawks nepredstavovali, že po góle Kanea pôjdu do šatne za nerozhodného stavu. Kane zvyšoval na 2:0 po peknej prihrávke Johnyho Oduyu, no krátko na to strelil kontaktný gól Vladimir Tarasenko, ktorý skóroval hneď na začiatku presilovky. Lapierre potom vyrovnal len štyri sekundy pred prestávkou! V úvode tretej tretiny podržal Crawford svoj tím pri šanciach Oshieho či Schwarza. Z rýchleho protiútoku ho však sedem a pol minúty pred koncom prekonal opäť Tarasenko. Obrat bol dokonaný, ale domáci nepovedali posledné slovo. Vytvárali si tlak a nakoniec Bickell tečoval strelu Michala Rozsívala, aby vynútil predĺženie. Asistoval i Hossa. Ryan Miller sa v nadstavenom čase najskôr prezentoval dôležitým zákrokom v tretej minúte, no pri protiútoku v 12. minúte bol na strely Kanea prikrátky. Ten rozhodol z 34. streleckého pokusu svojho tímu.

Hossa v zápase odohral niečo cez 21 minút a pripísal si aj jeden plusový bod a päť striel, s ktorými bol druhým najaktívnejším strelcom tímu. V akcii nechýbal ani Michal Handzuš, ktorý strávil na ľade 13 minút a 20 sekúnd. Ďalšie dve si odsedel na trestnej lavici. Séria sa teraz presťahuje naspäť do St. Louis, kde sa zápas číslo päť odohrá v piatok.

Hviezdy duelu: 1. P. Kane (CHI), 2. V. Tarasenko (STL), 3. J. Toews (CHI)

Patrick Kane, útočník Blackhawks „Je veľký rozdiel medzi 1:3 a 2:2. Keď sme išli do predĺženia, verili sme, že sa nám podarí získať ďalšie víťazstvo pred našimi fanúšikmi. Bola to len otázka času, pretože sme si tvorili veľa šancí.“

Maxim Lapierre, útočník Blues: „Vedeli sme, že to bude ťažký boj a myslím si, že sme tam, kde sme chceli byť. Vyhrali sme naše dva domáce zápasy. Prišli sme sem a hrali sme tu dobrý hokej. Teraz sa musíme koncentrovať, dať dokopy a opäť hrať dobre aj v St. Louis.“

M. Handzuš (CHI) 13:20 0 0 0 0 0 2
M. Hossa (CHI) 21:11 0 1 1 +1 5 0