21. 04.
«

Magazín

Pamätné zápasy NHL so slovenskou stopou III. – SNAJPER Peter Bondra

Vyskúšajte zobudiť hokejového fanúšika slovenskej reprezentácie presne o polnoci a spýtajte sa, kto zlatým gólom rozhodol finále majstrovstiev sveta 2002 v Göteborgu. Dostanete navlas rovnaké meno, ako keď verným priaznivcom Washingtonu Capitals položíte v tú istú hodinu otázku, ktorý hráč „Caps“ predviedol najúžasnejší individuálny výkon v histórii klubu. Hádate správne, odpovedia – Peter Bondra.

Minimálne v druhom prípade ale nič nenasvedčovalo tomu, že Peter Bondra zažiari. Sezónu 1993/94 rozbehol veľmi zle. Kanonier nespornej kvality, schopný skórovať aj spoza brány, zaznamenal v prvých 52 stretnutiach slabých 14 gólov, pričom najmä jeho vizitka z posledných duelov bola alarmujúca. Osemnásť stretnutí, v ktorých iba trikrát zdvíhal ruky nad hlavu (pozn. na porovnanie ročník skôr trafil do čierneho 37-krát a v skrátenej sezóne 1994/95 dokonca rebríčku strelcov NHL s 34 gólmi dominoval). Čoraz častejšie sa ozývali rôzne pochybovačné hlasy. Dokáže si Bondra udržať požadovanú stabilitu výkonov? Po zbabranom domácom zápase s Montrealom, hostia ho 4. februára 1994 vyhrali 4:0, sa zdalo, že nie. Bol najvyšší čas na zmenu.

Nasledujúci deň nastupovali hráči Washingtonu v USAir Arene proti Tampe Bay. Tréner „Caps“ Jim Shoenfeld pred úvodným buly v snahe zabodovať naplno premiešal útoky a k Bondrovi do top „lajny“ zaradil Huntera s Khristichom. Priebeh duelu spočiatku nenaznačoval, či tieto rošády prinesú ovocie. Zvlášť nie preto, že to boli Lightning, kto sa ujal vedenia. Lenže netrvalo ani tridsať sekúnd a Peter Bondra svojou „trefou“ odštartoval niečo, o čom môžeme smelo napísať – „The one man show“. Ešte v prvej tretine totiž skóroval počas neuveriteľných štyroch minút hneď 4-krát (trvalo mu to presne 4:12 min, čo v prepočte znamená, že ak by takým tempom strieľal góly od začiatku, jeho bilancia sa zastaví na méte 57!). Frustrovaný brankár Tampy Daren Puppa sa mohol aj potrhať. Diváci aplaudovali číslu 12 postojačky.

Po prestávke už Puppa do svojej svätyne nenastúpil (vraj pre bolestivý chrbát). Pravdivejšia sa nám ale zdá byť verzia, že ho v myšlienkach strašil Bondra. Ten do konca zápasu napol sieť už „len“ raz. Zvyšoval na 6:1, no čo bolo dôležitejšie, jeho výkon priniesol tímu z hlavného mesta USA potrebné dva body. Bola to doslova gólová explózia v najlepšom predstavení „Bonzaia“, aké si zámorská profiliga „pamätá“. Explózia, za ktorú by sa nemusel hanbiť žiaden hokejista.

Štatistiky zápasu:

Washington Capitals vs. Tampa Bay Lightning 6:3
tretiny: 4:1, 2:0, 0:2
strely na bránu: 32-22
brankári: WSH – Beaupre (W) 19 zákrokov z 22 striel - 60:00 min; TBL – Puppa (L) 8/12 - 20:00, Jablonski 18/20

Čo dokázal Bondra v stretnutí proti Tampe - 5.2.1994:

1. Ako 37. hráč histórie NHL (dnes ich je 44), napol sieť za súperovým gólmanom v jednom zápase aspoň 5-krát (potreboval na to 7 striel).

2. Stal sa iba druhým hokejistom Capitals, ktorému sa niečo podobné podarilo (pozn. prvý bol Bengt-Ake Gustaffson 8. januára 1984 pri víťazstve Washingtonu nad Philadelphiou 7:1).

3. Spoločne s desiatkou ďalších mien drží Bondra rekord NHL v počte gólov (4) za jednu tretinu.

4. Zaknihoval najrýchlejšie štyri góly strelené jedným hráčom po sebe – rekord profiligy.

5. Je autorom najrýchlejšieho hattricku (2:06 min), najrýchlejších štyroch (4:12) a piatich gólov (24:46) v klubovej histórii Washingtonu.

„Už dlhšie sme chceli, aby Peter vymenil hokejku. Namiesto toho mi pred zápasom na moju otázku, či sa tak stalo, povedal, ´Nie, priniesol som si nové ruky´. Ale ja si myslím, že nielen ruky. On mal nové srdce, odhodlanie a tiež rýchlosť. Bez debaty predviedol neskutočnú show. Najlepšiu, akú som kedy videl.“, výstižný komentár trénera Capitals Jima Shoenfelda smerom k Bondrovi a „jeho“ duelu.