25. 04.
26. 04.
«

Oilers so Sekerom vyhrali prvý zápas play-off po 11 rokoch

V piatok pokračovalo prvé kolo play-off štyrmi zápasmi. Obhajca titulu a St. Louis sa ujali v sériách vedenia 2-0, kým Montreal a Edmonton s Andrejom Sekerom vyrovnali stavy sérií. Cam Talbot doviedol Oilers s čistým kontom k prvej výhre v play-off od roku 2006.

Východná konferencia

MONTREAL – NY RANGERS 4:3 PP (stav série: 1-1)

Už sa zdalo, že sa Montreal dostane do vážnych problémov. Potom prišiel gól Tomáša Plekanca, ktorý 18 sekúnd pred koncom tretej tretiny, počas hry bez brankára, vynútil predĺženie po tom, čo najskôr vyhral kľúčové vhadzovanie. V ňom sa hralo 19 minút, kým Alexander Radulov nerozhodol o výhre 4:3 nad Rangers a vyrovnaní stavu série na 1:1. Jeff Petry a Paul Byron posielali Canadiens do vedenia v prvej tretine, ale na ich góly newyorský tím odpovedal. Najskôr to bol Michael Grabner a potom dvojica Rick Nash a Mats Zuccarello, ktorá v druhej dvadsaťminútovke otočila skóre v prospech hostí. Tých opäť podržal brankár Henrik Lundqvist, ktorý sa prezentoval 54 zákrokmi. Najviac ich urobil v druhej a tretej tretine, no najväčšie šance si „Habs“ vypracovali v nadstavenom čase. Pri strele Sheu Webera ho podržala aj bránková konštrukcia. V play-off ide len o výhry a tú vychytal Carey Price s 35 zákrokmi. Tretí zápas série sa odohrá už v New Yorku a je na pláne v nedeľu.

Víťazný gól Radulova:

Hviezdy duelu: 1. A. Radulov (MTL), 2. H. Lundqvist (NYR), 3. T. Plekanec (MTL)

Tomáš Plekanec, útočník Canadiens: „Vždy, keď vyhráte, zmení to momentum. Cítite sa lepšie a istejšie. Toto bol však len jeden zápas. Musíme sa stále zlepšovať, lebo sme ešte neodohrali skvelý duel.“

Alain Vigneault, tréner Rangers: „Dnes to bol dobrý zápas. Oba tímy usilovne bojovali a dostali sa do niekoľkých šancí. Brankári oboch tímov urobili niekoľko dobrých zákrokov. Prišli sme o vedenie, ale keď sa v nedeľu vhodí puk, už si na túto prehru nebudeme pamätať.“

PITTSBURGH - COLUMBUS 4:1 (stav série: 2-0)

Druhý zápas série mal podobný scenár ako ten prvý. Columbus nastúpil silno, ale nedokázal urobiť viac ako generovať jednu strelu za druhou. Pittsburghu sa svoje šance premieňať darilo a vďaka víťazstvu 4:1 odletí do Columbusu s dvojzápasovým vedením. Penguins zblokovali 23 striel, kým Marc-Andre Fleury sa prezentoval 39 zákrokmi. Recept na neho našiel len Brandon Saad, ktorý v druhej tretine vyrovnával na 1:1. Tento stav však vydržal len 51 sekúnd. Potom Jake Guentzel zužitkoval prihrávku Sidneyho Crosbyho a strelil víťazný gól. Samotný kapitán si z duelu odniesol aj druhú asistenciu a gól, ktorý bol jeho 50. v play-off. Do čierneho sa trafil aj Jevgenij Malkin a Patric Hörnqvist pridal poistku do prázdnej brány. Tú Sergej Bobrovskij opustil s 28 zásahmi. Tretí duel série sa odohrá v nedeľu.

Víťazný gól Guentzela:

Hviezdy duelu: 1. S. Crosby, 2. M. Fleury, 3. J. Guentzel (všetci PIT)

Ian Cole, obranca Penguins: „Zápasy vyhrávate strieľaním gólom a ich predchádzaním. Snažili sme sa to robiť a budeme v tom pokračovať. Oni sa snažili často strieľať, ale to len vedie k väčšiemu blokovaniu striel.“

Brandon Dubinsky, útočník Blue Jackets: „Hrali sme hru, ktorú sme chceli hrať, len sme neboli schopní premieňať naše šance tak ako sa to darilo im.“

MINNESOTA – ST. LOUIS 1:2 (stav série: 0-2)

Druhý zápas série medzi divíznymi rivalmi sa skončil rovnakým výsledkom ako ten prvý. St. Louis opäť vyhralo v St. Paul nad Minnesotou 2:1 a domov odcestuje s vedením 2-0. Tentoraz však zápas nedospel do predĺženia, pretože Jaden Schwartz strelil víťazný gól dve a pol minúty pred koncom tretej tretiny. Po ďalšej bezgólovej prvej tretine otvoril skóre duelu v úvode tej druhej Joel Edmundson, ktorý rozhodol úvodný súboj v predĺžení. Svoj druhý gól v sérii zaznamenal aj Zach Parise, ktorý opäť vyrovnával stav na 1:1 v závere prostrednej časti hry. Využil na to presilovú hru o dvoch hráčov. Jake Allen prispel k výhre 23 zákrokmi, kým domáci brankár Devan Dubnyk ich urobil o tri menej. Tretí zápas série je na programe v nedeľu v St. Louis.

Blues vyhrali prvé dva zápasy série vonku tretíkrát v histórii. Dokázali to aj v roku 1993 proti Chicagu a v roku 2001 proti Dallasu. Parise im strelil v play-off už 11 gólov, s ktorými je druhým najlepším hráčom v klubovej histórii. S 27 bodmi v 30 dueloch je prvý. Spolu nazbieral v play-off 70 bodov (32+38) 91 súbojoch.

Schwartzov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. J. Schwartz (STL), 2. Z. Parise (MIN), 3. A. Pietrangelo (STL)

Mike Yeo, tréner Blues: „Nedovolili sme im veľa striel na našu bránu. V tomto ohľade sme odviedli oveľa lepšiu prácu ako v prvom zápase. Musíme sa uistiť, že budeme pokračovať v zlepšovaní sa ako tím. Sme šťastní, že sme vyhrali oba zápasy vonku, ale oni sa len tak nevzdajú.“

Devan Dubnyk, brankár Wild: „Je to frustrujúce, oba zápasy rozhodla jedna strela. Ďalší zápas potrebujeme vyhrať a na to sa teraz sústredíme.“

EDMONTON – SAN JOSE 2:0 (stav série 1-1)

Edmonton hral od začiatku naplno a tvrdo s cieľom vyrovnať stav série proti San Jose, čo sa mu po výhre 2:0 v druhom domácom zápase podarilo. Zaznamenal svoj prvý triumf v play-off od finále z roku 2006. Oba góly strelil v oslabení, čo sa mu naposledy podarilo v roku 1986 proti Calgary. Prvý a zároveň rozhodujúci vsietil v 42. sekunde druhej tretiny Zack Kassian, pre ktorého to bol premiérový zásah v play-off v kariére. Do úniku ho po zaváhaní Joea Pavelskiho na modrej čiare poslal Mark Letestu. Druhý gól, tiež svoj prvý v play-off, pridal kapitán Connor McDavid po individuálnej akcii v strede tretej tretiny. Cam Talbot potreboval na svoje prvé čisté konto v play-off urobiť iba 16 zákrokov. Martin Jones čelil 36 strelám, z toho 15 v tretej tretine. Sharks nevyužili ani jednu zo šiestich presiloviek, naopak, vo dvoch inkasovali. Slovenský obranca Andrej Sekera bol najvyťaženejším hráčom tímu s časom 23:48. Najviac odohral v presilovkách (5:23) aj v oslabeniach (6:30). Na konto si pripísal plusový bod a dve strely na bránu. Tretí zápas série je na programe v nedeľu už v San Jose.

Kassian odohral životný zápas. Post prvej hviezdy si okrem gólu vyslúžil aj za svoje nekompromisné bodyčeky, najmä za tie na Brendena Dillona a Logana Couturea. Urobil ich až šesť, jeho tím spolu 41 oproti 21 súperovým. Stal sa prvým hráčom Oilers s gólom v oslabení od roku 2006, keď to dokázal Fernando Pisani v piatom zápase finále proti Caroline. McDavid bodoval už v 16 dueloch po sebe od 14. marca.