18. 04.
19. 04.
«

Hossa postúpil, Halák pomohol k siedmemu duelu

V sobotu sme spoznali ďalších dvoch účastníkov druhého kola. Postúpili doň Chicago Mariána Hossu a Calgary, ktoré narazí na Anaheim. Z výhier sa tešili aj ostatní Slováci – uspeli Detroit i Islanders. Jaroslav Halák zaznamenal 97,4% úspešnosť zákrokov.

Východná konferencia

NY ISLANDERS - WASHINGTON 3:1 (stav série: 3-3)

Islanders zostali nažive. Jaroslav Halák predviedol 38 zákrokov, John Tavares zaznamenal dva body a Nikolaj Kuľomin strelil víťazný gól, aby newyorský tím po domácom víťazstve 3:1 vyrovnal stav série proti Washingtonu na 3:3. Domáci začali duel dobre a od siedmej minúty viedli zásluhou gólu svojho kapitána. Po Tavaresovom góle sa Capitals snažili vyrovnať a boli aktívnejším tímom. Nakoniec sa do šatne odchádzalo za nerozhodného stavu, keď počas tretej presilovky Washingtonu v zápase skóroval John Carlson. Stalo sa tak 4,3 sekundy pred koncom tretiny. Druhá dvadsaťminútovka patrila „Ostrovanom“, ale ako Halák, tak ani Braden Holtby gól neinkasoval. Diváci videli pomerne vyrovnaný a tvrdý hokej s jemnou prevahou domácich. Tí sa opäť dostali do vedenia v druhej polovici tretej tretiny. Najskôr Kuľomin v 51. minúte prelomil nerozhodný stav a potom pridal poistku Cal Clutterbuck v 60. minúte. To už v bráne Capitals nestál Holtby, ktorý urobil 35 zákrokov. Washington mal päť a pol minúty pred koncom šancu na vyrovnanie, ale strele Jaya Beaglea skončila na bránkovej konštrukcii. Hosťom nevyšla ani záverečná hra bez brankára.

Halák opustil duel s 97,4% úspešnosťou zákrokov a Islanders dúfajú, že sa mu bude dariť aj v pondelok. Práve vtedy sa vo Washingtone odohrá siedmy duel série, ktorý rozhodne o tom, či sa fanúšikovia v Nassau County ešte dočkajú hokeja alebo nie. Capitals majú v siedmich zápasoch bilanciu 3-9, doma 2-7. V sobotu okrem Ľubomíra Višňovského chýbal New Yorku aj obranca Calvin de Haan.

Hviezdy duelu: 1. N. Kuľomin (NYI), 2. J. Tavares (NYI), 3. C. Clutterbuck (NYI)

John Tavares, kapitán Islanders: „Bolo pekné, že sme premenili naše šance. Myslím si, že sme mali pár dobrých šancí aj minule, len sme neskórovali. Teraz bolo fajn, že sa nám to podarilo tak skoro. Myslím si, že sme dnes urobili niekoľko dobrých vecí. Teraz potrebujeme vyhrať ešte jeden zápas.“

Barry Trotz, tréner Capitals: „Mali niekoľko kvalitných šancí. Braden bol dosť dobrý. Myslím si, že aj Halák bol dobrý, keď sme my mali pár dobrých šancí. Máte tu dvoch dosť dobrých brankárov. Duel rozhodlo len to, že Islanders chceli vyhrať o čosi viac ako my. Teraz oba tímy musia zahrať naplno. Dostali sme sa do situácie, v ktorej víťaz berie všetko.“

TAMPA BAY - DETROIT 0:4 (stav série: 2-3)

Detroit mohol vyhrávať 3:1 na zápasy, ale záver predošlého duelu nezvládol a stav série bol vyrovnaný. Psychicky to však tím nezložilo. Práve naopak. Red Wings zareagovali tým správnym spôsobom, Petr Mrázek vychytal svoje druhé čisté konto v play-off a po výhre 4:0 na ľade Tampy Bay má tím z „Hokejového mesta“ postupový mečbal. Mrázek v zápase čelil 28 strelám, ale ani raz nezaváhal. Dokonca ani v tretej tretine, v ktorej ho Lightning ohrozili 14-krát. Naopak, Ben Bishop z 29 striel inkasoval tri góly. Ako prvý ho prekonal v 20. minúte Riley Sheahan, ktorý potrestal vylúčenie Ondřeja Paláta. V druhej tretine hrali hostia veľmi dobre a zaslúžene si vedenie rozšírili, keď v 36. minúte skóroval z dorážky Glendeningovej strely Drew Miller. V tretej tretine sa domáci snažili niečo s výsledkom urobiť, ale v 56. minúte potrestal faul Stamkosa Pavel Daciuk a už bolo rozhodnuté. Domáci to ešte skúsili bez brankára, ale výsledkom bol len štvrtý gól v ich bráne. Jeho autorom bol Danny DeKeyser.

Slovenské duo nebodovalo. Tomáš Tatar odohral 14 a pol minúty s dvoma streleckými pokusmi, Tomáš Jurčo osem a pol minúty s jednou strelou na bránu. Dve minúty si posedel aj na trestnej lavici. Ich tím bude mať šancu spečatiť postup v domácom prostredí. Šiesty duel sa odohrá v pondelok v Joe Louis Aréne.

Hviezdy duelu: 1. P. Mrázek (DET), 2. N. Kronwall (DET), 3. J. Ericsson (DET)

Henrik Zetterberg, kapitán Red Wings: „Hrali sme dobre. Hrali sme dobre aj v zápase číslo tri a v zápase číslo štyri, ak odhliadneme od posledných piatich minút. Nepotrebovali sme toho veľa meniť. Táto séria je však ťažká a ani jeden tím nemáva veľa šancí. Teraz musíme pokračovať v našej hre a pokúsiť sa to doma ukončiť.“

Steve Stamkos, kapitán Lightning: „Nikto nepovedal, že to bude ľahké. Potrebujeme nájsť spôsob, aby sme urobili to, čo naposledy na ich ľade. Musíme to tam opäť priniesť so sebou. Nezostáva nám už nič iné, len tvrdo pracovať a pokúsiť sa vyhrať.“

CHICAGO - NASHVILLE 4:3 (kon. stav série: 4-2)

Nashville bol na dobrej ceste za vynútením siedmeho zápasu. Nakoniec však namiesto toho môžu hráči Predators plánovať dovolenky. Chicago totiž nepriaznivý stav zvrátilo a po víťazstve 4:3 postúpilo do druhého kola po šesťzápasovej sérii. O postupe rozhodol Duncan Keith, ktorý okrem gólu zaznamenal aj dve asistencie. S rovnakou bilanciou skončil Jonathan Toews. Úvodná desaťminútovka patrila hosťom, konkrétne Jamesovi Nealovi. Ten otvoril skóre už po 70 sekundách hry a na 2:0 zvýšil v deviatej minúte pri vylúčení Kimma Timonena. Blackhawks sa snažili odpovedať a podarilo sa to zásluhou dorážky Patricka Sharpa. Netrvalo dlho a hostia viedli opäť o dva góly. V 12. minúte skóroval Matt Cullen, ktorý vyhnal z brány Scotta Darlinga. Opustil ju s deviatimi zákrokmi. Corey Crawford následne stál v bráne necelých 49 minút, ale čelil takmer rovnakému počtu striel ako Darling. Duel opustil s 13 zákrokmi a podstatné bolo, že gól nekapituloval. Chicagu sa podarilo stav vyrovnať ešte v prvej tretine, keď sa v 13. minúte presadil počas presilovky Toews a šesť sekúnd pred prestávkou Patrick Kane. Domáci boli vo zvyšku zápasu aktívnejší, ale Pekka Rinne dlho odolával. Nakoniec ho prekonal až Keith v 57. minúte. Fínsky brankár opustil duel s 28 zákrokmi.

V zápase nechýbal ani Slovák Marián Hossa. V akcii strávil 20 minút a 40 sekúnd, no tentokrát nebodoval. Duel opustil s mínusovým bodom, dvoma trestnými minútami, dvoma strelami a dokonca až piatimi bodyčekmi. Jeho tím v treťom kole narazí na St. Louis alebo Minnesotu. Predators končia, no nemajú sa za čo hanbiť.

Hviezdy duelu: 1. D. Keith (CHI), 2. J. Neal (NSH), 3. P. Sharp (CHI)

Duncan Keith, obranca Blackhawks: „Bolo frustrujúce takto prehrávať, ale podarilo sa im skórovať z pár rýchlych akcií a nemyslím si, že museli na tie góly pracovať až tak tvrdo. My sme vedeli, že máme ešte dostatok času, a verili sme v naše ofenzívne schopnosti. To sme napokon aj ukázali.“

Peter Laviolette, tréner Predators: „Práve teraz je to pre našich hráčov ťažké. Plánovali sme sem prísť a vyhrať tento zápas, takže je ťažké, keď sa vám to nepodarí. Naši mladí hráči však hrali dobre pri absencii Fishera v niekoľkých zápasoch série i Sheu (Webera) v obrane. Obaja sú to veľmi dôležití hráči.“

VANCOUVER - CALGARY 4:7 (kon. stav série: 2-4)

Z postupu sa tešilo aj Calgary, ktoré doviedlo Scotiabank Saddledome do varu víťazstvom 7:4 v šiestom zápase série proti Vancouveru. Kanadskí fanúšikovia vytvorili ohnivú atmosféru a veľkú radosť im spôsobil postup ich miláčikov do druhého kola. Domáci pritom zápas nezačali ideálne a prehrávali v ňom 0:3 i 3:4. Jonas Hiller vydržal v bráne len sedem a pol minúty, keď ho z troch striel prekonali Brandon McMillan a Jannik Hansen. Ani Karrimu Rämovi sa vstup nevydaril a zakrátko ho prekonal Radim Vrbata, ktorý pri vylúčení Sama Bennetta zvýšil už na 3:0. Flames však opäť potvrdili že vedia otáčať nepriaznivý stav. Ešte do prestávky znížil Michael Ferland a len päť a pol minúty z druhej tretiny potrebovali domáci na vyrovnanie. Zaslúžili sa oň Sean Monahan a Johnny Gaudreau. V strede zápasu sa Canucks ujali vedenia naposledy, keď skóroval Luca Sbisa. Tretia tretina priniesla štyri góly Flames. V jej siedmej minúte vyrovnal počas presilovky Jiří Hudler a v 56. minúte strelil víťazný gól Matt Stajan. V závere to Vancouver skúsil ešte bez brankára. Ryan Miller opustil duel s 26 zákrokmi a zo striedačky sledoval, ako Flames pridali ďalšie dva góly. Výhru i postup spečatili Hudler a Ferland. Hudler duel opustil so štyrmi bodmi, Ferland, Gaudreau, Stajan, Monahan a David Jones zaznamenali po tri body.

Calgary otočilo v tretej tretine druhý zápas v sérii a potvrdilo, že v tomto smere patrilo k najlepším tímom NHL. Lepší boli v ročníku len Ducks a Red Wings. Teraz si tím z Alberty aj vďaka tomu zahrá v druhom kole len po druhýkrát od zisku Stanley Cupu v roku 1989. Stretne sa v ňom s favorizovaným Anaheimom.

Hviezdy duelu: 1. M. Stajan (CGY), 2. J. Hudler (CGY), 3. M. Ferland (CGY)

Bob Hartey, tréner Flames: „Od prvého dňa kempu sme investovali veľa do týchto hráčov, do spôsobu, akým reprezentujú nie len túto skvelú organizáciu, ale tiež túto komunitu. Nikdy nekončia. Nikdy sa nevzdávajú. Naši hráči sú vzormi. K tomuto mužstvu mám veľký rešpekt. Musím povedať, že toto mužstvo určite patrí k tým, s ktorými som si prácu užíval najviac. Nie sú to len skvelí hokejisti, ale aj neuveriteľné osobnosti.“

Willie Desjardins, tréner Canucks: „Musíte im venovať poklonu. V celom ročníku nachádzali spôsob, akým zvrátiť zápasy a podarilo sa im to aj dnes. Ja som na svojich hráčov hrdý. 101 bodov bol dobrý výsledok. Myslím si, že naši fanúšikovia boli skvelí, chceli sme sa pred nich ešte vrátiť siedmym zápasom, pretože si to zaslúžili. Jednoducho nám to však nevyšlo.“