20. 04.
21. 04.
«

Dallas a San Jose vstúpili do druhého kola víťazne

V piatok odštartovalo druhé kolo play-off v Západnej konferencii dvoma zápasmi. V prvom Dallas využil domáce prostredie a zdolal St. Louis. To isté sa podarilo San Jose, ktoré zvíťazilo nad Nashville.

DALLAS – ST. LOUIS 2:1 (stav série: 1-0)

Radek Faksa je tromfom Dallasu v tomto play-off v prvých zápasoch sérií. Prvým gólom v play-off v kariére rozhodol otvárací zápas prvého kola proti Minnesote, v piatok dokázal to isté v prvom zápase série druhého kola proti St. Louis. V 56. minúte zakončil dorážkou akciu domácich, ktorá znamenala víťazstvo 2:1 a vedenie 1-0 v sérii. Stal sa tretím hráčom v klubovej histórii (vrátane Minnesota North Stars), ktorého prvé dva góly v play-off boli víťazné. Stars hrali od úvodu duelu aktívnejšie, po dvoch tretinách viedli na strely 31:17. Podstatný však bol náskok 1:0, ktorý zariadil v polovici druhej tretiny Antoine Roussel po prihrávke Faksu. Vyrovnať sa podarilo v 52. minúte Kevinovi Shattenkirkovi, ale viac gólov Kari Lehtonen z 32 striel neinkasoval. Brian Elliott predviedol 40 zákrokov, ale tie nestačili na výhru.

Faksov víťazný gól:

Dallas prišiel v úvode tretej tretiny o útočníka Patricka Eavesa, ktorého zasiahla strela spoluhráča Stephena Johnsa. So zranením dolnej časti tela opustil duel a už sa doň nevrátil. Druhý zápas série sa odohrá v nedeľu opäť v American Airlines Center.

Hviezdy duelu: 1. R. Faksa (DAL), 2. B. Elliott (STL), 3. K. Lehtonen (DAL)

Lindy Ruff, tréner Stars: „Myslím si, že sme odohrali dobrý zápas. Mali sme dostatok energie a postupne sme zvyšovali aktivitu. Myslím si, že sme dobre korčuľovali i bránili a hrali sme tvrdo. Je to pre nás dobrý začiatok série.“

David Backes, kapitán Blues: „Odohrali dobrý zápas. Myslím, že vyhrávali väčšinu súbojov o puk. Boli lepší než my a zaslúžili si vyhrať. My musíme hrať celých 60 minút tak ako sme to robili v prvom kole.“

SAN JOSE – NASHVILLE 5:2 (stav série: 1-0)

San Jose vstúpilo do druhého kola lepšie a otvorilo sériu proti Nashville domácou výhrou 5:2. Oba tímy začali zápas aktívne, hra sa prelievala zo strany na stranu. Predators mali v prvej tretine strelecky navrch, ale viac gólových šancí si vypracovali domáci hráči. Brankári však chytali spoľahlivo. Pekka Rinne mal namále v piatej minúte, keď ho prekonal Melker Karlsson, ale rozhodcovia gól neuznali po posúdení videom pre posunutie brány. V 25. minúte Sharks doplatili na druhé vylúčenie v zápase, ktoré potrestal Mike Fisher a otvoril skóre. Následne hrali prvú presilovku v dueli domáci, ktorí v nej zatlačili súpera. Mali niekoľko šancí, ale Rinne svoj tím podržal. V úvode tretej tretiny hrali Sharks druhú presilovku, v ktorej Tomáš Hertl vyrovnal stav na 1:1. Domáci mali viac z hry a ich aktivitu korunoval v 52. minúte dvojbodový Joel Ward. O štyri minúty už San Jose viedlo 3:1 po presilovkovom góle Logana Coutura, ktorý bol nakoniec víťazný. Ryan Johansen totiž strelil kontaktný gól počas záverečnej hry bez brankára. Couture a Tommy Wingels však spečatili triumf strelami do prázdnej brány. Martin Jones prispel k výhre 29 zákrokmi, Brent Burns dvoma prihrávkami. Rinne kryl 33 striel. Zápas ukončila hromadná bitka.

San Jose sa vďaka päťgólovej tretej tretine ujalo v sérii vedenia 1-0 na zápasy. S päťgólovou tretinou vyrovnalo klubový rekord v play-off z roku 2011. Nashville hral v treťom dueli po sebe bez útočníka Craiga Smitha, ktorého v zostave nahradil Eric Nyström. Druhý zápas série je na programe v nedeľu opäť v SAP Center.

Hviezdy duelu: 1. J. Ward, 2. L. Couture, 3. T. Hertl (všetci SJS)

Peter DeBoer, tréner Sharks: „Myslím si, že vyhrať prvý zápas série je kľúčové. Po prestávke to ešte nebolo celkom ono a bolo to na nás vidieť v prvých dvoch tretinách. Našli sme však cestu k výhre, Jones nás podržal niekoľkými zákrokmi. Je dobré, že sme vyhrali prvý zápas napriek tomu, že sme nehrali naplno celých 60 minút. V druhom zápase totiž podľa mňa budeme lepší.“

Mattias Ekholm, obranca Predators: „Myslím si, že v prvých dvoch tretinách sme hrali trpezlivo v našom obrannom pásme. Bol to skutočne vyrovnaný zápas až do ich tretieho gólu. Ale je to iba prvý zápas zo siedmich. Myslím, že všetci vieme, akí efektívni sú v presilovkách. Musíme sa uistiť, že v ďalšom zápase nebudeme hrať tak často v oslabení.“