16. 04.
17. 04.
«

Chára skóroval pri prehre, Sharks roztrhali rivala a majú postupový mečbal

V pondelok pokračovalo prvé kolo play-off štyrmi zápasmi aj s jedným Slovákom. Bol ním kapitán Bostonu Zdeno Chára, ktorý skóroval pri prvej prehre s Torontom. New Jersey a Colorado tiež zaznamenali prvé výhry, kým San Jose získalo postupový mečbal.

Východná konferencia

TORONTO – BOSTON 4:2 (stav série: 1-2)

Zdeno Chára sa prvýkrát v tohtoročnom play-off tešil z gólu, rovnako ako jeho spoluhráč Adam McQuaid. Nikto iný sa však ku dvojici obrancov Bostonu na streleckú listinu nepridal a 26 zákrokov Tuukku Raska nestačilo na to, aby Bruins zvýšili vedenie v sérii proti Torontu. To hralo prvýkrát doma, ani raz v zápase neprehrávalo a nakoniec znížilo stav série na 1:2 víťazstvom 4:2. K nemu dvoma gólmi prispel Patrik Marleau, pričom prvým sa dostal cez Gordieho Howea na 17. miesto historického poradia strelcov v play-off. Stal sa tiež najstarším strelcom v play-off v klubovej histórii (38 rokov, 213 dní). Z gólov sa tešili aj James van Riemsdyk, ktorý využil presilovku a Auston Matthews, pre ktorého to bol prvý bod v play-off. Mitch Marner a Morgan Rielly pridali po dve asistencie, Frederik Andersen opustil duel so 40 zákrokmi. Maple Leafs sa budú pokúšať vyrovnať stav série vo štvrtom zápase, ktorý budú hostiť až vo štvrtok. Pondelkový duel nedohral Andreas Johnsson, ktorý sa v tretej tretine dostal do kolízie s Bradom Marchandom a zrejme si poranil nohu.

Chára, ktorý bodoval vo vyraďovacích bojoch po druhýkrát, bol s piatimi strelami spoločne s Rickom Nashom najaktívnejším hráčom Bostonu. Odohral 22 a pol minúty, pričom i pripísal aj plusový bod a prezentoval sa šiestimi blokmi a troma bodyčekmi.

Chárov prvý gól v play-off:

Hviezdy duelu: 1. F. Andersen, 2. P. Marleau, 3. M. Rielly (všetci TOR)

Patrick Marleau, útočník Maple Leafs: „Myslím, že dnes sme hrali tým správnym spôsobom. Ak sme aj urobili chybu, niekto ju vždy napravil a aj Andersen chytal skvelo. Vieme, že v Bostone sme nehrali najlepšie, ale dnes sa to zmenilo a vyhrali sme. Teraz sa musíme pripraviť na ďalší zápas.“

Brad Marchand, útočník Bruins: „Sú naozaj silným tímom a doma hrajú skutočne dobre. Vedeli sme, že nás budú chcieť zatlačiť, čo aj urobili. Odohrali dobrý zápas a ich brankár predviedol niekoľko veľkých zákrokov. Musíme však prehru hodiť za hlavu a sústrediť sa na ďalší zápas.“

NEW JERSEY – TAMPA BAY 5:2 (stav série: 1-2)

New Jersey urobilo zmenu v bráne, došlo ku zmene domáceho ľadu a nakoniec prišiel aj iný výsledok. Taylor Hall zaznamenal gól a dve asistencie, Cory Schneider pri jeho prvom štarte v play-off zneškodnil 34 striel a domáci zvíťazili 5:2, aby znížili stav série proti Tampe Bay na 1:2 na zápasy. Lightning dvakrát v viedli, keď presilovky využili dvojbodoví Alex Killorn a Steven Stamkos. Obom na gól prihrával Nikita Kučerov. Z domácich odpovedali Hall a v presilovke Will Butcher. Víťazný gól strelil sedem minút pred koncom tretej tretiny Stefan Noesen, ktorý prekonal Andreja Vasilevského ako posledný. Ruský brankár, ktorý urobil 36 zákrokov, následne opustil bránu, aby hostia kapitulovali znova. Do prázdnej brány sa trafili v rozmedzí 20 sekúnd Blake Coleman a Ben Lovejoy. V Newarku sa odohrá aj štvrtý zápas série, ktorý je na programe vo štvrtok. Napätie pred ním zvýšila aj hromadná šarvátka z poslednej minúty pondelkového duelu. Mimochodom, do akcie sa po 37 zápasoch vrátil „diabol“ Marcus Johansson.

Noesenov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. T. Hall, 2. C. Schneider, 3. S. Noesen (všetci NJD)

Cory Schneider, brankár Devils: „Toto víťazstvo je dôležité pre naše sebavedomie. Videli ste, že ku koncu bol zápas trochu nervózny. Oni sa však otrasú a pripravia sa ešte lepšie na ďalší zápas. Tak to robievajú dobré tímy ako oni. Musíme byť pripravení na ich tlak a bojovať ešte tvrdšie.“

Steven Stamkos, kapitán Lightning: „Vedeli sme, že sa budú chcieť vrátiť do série. Čerpali veľa energie od fanúšikov a navyše sme im poskytli množstvo presiloviek. Pri hre piatich proti trom je vždy vysoká šanca na strelenie gólu. Oni ju využili a získali psychickú výhodu.“

COLORADO – NASHVILLE 5:3 (stav série: 1-2)

Colorado zareagovalo na úvodné dve prehry a v prvom domácom zápase série zdolalo favorizovaný Nashville 5:3, čím znížilo jej stav na 1-2. Základom úspechu bol trojgólový náskok z prvej tretiny. Nathan MacKinnon strelil dva góly, vrátane víťazného, Gabriel Landeskog zaznamenal gól a dve prihrávky a Jonathan Bernier prispel k dôležitej výhre 28 zákrokmi. Z jeho spoluhráčov skórovali aj Blake Comeau a Gabriel Bourque, Mikko Rantanen dvakrát asistoval. Denverský tím strelil tri góly v prvej tretine zápasu play-off prvýkrát od štvrtého stretnutia prvého kola play-off z roku 2008 proti Minnesote. Zároveň ukončil 12-zápasovú sériu prehier proti vlaňajšiemu finalistovi trvajúcu od 28. marca 2016. Ryan Johansen v presilovke, Colton Sissons a Austin Watson skórovali z hráčov Predators, Ryan Ellis nazbieral dve prihrávky. Pekka Rinne striedal po štvrtom inkasovanom góle z 15 striel už v 25. minúte. Juuse Saros chytil zvyšných 18 striel, keďže Landeskog trafil v závere prázdnu bránu. Štvrtý súboj série sa odohrá v stredu opäť v Denveri.

MacKinnonov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. N. MacKinnon, 2. G. Landeskog, 3. B. Comeau (všetci COL)

Jared Bednar, tréner Colorada: „Naši chlapci boli dnes plní energie. Hrali sme naplno a od začiatku zápasu agresívne. Nakoniec sa nám to aj vyplatilo.“

Ryan Johansen, útočník Nashvillu: „Dostali sa rýchlo do tempa a využili vo svoj prospech atmosféru v ich hale. My sme jednoducho neboli schopní odpovedať na tú prvú tretinu. Aj to sa môže stať.“

SAN JOSE – ANAHEIM 8:1 (stav série: 3-0)

Joonas Donskoi a Logan Couture zaznamenali po góle a dvoch asistenciách, Martin Jones zažiaril so 45 zákrokmi a San Jose deklasovalo štátneho rivala z Anaheimu v prvom domácom zápase série 8:1. Vedie v nej už 3-0 a je krok od postupu do druhého kola. K zatiaľ najvyššej výhre v tomto play-off prispeli gólmi aj dvojbodoví Joe Pavelski, Evander Kane, Timo Meier a Marcus Sörensen, skórovali tiež Eric Fehr s Tomášom Hertlom. Posledné štyri góly strelili Sharks v presilových hrách. Jednu využili aj Ducks zásluhou Rickarda Rakella, ktorý ešte v prvej tretine vyrovnal stav duelu na 1:1. Potom však prišla štvorgólová smršť domácich v druhej tretine, ktorou vyhnali z brány Johna Gibsona. Inkasoval päťkrát z 24 striel, striedajúci Ryan Miller zastavil deväť zo zvyšných 12. San Jose si vytvorilo klubový rekord s ôsmimi gólmi v zápase play-off a šiestykrát v histórii vedie v sérii 3-0. V stredu bude môcť pred vlastnými fanúšikmi spečatiť postup.

Donskoiov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. M. Jones, 2. J. Donskoi, 3. M. Sörensen (všetci SJS)

Joe Pavelski, kapitán Sharks: „Chápeme, že máme pred nami ešte veľa roboty. Vyradenie tímov je vždy ťažké. Tak k tomu pristúpime. Pozrieme sa na veci, ktoré ešte môžeme zlepšiť.“

Randy Carlyle, tréner Ducks: „Z môjho pohľadu je ťažké zabudnúť na to, čo sme práve urobili. Boli sme veľmi nedisciplinovaní a som veľmi sklamaný z toho, ako sme reagovali v tomto zápase. Musíme sa k tomu vrátiť. Nedáme si žiadnu šancu, keď sa budeme tak často vylučovať. Tieto vylúčenia označujem za sebecké.“