29. 03.
«

Reprezentácia

MS 2017: V semifinále severské derby a súboj veľmocí + video

Vo štvrtok sa začali boje o titul majstra sveta štvrťfinálovými zápasmi. Medzi štyri najlepšie tímy postúpili Kanada, Rusko, Švédsko a Fínsko. Prvé dva si to rozdajú v predčasnom finále, druhé dva si zopakujú súboj o zlato z Bratislavy spred šiestich rokov.

ŠTVRŤFINÁLE

USA – Fínsko 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Góly: 22. Rantanen (Savinainen, Aho), 47. Kemppainen (J. Aaltonen)

Mladý americký tím vstupoval do zápasu ako favorit, keďže vyhral skupinu A. Fíni skončili až štvrtí v tej druhej, ale v pravý čas zabrali a po výhre 2:0 postúpili do semifinále. Ich hrdinom bol brankár Härri Säteri, ktorý zastavil všetkých 26 striel, z toho 12 v tretej tretine. Postupový gól strelil v úvode druhej tretiny v presilovej hre Mikko Rantanen, poistku pridal o 25 minút neskôr po úniku dvoch proti jednému Joonas Kemppainen. Jimmy Howard nemal pri góloch šancu, pričom spolu čelil 20 strelám.

Zostava USA: Howard (Hellebuyck) – Murphy (C), Hanifin, Trouba, DeKeyser, McAvoy, Skjei, T. van Riemsdyk – Eichel, Keller, Lee – Schmaltz, Larkin (A), Nelson (A) – Gaudreau, Bjugstad, Hayes – Compher, Copp, Greenway – Dvorak

Zostava Fínska: Säteri (Korpisalo) – Ohtamaa, Honka, Kukkonen (C), V. Lajunen, Lehtonen, Hietanen, Jaakola (A) – Savinainen, Filppula (A), Rantanen – Aho, Pyörälä, Puljujärvi – Kemppainen, Pihlström, J. Aaltonen – M. Aaltonen, Hännikäinen, J. Lajunen – Osala

Rusko – Česko 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
Góly: 9. Orlov (S. Plotnikov), 14. Kučerov (Kuznecov), 54. Panarin (Kučerov)

Rusi nenechali nič na náhodu, už v prvej tretine strelili dva góly a napokon zdolali Česko jasne 3:0. Boli tesne prestrieľaní, ale Andrej Vasilevskij chytil všetkých 27 striel. O štyri zákroky menej urobil Pavel Francouz, ktorého prekonali Dmitrij Orlov, Nikita Kučerov a Artemij Panarin. Ten zahodil ďalšie tri tutovky, vrátane samostatného úniku. So 14 bodmi sa udržal na čele produktivity turnaja o bod pred Kučerovom. Rusi ovládli dianie na ľade a vymazali aj zámorské české hviezdy. Možno im v ňom bude chýbať Vladislav Namestnikov, ktorý sa zranil v prvej tretine po zblokovaní strely.

Zostava Ruska: Vasilevskij (Sorokin) – Gavrikov, Kiselevič, Antipin, Belov (C), Provorov, Orlov, Zub – Telegin, Andronov (A), Ničuškin – Dadonov, Šipačov (A), Gusev – Panarin, Kučerov, Namestnikov – Plotnikov, Barabanov, Kuznecov – Tkačov

Zostava Česka: Francouz (Mrázek) – Gudas, Šimek, Jeřábek, Šulák, Kempný, Rutta, Kundrátek – Sobotka, Jan Kovář (A), Voráček (C) – Červenka, Hanzl, Pastrňák – Birner, Vrána, Řepík – Horák, Plekanec (A), Zohorna – Radil

Kanada – Nemecko 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Góly: 18. Scheifele (R. O'Reilly, Marner), 39. Skinner (Matheson, Scheifele) – 54. Y. Seidenberg (Ehrhoff)

Obhajca titulu mal zápas proti domácemu Nemecku pod kontrolou a po 40 minútach hry viedol 2:0 napriek obrovskej streleckej prevahe 35:8, z toho 20:1 v druhej tretine. V tretej však Nemci zabrali, na strely prehrali len 12:15 a kontaktným gólom zdramatizovali duel. V 54. minúte ho strelil vo vlastnom oslabení Yannic Seidenberg. Philipp Grubauer predviedol až 48 zákrokov, kým Calvin Pickard len 19. Kanadu poslal do vedenia 1:0 dvojbodový Mark Scheifele v presilovej hre a postupový gól vsietil Jeff Skinner. V semifinále sa stretne s doteraz takmer dominantným Ruskom.

Zostava Kanady: Pickard (Johnson) – Parayko, Vlasic (A), Demers, de Haan, Morrissey, Matheson, Lee – MacKinnon, Skinner, Scheifele – Simmonds, Giroux (C), O'Reilly – Duchene (A), Couturier, Killorn – Schenn, Konecny, Marner – Point

Zostava Nemecka: Grubauer (Greiss) – Reul, Ehrhoff (C), D. Seidenberg (A), Müller, Abeltshauser, Hördler, Krueger – Kink (A), Y. Seidenberg, Kahun – Draisaitl, Reimer, Ehliz – Macek, Plachta, Hager – Schütz, Wolf, Tiffels – Fauser

Švajčiarsko – Švédsko 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Góly: 13. Haas – 5. Bäckström (Lindberg, W. Nylander), 34. W. Nylander (Ekman-Larsson), 44. Edler (J. Lundqvist)

Švédi potvrdili úlohu favorita, v každej tretine skórovali raz a po výhre 3:1 nad Švajčiarskom postúpili do semifinále proti Fínsku. V roku 2011 mu podľahli vo finále v Bratislave. Rozdielový gól strelil dvojbodový William Nylander, ktorého na listine strelcov doplnili Nicklas Bäckström a Alex Edler. Čestný úspech „helvétov“ zaznamenal v repríze finále MS 2013 Gaetan Haas, ktorý vyrovnával stav duelu na 1:1. Henrik Lundqvist aj Leonardo Genoni sa prezentovali 26 zákrokmi. Švédi si zahrajú o finále prvýkrát po troch rokoch.

Zostava Švajčiarska: Genoni (Schlegel) – Diaz (C), Furrer, Schlumpf, Kukan, Loeffel, Genazzi, Marti – Rüfenacht, Schäppi, Almond – Praplan, Hollenstein (A), Haas – Ambühl (A), Herzog, Malgin – Bodenmann, Brunner, Suter – Suri

Zostava Švédska: Lundqvist (Fasth) – Strålman, Hedman (A), Ekman-Larsson, Brodin, Klingberg, Edler, Holm – Lindholm, Rask, Landeskog (A) – Lindberg, Bäckström, Nylander – Everberg, Söderberg, Karlsson – J. Lundqvist (C), Eriksson Ek, Nordström