29. 03.
«

Reprezentácia

MS 2017: Švédi ukončili dominanciu Kanady a získali zlato! + video

V nedeľu vyvrcholili v Kolíne nad Rýnom 81. Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Svoj jubilejný desiaty titul získalo Švédsko, ktoré v dramatickom finále zdolalo Kanadu až po nájazdoch. Bronzové medaily si odniesli Rusi.

ZÁPAS O BRONZ

Rusko – Fínsko 5:3 (1:0, 3:1, 1:2)

Góly: 7. Gusev (Antipin, Ničuškin), 22. Tkačov (Ničuškin, Zub)(OS), 28. Gusev (Panarin, Dadonov)(PP), 29. Kiselevič (Namestnikov, Ničuškin), 49. Kučerov (Gusev, Belov) – 40. Rantanen (Filppula), 42. Lehtonen (Aho), 46. Savinainen (Rantanen, Aho)(PP)
Strely: 30-29 (10-9, 12-9, 8-11), Trestné minúty: 8-10

Zápas sa začal vlažne z oboch strán. Neskôr sa však Rusi dostali do tempa a v siedmej minúte otvoril skóre Nikita Gusev strelou z pravého kruhu k bližšej tyčke brány Joonasa Korpisala. Po vedúcom góle sa akoby uspokojili a príliš sa nesnažili pridať ďalšie. Hernú prevahu však potvrdili aj v úvode druhej tretiny, keď zvýšil ich náskok po prečíslení vo vlastnom oslabení Vladimir Tkačov. V polovici duelu sa Rusi presadili aj v presilovke. Svoj druhý gól strelil Gusev, ktorému naservíroval puk Artemij Panarin. Už o 75 sekúnd bolo 4:0 po jednoduchej strele Bogdana Kiseleviča. Korpisala následne po štyroch inkasovaných góloch z 18 striel vystriedal Harri Säteri.

Fíni potom trochu pridali a na krátko zatlačili súpera. Po zlej rozohrávke Rusov, navyše, Mikko Rantanen znížil stav v závere druhej tretiny na 1:4. V úvode tretej tretiny Fíni zdramatizovali zápas gólom Mikka Lehtonena a o štyri minúty neskôr dokonca Veli-Matti Savinainen strelil kontaktný gól v presilovej hre. Pomohla mu k nemu nešťastná teč ruského obrancu. Na opačnej strane tiež pomohla Rusom šťastena a Nikita Kučerov dorážkou vlastnej strely obnovil dvojgólový náskok. Ten si už udržali a získali druhý bronz po sebe, štvrtý po rozdelení Sovietskeho zväzu. S cenným kovom odišli z posledných štyroch MS. Vasilevskij k nemu prispel 26 zákrokmi, Säteri čelil 12 strelám. Gusev pridal ku dvom gólom asistenciu, Sebastian Aho ich nazbieral dve, Valerij Ničuškin tri.

Zostava Ruska: Vasilevskij (Sorokin) – Kiselevič, Orlov, Antipin (A), Belov, Provorov, Mironov, Zub (C) – Telegin, Andronov (A), Ničuškin – Dadonov, Šipačov, Gusev – Panarin, Kučerov, Kuznecov – Plotnikov, Barabanov, Tkačov – Namestnikov

Zostava Fínska: Korpisalo (Säteri) – Ohtamaa, Honka, Kukkonen (C), V. Lajunen, Lehtonen, Hietanen, Jaakola (A), Järvinen – Savinainen, Filppula (A), Rantanen – Aho, Pyörälä, Puljujärvi – Kemppainen, Pihlström, J. Aaltonen – J. Lajunen, Hännikäinen, Osala

FINÁLE

Kanada – Švédsko 1:2 SN (0:0, 0:1, 1:0, 0:0, 0:1)

Góly: 42. O´Reilly (Marner, MacKinnon)(PP) – 40. Hedman (OS), rozh. SN Bäckström
Strely: 43-42 (10-12, 12-6, 11-12, 10-11), Trestné minúty: 8-8

Súboj o zlato sa hral od začiatku vo vysokom tempe a v plnom nasadení s množstvom gólových šancí na oboch stranách. Henrik Lundvist aj Calvin Pickard však dlho držali čisté kontá. Zmenil to až Victor Hedman, ktorý 21 sekúnd pred koncom druhej tretine otvoril skóre vo vlastnom oslabení po jednoduchom nahodení puku bekhendom. Kanaďania však aj so šťastím rýchlo vyrovnali stav zásluhou Ryana O´Reillyho. Ten sa v 42. minúte najlepšie zorientoval pred Lundqvistom a využil v poradí tretiu presilovú hru Kanady v zápase.

Oba tímy mohli odvtedy viackrát rozhodnúť o svojom zisku titulu, ale 60 minút im na to nestačilo. Duel dospel do predĺženia. V ňom pokračoval intenzívny obojstranný hokej, no o víťazovi sa nerozhodlo. V nájazdovej lotérii najskôr uspeli Nicklas Bäckström a Oliver Ekman-Larsson, kým Ryan O´Reilly trafil v tretej sérii tyčku. Lundqvist chytil 42 striel a všetky štyri pokusy Kanady a vychytal Švédsku prvý titul od roku 2013. Pickard opustil zápas so 40 zákrokmi. Kanada zostala s 26 titulmi na druhom mieste histórie za Ruskom (27), Švédi ich majú na konte desať.

Zostava Kanady: Pickard (Johnson) – Parayko, Vlasic (A), Demers, de Haan, Morrissey, Matheson, Lee – MacKinnon, Skinner, Scheifele – Simmonds, Giroux (C), O'Reilly (A) – Duchene, Couturier, Killorn – Konecny, Marner, Point – Schenn.

Zostava Švédska: Lundqvist (Fasth) – Strålman, Hedman (A), Ekman-Larsson, Brodin, Klingberg, Edler, Holm – Lindholm, Rask, Landeskog (A) – Lindberg, Bäckström, Nylander – Everberg, Nordström, W. Karlsson – J. Lundqvist (C), Eriksson Ek, Söderberg – Krüger

Najproduktívnejším hráčom turnaja sa stal Artemij Panarin so 17 bodmi v deviatich zápasoch. Bol aj najlepším nahrávačom s 13 asistenciami. O titul kráľa strelcov sa delia sedemgóloví Nikita Kučerov, Nikita Gusev a William Nylander.

All-star tím turnaja: Vasilevskij – Parayko, Seidenberg – Nylander, Panarin, MacKinnon