Zdeno Chára Andrej Sekera Martin Marinčin Marián Hossa Richard Pánik Tomáš Jurčo Tomáš Tatar Marko Daňo Marián Gáborík Jaroslav Halák Peter Budaj
SlovakNHL

Sekera vyhral, Crosby dosiahol magickú métu

Marián Masaryk a Jozef Struhár (Hymy) | 17.02.2017
V ôsmich štvrtkových zápasoch NHL hrala trojica Slovákov. Ani jeden nebodoval a z výhry sa tešil iba Andrej Sekera. Peter Budaj prehral. Sidney Crosby dosiahol významný míľnik, dvaja brankári vychytali nuly.

Edmonton rozstrieľal Flyers, McDavid trojbodový

Šiesti rôzni strelci a 33 zákrokov Cama Talbota doviedli Edmonton k vysokej domácej výhre 6:3 nad Philadelphiou. Najviac k nej prispel kapitán Connor McDavid (19), ktorý uzavrel skóre duelu a pridal dve asistencie. S ôsmimi trojbodovými zápasmi v sezóne vedie ligu. Prihrával na góly Jordana Eberleho (12) a Oscara Klefboma (10). Víťazný presný zásah si pripísal Ryan Nugent-Hopkins (12), skórovali aj Matt Hendricks (4) a Leon Draisaitl (22). Eberle, Hopkins a Hendricks pridali po asistencii, Patrick Maroon získal dve. Talbota prekonali iba Radko Gudas (3) za stavu 0:2 a Wayne Simmonds (24) s Braydenom Schennom (17), ktorí znižoval na 3:5 a Brayden Schenn (17), ktorý znižoval na 3:5. Michal Neuvirth predviedol 19 zákrokov pri piatej prehre Flyers v posledných šiestich zápasoch. Slovenský obranca Andrej Sekera ho strelecky neohrozil. Počas 19 minút v akcii zaznamenal len mínusový bod a dva bloky. Oilers však vyhrali druhý súboj po sebe a tretí z ostatných štyroch. Sezónnu bilanciu s Philadelphiou vyrovnali na 1-1.

Hviezdy duelu: 1. C. McDavid, 2. M. Hendricks, 3. E. Gryba (všetci EDM)

Kings s Budajom v bráne podľahli doma Arizone

Peter Budaj aj celý tím Los Angeles opäť neodohrali najlepší zápas. Slovenský brankár inkasoval štyrikrát z 21 striel a Kings prehrali doma s Arizonou 3:5. Pripísali si tretiu prehru v posledných štyroch dueloch, pričom pri všetkých troch dostali päť gólov. Po dva strelili Brendan Perlini (10) a trojbodový Jordan Martinook (10), zvyšný pridal Tobias Rieder (13). Perlini otvoril skóre v presilovke, Martinook najskôr vsietil víťazný gól v oslabení a potom trafil prázdnu bránu. Alex Goligoski dvakrát asistoval a Mike Smith sa prezentoval 41 zákrokmi. Až 21 strelám čelil v tretej tretine, v ktorej padli po tri góly na oboch stranách. Z hráčov Kings skórovali dvojgólový Tanner Pearson (18) a dvojbodový Dustin Brown (9). Pearson dal bodku za zápasom v presilovke 23 sekúnd pred koncom a pridal aj asistenciu pri Brownovom góle. Slovenský krídelník Marián Gáborík získal počas 14 a pol minúty v akcii len dve „mínusky“ a dve strely. Coyotes vyhrali tretí zápas z ostatných štyroch. Na aktuálnom výjazde majú bilanciu 2-1-0, tú sezónnu proti Kings si zlepšili na 1-2-0. Kings zaostávajú o bod za Calgary, ktoré je na pozícii druhej divokej karty v Západnej konferencii. Ich útočník Jeff Carter získal 300. asistenciu v NHL.

Hviezdy duelu: 1. B. Perlini (ARI), 2. D. Brown (LAK), 3. A. Goligoski (ARI)

Sabres sa priblížili k play-off výhrou nad Avalanche

Buffalo sa snaží dostať do play-off a teraz urobilo prvý krok, keď vyhralo dva zápasy po sebe prvýkrát od 24. januára. Vo štvrtok porazilo Colorado 2:0 vďaka gólom Sama Reinharta (13) a Evandera Kanea (19), ako aj výkonu Robina Lehnera, ktorý vychytal svoje piate čisté konto v kariére a druhé v sezóne vďaka 23 zákrokom. „Toto bol náš najlepší zápas za dlhšiu dobu. Obmedzili sme ich pobyt v útoku, narúšali ich akcie čo najskôr sa dalo a držali puk viac v ich pásme. Keď sa aj dostali do šance, Lehner nás podržal,“ poznamenal Reinhart. pre AP. Sabres na poslednú postupovú pozíciu chýbajú už len tri body. V zápase prišli o Dereka Granta (rameno). Hráči Avalanche sú od nej vzdialení na míle. Momentálne ťahajú päťzápasovú sériu prehier, pričom vonku prehrali už 11. duel po sebe. Calvin Pickard pritom podal solídny výkon a duel opustil s 30 zákrokmi.

Hviezdy duelu: 1. R. O‘Reilly, 2. E. Kane, 3. R. Lehner (všetci BUF)

Condon vynuloval Devils, Phaneuf prelomil bezgólový stav

Mike Condon urobil 21 zákrokov, aby zaknihoval svoje piate čisté konto v sezóne a vďaka tomu, že hráčov Senators sprevádzajú na výjazde otcovia, ho po prvýkrát videl vychytať nulu aj jeho otec Ted. „Odložil som si pre neho puk. Je to špeciálne a túto spomienku budeme uchovávať dlho,“ poznamenal Condon pre AP. Ottawa aj vďaka nemu uspela v New Jersey 3:0. Defenzívne ladený duel gólovo rozhýbal Dion Phaneuf (9) v 39. minúte. V 57. minúte skóroval aj Erik Karlsson (9) a gól do prázdnej brány ešte stihol pridať Kyle Turris (19). Vďaka tretej výhre z ostatných štyroch duelov strácajú „Sens“ na vedúci Montreal v Atlantickej divízii len štyri body a majú tri zápasy k dobru. Cory Schneider zastavil 32 striel a Devils prehrali tretí zápas z ostatných štyroch. Na play-off strácajú päť bodov.

Hviezdy duelu: 1. M. Condon (OTT), 2. D. Phaneuf (OTT), 3. C. Schneider (NJD)

Islanders vyhrali newyorské derby

Dva dni po ťažkej prehre sa Islanders vyburcovali k lepšiemu výkonu a k veľkému domácemu víťazstvu v mestskom derby 4:2 nad Rangeras. Andrew Ladd (14) strelil dva góly, jeden do prázdnej brány, Anders Lee (22) a Nikolaj Kuľomin (10) sa tiež tešili z gólov a Thomas Greiss zastavil 25 striel. V posledných desiatich domácich dueloch majú Ostrovania bilanciu 8-0-2. „Pre nás to bol dôležitý zápas a na ten posledný sme zareagovali dobre,“ uznal Lee pre AP. John Tavares zaznamenal dve asistencie, aby pomohol Islanders priblížiť sa k Torontu na pozícii druhej divokej karty na rozdiel jedného bodu. O góly Rangers, ktorí v Brooklyne ešte nevyhrali, sa postarali Nick Holden (9) a Jimmy Vesey (14). Henrik Lundqvist urobil 19 zákrokov v zápase, v ktorom tím z Manhattanu prišiel o šesťzápasovú víťaznú šnúru. Tímu chýbal obranca Kevin Klein, ktorý ochorel.

Hviezdy duelu: 1. J. Tavares, 2. A. Ladd, 3. N. Kuľomin (všetci NYI)

Crosby hrdinom zápasu, v ktorom dosiahol tisícku

Sidney Crosby (31) rozhodol 21 sekúnd pred koncom predĺženia o domácom víťazstve Pittsburghu 4:3 nad Winnipegom. Hrdinom zápasu sa stal vtedy, keď dosiahol svoj jubilejný 1000. bod v NHL. Bola ním jeho prvá z dvoch asistencií. Penguins v zápase viedli 2:0 po góloch Jevgenija Malkina (24) a Chris Kunitza (9), na ktorý prihrával kapitán tímu. Jets sa podarilo stav otočiť, ale Phil Kessel (21) počas presilovky v 54. minúte vynútil predĺženie. Aj pri tomto dôležitom góle asistoval Crosby. Pri jeho víťaznom góle zase asistoval Kris Letang, ktorý si z duelu odniesol tri asistencie. Marc-Andre Fleury urobil 44 zákrokov. Prekonali ho Patrik Laine (27), Paul Postma (1) a Dustin Byfuglien (8). Mark Scheifele si pripísal dve asistencie a Connor Hellebuyck 35 zákrokov. Kým Pittsburgh má od Zápasu hviezd bilanciu 6-0-2, Winnipeg prehral piaty zápas z ostatných šiestich. Nedohrali ho domáci obrancovia Justin Schultz a Olli Määttä.

Crosbyho víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. S. Crosby, 2. M. Fleury, 3. J. Malkin (všetci PIT)

Líder Západnej konferencie opäť zdolal Dallas

Minnesota zdolala na domácom ľade Dallas 3:1 a zvýšila si náskok na čele Západnej konferencie i Centrálnej divízie už na sedem bodov pred druhým Chicagom. Významne sa na tom podieľal brankár Darcy Kuemper, ktorý zastavil 33 striel. Za jeho chrbát prešla len tá z hokejky Codyho Eakina (2), ktorý znižoval stav v tretej tretine na 1:2. Víťazný gól tak pripadol dvojbodovému Erikovi Haulovi (12). Skóre duelu otvoril Ryan Suter (8) v presilovej hre a uzavrel ho Jared Spurgeon (8). Wild strelili gól v každej tretine a pripísali si tretí triumf v posledných štyroch zápasoch. Stars prehrali tretí duel po sebe a siedmy z ostatných ôsmich. Predĺžili si tiež sériu prehier na ľadoch súperov na šesť zápasov. Nezabránil tomu ani Kari Lehtonen, ktorý chytil 23 striel. Minnesota si vylepšila sezónnu bilanciu s Dallasom na 5-0-1.

Hviezdy duelu: 1. D. Kuemper, 2. E. Haula, 3. J. Spurgeon (všetci MIN)

Blues si predĺžili víťaznú sériu

St. Louis zvíťazilo doma nad Vancouverom tesne 4:3 a predĺžilo si svoju najdlhšiu sériu výhier v sezóne na šesť zápasov. Canucks dvakrát zmazali jednogólový náskok súpera, ale na presilovkové góly dvojbodových Vladimira Tarasenka (27) a Alexa Steena (12) z úvodu tretej tretiny už nenašli odpoveď. Brandon Sutter (15) po nich už len skorigoval tretiu prehru v posledných štyroch dueloch. Na otvárací gól Magnusa Pääjärviho (3) zareagoval Bo Horvat (18), po ďalšom vedúcom góle Joriho Lehteru (6) vyrovnal na 2:2 Henrik Sedin (12). Kevin Shattenkirk nazbieral druhýkrát v ročníku tri asistencie a Jake Allen potreboval na výhru urobiť len 18 zákrokov. Ešte o jeden menej zaznamenal Jacob Markström na opačnej strane. Blues si vylepšili bilanciu pod Mikeom Yeom na 7-1-0. Canucks ukončili šesťzápasový výjazd s bilanciou 2-4-0, aj keď Horvat so Sutterom skórovali pri návrate do akcie.

Hviezdy duelu: 1. A. Steen, 2. K. Shattenkirk (obaja STL), 3. B. Horvat (VAN)