29. 03.
«

Reprezentácia

MS 2015: Slovensko porazilo Bielorusko 2:1 po predĺžení

Slovenskí hokejisti aj v svojom druhom zápase na svetovom šampionáte potrebovali nadstavený čas. Tiež sa však po zápase hrala slovenská hymna, a to zásluhou Andreja Meszároša, ktorý strelil oba góly pri výhre 2:1 nad Bieloruskom.

Bielorusko - Slovensko 1:2 PP (0:0, 0:0, 1:1, 0:1)

Góly: 52. S. Kosticyn (Kaľužnij, A. Kosticyn) - 53. Meszároš (Hudáček, Dravecký), 62. Meszároš (Jurčo, Tatar)
Strely: 18:34 (7:10, 7:10, 4:9, 0:5), Trestné minúty: 8:10, Úspešnosť brankárov: 94,12% - 94,44%
Rozhodcovia: Mayer (USA), Šindler (CZE) – Carnathan (USA), Dahmen (SWE).

Slovensko začalo zápas aktívnejšie ako v sobotu, ale už po polminúte sa faulom previnil Meszároš, a tak na úvod hralo v oslabení. Prežilo ho bez väčších problémov. Prvým strelám čelil Laco, ale nebolo to nič vážne. V piatej minúte si štvrtý slovenský útok vypýtal faul a po vylúčení Usenka si zahrali presilovku aj Slováci. Počas nej nariadili rozhodcovia trestné strieľanie po tom, čo Gáboríkovi súper držal pred bránou hokejku a zabránil tak zakončeniu. Samotný „Gabby" však z trestného strieľania proti Lalandovi neuspel. 22 sekúnd pred koncom početnej prevahy fauloval Kitarov, ale prevahu o dvoch hráčov Slovensko nevyužilo. Krátko po návrate Usenka však mal Lalande robotu proti dotieravými hráčmi v bielych dresoch. Svoj tím podržal párkrát aj počas zvyšku bieloruského oslabenia. V deviatej minúte zabránil Mikuš šanci súpera faulom a Bielorusi si zahrali druhú presilovku. Ani tu nevyužili, no Laco zažil aj horúce chvíle. V 11. minúte sa zase blysol po peknom a dôraznom prieniku Stepanova. Pri hre piatich proti piatim boli smerom dopredu o trochu aktívnejší Bielorusi, ktorí párkrát vyskúšali pozornosť Laca. Lalande mal po dlhšom čase viac práce až v 16. a 17. minúte. Necelé tri minúty pred koncom sa Bližňák dostával do úniku, ale nakoniec bol vytiesnený obrancom a nezakončil ideálne. V poslednej minúte sa snažili Bielorusi streliť gól do šatne, ale nepodarilo sa im to, a tak sa do šatní odchádzalo za bezgólového stavu.

Aj v druhej tretine sa už veľmi skoro vylučovalo na strane Slovenska. Gáborík sa previnil nebezpečnou hrou vysokou hokejkou. Slovensko sa dostalo do prečíslenia dvoch na jedného, ale Bartovič ho nezakončil gólovo. Podstatné však bolo, že oslabenie prežilo bez ujmy. Vo štvrtej minúte Slováci pohrozili dvoma strelami a aj potom pokračovali v aktívnej hre. Dlho si však netvorili šance, ktoré by Lalandemu narobili problémy. V ôsmej minúte mali aj šťastie, keď bol blízko ku gólu Andrej Kosticyn. O minútu neskôr sa peknou akciou prezentovali Bartovič s Jánošíkom. Diváci si pýtali gól a takmer sa ho dočkali v strede tretiny, keď zakončenie Daňa tečoval nohou Kopecký. O minútu neskôr prenikol k bráne Meszároš, ale ani on neuspel. V 12. minúte rozhodcovia vylúčili Bližňáka za hrubosť, hoci sa ňou prezentoval Bielorus Sergej Kosticyn. Presilovku nevyužili a dokonca sa počas nej dostal k zakončeniu Dravecký. Po presilovke Bielorusi ožili. Dve a pol minúty pred koncom sa do veľkej šance dostali Daňo s Kopeckým, ale Lalandovi pomohlo aj šťastie a stav sa nemenil. 18 sekúnd pred koncom tretiny bol vylúčený Volkov. Gól však už do prestávky nepadol.

Už v úvode tretej tretiny sa dostal do šance Gáborík a Slovensko hralo počas presilovky veľmi aktívne. Dostalo sa aj k niekoľkým zakončeniam, ale gól počas nepadol. Vo štvrtej minúte sa puku dotkol aj Laco, ktorý tak ukončil sekvenciu, počas ktorej sa Bielorusi dlhšie zdržovali v útočnom pásme. V siedmej minúte sa Slováci drali vpred a Tatar sa snažil zakončovať aj v páde, ale Lalande so spoluhráčmi situáciu zvládli. V deviatej minúte sa Pánik predral cez troch Bielorusov, k zakončeniu sa už nedostal, ale získal pre Slovensko presilovku. V jej úvode sa pokúšal s dôrazom uspieť Kopecký. V druhej polovici presilovky mal veľkú šancu Bartovič, ale z dorážky trafil len presúvajúceho sa Lalandeho. Bola to posledná šanca počas danej presilovky. Po nej to individuálne skúsil Jurčo, ale následne zahrozili hráči v červenom a Sergej Kosticyn otvoril skóre osem a pol minúty pred koncom tretej dvadsaťminútovky. Slováci sa snažili rýchlo odpovedať a nakoniec trvalo len minútu, kým na 1:1 vyrovnal Meszároš. Šesť a pol minúty pred koncom sa dostal do ďalšej príležitosti Pánik, ale gólu sa nedočkal. O tri minúty neskôr bol vylúčený Graňák a Bielorusi mali dobrú šancu streliť gól v dôležitom čase. Presilovku nevyužili. Gól nakoniec už v normálnom hracom čase nepadol, a tak sa muselo predlžovať aj v druhom zápase Slovenska na turnaji.

Do predĺženia lepšie vstúpili slovenskí hráči. Dobrými strelami sa prezentovali Gáborík a Meszároš. V druhej minúte nadstaveného času to individuálne skúsil Ďaloga, ale krátko na to rozhodol o slovenskej výhre Meszároš, ktorý sa stal najlepším slovenským hráčom duelu. Najlepším hráčom bieloruského tímu sa stal brankár Lalande.

Slovensko má po úvodných dvoch zápasoch na konte štyri body a teraz ho bude čakať jednodňové voľno. V utorok večer narazí na Slovinsko, ktoré zatiaľ na šampionáte nezískalo ani bod.

Zostava BLR: Lalande (Koval) – Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Lisovec, Ustiněnko – Kaljužnyj (C), Kosticyn A., Kosticyn S. – Drozd, Stas, Gavrus – Kulakov, Stěpanov, Kovyršin – Děmagin, Kitarov, Volkov – Demkov

Zostava SVK: Laco (Hudáček) – Meszároš, Graňák, Sersen, Jurčina, Mikúš, Ďaloga, Jánošík – Gáborík, Daňo, Kopecký (C) – Pánik, Bližňák, Bartovič – Jurčo, Viedenský, Tatar – Dravecký, Surový, Hudáček – Lušňák.

Vladimír Vůjtek, tréner Slovenska: „Bol to veľký boj od prvej do poslednej minúty. Nebolo miesto pre super kombinácie, obe mužstvá hrali výborne v oslabení. Napokon sme sa šťastne dostali k víťazstvu v predĺžení. Súper hral dôsledne v defenzíve. Vedeli sme, že ich sila je v prvej formácii, čo sa aj potvrdilo. Hokej bol na výbornej medzinárodnej úrovni.“

Dawe Lewis, tréner Bieloruska: „Bol to veľmi zaujímavý duel, ktorý rozhodla perfektná strela v predĺžení. Gratulujem trénerovi súpera k víťazstvu. Naša tvrdá hra je jediná cesta, ako hrať so súpermi vyrovnané zápasy na tomto turnaji.“

Ostatné zápasy skupiny B

Rusko vs. Slovinsko 5:3 (3:0, 1:2, 1:1)
Rusi potvrdili očakávania a zdolali Slovinsko 5:3 v zápase, v ktorom mali síce navrch, ale nemohli si vydýchnuť až do posledných chvíľ. Slovinci im robili problémy bojovným výkonom. Od úvodných minút sa však na favorita doťahovali. Skóre otvoril už po štyroch minútach hry kapitán Kovaľčuk, na ktorého v prvej tretine ešte nadviazali Kuľomin a Dadonov. Po zmene strán stav skorigoval Kopitar, ale trojgólové vedenie obnovil v strede zápasu Šipačiov. Panc znížil na 2:4 a s týmto stavom sa zahajovala aj tretia tretina. V nej Dadonov strelil piaty gól Ruska, na ktorý zareagoval už len Sabolič v 55. minúte. Barulin pomohol k výhre okrem 22 zákrokov aj jednou asistenciou. Dadonov k dvom gólom pridal dve prihrávky, trojbodoví skončili Šipačiov a Panarin. Gračnar čelil 35 strelám.

Jevgenij Dadonov, útočník Ruska: „Je dobré, že som dvakrát skóroval, no celkovo sme urobili príliš veľa chýb. Musíme sa z toho poučiť.“

Anže Kopitar, útočník Slovinska: „Včera sme nehrali veľmi dobre, no dnes to bolo lepšie. Dnešný zápas rozhodne nebol sklamaním. Urobili sme niekoľko správnych vecí a v stredu na nich musíme stavať.“

20:15 - Dánsko vs. Fínsko 0:3 (0:0, 0:3, 0:0)
Dáni začali proti favorizovaným Fínom prekvapujúco aktívnejšie a viackrát pohrozili brankárovi Rinnemu. Ten však v dueli neinkasoval ani raz, keď chytil všetkých 16 striel, z toho desať v záverečnej tretine. Fíni prestrieľali súpera v prvej tretine pomerom 20:4, no góly začali strieľať až v druhej. V 28. minúte prekonal dovtedy bezchybného Dahma dvojbodový Jokinen, ktorý otvoril skóre. Už o 71 sekúnd neskôr zvýšil vedenie Fínov Pesonen. „Suomi" mali zápas pod kontrolou a už trojgólové vedenie im zaistil Barkov svojím premiérovým gólom na seniorských MS. Dahm pri svojom debutovom štarte na šampionáte chytal skvele a duel opustil s 38 zákrokmi. Jeho spoluhráči neskórovali a Fíni si tak pripísali prvé body na turnaji.

Janne Pesonen, útočník Fínska: „Je to ťažké, keď máte veľa šancí, no gól neprichádza. Musíte byť len trpezliví a pokračovať v snahe. To je jediný spôsob. Ak začnete robiť niečo iné, stratíte koncentráciu.“

Sebastian Dahm, brankár Dánska: „Po dvoch tretinách to nevyzeralo dobre pri skóre 0:3 a fínskemu držaniu puku, no chalani stále bojovali. Viete, ako to chodí. Keby naša strela prešla od tyčky do brány a využili by sme tú presilovku, mohol zápas vyzerať inak.“

Zápasy skupiny A

Rakúsko vs. Švédsko 1:6 (0:3, 0:3, 1:0)
Prvá tretina priniesla vyrovnaný hokej, ale tri góly v rakúskej bráne rozhodli o tom, že Švédi zdolali outsidera hladko 6:1. Po týchto góloch totiž „Tri korunky“ dominovali a k výhre docválali hladko. Nilssona zo 17 striel prekonal len Heinrich, ktorý v tretej tretine dosiahol čestný úspech Rakúska. To už Švédi strelili šesť gólov. Potrebovali na ne 41 striel. Prvým hetrikom na turnaji sa prezentoval Filip Forsberg, ktorý zaznamenal aj asistenciu. Do čierneho sa trafili aj Klefbom, Lander a Lindholm.

Loui Eriksson, útočník Švédska: „Myslím, že sme odohrali dobrý zápas a vytvárali sme si veľa gólových príležitostí. Strelili sme niekoľko pekných gólov. Keď dáte Filipovi (Forsbergovi, pozn. red.) čas, je v týchto situáciách dobrý.“

Michael Raffl, útočník Rakúska: „Forsberg je jedným z najlepších hráčov na turnaji. Nemôžete mu poskytnúť toľko príležitostí ako dnes my.“

Kanada vs. Nemecko 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)
Kanada sa s Nemeckom nemaznala a venovala mu riadny debakel 10:0. V prvej tretine strelila štyri góly, v druhej päť a v tretej skompletizovala desiatku jedným gólom. Jones pritom čelil len 17 strelám, z ktorých 10 prišlo v treťom dejstve. V tom už Kanada nehrala naplno. V bráne Nemecka sa, pochopiteľne, objavili obaja brankári. Tých prekonalo sedem hráčov. Taylor Hall zaknihoval hetrik, dvakrát skóroval Cody Eakin a do čierneho sa trafili aj Crosby, Ekblad, Giroux, Ennis a štvorbodový Duchene, ktorý premenil trestné strieľanie. „Javorové listy" vyslali na nemeckú bránu 34 striel.

Sidney Crosby, kapitán Kanady: „Veľa chalanov dlho nehralo. Ja som mal to šťastie prísť z play-off. Niektorí nehrali týždne. Už len to, že dnes hrali, bolo dobré.“

20:15 - Francúzsko vs. Švajčiarsko 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Švajčiari boli od úvodu lepší a v polovici prvej tretiny začala stúpať nervozita na strane súpera. Výsledkom bolo viacero vylúčení, Treille dokonca dostal päť minút plus do konca zápasu za zákrok na hlavu a krk. Jeho vylúčenie využili Švajčiari na úvodný gól zásluhou Hollensteina. Hneď po ňom sa duel skončil aj pre Roussela pre nešportové správanie. Oslabení Francúzi inkasovali po druhý raz už v úvode druhej tretiny. Josi si pripísal druhý bod v zápase. Tvrdá hra pokračovala, no ďalšie góly padli až v záverečnej tretine. V 49. minúte vsietil kontaktný gól Raux, no Genoni už z 20 striel viackrát neinkasoval. Huet tiež nie a duel opustil s 32 zákrokmi. Výsledok upravil strelou do prázdnej brány Suri. Brunner zaznamenal dve asistencie a Švajčiarsko vyhralo prvý zápas na turnaji.

Roman Josi, obranca Švajčiarska: „Nevstúpili sme do zápasu tak, ako sme chceli, no aj tak sme cítili, že to musí byť povinné víťazstvo. Sme šťastní, že sme vyhrali. Budeme oslavovať asi desať minút a potom to hodíme za hlavu.“