Zdeno Chára Andrej Sekera Martin Marinčin Marián Hossa Richard Pánik Tomáš Jurčo Tomáš Tatar Marko Daňo Marián Gáborík Jaroslav Halák Peter Budaj
SlovakNHL

Sharks deklasovali Oilers so Sekerom, Columbus zdolal obhajcu

Marián Masaryk | 19.04.2017
V troch utorkových zápasoch prvého kola play-off sa predstavil jediný Slovák. Obranca Andrej Sekera však nebodoval a Edmonton utrpel hanebnú porážku na nulu. San Jose aj Rangers vyrovnali stavy sérií, kým Columbus odvrátil prvý postupový mečbal Pittsburghu.

Východná konferencia

NY RANGERS – MONTREAL 2:1 (stav série: 2-2)

Rangers v druhom domácom zápase zabrali a po víťazstve 2:1 vyrovnali stav série s Montrealom na 2-2. Pretrhli tak šnúru šiestich prehier v domácej Madison Square Garden. Rozhodol o tom presný zásah Ricka Nasha z 25. minúty po rýchlej kľučke pred bránou. Bol to jeho druhý víťazný gól v play-off proti Canadiens, čo dokázal ako piaty hráč v klubovej histórii. Skóre duelu otvoril v 12. minúte aj so šťastím Jesper Fast, ktorý strelil svoj prvý gól v play-off v kariére. Puk sa k nemu odrazil od hokejky Andreja Markova. Vyrovnať sa podarilo v 19. minúte Torreymu Mitchellovi po vydarenom úniku dvoch proti jednému so Shea Weberom. Henrik Lundqvist prispel k triumfu 23 zákrokmi, no 78 sekúnd pred koncom zápasu mu pomohla aj konštrukcia brány po strele Webera. Carey Price kryl 30 striel. Prvá tretina bola vyrovnaná, no v ďalších dvoch mali „jazdci“ mierne navrch a séria sa tak presťahuje späť do Montrealu za vyrovnaného stavu. Piaty zápas sa odohrá vo štvrtok.

Nash rozhodol prvýkrát zápas play-off proti Montrealu v druhom súboji finále konferencie v roku 2014. Rangers nevyužili v prvých štyroch dueloch série ani jednu z 12 presilových hier.

Nashov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. R. Nash, 2. H. Lundqvist (obaja NYR), 3. C. Price (MTL)

Rick Nash, útočník Rangers: „Bol to rozhodne náš najlepší domáci zápas série. Po treťom zápase sme mali ťažké dni. Vedeli sme, že potrebujeme zabrať. Myslím si, že v tretej tretine sme mohli byť trochu kreatívnejší, ale treba uznať aj kvalitu súpera, ktorý tvrdo bojoval.“

Carey Price, brankár Canadiens: „Dnes túžili vyhrať a išli si za tým. Podarilo sa im dodržiavať ich herný plán. Musíme uznať, že dnes hrali dobre.“

COLUMBUS – PITTSBURGH 5:4 (stav série: 1-3)

Štvrtý zápas série priniesol ďalší strelecký koncert oboch tímov. Columbus, ktorý čelil vyradeniu, v druhom domácom súboji zabral a potešil fanúšikov víťazstvom 5:4 nad Pittsburghom. Domáci aj tentoraz prišli o vyšší náskok, ale obhajcovi titulu už nedovolili ďalší obrat. Blue Jackets viedli v úvode druhej tretiny 3:0 po góloch Jacka Johnsona, Josha Andersona a Markusa Nutivaaru. Patric Hörnqvist v presilovej hre a Ron Hainsey však ešte do druhej prestávky skresali stratu. William Karlsson po 27 sekundách tretej tretiny zvýšil na 4:2, no Tom Kühnhackl strelil ďalší kontaktný gól hostí. Piaty a zároveň víťazný gól Columbusu vsietil v 46. minúte dvojbodový Boone Jenner. Jake Guentzel už iba upravil výsledok v závere duelu vo vlastnom oslabení a pri odvolanom brankárovi. S piatimi gólmi je najlepším strelcom play-off. Sergej Bobrovskij predviedol 27 zákrokov, Marc-Andre Fleury o dva viac. Domáci Brandon Saad i hosťujúci Jevgenij Malkin získali po dve asistencie, Phil Kessel dokonca tri. Penguins budú mať ďalšiu šancu ukončiť sériu vo štvrtok v domácom piatom zápase.

Columbus dokázal vyhrať zápas play-off, v ktorom čelil vyradeniu, vôbec prvýkrát vo svojej histórii. Bola to jeho prvá výhra v play-off v normálnom hracom čase a celkovo tretia zo 14 zápasov. Všetky zaznamenal proti Penguins. Johnson má skvelý priemer takmer bodu na zápas (0,96), keď v 22 dueloch play-off nazbieral 21 bodov (5+16).

Jennerov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. W. Karlsson, 2. M. Nutivaara, 3. B. Jenner (všetci CBJ)

John Tortorella, tréner Blue Jackets: „Želal som im, aby spolu dosiahli víťazstvo v play-off v tejto zostave. A oni to dokázali.“

Mike Sullivan, tréner Penguins: „Nemyslím si, že sme hrali dosť dobre. Musíte im vysloviť uznanie. Vyšli na ľad s tým, že musia zvíťaziť. Pred zápasom sme si aj hovorili, že sa na to musíme pripraviť.“

SAN JOSE – EDMONTON 7:0 (stav série: 2-2)

Po dvoch zápasoch bez streleného gólu lanský finalista play-off gólovo explodoval a v druhom domácom zápase série deklasoval Edmonton pomerom 7:0. San Jose tak vyrovnalo svoj rekord v počte gólov v zápase play-off. Po dva strelili Logan Couture a Joe Pavelski, ktorý pridal asistenciu. Skórovali aj dvojbodový Patrick Marleau, Marcus Sörensen a dvojbodový David Schlemko. Joel Ward dvakrát asistoval, Brent Burns trikrát a Martin Jones zastavil všetkých 23 striel pri svojom treťom čistom konte v play-off v kariére. Pavelski otvoril skóre duelu šikovnou tečou už po 15 sekundách, čím jasne prekonal klubový rekord Danyho Heatleyho z roku 2011 (28 sekúnd). Ďalší si Sharks vytvorili so štyrmi využitými presilovkami z ôsmich. Cam Talbot inkasoval päťkrát z 24 striel, striedajúci Laurent Brossoit ešte dvakrát z ôsmich. Oilers dohrávali súboj bez Leona Draisaitla, ktorý dostal vyšší trest za pichnutie hokejkou do Chrisa Tierrneya. Piaty zápas série sa za vyrovnaného stavu 2-2 odohrá vo štvrtok v Edmontone.

Slovenský obranca Andrej Sekera bol najvyťažovanejším hráčom zápasu s časom 24:18. Na konto si napriek vysokej prehre nepripísal žiaden mínusový bod, ale iba dve strely, dva bodyčeky a tri bloky. Sharks strelili sedem gólov v zápase play-off aj 30. apríla 1999 proti Coloradu a 20. apríla 2014 proti Los Angeles.

Pavelskiho rekordný víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. L. Couture, 2. J. Pavelski, 3. M. Jones (všetci SJS)

Todd McLellan, tréner Oilers: „Dnešný zápas bol pre nás poriadnou lekciou. Ukázala nám, že tímy dokážu pozdvihnúť svoju hru na vyššiu úroveň. Bol to ich večer.“

Joe Pavelski, kapitán Sharks: „Boli sme skrátka pripravení, každý jeden z nás. Vyšlo nám niekoľko akcií, vrátane presilových hier, čo nám pridalo na pohode. Neskôr sme na tom stavali. Boli sme nebezpeční a strelili sme pár gólov. Odohrali sme prakticky bezchybný zápas.“