«

Reprezentácia

MS 2017: Slováci dostali poltucet gólov aj od Američanov + video

Marián Masaryk | 14.05.2017
Slovenskí hokejisti odohrali v nedeľu predposledný zápas v skupine na tomto svetovom šampionáte proti Američanom. Tí však boli jasne lepší a opäť im strelili šesť gólov. Zaistili si tak postup do štvrťfinále, kým Slováci o túto šancu definitívne prišli.

Skupina A (Kolín nad Rýnom)

SLOVENSKO – USA 1:6 (0:1, 1:3, 0:2)

Góly: 31. Gernát (L. Hudáček, Dravecký) – 9. Keller (Lee, Skjei), 26. Gaudreau (Hayes), 37. Dvorak (Gaudreau), 39. Trouba, 43. Gaudreau (Hayes), 48. Lee (Eichel, Hanifin)(PP)
Strely ma bránu: 20-28, Trestné minúty: 10-8

Američania vleteli do zápasu a Július Hudáček mal v úvodných minútach čo robiť, aby neinkasoval. Prvé zakončenie Slovákov predviedol v 3. minúte Zigo a hneď sa po ňom strhla hromadná šarvátka. Vďaka nej hralo Slovensko prvú presilovú hru. Howard však nemusel zasahovať a Američanai sa ubránili. V 7. minúte sa ocitol v ideálnej pozícii pred Hudáčkom Hayes, ale situáciu nevyriešil najlepšie. V 9. však už hráči USA pretavili svoju aktivitu do vedúceho gólu zásluhou mladíka Claytona Kellera, ktorý zostal voľný pred bránou. V 12. minúte sa rútil na Howarda Šťastný, ale namiesto zakončenia zbytočne prihrával dozadu. Vzápätí sa dostal do úniku Kudrna a Skjei ho zastavil „sekerou“, ale rozhodcovia nepískali. Slováci mali potom dobrú pasáž hry s viacerými šancami a v 16. minúte si vybojovali druhú presilovku. Aj tá však zostala nevyužitá. Američania ich následne zatlačili, ale náskok si nezvýšili. V prvej tretine mali najmä rýchlosťou navrch, kým Slováci opäť nepremenili svoje šance. Neskórovali už 123 minút.

Druhú tretinu začali Slováci lepšie než prvú a vypracovali si niekoľko šancí. Herne mali mierne navrch a na chvíľu aj zatlačili Američanov, ale tí ťažili z rýchleho prechodu do útoku. V 26, minúte zvýšil ich náskok na 2:0 Johnny Gaudreau po efektnej kombinácii s Hayesom. Navyše, o dve minúty neskôr hrali prvú presilovku v zápase. Usadili sa v obrannom pásme Slovenska, ale tretí gól nepridali. Naopak, v polovici duelu Slováci ukončili strelecké suchoty po rýchlej akcii a peknej kľučke Libora Hudáčka. Puk dorazil do odkrytej brány Martin Gernát. Zakrátko mohlo byť vyrovnané, ale Howard tentoraz zasiahol. Američania nás potom na dlhší čas zatlačili v obrannom pásme a prinieslo im to gól na 3:1. Po vyšachovaní obrany prekonal Hudáčka bekhendom zblízka Christian Dvorak. O dve minúty neskôr už bolo 4:1. Slováci zlou rozohrávkou darovali puk súperovi a Jacob Trouba strelou z ťažkej pozície zahanbil Hudáčka. Američania vyhrali druhú tretinu 3:1, aj keď boli prestrieľaní 8:11.

V úvode tretej tretiny si Heyes s Gadureaom zopakovali spoluprácu pri druhom góle a z prvej strely USA na bránu zvýšili stav na 5:1. Do šance ich dostal L. Hudáček nepresnou rozohrávkou. Medzitým odišiel po súboji do kabíny americký obranca McAvoy, no neskôr sa do hry vrátil. Následne hrali Američania druhú presilovku v zápase. Tesne pred jej koncom zasiahol Eichel brankára Hudáčka tvrdou strelou do masky. Sersen ho chránil pred dobiedzajúcim Leem prehnane a bol vylúčený. Práve Lee však v nej zužitkoval ukážkovú prihrávku Eichela a USA viedli 6:1. Vzápätí mohol znížiť Bližňák, ale po Mikušovej prihrávke nezakončil prsne. Bola to prvá strela Slovákov v strede tretiny. V 55. minúte dostali šancu upraviť výsledok vo štvrtej presilovke, ale nevyužili ju. Následne hrali Američania piatu. Skóre sa už nezmenilo, takže zvíťazili 6:1 a dostali sa na čelo skupiny s 15 bodmi. Od úvodnej prehry s Nemeckom vyhrali päťkrát po sebe.

Najlepšími hráčmi zápasu sa stali Mário Bližňák a Kevin Hayes. Gaudreau strelil dva góly po jeho prihrávkach a pridal asistenciu. Július Hudáček inkasoval šesťkrát z 28 striel, kým Howard urobil 19 zákrokov. Posledný zápas na tomto turnaji odohrajú Slováci v utorok na obed proti Švédsku. Viac nás však bude zaujímať pondelkový duel Dánska a Talianska, ktorý môže rozhodnúť o ich osude.

Zostava SLOVENSKA: J. Hudáček (Janus) – Čerešňák, Trška, Gernát, Mikuš, Čajkovský, Sersen, Šedivý – Miklík, Bližňák, Marcel Haščák - Kudrna, Cingeľ, Hrnka - Dravecký, L. Hudáček, Skalický – Šťastný, Zigo, Matoušek – Suja

Zostava USA: Howard – Trouba, DeKeyser, Murphy, Hanifin, McAvoy, Skjei, T. van Riemsdyk – Eichel, Keller, Lee – Schmaltz, Larkin, Nelson – Gaudreau, Bjugstad, Hayes – Copp, Greenway, Dvorak – Compher

Ostatné zápasy Skupiny A:

Dánsko – Švédsko 2:4 (0:1, 0:2, 2:1)
Góly: 50. Madsen (Ehlers), 56. M. Lauridsen (Ehlers, Regin) – 3. J. Lundqvist (Krüger, Eriksson Ek), 36. W. Nylander (J. Klingberg, Lindberg), 40. W. Nylander (Bäckström), 58. Bäckström (J. Klingberg, W. Nylander)

Švédi zdolali Dánsko 4:2 a zaistili si postup do štvrťfinále. Po dvoch tretinách viedli 3:0 a zdalo sa, že je vybavené. Dáni však dvoma gólmi v závere tretej tretiny zdramatizovali duel. Poistku však pridal Nicklas Bäckström v 58. minúte v presilovej hre. Dva góly, vrátane víťazného, strelil Wiliam Nylander, ktorý pridal asistenciu. John Klingberg ich získal dve, skóroval aj Joel Lundqvist. Jeho brat Henrik zastavil 19 striel. Prekonali ho Morten Madsen a Markus Lauridsen. Nikolaj Ehlers prihral na oba góly, kým George Sørensen čelil 33 strelám. Dáni už nemajú šancu postúpiť, ale nemôžu ani vypadnúť. Ich súboj s Talianmi však môže ovplyvniť Slovensko.

Zostava Dánska: Sørensen (Dahm) – J. Jensen, N. Jensen, M. Lauridsen, Kristensen, O. Lauridsen, Lassen, Bruggisser – Ehlers, Madsen (A), Regin (A) – Storm, Jakobsen, Hardt – Christensen, Green (C), Poulsen – Aagaard, Bau Hansen, Russell – Meyer

Zostava Švédska: Lundqvist (Läck) – Strålman, Hedman (A), Ekman-Larsson, Brodin, J. Klingberg, Edler, Holm – E. Lindholm, V. Rask, Landeskog (A) – Lindberg, Bäckström, W. Nylander – Everberg, Söderberg, W. Karlsson – Krüger, J. Lundqvist (C), Eriksson Ek – C. Klingberg

Skupina B (Paríž)

Francúzsko – Česko 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)
Góly: 21. da Costa (Fleury), 51. Roussel – 9. Pastrňák (Horák, Voráček)(PP), 27. Řepík (Kundrátek), 38. Rutta (Červenka)(PP), 49. Řepík (Kempný), 59. Zohorna (Horák)(EN)

Česi si poradili s húževnatými Francúzmi a po výhre 5:2 sa bodovo vyrovnali vedúcej Kanade. Dva góly strelili Michal Řepík, ten víťazný v presilovke Jan Rutta. Početnú výhodu využil aj David Pastrňák a Tomáš Zohorna upravil výsledok strelou do prázdnej brány. Roman Horák dvakrát asistoval a Pavel Francouz urobil 23 zákrokov. Prekonali ho Stephane da Costa v presilovke a Antoine Roussel. Florian Hardy čelil 28 strelám.

Zostava Francúzska: Hardy (Quemener) – Auvitu, Hecquefeuille (A), Manavian, Besch, Janil, Dame-Malka, Raux – S. Da Costa, Roussel, Bellemare (A) – Fleury, Treille, T. Da Costa – Meunier (C), Lamperier, Perret – Ritz, Douay, Rech – Claireaux

Zostava Česka: Francouz (Mrázek) – Gudas, Šimek, Jeřábek, Krejčík, Kempný, Rutta, Kundrátek – Plekanec (A), Sobotka, Voráček (C) – Červenka, Kovář (A), Pastrňák – Birner, Vrána, Řepík – Radil, Hanzl, Zohorna – Horák

Švajčiarsko – Fínsko 2:3 PP (2:1, 0:0, 0:1, 0:1)
Góly: 5. Herzog (Richard, Untersander), 11. Genazzi (Loeffel) – 20. Hietanen (Savinainen, Aho), 48. Rantanen (V. Lajunen, Aho), 63. Filppula (Savinainen)

Švajčiari viedli nad Fínmi 2:0 už v 11. minúte po góloch Herzoga a Genazziho, ale o náskok prišli a napokon získali len bod po prehre 2:3 po predĺžení. Hietanen a Rantanen vyrovnali stav v presilových hrách, víťazný gól potom strelil v 63. minúte Filppula. Savinainen s Ahom dvakrát asistovali. Korpisalo pustil do brány po dvoch rýchlych inkasovaných góloch Säteriho, ktorý si udržal čisté konto. Spolu čelili 27 strelám, rovnako ako Genoni. Fíni sa priblížili ku tretím Švajčiarom na rozdiel bodu.

Zostava Švajčiarska: Genoni – Diaz (C), Furrer (A), Kukan, Untersander, Loeffel, Genazzi, Marti – Praplan, Hollenstein, Haas – Rüfenacht, Schäppi, Almond – Ambühl (A), Suter, Malgin – Bodenmann, Suri, Herzog – Richard

Zostava Fínska: Korpisalo (11. Säteri) – Ohtamaa, Honka, Jaakola (A), V. Lajunen, Lehtonen, Hietanen, Kukkonen (C), Järvinen – Aho, Filppula (A), Rantanen – M. Aaltonen, Kemppainen, Pyörälä – Savinainen, Sallinen, Pihlström – J. Lajunen, Hännikäinen, Osala