Zdeno Chára Andrej Sekera Martin Marinčin Marián Hossa Richard Pánik Tomáš Jurčo Tomáš Tatar Marko Daňo Marián Gáborík Jaroslav Halák Peter Budaj

SPOMIENKA NA MS V ĽADOVOM HOKEJI

avatar

Šesť bojov pod kruhmi!

Publikované: 10. 02. 2017, Autor: jammaljr   Zobraziť blog »
Slovenská hokejová reprezentácia sa do dnešného dňa predstavila na šiestich Olympijských hrách. No poďme pekne poporiadku. Aby sme sa prvýkrát objavili na turnaji, museli sme sa prebojovať veľmi ťažkou kvalifikáciou. Súpermi boli hráči Veľkej Británie, Poľska, Japonska a bohužiaľ po rozpade Sovietskeho zväzu aj Lotyšska. Našťastie dopadla skvele, keď sme až na malé zakopnutie s Poľskom(remíza 4:4), porazili každého rozdielom tried(JPN 7:2, LOT 7:1, VB 7:1). Od tohto času sme na OH stále.
No a poďme na tzv. mini vedeli ste že, a.k.a. Olympijská verzia.
Vedeli ste že...
OH94a
... vôbec prvý gól za Slovensko strelil Braňo Jánoš? Bolo to hneď v prvom zápase proti Švédsku, keď v čase 11:51 vyrovnával na 1:1. Zápas sa skončil 4:4 a získali sme tak vôbec prvý bod na OH.

... do dnešného dňa sa s dvojkrížom na hrudi predstavilo celkovo 84 hráčov, v pomere 12 brankárov, 28 obrancov a 44 útočníkov.

OH94b
...medzi brankármi dominovali dve mená: Peter Budaj, ktorý bol už na troch olympiádach, a Jaro Halák, ktorý strávil na ľade až 516 minút. No nemôžem nespomenúť aj jedno meno, z roku 2006 – Karol Križan, ktorý vychytal čisté konto proti Švédsku, a s Kazachstanom inkasoval len raz. Jeho úspešnosť sa zastavila na 97%. Menoslov brankárov je nasledovný: Hartmann, Dragan, Michálek, Murín, Rybár, Šimonovič, Lašák, Staňa, Križan, Budaj, Halák, Laco.

... že do listiny strelcov sa zapísalo 8 obrancov? Jednoznačne najväčšia hviezda je Ľubomír Višňovský, ktorý nazbieral až 8 bodov za 4 góly a rovnaký počet prihrávok. Postupne prekonával Naumovsa(LOT), Bryzgalova(RUS), Masalskisa(LOT) a Luonga(KAN). Tesne za ním však sú ďalší obrancovia z triedy hviezd. Robo Švehla(2+5) a Zdeno Chára(1+5). Po jednom čestnom úspechu si za klobúk dali ešte Jerguš Bača, Ivan Baranka, Rišo Lintner, Andrej Sekera a Rado Suchý. Celkovo našich 28 sokolíkov nazbieralo 12 gólov a 33 asistencii.

OH98a
... že od roku 1994 sme si mohli pozrieť kvality 44 útočníkov? Od Bartečka, až po Zedníka, alebo od Haščáka až po Trta? Viac ako 20 bodov si nazbierali len dve celosvetovo známe mená: Kým Pavol Demitra ich získal presne 20(6+14), najproduktívnejším hráčom Slovenska na OH je Marián Hossa. Dal 14 gólov(Lot 4, Fra 3, USA 1, Kaz 1, Sve 1 ,Rus 1 ,Fin1, Cze 2) a na 14 prihral. No nemôžeme zabudnúť ani na ďalších, ako sú Marian Gáborík(7+5), „Ziggy“ Pálffy(3+10), Robo Petrovický(4+8) a Miro Šatan(10+4). Mimo týchto hviezd sa do listiny strelcov ešte zapísalo 19 hráčov, a keď si k nim prirátame prihrávkových Bartečka, Bartoviča, Marcela Hossu, Kapuša a Záborského, Slovenskí útočníci pozbierali presne 200 bodov(95+105). A ako som začal tento článok, prvým strelcom bol Braňo Jánoš, tak našim posledným bol Tomáš Surový ktorý ukončil naše trápenie v Soči.

... že Ľubo Višňovský, Marián Hossa, Miro Šatan nás reprezentovali až na 4 olympiádach? Šatan debutoval už v roku 1994, Višňa v Nagane a Majo Hossa nepretržite od r 2002.

OH02
... že sme nazbierali 178 dvojminútových trestov? Obrana bola trestaná 69x, v útoku sme sa porúčali na lavicu hanby presne 100x, Jano Laco si tiež jeden trestík odniesol a zvyšných 8 brala striedačka. 5 minútovku si posedel Peter Šťastný, za čo to už neviem, ale 5+DKZ dostal aj Peter Bondra, keď si dali po hube v Nemcom Goldmannom v roku 1998 v zápase o 9 miesto. Ešte aby som nezabudol na záver spomeniem aj 10 minútových previnilcov, Švehla, Varholík a Jano Pardavý. A ktože nám je to najtrestanejší? V počte minút práve Bondra, ten ich má 27, druhý je Robo Švehla 26 minút, a tretí Róbert Petrovický, ktorý si posedel na rovných 20. A poďme ešte na jednu zaujímavosť: Višňovský a Šatan počas 4 OH sedeli na trestnej lavici len jeden jediný krát.

... že Slovensko odohralo spolu 33 zápasov so štrnástimi súpermi? Po záverečnej siréne sme sa tešili dovedna 15x, body sme si delili 4x(Švédsko, USA, Rakúsko, Lotyšsko), no 14x sme odchádzali so sklonenými hlavami. Z tých 14 súperov sme nebodovali len so Slovinskom, Fínskom a Českom. No kým s prvými dvoma súpermi sme prehrali v jedinom meraní síl, výber Česka nás zdolal už 4x. A práve západní susedia spolu s Američanmi boli pri našich dvoch demontážach v pomere 1:7. Prvú prehru ako nováčik(1994), by dokázal odpustiť snáď každý, no Soči z roku 2014 už nie.

... že predĺženie sme absolvovali 4x s výsledkom 50 na 50? Haščák nás v 62 minúte posunul do súboja o 5 miesto proti Česku, Paľo Demitra rozradostil celý národ pri výhre nad Ruskom. Bohužiaľ Rusi sú nezmar a 2x nás dali dole. Kým posledná prehra 0:1 po SN bola po katastrofickom turnaji len kozmetická, tú prvú pravú facku sme dostali od Vinogradova, vo štvrťfinále 1994. Časomiera zastala na 68:39.

OH06
... že sme so Švédskom na OH neprehrali? Stretli sme sa s nimi už 3x. Po remíze v Lillehammeri 4:4 sme ich porazili v roku 2006 v skupine 3:0 a o štyri roky neskôr ukončili ich nádeje na medailu v súboji o semifinále. Vyhrali sme 4:3.
... že sme dali Talianom 10 gólov? Áno, bolo to pri našom debute. Veď už v prvej tretine sme viedli 6:2. Fakt zaujímavý zápas sa skončil nakoniec 10:4 a je to dodnes evidovaná ako naša najvyššia výhra.
... že Miro Šatan nazbieral dva hattricky? Prvý proti vyššie spomenutým Talianom, druhý o pár dní na to proti Francúzsku. Tri góly dali ešte tri mená: Ľubo Kolník proti Nemecku(6:5pp), Plavucha proti Taliansku(4:3) a Marian Hossa proti Francúzsku(7:1). Majo zaznamenal ešte prihrávku k dobru, a spolu s Daňom(2+2 proti USA94) okupujú 4 bodové zápisy v jednom zápase.

OH10c
... že dvaja, nie TRAJA! brankári zaznamenali shutout? Úplne prvým sa stal Križan, keď kryl všetkých 17 striel Švédska(3:0-2006). Po ňom sme nečakali dlho a Jaro Halák nepustil za seba 21 striel Lotyšov(6:0-2010). A prečo traja? Pretože aj napriek prehne 0:1 po SN s Ruskom(0:1-2014), Jano Laco zastavil 37 striel zbornej, až Radulov dokázal prepchať puk za jeho chrbát. Oficiálne štatistiky mu SO nedávajú, no ja si myslím že ani jeden Slovák by nebol proti.

... že druhá tretina je pre nás najproduktívnejšia? Dali sme v nej 42 gólov, naopak najslabšia je tretia s 28. Medzi 41 a 45 minútou si mohli súperovi brankári odskočiť na kávu, pretože v 33 zápasoch sme skórovali 2x, naopak v časoch 6 až 10 minúty sme dali 15 gólov. V 34 minúte sa nám podarilo prekonať brankára 6x, a na ocot s počtom zásahov 0 ostali minúty 4,5,15,17,25,32,37,41,43,45,54.
Opačná strana – súper nám nadeľoval približne rovnaký počet gólov počas všetkých tretín(36-31-31). Najväčšiu dieru sme preukázali v časoch 46 až 50 minúty, dostali sme až 15 gólov, chvalabohu, pripravenosť nám priala, v prvých piatich minútach zápasu nás prekvapili len 2x. Hartmann, Budaj, Laco a spol. ani raz nevyťahovali puk zo siete v 1,4,5,6,25,30,32,41,42,51,53,54,57 minúte.

OH14
... že sa proti Slovensku postavilo 32 brankárov? Vystrelili sme na nich 973 striel, a dosiahli tak úspech 12,26%. Najviac ich mali Česi, 4, no Turek, Hnilička, Vokoun a aj Pavelec brali všetky body. Len dvaja brankári sa s nami stretli 2x. Bryzgalov z Ruska ťahal v oboch prípadoch za kratší koniec. V roku 2006 prehral 3:5, o štyri roky neskôr 1:2sn. Druhým bol Talian Rosati, ktorý kým v roku 1994 bol vystriedaný(z 8 striel inkasoval 4 góly), v Nagane zase striedal kolegu, a gól nedostal.
A koľko bolo kvetinkárov, ktorí sa proti nám bodovo presadili? Spolu 168. Najviac z Česka, odtiaľ ich pochádzalo 24, za nimi Američania: 20. Najlepším strelcom je nemec Benda s troma gólmi, najviac asistencii nazbieral Lotyš Ozolins, ktorý je zaznamenaný aj ako najproduktívnejší proti slovákom. Dal gól a na 4 prihral. A nejaké zaujímavé mená, ktoré nám dali gól? Jokinen, Šťastný(Stastny), Jágr, Zuccarello, Datsyuk, Kalt, Kariya, Radulov, Rumrich...

Na záver by som ešte pár informácii v jednej vete ku každej olympiáde:
1994 – Dominancia v kanadskom bodovaní, kde sme obsadili prvé tri miesta(1. Palffy 3+7, 2. Šatan 9+0, 3. P.Šťastný 5+4).
1998 – Plavucha sa stal štvrtým najlepším strelcom, aj napriek tomu, že sme vyhrali len nad Talianskom.
2002 – Proti Rakúsku sme nastúpili s minimálnym možným počtom hráčov, bolo ich 14(Lašák – Milo, Majeský, Smrek, Obšut, Lintner, Rich.Pavlikovský – Ras.Pavlikovský, Pardavý, Rob.Petrovický, Bartečko, Šechný, Kapuš, Török ).
2006 – Jediná prehra zmarila naše šance, keď po skupinovej dominancii a plnom bodovom zisku sme zakopli o potácajúcich Čechov.
2010 – Ďalšia dominancia v kanadskom bodovaní(1. Demitra 3+7, 2. Majo Hossa 3+6) + najlepšie umiestnenie na OH + Demitra v ALL STARS!
2014 – Opak roku 2010 a najhoršie vystúpenie, keď sme po 4 prehrách a skóre 5:16 skončili na dne.