20. 04.
21. 04.
«

Chicago, Anaheim i Tampa vedú 2:0, Hossa opäť asistoval

V nedeľu pokračovalo druhé kolo play-off troma zápasmi. Chicago, Anaheim aj Tampa Bay zvíťazili a v sériách vedú 2:0 na zápasy. K výhre Blackhawks opäť prispel asistenciou aj Marián Hossa.

Východná konferencia

MONTREAL – TAMPA BAY 2:6 (stav série: 0-2)

Strelecké prebudenie kapitána Stevena Stamkosa a štyri využité presilové hry viedli k výhre Tampy Bay v druhom zápase série na ľade Montrealu. Floridský klub tak pricestuje domov s náskokom 2:0. Canadiens pritom vstúpili do duelu lepšie a v ôsmej minúte otvoril skóre Jeff Petry. Hosťom však vyšiel záver prvej tretiny, keď prvú presilovú hru využil 24 sekúnd pred jej koncom Valtteri Filppula. Ukončil tým sériu 23 nevyužitých presiloviek v sérii. Tento moment pomohol Lighgtning a od tej doby v zápase dominovali. V 29. minúte sa po prvý raz v tomto play-off presadil Stamkos. Následne jeho tím využil tri početné prevahy v rade. V 33. minúte strelil víťazný gól Nikita Kučerov a 14 sekúnd pred druhou sirénou sa presadil aj Victor Hedman. V siedmej minúte tretej tretiny zvýšik náskok Tampy už na 5:1 opäť Kučerov, ktorý aj svoj druhý gól v dueli dosiahol v presilovej hre. Tom Gilbert ešte znížil na 2:5, no bodku za zápasom dal J. T. Brown. Montreal hral veľmi nedisciplinovane a súperovi ponúkol osem presiloviek. Carey Price inkasoval všetky góly z 24 striel, Ben Bishop predviedol 27 zákrokov. K výhre prispeli dvoma prihrávkami až štyria hráči. Okrem strelcov Stamkosa s Filppulom aj Tyler Johnson a Alex Killorn.

Tampa prišla v zápase o centra Cedrica Paquetteho, ktorý ho opustil v druhej tretine pre nešpecifikované zranenie. Montreal zase musel na poslednú chvíľu nahradiť chorého centra Davida Desharnaisa, za ktorého nastúpil Brian Flynn. Lightning pricestujú v stredu domov do Amalie Areny na tretí duel série s dvojzápasovým vedením.

Hviezdy duelu: 1. S. Stamkos (TBL), 2. N. Kučerov (TBL), 3. A. Killorn (TBL)

Jon Cooper, tréner Lightning: „Veľa sme korčuľovali, robili tie správne rozhodnutia a veľa strieľali na bránu. Keď rozdávate presné prihrávky, máte šancu na víťazstvo. Najdôležitejší bol Filppulov gól. V prvej tretine súper jasne kontroloval hru, no dostal gól do šatne. Myslím, že vtedy sme získali momentum a prebrali kontrolu nad zápasom.“

Michel Therrien, tréner Canadiens: „Mali sme vstup do zápasu, aký sme chceli. Prakticky to bolo perfektné, do bodky sme sa držali herného plánu. No nedostatok disciplíny v závere prvej tretiny nás stál zápas. Je to jednoducho tak.“

CHICAGO – MINNESOTA 4:1 (stav série: 2-0)

Chicago vyhralo aj druhý domáci zápas a v sérii vedie 2:0. Tentoraz začali padať góly až po polovici duelu. V 33. minúte hrali domáci v oslabení, no opäť ukázal svoje majstrovstvo slovenský útočník Marián Hossa. Ten v strednom pásme „ukradol“ puk Ryanovi Suterovi a krásne ho naservíroval kapitánovi Jonathanovi Toewsovi, ktorý otvoril skóre. Blackhawks aj v druhom dueli série skórovali v poslednej minúte druhej tretiny. Patrick Kane vsietil víťazný gól na 2:0 len dvadsať sekúnd pred jej koncom. Úvod záverečnej tretiny vyšiel lepšie Wild, ktorí znížili stav vďaka Mattovi Dumbovi v presilovej hre. Asistenciu si pri jeho góle pripísal aj brankár Devan Dubnyk. Ten inkasoval ešte raz, keď ho v 48. minúte prekonal dvojbodový Patrick Sharp. Výsledok upravil v 58. minúte druhým gólom v zápase Kane, ktorý trafil odkrytú bránu hostí. Corey Crawford prispel k výhre 30 zákrokmi, Dubnyk ich spolu urobil 27.

Hossa odohral v zápase 15 a pol minúty a okrem siedmej asistencie v tohtoročnom play-off si pripísal na konto aj plusový bod a rozdal dva bodyčeky. Chicago zdolalo Minnesotu po ôsmy raz v na domácom ľade v rade. Tretí duel série je na programe v utorok už v Xcel Energy Center v St. Paul. Blackhawks tam pricestujú s vedením 2:0 na zápasy.

Hviezdy duelu: 1. P. Kane (CHI), 2. D. Keith (CHI), 3. C. Crawford (CHI)

Patrick Kane, útočník Blackhawks: „Je to zábava. Hokej v play-off je intenzívnejší, je to najlepší hokej. Každý zápas je životne dôležitý. Mám to šťastie hrať so skvelými spoluhráčmi, ktorí vám dávajú dostatok šancí. Práve teraz neriešime čísla. Zaujímajú nás len víťazstvá. Vyhrali sme oba domáce zápasy, takže sme si splnili úlohu.“

Mike Yeo, tréner Wild: „Predtým sme také chyby nerobievali. Neviem, aký tím dnes nehral, no neboli sme to my. V polovici zápasu bol stav 0:0. Hrali sme dobre bez puku, aby sme ho taký udržali. Ale s pukom akoby sme to neboli my.“

ANAHEIM – CALGARY 3:0 (stav série: 2-0)

Calgary dostalo v nedeľu šancu zareagovať na nevydarený výkon z otváracieho zápasu série. Hoci prvá tretina opäť jasne ukázala, kto je favoritom série, nakoniec zápas nebol až taký jasný, ako ten predošlý. Anaheim ho však dokázal vyhrať pomerom 3:0, aby v sérii viedol už 2:0 na zápasy. Karri Rämö mal lepší vstup do zápasu ako Jonas Hiller vo štvrtok a v prvej tretine predviedol 19 zákrokov. Pri strele Ryana Keslera mu pomohla aj tyčka. Duel nakoniec opustil s 31 zákrokmi. Z domácich hráčov ho dokázali prekonať dvaja. Skóre otvoril už v ôsmej minúte Matt Beleskey. Ducks však nedokázali svoje šance využiť na strelenie väčšieho počtu gólov a Flames od druhej tretiny zlepšili hru. Na gól Hampusa Lindholma sa čakalo až do 52. minúty. Pre kalifornský tím prišiel vhod. Calgary sa už v 58. minúte odhodlalo odvolať brankára, čo využil na strelenie tretieho gólu Nate Thompson, ktorý dal definitívnu bodku za zápasom. Corey Perry a Ryan Getzlaf opustili duel s dvoma asistenciami, Frederik Andersen s nulou. Bolo to jeho prvé čisté konto v play-off a potreboval naň urobiť 30 zákrokov. Zároveň vyrovnal klubový rekord Joeana-Sebastiena Giguera so šiestou výhrou v play-off v rade.

Séria sa teraz presťahuje do Calgary, kde sa odohrajú zápasy číslo tri a štyri. Ten najbližší je na programe v utorok a Flames budú dúfať, že sa im tam bude proti Ducks dariť lepšie, podobne ako to bolo v základnej časti. V prvých dvoch zápasoch série však strelili len jeden gól, čo je proti kalifornskému tímu málo.

Hviezdy duelu: 1. F. Andersen (ANA), 2. R. Kesler (ANA), 3. K. Rämö (CGY)

Frederik Andersen, brankár Ducks: „Myslím si, že sme veľmi dobrý tím a každý za každého tu bojuje. Dokonca aj v zápase, ako bol tento, keď sme nestrelili toľko gólov, koľko sme chceli, sme na nich neustále tlačili. Nie je veľa tímov, ktoré by si s tým vedeli poradiť.“

TJ Brodie, obranca Flames: „Nič nie je stratené, kým nie je koniec. Nie sme tu na to, aby sme sa vzdávali. Chalani vedia, čo musíme urobiť. Už je to len otázka toho, aby sme vyšli na ľad a urobili to.“

M. Hossa (CHI) 15:29 0 1 1 1 0 0 2