MS 2017: Taliani s ďalším debaklom, Bielorusi s prvým bodom + video

V štyroch piatkových zápasoch MS 2017 zaznamenali Švédsko i Česko vysoké víťazstvá. Dánsko otočilo duel s Nemeckom, kým Francúzsko zdolalo Bielorusko až po nájazdoch. Bielorusi, Slovinci ani Taliani už nemajú šancu na postup do štvrťfinále a budú bojovať o záchranu.

MS 2017: Kanada naďalej bezchybná, Nóri potrápili Čechov + video

Skupina A (Kolín nad Rýnom)

Švédsko – Taliansko 8:1 (2:0, 1:1, 5:0)
Góly: 4. Rask (Lindholm), 9. Holm (Nylander, Brodin), 30. Brodin (Holm), 41. Lindholm (Landeskog, Stralman), 51. Omark (Söderberg, Edler), 55. C. Klingberg (Nordström), 57. Eriksson Ek (Nylander), 59. J. Klingberg (Holm, Nylander) – 24. Morini (Scandella, Insam)(PP)

Švédi sa v súboji s Talianmi naplno rozbehli až v tretej tretine a piatimi gólmi dokonali debakel 8:1. O výhre však rozhodli už v prvej tretine Victor Rask a Philip Holm. Outsiderovi duelu sa podarilo znížiť v presilovke zásluhou Giovanniho Moriniho, ale viac gólov Viktor Fasth z 15 striel neinkasoval. Rovnaký počet ich Švédi vyslali na Frederica Cloutiera už v úvodnej časti hry, v záverečnej ho z 18 pokusov prekonali Elias Lindholm, Linus Omark, Joel Eriksson Ek a obaja bratia Klingbergovci. Na listine strelcov ich doplnil Jonas Brodin. Holm pridal ku gólu dve asistencie, William Nylander ich získal tri. Švédi sa posunuli na druhé miesto v skupine o bod za Rusov. Taliani zatiaľ strelili najmenej (5) a inkasovali najviac gólov na turnaji (27).

Zostava Švédska: Fasth (Läck) – Strålman, Hedman (A), J. Klingberg, Edler, Holm, Brodin – Lindholm, Rask, Landeskog (A) – Krüger, Söderberg, Omark – Eriksson Ek, Nylander, W. Karlsson – Everberg, Lundqvist (C), Nordström – C. Klingberg

Zostava Talianska: Cloutier (And. Bernard) – Larkin, Zanatta, Hofer, Helfer (A), Egger, Miglioranzi, Glira – Scandella, Andergassen, Frigo – Morini, D. Kostner (A), S. Kostner – Ant. Bernard (C), Lambacher, Frank – Gander, Goi, Marchetti – Insam

Dánsko – Nemecko 3:2 PP (2:2, 0:0, 0:0, 1:0)
Góly: 17. Storm (Kristensen, Jakobsen), 17. Poulsen (Christensen), 62. Regin (Ehlers, Dahm) – 9. Reimer (Ehliz, D. Seidenberg), 10. Macek (Y. Seidenberg, Kahun)

Dánsko predviedlo proti Nemecku podobný víťazný obrat ako domáci tím proti Slovensku. Nemci viedli už v polovici prvej tretiny 2:0 po góloch Patricka Reimera a Brooksa Maceka. Dáni však gólmi Frederika Storma a Mortena Poulsena za 25 sekúnd v 17. minúte vyrovnali stav. O ich triumfe rozhodol v druhej minúte predĺženia Peter Regin. Pri víťaznom góle asistoval aj brankár Sebastian Dahm, ktorý predviedol 27 zákrokov. O jeden menej urobil Danny aus den Birken. Dáni ešte nevyhrali na turnaji v normálnom hracom čase.

Zostava Dánska: Dahm (Sørensen) – J. Jensen, N. Jensen, M. Lauridsen, Kristensen, O. Lauridsen, Lassen, Bruggisser – Ehlers, Madsen (A), Regin (A) – Storm, Jakobsen, Hardt – Christensen, Green (C), Poulsen – Aagaard, Bau Hansen, Russell – Meyer

Zostava Nemecka: : Aus den Birken (Greiss) – Reul, Ehrhoff (C), D. Seidenberg (A), Müller, Abeltshauser, Hördler, Krueger – Macek, Y. Seidenberg, Kahun – Reimer, Ehliz, Tiffels – Plachta, Schütz, Gogulla – Kink (A), Fauser, Wolf

Skupina B (Paríž)

Česko – Slovinsko 5:1 (3:0, 1:0, 1:1)
Góly: 3. Řepík (Kovář, Červenka)(PP), 9. Horák (Pastrňák, Voráček)(PP), 12. Horák (Gudas, Šimek), 23. Kempný (Vrána), 48. Červenka (Kovář) – 45. Verlič (Muršak, Urbas)

Česi si pripísala štvrtý triumf po sebe, keď zdolali Slovincov 5:1. Dostali sa na druhé miesto v skupine o dva body za Kanadu, ktorá ich zatiaľ ako jediná zdolala. Dva góly, vrátane víťazného, strelil už v prvej tretine Roman Horák, ďalšie pridali Michal Řepík, Michal Kempný a Roman Červenka. Jan Kovář dvakrát asistoval a Petr Mrázek urobil 14 zákrokov. Čestný úspech Slovincov zaznamenal Miha Verlič. Gasper Krošelj čelil 37 strelám, ale iba štyrom v druhej tretine. Dvakrát inkasoval v oslabení. Slovinsko prehrali aj piaty zápas na turnaji a s jedným bodom už nemá šancu postúpiť do štvrťfinále. Zrejme bude o záchranu s Bieloruskom.

Zostava Česka: : Mrázek (Francouz) – Gudas, Šimek, Jeřábek, Krejčík, Kempný, Rutta, Kundrátek – Plekanec (A), Pastrňák, Voráček (C) – Červenka, Kovář (A), Radil – Birner, Vrána, Řepík – Horák, Hyka, Hanzl – Zohorna

Zostava Slovinska: Krošelj (Pintarič) – Pretnar, Kovačevič (A), Gregorc, Robar, Vidmar, Kranjc, Podlipnik, Repe – Jeglič, Tičar, Sabolič – Urbas (A), Muršak (C), Verlič – Rodman, Ograjenšek, Goličič – Mušič, Pem, Kuralt

Francúzsko – Bielorusko 4:3 SN (1:0, 1:2, 1:1, 0:0, 1:0)
Góly: 13. Treille (T. Da Costa, Raux), 21. Fleury (Roussel, S. Da Costa), 53. Bellemare (da Costa), rozh. SN da Costa – 27. Pavlovič (Šarangovič, Vorobej), 38. Šarangovič (Linglet), 42. Kulakov (S. Kosticyn, Demkov)

Zostava Francúzska: Huet (Hardy) – Auvitu, Hecquefeuille (A), Manavian, Besch, Janil, Dame-Malka, Raux – S. Da Costa, Roussel, Bellemare (A) – Fleury, Treille, T. Da Costa – Meunier (C), Douay, Perret – Ritz, Lamperier, Rech – Claireaux

Bielorusko získalo v piatom zápase svoj prvý bod na turnaji, ktorý je preň mimoriadne cenný v boji o záchranu so Slovinskom. V zápase proti domácemu Francúzsku zmazal jeho dvojgólový náskok a dlho viedol 3:2, no napokon prehral 3:4 po nájazdoch. Ten víťazný premenil vo štvrtej sérii Stephane da Costa, ktorý uspel v oboch svojich pokusoch. Okrem toho asistoval pri všetkých troch góloch tímu v riadnom hracom čase a dostal sa na druhé miesto produktivity turnaja. Strelili ich Sacha Treille, Damien Fleury a Pierre Edouard-Bellemare, ktorý vynútil predĺženie v 53. minúte. Cristobal Huet prispel k výhre 19 zákrokmi a tromi chytenými nájazdmi. Kevin Lalande zneškodnil dva nájazdy a 28 striel.

Zostava Bieloruska: Lalande (Karnauchov) – Lisovec, Korobov (A), Šinkevič, Chenkel, Jevenko, Vorobej – S. Kosticyn, Kovyršin, Kogalev – Šarangovič, Linglet, Pavlovič (A) – Kulakov, Děmkov, Stas (C) – Drozd, Karaban, Volkov – Stefanovič