20. 04.
21. 04.
«

Ducks po skvelom obrate získali postupový mečbal, Blues sa zachránili

V piatok pokračovalo druhé kolo play-off v Západnej konferencii. St. Louis odvrátilo prvý postupový mečbal Nashville, Anaheim po nevídanom zvrate otočil stav série s Edmontonom a je krok od postupu. Andrej Sekera nedohral zápas pre zranenie.

ST. LOUIS – NASHVILLE 2:1 (stav série: 2-3)

St. Louis sa udržalo v hre o postup, keď v piatom zápase na domácom ľade zdolalo Nashville 2:1 a znížilo stav série na 2-3. Už svoj tretí víťazný gól v tomto play-off strelil Jaden Schwartz, ktorý prelomil nerozhodný stav v 25. sekunde tretej tretiny. Do vedenia 1:0 poslal Blues v úvode prostrednej dvadsaťminútovky Dmitrij Jaškin, ktorý absolvoval svoju premiéru v tohtoročnom play-off. V zostave nahradil Alexandra Steena. O vyrovnanie sa postaral ešte do druhej prestávky James Neal, ktorý využil jednu z troch presilových hier Predators v dueli. St. Louis nepremenilo na gól ani jednu z piatich. Jake Allen ho však podržal a spolu zastavil 21 striel. O deväť zákrokov viac predviedol Pekka Rinne, ktorý nezabránil len druhej prehre svojho tímu v tomto play-off (7-2). Ďalšiu šancu spečatiť postup bude mať v nedeľnom šiestom zápase série na domácom ľade. Ak zvíťazí, postúpi do konferenčného finále prvýkrát v histórii.

Schwartz sa stal štvrtým hráčom v klubovej histórii, ktorý rozhodol aspoň tri zápasy v jednom play-off. Pred ním to dokázali David Backes, Scott Young a dvakrát Brett Hull.

Schwartzov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. J. Allen, 2. D. Jaškin, 3. J. Schwartz (všetci STL)

Mike Yeo, tréner Blues: „Boli sme aktívni smerom dopredu. Páčilo sa mi, ako hráči neprestávali tlačiť. Chceli sme od nich, aby vyhrali tento zápas. Nič sa však nemení a s rovnakým cieľom ideme aj do ďalšieho.“

Pekka Rinne, brankár Predators: „Dnes hrali dobre. My sme nehrali tak ako sme chceli, zápas bol po celý čas vyrovnaný. V závere sme mali niekoľko šancí, ktoré sme nepremenili. Čaká nás však ďalšia bitka s poradovým číslom 6.“

ANAHEIM – EDMONTON 4:3 P2 (stav série: 3-2)

Edmonton mal piaty zápas série na ľade Anaheimu dobre rozohraný. Po bezgólovej prvej tretine skóroval v tej druhej trikrát a viedol 3:0 až do 57. minúty. Potom však domáci troma gólmi za tri minúty a jednu sekundu vynútili predĺženie. V prvom sa ešte nerozhodlo, ale v siedmej minúte druhého zavŕšil obrat kalifornského tímu Corey Perry. Ducks otočili sériu z 0-2 na 3-2 na zápasy a získali postupový mečbal. Na 3:3 vyrovnával stav duelu 15 sekúnd pred koncom Rickard Rakell, ktorý nadviazal na presné zásahy Ryana Getzlafa a dvojbodového Cama Fowlera. Cam Talbot čelil počas takmer 87 minút hry spolu až 64 strelám, z toho 22 v tretej tretine. Perry pridal k víťaznému gólu dve prihrávky, dvakrát asistoval aj Jakob Silfverberg. Johna Gibsona prekonali z 38 striel Oilers Leon Draisaitl, dvojbodový Connor McDavid v presilovej hre a Drake Caggiula. Slovenský obranca Andrej Sekera predčasne opustil duel už v prvej tretine po tvrdom bodyčeku od Getzlafa. Odohral v ňom iba necelé dve minúty. Edmonton bude v nedeľnom šiestom zápase série na domácom ľade čeliť vyradeniu. Ten piaty sa mohol vyvíjať inak, ak by Getzlaf v prvej tretine premenil trestné strieľanie alebo ak by Nickovi Ritchiemu uznali gól na 1:2 v polovici druhej tretiny. Dosiahol ho však vysokou hokejkou.

Anaheim sa stal druhým tímom v histórii NHL, ktorý v zápase play-off zmazal stratu 0:3 v posledných štyroch minútach hry. Predtým sa to podarilo len Edmontonu v roku 1997 proti Dallasu. Ešte nikto to však doteraz nedokázal menej ako štyri minúty pred koncom tretej tretiny (3:16). Talbot stanovil nový klubový rekord v play-off so 60 zákrokmi. Predošlý držal Dwayne Roloson s 54 z roku 2006 proti Detroitu.

Perryho víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. C. Perry, 2. R. Getzlaf, 3. R. Rakell (všetci ANA)

Ryan Getzlaf, kapitán Ducks: „Vedeli sme, že keď strelíme prvý gól, môžeme aj ďalšie. Robili sme všetko, čo sa dalo. Hrýzli sme až do konca, vrátili sme sa do zápasu a dali si šancu na zvrat. V play-off nemôžete meniť zaužívané veci. V zápase sme mali už skôr viacero šancí, ale nepremenili sme ich. V závere sa nám to však podarilo a je skvelé získať toto víťazstvo.“

Todd McLellan, tréner Oilers: „Bol to z našej strany naozaj dobrý zápas. Sme sklamaní z výsledku, ale nemôžeme zaň nikoho viniť. V ďalšom zápase musíme zabrať, je dobré, že ho hráme doma. Dokážeme vyrovnať sériu.“