25. 04.
26. 04.
«

Nashvillu sa podarilo vyrovnať stav finálovej série

Nashville v pondelok potvrdil svoju úspešnú bilanciu na domácom ľade a po druhom víťazstve po sebe vyrovnal stav finále Stanleyho pohára na 2:2. Tentokrát porazil Pittsburgh pomerom 4:1.

Podrobné štatistiky

Frederick Gaudreau strelil svoj tretí gól vo finálovej sérii, aby v úvode druhej tretiny prelomil nerozhodný stav a pomohol Nashvillu k výhre 4:1 nad Pittsburghom vo štvrtom finálovom zápase. Do čierneho sa trafili aj Calle Järnkrok, Viktor Arvidsson a skóre uzavrel strelou do prázdnej brány Filip Forsberg. Pekka Rinne po dvoch nevydarených zápasoch na ľade súpera kapituloval v druhom zápase po sebe len raz, keď ho tentokrát prekonal Sidney Crosby vyrovnávajúci stav na 1:1. Fínsky brankár inak predviedol 23 zákrokov. Jeho náprotivok, Matt Murray, inkasoval tri góly z 25 striel.

V prvej tretine sme videli trochu opatrnejší hokej a na prvú šancu sa čakalo do siedmej minúty, keď po chybe Dumoulina zakončoval Forsberg. Murray bol však pozorný. Od ôsmej minúty hrali domáci presilovku po podrazení Hörnqvista, ale nevyužili ju. V 14. minúte bol v dobrej pozícii Neal, ale skákavý puk nedokázal spracovať. O minútu neskôr sa však jeho tím tešil z gólu, keď z dorážky Smithovej strely skóroval do odkrytej brány Järnkrok. Vedenie Predators netrvalo dlho a už v 16. minúte vyrovnal stav svojím prvým gólom vo finále od roku 2009 Crosby, ktorý uspel z úniku. Nerozhodný stav vydržal do konca tretiny, ale od poslednej minúty hrali hostia presilovku po faule Neala.

Penguins boli v úvode druhej tretiny agresívni a početnú prevahu takmer využil Guentzel. Ten mal ďalšiu šancu aj pri hre v plnom počte v tretej minúte. Domáca obrana pozabudla na súpera aj v 24. minúte, keď ju podržal pri zakončení Kunitza brankár Rinne. Následne platilo nedáš-dostaneš. Po šanci Penguins sa hra presunula na druhú stranu, kde Gaudreau obkrúžil bránu a prekonal Murraya. Hra pokračovala ďalej, no pri prerušení rozhodcovia dostali správu z Toronta, že bol hosťujúci brankár prekonaný. Domáci mohli zvýšiť svoje vedenie po faule Hainseyho, ale nakoniec sa im to nepodarilo. Krátko po skončení presilovky sa opäť rútil v úniku Crosby, no tentokrát Rinne spolu s obranou gólu zabránili. V 34. minúte sa do úniku dostal domáci Arvidsson, ktorému sa podarilo zvýšiť vedenie na 3:1. Krátko na to zabránil ďalšiemu gólu vo svojej bráne Murray, ktorého nebezpečne ohrozil Aberg. V 40. minúte pomohlo hosťujúcemu brankárovi aj šťastie. Predators zatlačili, ale ďalší gól nestrelili.

Domáci pokračovali aktívne aj v tretej tretine a v 44. minúte mal šancu na skórovanie Forsberg. O dve minúty neskôr sa snažil Malkin napodobniť gólovú situáciu Gaudreua, no podobným úspechom to neskončilo. V 49. minúte podržal hostí brankár Murray, keď ho ohrozili Forsberg a Aberg. Krátko na to eliminoval aj príležitosť Fishera. Pittsburgh si vytvoril potrebný tlak až v 55. minúte Vzišla z toho tyčka, ktorú trafil Dumoulin a príležitosť, ktorú eliminovala v blízkosti svojho brankára obrana Predators. Murray opustil bránu v 57. minúte a veľmi rýchlo to na spečatenie skóre využil Forsberg. V závere tretiny mal ešte Pittsburgh presilovku, počas ktorej boli dôrazní, ale neúspešní Crosby s Guentzelom. Posledných 25 sekúnd hrali Predators v trojici, ale to už sa zápas za rozhodnutého stavu 4:1 len dohrával.

Pekka Rinne
Matt Murray
59:27 23/24 59:19 22/25
Juuse Saros
Marc-Andre Fleury
- - - -

Crosby strelil svoj prvý finálový gól od 4. júna 2009, čiže po 12-zápasových suchotách. Bol to jeho 161. bod v play-off, vďaka čomu sa osamostatnil na 20. mieste historického poradia. Domáci kapitán Fisher oslávil 37. narodeniny asistenciou. Gaudreau sa stal druhým hráčom histórie, ktorý svoje prvé tri góly v NHL strelil v samotnom finále. Ako prvý to dokázal v roku 1944 John Harms z tímu Chicago Black Hawks.

Kým Penguins ešte v play-off nevyhrali ani jeden zápas zo siedmich, v ktorých po dvoch tretinách prehrávali, Predators majú pri takomto vedení bilanciu 9-0. V domácom prostredí si zlepšili bilanciu na 9-1, a tak sa séria presunie do Pittsburghu za vyrovnaného stavu 2:2. Zápas číslo päť sa odohrá vo štvrtok.

Hviezdy duelu: 1. P. Rinne, 2. M. Fisher, 3. F. Gaudreau (všetci NSH)

Pekka Rinne, brankár Predators: „Boli sme v ťažkej situácii proti skutočne dobrému tímu. Prišli sme domov a postarali sme sa o domáce zápasy s pomocou našich skvelých fanúšikov. Sú to skvelé pocity. Odohrali sme dva skutočne dobré zápasy.“

P.K. Subban, obranca Predators: „Snažíme sa iba robiť všetky tie správne veci, drobnosti, ktoré vám pomáhajú víťaziť. Získavame puky, blokujeme strely, podporujeme sa, vychádzame z pásma ako päťčlenná jednotka. Všetky tieto veci sú kľúčové pri nerozhodnom stave alebo pri vedení i prehrávaní o jeden gól. Musíte ich robiť neustále.“

Mike Sullivan, tréner Penguins: „Je ťažké zápas vyhrať, ak v ňom strelíte iba jeden gól. Myslím si, že dnes sme si zo všetkých zápasov vytvorili najviac šancí tej najvyššej kvality.“

Sidney Crosby, kapitán Penguins: „Dnes sme si vytvorili niekoľko skutočne dobrých šancí. Myslím si, že ak v tom budeme pokračovať, dáme si dobrú šancu na víťazstvo. Hokej je však hra o využívaní šancí. Oni využili naše zaváhania a nám sa to nepodarilo.“