28. 03.
29. 03.
«

Penguins prišli o náskok, ale do finále vstúpili víťazne

V pondelok odštartovalo tohtoročné finále Stanleyho pohára. Pittsburgh síce premárnil trojgólový náskok a bol vysoko prestrieľaný, ale v závere prvého zápasu série strhol víťazstvo na svoju stranu. Po výhre 5:3 nad Nashville sa priblížil k obhajobe titulu.

Podrobné štatistiky

Pittsburgh prišiel o náskok 3:0, ktorý si vypracoval za štyri minúty v závere prvej tretiny, no Jake Guentzel v 57. minúte rozhodol o jeho domácom triumfe 5:3 v prvom zápase tohtoročného finále Stanley Cupu. Spečatil ho strelou do prázdnej brány dvojgólový Nick Bonino, skórovali aj Jevgenij Malkin v presilovke a Conor Sheary. Chris Kunitz a Sidney Crosby dvakrát asistovali, kým Matt Murray predviedol 23 zákrokov. Prekonali ho Ryan Ellis s Coltonom Sissonsom v presilovkách a Frederick Gaudreau, ktorí vyrovnali stav na 3:3. Mike Fisher získal dve prihrávky a Pekka Rinne čelil iba 11 strelám Penguins, v druhej tretine žiadnej. Obhajca titulu nevystrelil na bránu pred víťazným gólom vyše 37 minút. Vďaka mimoriadnej efektivite a spoľahlivému Murraymu však vedie vo finálovej sérii 1-0 na zápasy.

Nashville vstúpil do finále lepšie a v úvodných minútach mal herne navrch. Prvú väčšiu šancu zahodil v tretej minúte Watson, ktorý sa ocitol sám v ľavom kruhu. Následne nebezpečne vystrelil Arvidsson a Murray musel zasahovať aj po prieniku Smitha až do bránkoviska. Rinneho prvýkrát ohrozil v piatej minúte Crosby. Jeho šikovnú strelu z pravého kruhu však fínsky brankár vyrazil betónom. V ôsmej minúte zúročil aktivitu hostí Subban, ale jeho otvárací gól neplatil. Rozhodcovia po trénerskej výzve usúdili, že Nashville bol v zárodku akcie v tesnom ofsajde. V polovici prvej tretiny musel Murray hasiť závar pred svojou bránou po dorážke Watsona. Napriek jeho bolestivej grimase pokračoval v hre. Na opačnej strane jeho spoluhráči na dlhší čas zatlačili súpera a viackrát ohrozili Rinneho. V 14. minúte, navyše, hrali prvú presilovku a hneď o dvoch hráčov. Z prvej strely na bránu v jej závere otvoril skóre Jevgenij Malkin delovkou príklepom . Domácich gól dostal na koňa. O 65 sekúnd neskôr Kunitz perfektnou krížnou prihrávkou našiel voľného Conora Shearyho, ktorý zvýšil stav na 2:0 . Smolnú tretinu pre Nashville zavŕšil 17 sekúnd pred koncom Mattias Ekholm, ktorý si zrazil do vlastnej brány vyrazený puk po strele Nicka Bonina . Predators vyhrali na strely 11:8, ale prehrávali 0:3.

Pittsburgh s pohodlným náskokom pokračoval v aktivite aj v druhej tretine. V 24. minúte hodil zrejme niekto z fanúšikov hostí na ľad rybu a spôsobil krátke prerušenie hry. Následne si zahral druhú presilovku v zápase Nashville a dokázal ju využiť na úvodný gól. Ujala sa delovka Ryana Ellisa z prvej po prihrávke Subbana a s pomocou clonenia hráča pred Murrayom . Hostia ožili a snažili sa streliť aj kontaktný gól. V 33. minúte bol k nemu blízko Järnkrok, ale jeho zakončenie bekhendom z medzikružia na poslednú chvíľu zblokoval obetavý Daley. Vzápätí prudko vypálil Sissons, ale Murray si s jeho pokusom poradil. Nashville na ľade dominoval a neustále si vytváral strelecké príležitosti. Najaktívnejší bol Ellis, ktorý vysielal od modrej čiary jednu ranu za druhou. Viacero dobrých šancí si vypracoval aj Neal. Murray však podržal svoj tím aj po tom, čo hostia zavreli obhajcu titulu v jeho obrannom pásme na niekoľko minút. Rinne nečelil v celej tretine ani jednej strele, kým jeho spoluhráči ich zaznamenali deväť. Po 40 minútach mali streleckú prevahu 20:8, no stále prehrávali o dva góly. Penguins vyťažili z minima maximum. Bola to ich vôbec prvá tretina v play-off v histórii bez strely na bránu.

V tretej tretine sa hral svižný hokej z oboch strán, no Rinne stále nemal žiadne zákroky. Nashville bol aktívny v snahe zdramatizovať duel, ale v strede tretiny si dal takmer druhý vlastný gól po nahodení Guentzela pred bránu. Následne hrali hostia druhú presilovú hru a aj tú dokázali premeniť na gól. Po pol minúte Colton Sissons usmernil za Murrayho nohou strelu Romana Josiho. V 52. minúte Subban nechtiac vyhodil puk do hľadiska a daroval domácim presilovku. Predators sa však dobre bránili a krátko po nej dokonca vyrovnali skóre. Watson sa za bránou súpera zbavil dvoch hráčov a naservíroval puk Frederickovi Gaudreauovi, ktorý sa nemýlil . Murray neskôr podržal domácich v ďalších šanciach. V 57. minúte sa dostal do úniku Jake Guentzel, ktorý presnou strelou švihom ukončil 8-zápasové suchoty a poslal Pittsburgh do vedenia 4:3 svojím 10. gólom v play-off . Bola to prvá strela jeho tímu na bránu po 37 minútach a deviatich sekundách! Predators v závere odvolali Rinneho, ale Bonino trafil prázdnu bránu a spečatil triumf Penguins 5:3 .

Matt Murray
Pekka Rinne
59:46 23/26 58:48 7/11
Marc-Andre Fleury
Juuse Saros
- - - -

Sheary aj Gaudreau strelili svoje prvé góly v tomto play-off. Guentzel sa stal piatym nováčikom v histórii NHL s dvojciferným počtom gólov v jednom play-off. Jediný bod mu chýba na vyrovnanie ligového bodového rekordu amerického nováčika (18). Nashville je vôbec prvý tím, ktorý neumožnil súperovi v jednej tretine finále Stanley Cupu žiadnu strelu na bránu, odkedy sa ich počet zaznamenáva (1957/58).

Penguins privítali späť v zostave Patrica Hörnqvista, ktorý vynechal predošlých šesť duelov pre zranenie. Druhý zápas finálovej série sa odohrá v stredu opäť na ľade Pittsburghu.

Hviezdy duelu: 1. N. Bonino (PIT), 2. J. Guentzel (PIT), 3. C. Sissons (NSH)

Mike Sullivan, tréner Penguins: „Myslím si, že môžeme byť oveľa lepší. Musíme hrať na omnoho vyššej úrovni. Vieme, že dnes to medzi našimi hráčmi nefungovalo najlepšie. Najmä v druhej tretine sme nehrali dobre a nereagovali sme na súperov tlak. Na ďalší zápas sa lepšie pripravíme.“

Jake Guentzel, útočník Penguins: „Boli sme nezlomní. Zmazali náš náskok, ale našli sme si cestu k víťazstvu. Zomkli sme sa, dali sme do toho všetko a získali sme dôležitú výhru.“

Peter Laviolette, tréner Predators: „Rešpektujeme nášho súpera. Dokáže tvoriť hru a strieľať góly. V obrane sme museli byť pozorní.“

Pekka Rinne, brankár Predators: „Bol to divný, divný zápas. Bol to jeden z tých zvláštnych večerov, ktoré nechcete, aby sa vám stali vo finále. Bolo to sklamaním. Som sklamaný aj tým, že som viac nemohol pomôcť tímu.“