20. 04.
21. 04.
«

SP 2016: Kanada zdolala Rusko 5:3 a postúpila do finále + video

V sobotu sa v torontskom Air Canada Centre odohral prvý semifinálový zápas Svetového pohára medzi odvekými rivalmi Kanadou a Ruskom. Domáci potvrdili úlohu favorita a po výhre 5:3 si zahrajú vo finále proti víťazovi zápasu Švédska s Výberom Európy.

vlajka
5:3
(1:0, 1:2, 3:1)
vlajka

Góly: 8. Crosby, 38. Marchand (Crosby, Bergeron), 42. Marchand (Crosby), 46. Perry (Couture, Vlasic), 50. Tavares (Getzlaf, Vlasic) – 29. Kučerov (Zajcev, Malkin), 37. Kuznecov (Telegin, Dadonov), 60. Panarin
Strely: 47-34 (17-7, 16-6, 14-19)

Oba tímy vleteli do zápasu naplno, hralo sa vo vysokom tempe z jednej strany na druhú. V šiestej minúte Telegin svojou aktivitou pred bránou vybojoval pre Rusko prvú presilovú hru. Kanaďania sa však výborne bránili a súpera v nej do ničoho nepustili. Pol minúty po vypršaní trestu rozjasal domácich fanúšikov Crosby, ktorý vypichol puk Kulikovovi pri rozohrávke a vychutnal si Bobrovského. Rusi zle striedali, boli vtedy na ľade len štyria. V polovici prvej tretiny fauloval Burns a daroval súperovi druhú presilovku v zápase. Rusko v nej mohlo dvakrát inkasovať, ale Bobrovskij zneškodnil nájazdy Couturea i Webera. Od 14. minúty hrala Kanada tri presilovky po sebe, ale ani jednu nevyužila.

Do druhej tretiny vstúpila aktívnejšie Kanada. Perry mohol dvakrát zvýšiť jej náskok, no najskôr v čistej šanci trafil len Bobrovského a potom nepremenil samostatný nájazd. Domáci zatlačili Rusov, gól však nestrelil ani Stamkos, ktorý si položil brankára. Rusko udrelo v deviatej minúte z prvej strely na bránu v tretine. Únik dvoch proti jednému premenil na vyrovnávajúci gól Kučerov. Prvý zákrok predviedol Price až v 14. minúte druhej tretiny, keď obrovskú šancu spálil Tarasenko. Na opačnej strane vzápätí trafil tyčku Getzlaf. Kanada mala veľkú streleckú prevahu, ale v 37. prehrávala 1:2. Kučerov využil skvelú prácu Telegina za bránou súpera. O 72 sekúnd bolo vyrovnané, keď Crosby našiel pred ruskou bránkou osamoteného Marchanda. V závere tretiny mohol opäť poslať Rusov do vedenia Orlov, ale trafil len spojnicu Priceovej brány.

Kanada odštartovala tretiu tretinu najlepšie ako mohla. Marchand síce prvú veľkú šancu zahodil, ale v 42. minúte presnou strelou poslal domácich do vedenia 3:2. Rusi dostali ihneď príležitosť vyrovnať skóre po vylúčení Getzlafa. V 46. minúte sa dočkal gólu Perry, ktorý sa rýchlo zorientoval pred bránou a pohotovo zakončil. Kanada začala premieňať svoje šance a desať minút pred koncom zápasu viedla už 5:2 po peknom zakončení Tavaresa. V 58. minúte mohlo byť 6:2, ale Toewsova teč skončila na pravej tyčke Bobrovského brány. Rusko nedokázalo vyvinúť útočný tlak a nepomohlo mu ani odvolanie brankára. Marchand mal šancu zavŕšiť hetrik, ale netrafil odkrytú bránu. Panarin ešte v samom závere znížil na 3:5. K výhre Kanady najviac prispeli trojbodový Crosby a dvojgólový Marchand. Bobrovskij podal skvelý výkon, ale jeho 42 zákrokov nestačilo na postup.

Zostava Kanady: Price (Crawford) – Weber, Vlasic, Doughty, Bouwmeester, Burns, Pietrangelo – Bergeron, Crosby, Marchand – Stamkos, Getzlaf, Tavares – Perry, Toews, Couture – Duchene, O'Reilly, Thornton

Zostava Ruska: Bobrovskij (Varlamov) – Zajcev, Orlov, Jemelin, Markov, Marčenko, Kulikov – Tarasenko, Kuznecov, Ovečkin – Kuľomin, Malkin, Panarin – Kučerov, Anisimov, Naměstnikov – Dadonov, Namestnikov, Telegin