29. 03.
30. 03.
«

Blues a Penguins sú krok od postupu, Oilers opät vynulovali Sharks

V štyroch nedeľných zápasoch prvého kola play-off sa zo Slovákov predstavil iba Andrej Sekera, ktorý sa tešil z ďalšej výhry Edmontonu nad San Jose na nulu. Spolu s Montrealom tak vedú 2-1 na zápasy, kým Pittsburgh a St. Louis si vybojovali postupové mečbaly.

Východná konferencia

COLUMBUS – PITTSBURGH 4:5 PP (stav série: 0-3)

Jake Guentzel zavŕšil svoj trojgólový večer v 14. minúte nadstaveného času, aby Pittsburgh uspel aj v Columbuse a po víťazstve 5:4 vyhrával v sérii na štyri víťazné zápasy už 3:0. Guentzel sa stal prvým nováčikom Penguins, ktorý zaknihoval hetrik v play-off. Okrem neho sa presadili aj Bryan Rust a Jevgenij Malkin, ktorí v druhej tretine vyrovnali stav z 1:3 na 3:3. Guentzelov druhý gól poslal „tučniakov“ prvýkrát do vedenia v 52. minúte, no už v 56. minúte bol stav opäť nerozhodný. Predĺženie vynútil dôrazný Brandon Dubinsky, ktorý nadviazal na dva góly Cama Atkinsona a presný zásah Zacha Werenskiho. Atkinson otvoril skóre už po 11 sekundách hry, čo bol najrýchlejší gól Blue Jackets v histórii play-off. Werenski zase v predĺžení nehral, pretože v druhej tretine ho do oka trafil puk z hokejky Phila Kessela a predtým, ako mu opuch znemožnil videnie, stihol odohrať len ďalších sedem striedaní. Sergej Bobrovskij urobil 42 zákrokov, no k výhre viedlo 33 zásahov Marc-Andre Fleuryho. Jeden kľúčový urobil aj v predĺžení. Zápas, v ktorom pôjde Blue Jackets o prežitie, sa odohrá na ich ľade v utorok.

Víťazný gól Guentzela:

Hviezdy duelu: 1. J. Guentzel (PIT), 2. B. Rust (PIT), 3. C. Atkinson (CBJ)

Mike Sullivan, tréner Penguins: „Vytrvalosť a odhodlanie, ktoré sme dnes ukázali, sú súčasťou našej identity. A ak chcete byť úspešní v tejto lige a v tomto období roka, musíte to tak mať vo vašej identite zakorenené.“

Brandon Dubinsky, útočník Blue Jackets: „V ďalšom zápase do toho musíme dať úplne všetko. Už nemáme žiadnu inú možnosť. Zajtra prídeme do práce, pokúsime sa zlepšiť a uistiť sa, že do ďalšieho zápasu vstúpime s rovnakým nadšením ako do prvých troch. Potom to musíme udržať celých 60 minút.“

NY RANGERS – MONTREAL 1:3 (stav série: 1-2)

Alexander Radulov sa ukázal ako cenná posila z KHL počas základnej časti a teraz je kľúčový aj pri úspechoch Montrealu v play-off. V nedeľu zaznamenal gól a asistenciu, aby doviedol kanadský tím k výhre 3:1 nad Rangers. Víťazný gól strelil obranca Shea Weber počas presilovky. Presilovkový gól zaknihoval aj Artturi Lehkonen a Carey Price sa prezentoval 20 zákrokmi. Ako jediný ho prekonal Brady Skjei, no na zvrat už bolo neskoro. Skóroval v 58. minúte. Domáci brankár Henrik Lundqvist opustil duel s 26 zákrokmi. Rangers, ktorí v sérii ešte nevyužili ani jednu z 10 presiloviek, budú hostiť v Madison Square Garden aj štvrtý duel série, ktorý sa odohrá v utorok. S vedením 2:1 na zápasy doň vstúpia Canadiens. Newyorský tím nevyhral doma zápas play-off od 16. mája 2015.

Víťazný gól Webera:

Hviezdy duelu: 1. C. Price, 2. A. Lehkonen, 3. A. Radulov (všetci MTL)

Claude Julien, tréner Canadiens: „Odohrali sme skutočne dobrý zápas vonku. Nebolo to bez chýb, ale taký nie je žiaden zápas. Myslím si, že sme boli koncentrovaní od začiatku až do konca. Odviedli sme dobrú prácu defenzívne aj ofenzívne, no aj naše špeciálne formácie boli dnes veľmi dobré. Strelili sme pár presilovkových gólov a v oslabeniach sme urobili skvelú prácu.“

Henrik Lundqvist, brankár Rangers: „Myslím si, že je dôležité, aby sme začali u seba a nepozerali sa na nich. Áno, majú dobrý tím. My však musíme do toho dať viac, keď hráme doma a v play-off, inak nevyhráme. Je to jednoduché – musíme hrať lepšie. V ďalšom zápase musí hrať každý z nás lepšie.“

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

ST. LOUIS – MINNESOTA 3:1 (stav série: 3-0)

V treťom zápase série sa takmer zopakoval scenár z predošlých dvoch. St. Louis aj v prvom domácom dueli viedlo a Minnesota opäť dokázala vyrovnať stav. Znova však stroskotala na Jakeovi Allenovi, ktorý so 40 zákrokmi doviedol Blues k výhre 3:1 a k trom postupovým mečbalom. Ako jediný ho v nedeľu prekonal Charlie Coyle v dorážky po strele Zacha Pariseho. Skóre otvoril už vo štvrtej minúte Colton Parayko a víťazný gól strelil v 36. minúte Jaden Schwartz v presilovej hre. Bol to prvý presilovkový zásah tímu v tomto play-off. Alex Steen spečatil triumf strelou do prázdnej brány a pridal asistenciu, Patrik Berglund ich nazbieral dve. Devan Dubnyk mal opäť menej práce ako jeho náprotivok, keď čelil 31 strelám. Jeho spoluhráči prestrieľali Blues v tretej tretine pomerom 19:8, ale vyrovnať sa im nepodarilo.

Allen, ktorého meno niekoľkokrát skandovalo 19 334 divákov v zaplnenom Scottrade Center, zastavil v sérii 114 zo 117 striel Wild. Blues v nej zatiaľ neprehrávali ani raz a viedli viac než polovicu času (103:51). Prvé tri zápasy série naposledy vyhrali v roku 2001 nad Dallasom. Po dvojdňovej prestávke budú môcť v stredu vyradiť Minnesotu po štyroch dueloch.

Schwartzov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. J. Allen, 2. C. Parayko, 3. J. Schwartz (všetci STL)

Jake Allen, brankár Blues: „Opäť rovnaký scenár. Oba tímy sa držali svojho herného plánu a najmä v druhej polovici zápasu to bol pre nás náročný test. Tlačili na nás naozaj tvrdo, ale my sme odolali a získali dôležité víťazstvo. Ďalší zápas bude ešte ťažší, najťažší v sérii. Musíme si oddýchnuť a pripraviť sa naň.“

Bruce Boudreau, tréner Wild: „Podľa mňa sme nehrali až tak zle. V niektorých oblastiach hry sme bez pochýb mohli byť lepší, ale nemôžem nám uprieť snahu. Títo hráči sa nevzdávajú až do konca. Nejde nám to, ale chceme vrátiť sériu späť do St. Paul.“

SAN JOSE – EDMONTON 0:1 (stav série: 1-2)

Edmonton to myslí s postupom cez San Jose vážne, čo dokázal v treťom zápase série a prvom na ľade súpera. Cam Talbot vychytal druhé čisté konto po sebe a s 23 zákrokmi doviedol svoj tím k futbalovej výhre 1:0. Rozhodol o nej hrdina predošlého súboja Zack Kassian, ktorý skóroval v 51. minúte. Pri pokuse o vyhodení puku mu ho naservíroval rovno na hokejku obranca David Schlemko. Martin Jones opustil duel s 21 zákrokmi. Jeden musel urobiť po strele slovenského obrancu Andreja Sekeru, ktorý odohral necelých 20 minút aj s jedným bodyčekom a troma blokmi. Opäť bol najvyťaženejším hráčom tímu v oslabeniach (1:52). Sharks nepomohol ani návrat Joea Thorntona do zostavy a po dvoch zápasoch bez streleného gólu prehrávajú v sérii 1-2. Štvrtý duel je na programe v utorok opäť v San Jose.

Talbot je len druhým brankárom v histórii Oilers s dvomi nulami v play-off po sebe. Pred ním to dokázal iba Curtis Joseph v roku 1998 proti Coloradu. Kassian je zase prvým hráčom Edmontonu, ktorý rozhodol dva zápasy play-off po sebe, od finále v roku 2006 proti Caroline. Vtedy sa to podarilo Fernandovi Pisanimu.

Kassianov druhý víťazný gól v sérii:

Hviezdy duelu: 1. C. Talbot (EDM), 2. M. Jones (SJS), 3. Z. Kassian (EDM)

Cam Talbot, brankár Oilers: „Je to skvelý pocit, ale séria sa ešte neskončila. Vrátili sme im domácu prehru, ale bolo by pekné odohrať rovnako dobrý zápas aj v utorok.“

Logan Couture, útočník Sharks:: „Nevytvorili sme si dostatok gólových šancí. Držali sme puk v ich pásme, ale vytláčali nás k mantinelom. Držali nás od ich brány a blokovali naše strely. Musíme produkovať viac ofenzívy.“