29. 03.
«

Reprezentácia

MS 2017: Slováci nedokonali veľký obrat proti Dánsku, získali bod + video

Slovenskí hokejisti nebodovali naplno ani v treťom zápase tohtoročných MS proti Dánsku. Zmazali síce jeho náskok 3:0, ale napokon prehrali po nájazdoch. Vo zvyšných utorkových dueloch vyhrali Lotyšsko, Nórsko a Francúzsko.

Skupina A (Kolín nad Rýnom)

SLOVENSKO – Dánsko 3:4 SN (0:1, 0:2, 3:0, 0:0, 0:1)

Góly: 42. Gernát (Miklík, Haščák), 47. Bližňák (Haščák, Dravecký)(PP), 52. Miklík (Čerešňák, Dravecký)(PP) – 17. Hardt (Storm, Green)(PP), 25. Russell (Bau, Lauridsen), 40. Poulsen (Lauridsen, Green), rozh. SN Green
Strely ma bránu: 32-26, Trestné minúty: 14-16

Prvú akciu zápasu predviedli Dáni, ale následne mali niekoľko dobrých šancí na otvorenie skóre Slováci. Najväčšiu spálil Haščák. V šiestej minúte sa dostával do úniku dánsky útočník, ale Mikuš ho zastavil faulom. Dánsko prvá presilovka veľmi nevyšla, a tak sa skóre nemenilo. V deviatej minúte si ďalší faul Mikuša vypýtal Ehlers a Dáni hrali opäť v početnej prevahe. Slováci sa však bez väčších problémov ubránili. Následne zatlačili súpera a niekoľkokrát ohrozili Dahma. Odmenou za aktivitu im bola v 13. minúte prvá presilová hra. Zahrali ju dobre a Dahm sa v nej zapotil, ale zostala nevyužitá. Vzápätí však hrali už tretiu Dáni a tentoraz ju premenil na vedúci gól. V 17. minúte prekonal Hudáčka tvrdou strelou z prvej Nichlas Hardt. O minútu neskôr mohol vyrovnať Haščák, ale Dahm skvelo zasiahol proti jeho strele do odkrytej brány. V samom závere prvej tretiny nám Ehlers daroval druhú presilovku, ktorú predelila prestávka.

Slováci strávili presilovku v útočnom pásme, ale príliš veľa kombinovali a aj preto z nej gól nevyťažili. V 25. minúte Dáni zle rozohrali, ale rodiacu sa šancu zastavil tesný ofsajd Ziga. Zakrátko však Slováci prepadli v obrane a protiútok Dánska zakončil druhým gólom Patrick Russell. Odpoveď mohla prísť v následnej presilovej hre po faule na Libora Hudáčka, ale ani na tretí pokus to Slovensku nevyšlo. V polovici duelu bol, navyše, vylúčený štvrtý Slovák. Dáni presilovku nevyužili a krátko po nej hrali opäť v oslabení. Prežili ho, ale dostali sa pod veľký tlak slovenských hráčov. Slováci boli aktívnejší, no v závere druhej tretiny inkasovali tretíkrát. Len zo šiestej strely Dánska udrel Morten Poulsen.

V úvode tretej tretiny si dali Slováci takmer vlastný gól, ale v 42. minúte sa trafili tú správnu bránu. Na 1:3 znížil stav delovkou od modrej Martin Gernát. Už štvrtý bod na turnaji si pri jeho góle pripísal Michel Miklík. V 45. minúte dostalo Slovensko šancu streliť kontaktný gól v ďalšej presilovej hre. To sa mu aj podarilo, keď po peknej kombinácii skóroval Mário Bližňák. Dvoma gólmi za necelých päť minút sa dostalo späť do zápasu. Pri oboch asistoval Marcel Haščák, ktorý mal v polovici tretiny ďalšiu veľkú šancu. Zakrátko sa blysol Dahm pri dorážke Hudáčka. V 52. minúte dostal Cingel zásah hokejkou do tváre a Slováci hrali štvorminútovú presilovku. Miklík jej prvú časť rýchlo využil a delovkou z prvej vyrovnal stav na 3:3. V 54. minúte stratil Mikuš puk a Jakobsen z úniku skóroval v oslabení, ale gól po posúdení videom neplatil pre posunutú bránu. Päť minút pred koncom oslabil Slovensko Miklík a Dáni hrali presilovku. Nevyužili ju, ale v 59. minúte mohol rozhodnúť Madsen po peknej prihrávke Ehlersa. Hudáček zachránil Slovákov aj neskôr pri čistej šanci Jakobsena.

Už s istým bodom vstúpili tímy do predĺženia, v ktorom mal prvú veľkú šancu Miklík. Po ňom nedokázal dostať puk do brány Dánska ani Kudrna a na opačnej strane vzápätí musel zasahovať Hudáček po prečíslení súpera. Ďalšiu príležitosť mal Čajkovský, ale ani on Dahma neprekonal. Pol minúty pred koncom predĺženia bol vylúčený Miklík, ktorý tak nemohol ísť na samostatné nájazdy. V nich napokon uspeli Dáni po jedinom úspešnom pokuse Greena. Dravecký v poslednom nájazde trafil tyčku. Za najlepších hráčov zápasu vyhlásili Miklíka a Jespera Jensena. Ďalší duel čaká Slovákov už v stredu o 20:15 proti domácemu Nemecku.

Zostava SLOVENSKA: J. Hudáček (J. Laco) – Sersen, Čajkovský, Jánošík, Čerešňák, Mikuš, Gernát, Šedivý, Trška – Skokan, Dravecký, Zigo – Miklík, Bližňák, Haščák – Cingel, Kudrna, L. Hudáček – Šťastný, Hrnka, Skalický

Zostava Dánska: Dahm (Sørensen) – J. Jensen, N. Jensen, M. Lauridsen, Kristensen, Lauridsen, Lassen, Bruggisser – Ehlers, Madsen, Regin – Storm, Jakobsen, Hardt – Christensen, Green, Poulsen – Bau Hansen, Russell, Meyer

Ostatné zápasy skupiny A:

Taliansko – Lotyšsko 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Góly: 4. Insam (Traversa) – 13. Džerinš (Galvinš, Daugavinš)(PP), 59. Džerinš (Ro. Bukarts)

Lotyši sa poriadne natrápili s Talianmi, ktorých zdolali tesne 2:1. Ich hrdinom bol dvojgólový Andris Džerinš, ktorý rozhodol o výhre v 59. minúte. Prvý gól strelil v presilovke po spornom vylúčení Taliana. Práve papierový outsider duelu išiel do vedenia už vo štvrtej minúte zásluhou Marca Insama. Lotyšsko je naďalej bezchybné a s deviatimi bodmi opäť vedie skupinu. Elvis Merzlikins mu pomohol k tretiemu triumfu na turnaji 20 zákrokmi, Andreas Bernard ich urobil o dva viac. Taliani hrali veľmi dobre, ale už druhýkrát prišli o tri body v závere zápasu. Zostávajú preto s jediným bodom v troch dueloch.

Zostava Talianska: And. Bernard (Cloutier) – T. Larkin, L. Zanatta, Hofer, Helfer (A), Egger, Marchetti, Miglioranzi, Glira – Scandella, Morini, Frigo – Insam, Ant. Bernard (C), Traversa – Andergassen, D. Kostner (A), S. Kostner – Gander, Goi, Lambacher

Zostava Lotyšska: Merzlikins (Punnenovs) – Sotnieks (A), Kulda, Cibuļskis, Galvinš, Balinskis, Freibergs, Bindulis – Daugavinš (C), Džerinš (A), Roberts Bukarts – Sprukts, Rihards Bukarts, Indrašis – Skvorcovs, Girgensons, Keninš – Pavlovs, Meija, Bičevskis – Blugers

Skupina B (Paríž)

Slovinsko – Nórsko 1:5 (0:3, 1:1, 0:1)
Góly: 40. Sabolič (Podlipnik, Vidmar) – 6. M. Olimb (Thoresen, K. Olimb), 15. K. Olimb (Thoresen, Nörstebö), 19. Forsberg, 39. Reichenberg (Holos, Haugen)(PP), 60. Thoresen (K. Olimb, Bonsaksen)

Nórsko vyhralo svoj druhý zápas na turnaji, keď zdolalo trápiace sa Slovinsko 5:1. Opäť ho potiahli bratia Olimbovci, pričom Ken Andre strelil víťazný gól a pridal dve asistencie. Rovnakú bilanciu zaznamenal Patrick Thoresen. Skórovali aj Kristian Forsberg a Aleksander Reichenberg, kým Lars Haugen čelil len 16 strelám. Pripísal si aj asistenciu. Čestný úspech Slovincov, ktorí inkasovali zatiaľ najviac gólov na turnaji (17), zaknihoval Robert Sabolič za stavu 0:4. Matija Pintarič inkasoval v prvej tretine trikrát z 11 striel, Gasper Krošelj dvakrát zo zvyšných 12.

Zostava Slovinska: Pintarič (Krošelj) – Robar, Kovačevič (A), Vidmar, Kranjc, Pretnar, Gregorc, Tavželj, Podlipnik – Tičar, Muršak (C), Sabolič – Ograjenšek, Urbas (A), Verlič – Rodman, Goličič, Kuralt – Mušič, Pem

Zostava Nórska: : Haugen (Haukeland) – Holös (C), Nörstebö, Sveum, Ödegaard, Johannesen, Bonsaksen, Sörvik – K. A. Olimb, Thoresen (A), M. Olimb (A) – Bastiansen, Röymark, Rosseli Olsen – Martinsen, K. Forsberg, Reichenberg – Trettenes, Olden, Roest – Karterud

Švajčiarsko – Francúzsko 3:4 SN (0:1, 2:0, 1:2, 0:0, 0:1)
Góly: 22. Praplan (Hollenstein, Loeffel), 24. Praplan (Hollenstein, Haas), 54. Ambühl (Suter, Untersander) – 3. Auvitu (Perret)(OS), 44. da Costa (Auvitu)(PP), 56. Rech (Meunier), rozh. SN da Costa

Francúzi zvíťazili rovnakým výsledkom ako Slováci nad Švajčiarskom. Po prvej tretine viedli o gól, no potom dvakrát prehrávali. Predĺženie vynútil v 56. minúte Rech, rozhodujúci nájazd premenil Stephane da Costa, ktorý skóroval aj v riadnom hracom čase. Pridal sa k nemu dvojbodový Auvitu, kým Cristobal Huet chytil 23 striel a všetky tri nájazdy. Prekonali ho dvojgólový Praplan a Ambühl. Genoni čelil 25 strelám domácich.

Zostava Švajčiarska: Genoni (Hiller) – Diaz (C), Furrer (A), Kukan, Untersander, Loeffel, Genazzi, Marti – Ambühl (A), Bodenmann, Brunner – Praplan, Hollenstein, Haas – Suter, Malgin, Richard – Schäppi, Herzog, Almond – Rüfenacht

Zostava Francúzska: Huet (Hardy) – Auvitu, Hecquefeuille (A), Manavian, Besch, Janil, Dame-Malka, Raux – Roussel, Bellemare (A), Rech – Fleury, S. Da Costa, Treille – Meunier (C), Douay, Perret – Ritz, Lamperier, T. Da Costa – Claireaux