21. 04.
«

Juniori

Lightning, Sharks i Blues vedú 2:1 na zápasy

V utorok sa v NHL odohrali tri zápasy druhého kola play-off. V rámci Východnej konferencie uspeli hráči Tampy Bay. V Západnej Nashville znížil stav série so San Jose, kým St. Louis sa ujalo vedenia v sérii s Dallasom.

Východná konferencia

NY ISLANDERS – TAMPA BAY 4:5 PP (stav série: 1-2)

Tampa Bay prišla do nehostinného prostredia Barclays Center a posilnila si sebavedomie, keď zareagovala na nepriaznivé stavy 0:1, 2:3 a 3:4, aby si nakoniec vzala naspäť výhodu domáceho prostredia. O všetkom rozhodol Brian Boyle v tretej minúte predĺženia. K výhre 5:4 viedlo aj 35 zákrokov Bena Bishopa, ako aj gól a dve asistencie Victora Hedmana. Po prvej tretine bol stav nerozhodný, keď na gól Josha Baileyho z ôsmej minúty zareagoval 13 sekúnd pred prestávkou Ryan Callahan, ktorý využil presilovku. Druhá tretina sa skončila tiež nerozhodne. Tento raz sa vedenia ujali hostia v 29. minúte vďaka Victorovi Hedmanovi, no Nick Leddy odpovedal v 35. minúte. V úvode tretej tretiny využil presilovku Bailey a domáci opäť viedli. Ale len krátko. O necelú minút sa tešil z gólu Vladislav Namestnikov. Vedenie Islanders obnovil Cal Clutterbuck, no hosťom sa počas hry bez brankára podarilo vynútiť predĺženie. Na konci gólovej akcie bol Nikita Kučerov. V nadstavenom čase sa „Bolts“ dostali do prečíslenia, počas ktorého Hedman netrafil bránu. Puk sa však dostal k Boyleovi, ktorý zakončením z tesnej blízkosti bránky nedal Thomasovi Greissovi šancu. Nemecký brankár sa prezentoval 36 zákrokmi.

Návrat do akcie vyšiel Baileymu, ktorý predošlé dva zápasy vynechal pre zranenie hornej časti tela. Jeho tím hral pred domácim publikom agresívne a takmer na to doplatil Jonathan Drouin, ktorého tvrdo narazil Thomas Hickey.

V druhej tretine duel opustil, ale v tretej sa do akcie vrátil a nakoniec prihrával na vyrovnávajúci gól 38,4 sekundy pred koncom tretej tretiny. Boyle zákrok Hickeymu vrátil, aj keď nie až tak čisto, v rovnakom striedaní, v ktorom strelil víťazný gól.

Tampa Bay po treťom zápase série po prvýkrát v druhom kole vyhráva. Ešte predtým, ako sa séria vráti do jej arény, sa v piatok odohrá zápas číslo štyri na ľade Islanders.

Hviezdy duelu: 1. B. Boyle (TBL), 2. V. Hedman (TBL), 3. J. Bailey (NYI)

Victor Hedman, obranca Lightning: „V prvej tretine sme tak trochu prečkali búrku. Bol to skvelý súboj. Vymieňali sme si góly, ale na konci sme strelili ten najdôležitejší my. Bolo to pre nás dôležité víťazstvo. Doma sme prišli o výhodu domáceho prostredia, a tak sme museli vyhrať aj tu. Podarilo sa.“

Josh Bailey, útočník Islanders: „Dnešný zápas sme pravdepodobne mali vyhrať. Nechali sme si od nás výhru zobrať. To je na tom frustrujúce. V ďalších zápasoch sa musíme snažiť uzavrieť zápasy a dokončiť si svoju robotu.“

NASHVILLE – SAN JOSE 4:1 (stav série: 1-2)

Nashville potvrdil, že sa mu v tretích zápasoch sérií darí (bilancia 4-0) a po domácej výhre 4:1 znížil stav série proti San Jose na 1-2. Sharks pritom otvorili skóre v 14. minúte zásluhou Patricka Marleaua. Pekka Rinne však zvyšných 26 striel zastavil a doviedol domácich k dôležitému víťazstvu. Pomerom 0-3 na zápasy ešte nikdy v histórii neprehrával. Štyrmi gólmi po sebe vzápätí otočil stav. O zvrat v prvom domácom dueli série sa v druhej tretine postarali James Neal v presilovej hre a dvojbodový Shea Weber, ktorý strelil víťazný gól. V tretej tretine upravili výsledok Colin Wilson a Filip Forsberg v presilovke. Martin Jones kryl 21 striel, ale nezabránil prvej prehre San Jose na ľade súpera v tohtoročnom play-off. Naposledy nevyhralo vonku 17. marca.

Weber vyrovnal vďaka zisku gólu a asistencie klubové rekordy play-off v počte gólov (13), prihrávok (15) i bodov (28). Štvrtý zápas série sa odohrá vo štvrtok opäť v Nashville, kde sa domáci pokúsia vyrovnať jej stav. Sharks si budú chcieť odviezť domov prvý postupový mečbal.

Hviezdy duelu: 1. P. Rinne, 2. S. Weber, 3. J. Neal (všetci NSH)

Shea Weber, kapitán Predators: „Nedovolili sme, aby nás naplnila frustrácia. Povedali sme si, že sa musíme držať toho, vďaka čomu sme v tejto sezóne dosiahli úspechy a urobiť to, čo je pre ne potrebné. Myslím si, že sme dnes odviedli dobrú prácu.“

Joe Pavelski, kapitán Sharks: „Očakávame, že každý zápas bude tvrdým súbojom. Snažíte sa vyhrať a oni tiež, čo platilo aj v prvých dvoch zápasoch série. Nič sa nezmenilo. Majú naozaj dobrý tím. My sa zlepšíme v niektorých oblastiach a bude nás čakať ďalší náročný duel.“

ST LOUIS – DALLAS 6:1 (stav série: 2-1)

St. Louis bolo v prvom domácom zápase série jasne lepším tímom a po víťazstve 6:1 otočilo stav série z 0-1 na 2-1. Stars poslal v piatej minúte do vedenia Colton Sceviour, ale Briana Elliotta už po ňom nikto iný neprekonal a s 25 zákrokmi doviedol Blues k cennej výhre. Z náskoku sa hostia tešili iba 57 sekúnd predtým, ako Alexander Steen vyrovnal skóre. V 17. minúte už viedli domáci po presilovkovom góle kapitána Davida Backesa. Ten mal nakoniec prívlastok rozdielový. V úvode druhej tretiny zvýšil na 3:1 pre St. Louis dvojbodový Troy Brouwer, ktorý vyhnal z brány Anttiho Niemiho. Dovtedy predviedol deväť zákrokov. Kariho Lehtonena zo zvyšných 27 striel prekonali Vladimir Tarasenko a dvojgóloví Steen (presilovka) s Backesom (oslabenie). Tarasenko pridal dve asistencie a po 23 zápasoch play-off v kariére má na konte 20 bodov (15+5). Rýchlejšie to v klubovej histórii dokázali iba traja hráči.

Backes vyrovnal klubový rekord Bretta Hulla a Scotta Younga s troma víťaznými gólmi v jednom play-off. St. Louis vedie v sérii 2-1 a v druhom domácom zápase, ktorý sa v Scottrade Center odohrá vo štvrtok, si môže vybojovať postupový mečbal. Dallas sa bude snažiť tomu zabrániť a vyrovnať stav série na 2-2.

Hviezdy duelu: 1. A. Steen, 2. V. Tarasenko, 3. D. Backes (všetci STL)

David Backes, kapitán Blues: „Len v jednom alebo dvoch striedaniach na nás vybehli, ale my sme namiesto prizerania sa na to zareagovali. Tlačili sme na nich v ich obrannom pásme. Každá formácia mala šancu niečo vytvoriť, musím za to všetkých pochváliť. Odohrali sme zrejme náš celkovo najlepší zápas v tomto play-off.“

Alex Goligoski, obranca Stars: „Brankári naozaj nemohli za naše prehry. Ponúkli sme súperovi veľké šance v nesprávnych momentoch a skorých fázach zápasov. Zle sme vyhadzovali puky, oni vyhrávali súboje o ne a dopravili ich do našej brány. Treba ich za to pochváliť. Vinou našej hry strácajú naši brankári sebavedomie.“