23. 04.
24. 04.
«

Oilers so Sekerom postúpili do druhého kola!

V troch sobotných zápasoch prvého kola play-off sme spoznali ďalšie tri postupujúce tímy. Stali sa nimi New York Rangers, St. Louis a Edmonton aj so slovenským obrancom Andrejom Sekerom, ktorý prispel k rozhodujúcej výhre asistenciou.

Východná konferencia

NY RANGERS – MONTREAL 3:1 (konečný stav série: 4-2)

New York Rangers prehrával v sérii s Montrealom 1-2 na zápasy, ale tromi výhrami po sebe ju otočil a postúpil do druhého kola play-off. Podarilo sa mu to po víťazstve 3:1 v šiestom zápase v domácej Madison Square Garden. Vyhrali v nej doposiaľ 15 z 18 duelov, v ktorých mohli spečatiť postup. Canadiens síce poslal do vedenia Alexej Jemelin v siedmej minúte svojím prvým gólom od 14. januára, ale Henrik Lundqvist potom zatiahol roletu. Spolu chytil 27 striel, pričom v celej sérii inkasoval 11 gólov. O víťazný obrat sa postaral Mats Zuccarello, ktorý dvoma gólmi poslal Rangers do vedenia 2:1. V úvode druhej tretiny využil presilovú hru a v 34. minúte strelil rozdielový gól. Careyho Pricea prekoval z 23 striel ako jediný, pretože Derek Stepan upravil výsledok strelou do prázdnej brány. Montrealu chýbal v zostave Andrew Shaw, ktorý sa zranil v piatom zápase série. Rangers narazia v druhom kole play-off na víťaza série medzi Bostonom a Ottawou. Pred nedeľným šiestym duelom vedú Senators 3-2.

Zuccarello sa stal prvým hráčom v histórii Rangers s dvoma gólmi pri postupovom víťazstve v sérii play-off od roku 1997, keď to dokázal Mark Messier. Lundqvist je historickým klubovým rekordérom s 11 výhrami v rozhodujúcich zápasoch sérií. Druhý Mike Richter ich má na konte deväť. Rangers využili v sérii iba jednu z 15 presiloviek.

Zuccarellov postupový gól:

Hviezdy duelu: 1. M. Zuccarello, 2. H. Lundqvist (obaja NYR), 3. A. Radulov (MTL)

Mats Zuccarello, útočník Rangers: „Bola to náročná séria. Montreal hral skvelo, hrá sa proti nemu ťažko. Sťažili nám to, ale my máme odolný tím. Henrik bol neuveriteľný a všetci sme držali spolu. Obrancovia boli tiež úžasní: blokovali strely a ustáli všetky bodyčeky. Je skvelé mať ich za sebou. Sú pre nás útočníkov inšpiráciou.“

Max Pacioretty, kapitán Canadiens: „Sme veľmi sklamaní. Máme tu skvelý tím, s ktorým sme tento rok mohli dokázať veľa. Cítime, že sme nevyužili tú príležitosť. Musíme sa vyrovnať s nepriazňou osudu spolu ako tím aj individuálne. Dúfame, že nám to pomôže byť v budúcnosti lepšími.“

MINNESOTA – ST. LOUIS 3:4 PP (konečný stav série: 1-4)

St. Louis využilo druhú šancu spečatiť postup do druhého kola, keď vyhralo piaty zápas v St. Paul nad domácou Minnesotou 4:3 po predĺžení a celú sériu 4-1. Rozhodol o tom presný zásah Magnusa Pääjärviho z polovice nadstaveného času. Blues vstúpili do zápasu lepšie, keď už v 11. minúte viedli 2:0 po góloch Vladimira Tarasenka a Alexandra Steena. Ryan Suter v závere prvej tretiny znížil stav v presilovej hre, ale uzdravený Paul Stastny pri návrate do akcie obnovil dvojgólový náskok hostí. Wild v tretej tretine zabrali a Mikko Koivu s Jasonom Zuckerom vyrovnali stav na 3:3 dvoma gólmi za štyri minúty. Jaden Schwartz a Jori Lehterä prispeli k výhre dvomi asistenciami. Jake Allen opäť podal skvelý výkon a zastavil 34 striel. V celej sérii inkasoval iba osem gólov zo 182 striel. Domáci Devan Dubnyk čelil 27 strelám a narozdiel od Allena nebol takou oporou pre tím. Minnesota dohrávala posledný duel sezóny bez Erica Staala, ktorý sa zranil v druhej tretine. St. Louis prešlo prvým kolom play-off druhý rok po sebe a v druhom sa stretne s Nashville. Wild vypadli v prvom kole druhýkrát po sebe.

Pääjärvi sa stal siedmym hráčom histórie Blues, ktorý strelil postupový gól v predĺžení. Naposledy to dokázal Pierre Turgeon v roku 1999 proti Coyotes. Tarasenko je len jedným z piatich hráčov v klubovej histórii s 20 gólmi v play-off. St. Louis vyhralo obe predĺženia v tomto play-off a jeho celková bilancia je 35-31. Wild si ju zhoršili na 8-10.

Pääjärviho postupový gól:

Hviezdy duelu: 1. M. Pääjärvi (STL), 2. J. Zucker, 3. M. Koivu (obaja MIN)

Mike Yeo, tréner Blues: „Sme naozaj šťastní, že sme to dnes ukončili. Minnesota má rozhodne dobrý tím. Viem, že je pre nich náročné vypadnúť, ale ukázali nám toho veľa. Tréner, generálny manažér i celý tím odviedli skvelú prácu. Bojovali až do konca.“

Bruce Boudreau, tréner Wild: „Povedal som hráčom, že som hrdý na ich snahu počas celej sezóny. Viem, že túto jej časť každý z nás najviac nenávidí, pretože tvrdo pracujete osem mesiacov a nedosiahnete vytúžený cieľ. Nikdy sa však nevzdali. Aj keď sa im nedarilo, pokračovali v snažení.“

SAN JOSE – EDMONTON 1:3 (konečný stav série: 2-4)

Finalista minulej sezóny skončil už v prvom kole play-off. Postaral sa o to Edmonton, ktorý pri svojej prvej účasti vo vyraďovacích bojoch od roku 2006 postúpil do druhého kola. Sériu so San Jose ukončil víťazstvom 3:1 v šiestom zápase v SAP Center. Prvým postupujúcim Slovákom sa stal obranca Andrej Sekera, ktorý si pripísal asistenciu pri góle Connora McDavida do prázdnej brány v poslednej sekunde duelu. Bol to jeho druhý bod v tomto play-off. Počas 21 minút a 14 sekúnd v akcii zaznamenal aj strelu a tri bloky. Zápas sa zlomil v úvode druhej tretiny, keď Leon Draisaitl a nováčik Anton Slepyšev skórovali z dvoch únikov v rozmedzí 56 sekúnd. Sharks vyhrali tretinu 12-6 na strely, ale gól v nej nestrelili. Patrick Marleau im ešte dal nádej na zvrat v 53. minúte, ale vyrovnať sa im už nepodarilo ani s odvolaným brankárom. Draisaitl mohol pridať aj druhý gól, ale pri strele do odkrytej brány sa mu zlomila hokejka. Cam Talbot predviedol 27 zákrokov, domáci Martin Jones o deväť menej. Edmonton sa v druhom kole stretne s Anaheimom. Tretiu tretinu dohrával bez chorého obrancu Oscara Klefboma.

Slepyšev sa stal prvým nováčikom Oilers s gólom v play-off od roku 2006. Vtedy to v druhom zápase série proti Detroitu dokázal Brad Winchester. Len dvaja nováčikovia v klubovej histórii strelili pred ním postupový gól v sérii play-off.

Dva rozhodujúce úniky Oilers v krátkom slede:

Hviezdy duelu: 1. C. Talbot, 2. L. Draisaitl (obaja EDM), 3. P. Marleau (SJS)

Todd McLellan, tréner Oilers: „Je to o tvrdej práci, lekciách, tréningu a bolesti. Úspech neprichádza jednoducho. Naši hráči sa učia za pochodu, čo je skvelé. Môžeme sledovať ich herný rozvoj. Prebojovali sme sa do play-off aj cez prvé kolo. Naučili sme sa, ako vyhrávať zápasy, ako zareagovať na neúspech, ako sa zlepšovať. Bude to však ešte ťažšie.“

Peter DeBoer, tréner Sharks: „Vedeli sme, že musíme ustrážiť McDavida a aj sa nám to darilo. Hráči odviedli skvelú prácu a sťažovali mu hru. Zabrali im však hráči z nižších formácií, ktorí strieľali góly. To isté sme robili my pred rokom.“