28. 03.
29. 03.
«

Pittsburgh obhájil zisk Stanleyho pohára!

Doteraz sa vo finále z výhier tešili len domáci. V nedeľu sa to však zmenilo a Pittsburgh sa stal na ľade Nashvillu prvým tímom v ére platového stropu, ktorý obhájil zisk Stanleyho pohára!

Podrobné štatistiky

Šiesty zápas bol gólovo najvyrovnanejší v tohtoročnom finále Stanleyho pohára. Na gól sa čakalo až do 59. minúty, keď Patric Hörnqvist rozhodol o víťazstve Pittsburghu 2:0 nad Nashvillom, po ktorom sa opäť po roku tešili zo zisku Stanleyho pohára hráči Penguins. Gól do prázdnej brány pridal Carl Hagelin a Matt Murray k triumfu pomohol druhým čistým kontom po sebe. Tentokrát zlikvidoval 27 striel, aby neumožnil skórovať hráčom súpera takmer 127 minút. Pekka Rinne urobil v zápase rovnaký počet zákrokov. Predators nepomohla ani prítomnosť Ryana Ellisa.

Pittsburgh vstúpil do zápasu aktívne a i domáci sa snažili jeho tempu vyrovnať, a tak sa hralo od začiatku vo vysokom tempe. Obe strany aj zodpovedne bránili, a tak veľa vyložených šancí nebolo. Šancu na otvorenie zápasu dostal Nashville v 14. minúte, keď bol za nedovolené bránenie vylúčený hosťujúci Cole. Presilovka sa však nevydarila. Prvú veľkú šancu si v 19. minúte vytvoril Neal, ktorého pekne našiel voľného pred bránou Fisher. Murray sa však stihol presunúť a puk chytil do lapačky. Dvojica útočníkov ohrozila hosťujúceho brankára v prvej tretine ešte raz, ale skóre sa nezmenilo.

V úvode druhej tretiny sa z gólu mohol tešiť domáci Sissons, ale rozhodca prerušil hru skôr ako mal. Mal dojem, že má Murray puk pod kontrolou, čo sa v skutočnosti nestalo. Domáci mohli znovu skórovať od 25. minúty, keď sa podrazenia dopustil Sheary. Najväčšiu šancu si vytvoril Forsberg, ktorého zakončenie len o kúsok minulo bránku. Už počas hry v plnom počte hráčov musel prvý väčší zákrok previesť aj Rinne pri šanci Crosbyho. Krátko na to zachránil od inkasovania gólu domácich Ekholm a následne premrhal únik Smith. Do nájazdu sa v 31. minúte dostal aj Sissons, ale zoči-voči Murrayovi neuspel. Murray podržal hostí aj v 33. minúte pri šanci Arvidssona, na druhej strane sa dostával do veľkej príležitosti Guentzel. V závere sa hralo plynulo, ale šance už chýbali.

Do tretej tretiny vstúpili oba tímy asi najopatrnejšie. V 47. minúte sa dostali Penguins do protiútoku, z ktorého Cole po prihrávke Crosbyho ohrozil Rinneho, no ten domácich podržal. Tí mali od 48. minúty výhodu ďalšej presilovky po faule Määttäho a dokonca 32 sekúnd mohli hrať v prevahe o dvoch hráčov, keď v 49. minúte neudržal nervy na uzde Daley a dopustil sa hrubosti. Domáci kapitán Fisher sa snažil ísť na Murrayho s dôrazom, ale jeho dorážky hosťujúci gólman . Následne dobre zakročil aj pri strele Ekholma a Penguins sa v oslabení opäť ubránili. V závere hrali tímy pozorne, no Pittsburghu v 59. minúte pomohlo šťastie. Strela Schultza sa odrazila od zadného mantinelu, k puku dokázal prikorčuľovať Hörnqvist, ktorého zakončenie sa do brány odrazilo od Rinneho . Domáci krátko na to odvolali Rinneho z brány a práve vtedy padol druhý gól zápasu. Bodku za ním i celou sezónou dal Hagelin .

Pekka Rinne
Matt Murray
58:41 27/28 60:00 27/27
Juuse Saros
Marc-Andre Fleury
- - - -

Penguins získali svoj piaty Stanleyho pohár a po piatykrát si ho zaistili na ľade súpera. Okrem toho, že sa stali prvým úspešným obhajcom od roku 1998, napodobnili aj svoje mužstvá z rokov 1991 a 1992, ktoré získali titul dvakrát po sebe. Navyše, v tejto sezóne oslavovali 50. výročie. Dali si k nemu pekný darček...

Hviezdy duelu: 1. P. Hörnqvist (PIT), 2. P. Rinne (NSH), 3. J. Schultz (PIT)

Sidney Crosby, kapitán Penguins: „Obhajoba bola naším cieľom od začiatku ročníka. Vedeli sme, že to nikto nedokázal už dlhý čas. Je skvelý pocit, že sme boli schopní dokázať to. Vedeli sme, že to bude počas celej sezóny ťažké. Vydržali sme. Mali sme veľa zranení a podobných vecí, no našli sme spôsob, ako vyhrávať. To sme robili celú základnú časť i play-off. Je skvelé, že sa nám to podarilo.“

Mario Lemieux, majiteľ Penguins: „Bol to úžasný ročník od samého začiatku. Snažili sme sa o obhajobu. Veľa hráčov hralo v play-off aj so zraneniami a ukázali tým veľký charakter. Samozrejme, Sidney bol znova najlepším hráčom na svete a získal Conn Smythe Trophy. Bol naším lídrom a pozdvihol tím vtedy, keď sme to potrebovali.“

P.K. Subban, obranca Predators: „Je to zlé. Myslím si, že tá najväčšia vec, ktorú si z tohto môžeme vziať, je zapamätať si tento pocit. To nás bude poháňať vpred.“

Mike Fisher, kapitán Predators: „Nikdy sme sa nevzdávali. Prišli sme o hráčov pre zranenia. Boli sme 16. nasadený tím. Nikto nám nedával šancu proti nikomu a my sme hrali šiesty zápas finále. Veci nám v ňom nevyšli podľa predstáv, ale to sa stáva. Taký je šport. Nikdy sme sa nevzdávali a celý čas sme si verili.“