30. 03.
«

Reprezentácia

MS 2017: USA vyhrali prestrelku so Švédmi, parádny obrat Česka + video

V pondelok pokračovali MS 2017 štyrmi zápasmi. V prvých dvoch potvrdili Rusko i Kanada úlohu favorita jasnými víťazstvami a sú na čele svojich skupín. Šláger dňa zvládli lepšie Američania, ktorí tesne zdolali Švédov. Česku sa podaril skvelý obrat proti Fínsku.

Skupina A (Kolín nad Rýnom)

Nemecko – Rusko 3:6 (0:3, 0:2, 3:1)
Góly: 46. Macek (Müller, Seidenberg), 49. Gogulla (Ehrhoff, Kahun)(PP), 60. Tiffels (Kink, Seidenberg) – 2. Šipačov (Dadonov, Panarin), 18. Šipačov (Gusev, Panarin)(PP), 19. Plotnikov (Antipin, Provorov)(PP), 32. Gusev (Panarin, Belov)(PP), 37. Kučerov, 52. Kučerov (Panarin)

Rusi ovládli prvé dve tretiny a aj keď prišli o zraneného Sergeja Moziakina, viedli už 5:0. V tretej však poľavili a Nemci im strelili tri góly. Napokon favorit zvíťazil 6:3 a vrátil sa na čelo skupiny. Po dva góly vsietili Vadim Šipačov a Nikita Kučerov, po jednom pridali Sergej Plotnikov a Nikita Gusev. Artemij Panarin štyrikrát asistoval a s deviatimi bodmi vedie produktivitu turnaja. Andreja Vasilevskyho prekonali z 29 striel domácich Macek, Gogulla a Tiffels. Thomas Greiss čelil 35 strelám. Nemci dohrávali duel bez zraneného Tobiasa Riedera a vylúčeného Hagera.

Zostava Nemecka: Greiss (Aus den Birken) – D. Seidenberg (A), Müller, Ehrhoff (C), Abeltshauser, Reul, Hördler, Krueger – Rieder, Macek, Kahun – Reimer, Ehliz, Tiffels – Hager, Schütz, Gogulla – Plachta, Y. Seidenberg, Fauser – Kink (A)

Zostava Ruska: Vasilevskij (Sorokin) – Gavrikov, Kiselevič, Antipin, Belov (A), Provorov, Mironov, Zub – Telegin, Andronov, Barabanov – Dadonov, Panarin, Šipačov (A) – Kučerov, Namestnikov, N. Gusev – Mozjakin (C), S. Plotnikov, Tkačov

USA – Švédsko 4:3 (2:3, 1:0, 1:0)
Góly: 4. Keller (Eichel, Trouba), 19. Gaudreau (Larkin), 23. Gaudreau (Eichel, Lee), 52. Compher (Murphy, Larkin) – 3. Lindholm (Stralman)(PP), 14. Lindholm (Ekman-Larsson), 19. Hedman (Nordström, Klingberg)

Švédi viedli trikrát o gól, ale záver zápasu nezvládli a dovolili Američanom otočiť stav. Vylúčeniami sa potom obrali o možnosť vyrovnať, a tak prehrali 3:4. Do vedenia ich posielali dvakrát Elias Lindholm a Viktor Hedman, no ani 23 zákrokov Viktora Fastha nezabránilo ich prehre bez bodu. Všetky tri góly strelili v päťgólovej prvej tretine, v ktorej znižovali stav Clayton Keller a Johnny Gaudreau. Ten v druhej časti hry vyrovnal na 3:3 a J. T. Compher v 52. minúte zariadil cenný triumf USA, ktoré predbehli Švédsko v tabuľke skupiny. Zápas však dohrávali bez zraneného Nicka Schmaltza, ktorého hneď v úvode duelu zasiahol do hlavy Gabriel Landeskog. Potrestaný nebol. Jimmy Howard prispel k výhre najmladšieho tímu na turnaji zákrokmi 39 zákrokmi, Dlylan Larkin a Jack Eichel dvoma asistenciami.

Zostava USA: Howard (Hellebuyck) – C. Murphy (C), Hanifin, Trouba, DeKeyser, McAvoy, T. van Riemsdyk, Brickley – J. Gaudreau, Eichel, Lee – Schmaltz, D. Larkin (A), B. Nelson (A) – Bjugstad, Dvorak, Keller – Compher, Copp, Bjork – Greenway

Zostava Švédska: Fasth (Läck) – Strålman, Hedman (A), Ekman-Larsson, Brodin, J. Klingberg, Edler – E. Lindholm, V. Rask, Landeskog (A) – Krüger, Söderberg, Omark – Eriksson Ek, W. Nylander, W. Karlsson – J. Lundqvist (C), Nordström, C. Klingberg

Skupina B (Paríž)

Bielorusko – Kanada 0:6 (0:1, 0:2, 0:3)
Góly: 6. Point (Marner, Konecny), 25. MacKinnon (Marner, Barrie)(PP), 36. MacKinnon (Skinner, Giroux), 48. Skinner (MacKinnon, Matheson), 51. Giroux (Skinner, Morrissey), 55. Point (Konecny, Vlasic)

Kanada vyhrala aj tretí zápas na turnaji a upevnila si vedúcu pozíciu v skupine, keď zdolala Bielorusko hladko 6:0. Calvin Pickard potreboval na čisté konto urobiť len 13 zákrokov. Až 45 strelám čelil Karnauchov, ktorého prekonali dvojgóloví Nathan MacKinnon s Braydenom Pointom, Jeff Skinner a Claude Giroux. Skinner i MacKinnon nazbierali po tri body, neskôr spomenutý je najlepším strelcom turnaja s piatimi gólmi. Bielorusi sú beznádejne poslední v skupine po troch dueloch bez bodu.

Zostava Bieloruska: M. Karnauchov (Trus (A)) – Lisovec, Korobov (A), Šinkevič, Chenkel, Jevenko, Graborenko, Vorobej – Stas (C), Linglet, Pavlovič (A) – Kulakov, S. Kosticyn, Kovyršin – Drozd, Děmkov, A. Volkov – Šarangovič, Karaban, Kogalev – Stefanovič

Zostava Kanady: Pickard (Ch. Johnson) – Demers, Vlasic, Barrie, de Haan, Morrissey, Matheson – Duchene (A), Scheifele, R. O'Reilly (A) – Giroux (C), MacKinnon, Skinner – Konecny, Marner, Point – B. Schenn, Couturier, Simmonds – Killorn

Fínsko – Česko 3:4 SN (3:0, 0:0, 0:1, 0:0, 0:1)
Góly: 1. Filppula (Aho, Rantanen), 3. Jaakola (Rantanen, Filppula), 14. Lajunen (Pihlström, Aaltonen) – 48. Horák (Pastrňák, Červenka)(PP), 58. Gudas (Krejčík, Řepík), 59. Kovář (Pastrňák), rozh. SN Hanzl

Fíni mali bleskový vstup do zápasu, v ktorom už po troch minútach viedli 2:0 a po prvej tretine 3:0. Petr Mrázek však viac gólov z 30 striel neinkasoval a chytil aj všetky tri nájazdy, čím doviedol Česko k víťazstvu 4:3 a tretiemu miestu v skupine. Už po 58 sekundách hry otvoril skóre Valtteri Filppula, ktorého na listine strelcov doplnili Jaakola a Lajunen. Joonas Korpisalo dlho držal čisté konto, ale v posledných 13 minútach inkasoval z hokejok Romana Horáka, Radka Gudasa a Jana Kovářa. Ten vynútil predĺženie necelé dve minúty pred koncom. V nájazdoch uspel ako jediný Robin Hanzl hneď v prvej sérii a rozhodol o zisku dvoch bodov pre Čechov. David Pastrňák k nemu pomohol dvomi prihrávkami. Korpisalo čelil 34 strelám.

Zostava Fínska: Korpisalo (Säteri) – Ohtamaa (A), Honka, Jaakola (A), V. Lajunen, Lehtonen, Hietanen, Järvinen – Aho, Filppula (C), Rantanen – Savinainen, Pihlström, J. Aaltonen – Kemppainen, Pyörälä, Puljujärvi – M. Aaltonen, J. Lajunen, Hännikäinen – Osala

Zostava Česka: Mrázek (Francouz) – Gudas, R. Šimek, Kempný, Kundrátek, Jeřábek, Rutta, J. Krejčík – Pastrňák, Plekanec (A), Voráček (C) – Červenka, Jan Kovář (A), Radil – Birner, P. Vrána, Řepík – R. Hanzl, Horák, T. Zohorna – Hyka