19. 03.
20. 03.
«

Winnipeg oslavuje historický postup, Flyers a Avalanche prežili

Piatok priniesol tri zápasy play-off NHL. V každom mali tímy šancu spečatiť postup do druhého kola. Nakoniec sa to podarilo len hráčom Winnipegu. Philadelphia a Colorado dokázali série ešte zdramatizovať.

Východná konferencia

PITTSBURGH – PHILADELPHIA 2:4 (stav série: 3-2)

Ešte sa nevzdali. Sean Couturier strelil rozdielový gól 75 sekúnd pred koncom pri návrate do akcie a Philadelphia zvíťazila v piatom zápase série proti Pittsburghu 4:2, čím znížila jej stav na 2-3. Valtteri Filppula naštartoval víťazný obrat Flyers z 1:2 gólom vo vlastnom oslabení v závere druhej tretiny, Matt Read spečatil triumf strelou do prázdnej brány 18 sekúnd pred koncom. Claude Giroux otvoril skóre duelu a ukončil 11-zápasové gólové suchoty v play-off trvajúce od 29. apríla 2014 zo série proti Rangers. Filppula pridal ku gólu dve asistencie a Michal Neuvirth chytil 30 striel pri jeho prvom štarte v bráne od 16. februára. Prekonali ho Bryan Rust a Jake Guentzel, ktorí poslali Penguins do vedenia 2:1. Matt Murray čelil 24 strelám pri druhej domácej prehre obhajcu titulu v tomto play-off. Šiesty zápas série pennsylvánskych rivalov je na programe v nedeľu vo Philadelphii.

Couturier strelil piaty najneskorší víťazný gól v play-off v klubovej histórii. Pred ním sú iba Reggie Leach, Brian Propp, Shjon Podein a rekordér Eric Lindros, ktorý skóroval sedem sekúnd pred koncom štvrtého zápasu konferenčného finále 1997 proti Rangers (3:2).

Couturierov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. S. Couturier, 2. V. Filppula (obaja PHI), 3. B. Rust (PIT)

Michal Neuvirth, brankár Flyers: „Rád chytám v play-off, rád čelím tlaku. Bol to však len jeden zápas. Prišli sme sem po víťazstvo a to sa nám aj podarilo získať. Teraz musíme vyhrať ďalší zápas.“

Sidney Crosby, kapitán Penguins: „Myslím si, že v druhej a tretej tretine sme boli omnoho lepší. Nakoniec sme však urobili pár chýb, z ktorých sa stali góly v našej sieti.“

WINNIPEG – MINNESOTA 5:0 (konečný stav série: 4-1)

Connor Hellebuyck zastavil všetkých 30 striel pri jeho druhom čistom konte po sebe a doviedol Winnipeg k domácej výhre 5:0 v piatom zápase série proti Minnesote. Rekordné štyri góly za 12 minút v prvej tretine viedli k prvej víťaznej sérii Jets a postupu do druhého kola play-off. Pripísali si 12. domáci triumf v rade. Rozhodujúci gól, najrýchlejší v play-off v klubovej histórii, strelil už po 31 sekundách hry Jacob Trouba. Pridali sa k nemu Bryan Little, Brandon Tanev, Joel Armia a dvojbodový Mark Scheifele, ktorý uzavrel skóre v 32. sekunde tretej tretiny v presilovej hre. Tanev s Armiom skórovali v rozmedzí 49 sekúnd a vyhnali z brány Devana Dubnyka. Dovtedy chytil šesť z desiatich striel, striedajúci Alex Stalock previedol do konca duelu 15 zákrokov. Armia nehral od druhej tretiny pre zranenie v hornej časti tela, kým Matt Hendricks sa vrátil do akcie po 17-zápasovej absencii. Dustin Byfuglien a Paul Stastny pomohli kanadskému tímu spečatiť postup dvomi asistenciami. V druhom kole ho čaká víťaz série medzi Nashville a Coloradom. Wild neskórovali v posledných siedmich tretinách.

Hellebuyck je tretím americkým brankárom v ligovej histórii s dvomi čistými kontami po sebe v play-off. Napodobnil Mikea Richtera a Brenta Johnsona. Jets dominovali v domácom Bell MTS Place, kde vyhrali všetky tri zápasy série s celkovým skóre 12:3. Slovenský útočník Marko Daňo si za nich v tohtoročnom play-off ešte nezahral.

Troubov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. C. Hellebuyck, 2. J. Trouba, 3. D. Byfuglien (všetci WPG)

Connor Hellebuyck, brankár Jets: „Tím hral predo mnou skvelo. Chlapci boli fantastickí. Vždy, keď strelíte toľko gólov v prvej tretine, tak to druhý tím potopí, najmä keď ste takto hlboko v sérii play-off. “

Eric Staal, útočník Wild: „Nemohlo sa to pre nás začať horšie a pre nich sa to nemohlo začať lepšie. Dostali sa do vedenia, dostali sa do tempa a ťažili z toho.“

NASHVILLE – COLORADO 1:2 (stav série: 3-2)

Colorado skvelým spôsobom ukradlo Nashvillu zápas číslo päť i potenciálny postup. Na gól diváci čakali až do stredu tretej tretiny. Tešili sa domáci, pretože skóroval Nick Bonino. Puk sa však odrazil od jeho korčule. Gól pôvodne rozhodcovia neuznali, ale video ukázalo, že Bonino svojou nohou neurobil úmyselný pohyb a gól platil. Hráči Avalanche sa nevzdávali a v poslednej päťminútovke sa im podaril obrat na 2:1, aby znížili stav série proti favoritovi na 2:3. Vyrovnanie priniesol kapitán Gabriel Landeskog a víťazný gól strelil z dorážky po prečíslení dvoch na jedného Sven Andrighetto. Písala sa 59. minúta. Pochvalu si zaslúžil aj brankár Andrew Hammond, ktorý sa chopil pozície štartujúceho brankára na jednotku a duel opustil so 44 zákrokmi. Jeho náprotivok, Pekka Rinne, ich urobil 25.

Avalanche, ktorým sa v piatok vrátil do zostavy Samuel Girard, budú mať teraz šancu na domácom ľade vyrovnať stav série. Šiesty duel sa odohrá v nedeľu. Ak by uspeli, Nashville by hostil rozhodujúci zápas číslo sedem v utorok.

Andrighettov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. S. Andrighetto (COL), 2. N. Bonino (NSH), 3. P. Rinne (NSH)

Andrew Hammond, brankár Avalanche: „Bolo to zábavné. Sme nadšení, že sme vybojovali ďalší zápas. Nechceli sme, aby bol tento náš posledný a myslím si, že každý z nás urobil všetko, čo mohol, aby sa tak nestalo.“

Peter Laviolette, tréner Predators: „Nie je to o tom, že by sme nemali svoje príležitosti. Oni pred svojím brankárom odviedli dobrú prácu. Mali sme veľa príležitostí, veľa šancí, len sme ich nedokázali premeniť.“