Kto si zaslúži viac titul Mr. Rangers, Leetch alebo Gilbert?

Dnes si odskočíme na Manhattan. Organizácia Rangers nedávno oslávila 90 rokov a tým pádom sa v jej drese predstavilo mnoho výborných hráčov. Pozrieme sa na dva názory na to, ktorý hráč si viac zaslúži nosiť titul „Mr. Ranger“. Bude to Brian Leetch alebo Rod Gilbert?

Brian Leetch

Nebuďme sentimentálni. Rod Gilbert bol prvotriednym strelcom, ktorý vynikal vo svojej dobe. Klasik, čo ostal ambasádorom New Yorku Rangers. Zaslúži si rešpekt ako klubová ikona.

Ale za 90 rokov pôsobenia tímu na Broadwayi bol obranca Brian Leetch najviditeľnejším „umelcom“. Za 17 rokov na Manhattane Leetch úplne zmenil úlohu obrancu skórovaním 240 gólov, získaním dokopy 981 bodov a ocenením trofejou Conna Smytha počas cesty Rangers za pohárom na jar 1994. Jedine Gilbert je pred ním v počte bodov v histórii. On bol ale útočník. Leetchovi sa darilo všetko, najviac však exceloval v špeciálnych formáciách. Je na prvom mieste v tímovej histórii v počte asistencií. Na prelome 60. a 70. rokov, kedy hral Gilbert, bola iná doba. Veď len si pozrite staré videokazety. V Leetchovej dobe boli hráči väčší a rýchlejší a brankári pohotovejší a atletickejší. Počas jeho nováčikovskej sezóny, v ktorej získal Calderovu trofej a jeho najbližším súperom bol spoluhráč Tony Granato, bol Leetch zjavením. Počas kariéry získal aj dve Norrisove trofeje a po ukončení kariéry sa ocitol na druhom mieste histórie v počte bodov získaných americkým obrancom za Philom Housleym.

Rangers si cenili aj iných výborných hráčov: Andy Bathgate, Jean Ratelle, Adam Graves, Jaromír Jágr, Mark Messier, Wayne Gretzky. Ale predtým, než si Leetch obliekol ich dres, nikoho takého v tíme nemali a do dnešného dňa nezaplnili dieru na modrej čiare, ktorá ostala po jeho odchode.

Autor: Steve Zipay

Rod Gilbert

Ak ste príliš mladí na to, aby ste si uvedomili aký vplyv Rod Gilbert mal na Rangers, vezmite do úvahy čo o ňom raz povedal bývalý GM Emile Francis: „Rod bol náš Rocket Richard. Keď prišiel do Rangers, priemerne do haly chodilo 8 až 9 tisíc ľudí. Hneď ako prišiel, sme mohli našich hráčov predávať v uliciach New Yorku a prilákať ľudí prísť sa pozrieť na Rangers.“

A to je ten dôvod, prečo je práve Gilbert tým „Mr. Rangerom“. Predtým, než sa Rod stal členom Rangers v sezóne 1962-63, sa tím z Manhattanu nedostal cez prvé kolo play-off 12 rokov po sebe. V deviatich sezónach zo spomenutých 12 sa dokonca nedostali ani do play-off, a to bolo v lige iba šesť tímov. S Gilbertom ako top ofenzívnym hráčom sa do playoff dostali deväť sezón v rade. Bola to jeho doba, keď žiaril ako pravé krídlo v G-A-G lajne („goal a game“ – gól na zápas) spolu s centrom Jeanom Ratelleom a Vicom Hadfieldom na ľavej strane. Elegantný Gilbert sa tiež chopil šance byť Rangerom aj mimo ľadu a adaptoval sa na život vo „Veľkom Jablku“ s neobvyklým sebavedomím, ak vezmeme do úvahy, že vyrastal na vidieku v Quebecu. Gilbert spravil populárnym byť hráčom Rangers, čo v tej dobe nebola práve najlákavejšia destinácia. Ukázal svoju bojovnosť, keď sa vrátil po druhej operácii stavcov v kariére, za čo v sezóne 1975-76 vyhral aj Mastertonovu trofej.

Jeho číslo 7 bolo prvým vyradeným v histórii Rangers a Rod je jediným členom siene slávy, ktorý v drese Jazdcov strávil celú svoju kariéru. Ak ste až takýto skúsení, už vás volajú majster. Presnejšie Mr. Ranger.

Autor: Ken Campbell



Originálne články pochádzajú z magazínu The Hockey News a pre vás ich preložili členovia komunity, Matej Antálek (coffey) a Martin Hadbavný (Maple).


Autor: Matej Antálek (coffey) | Vydané: 19. 09. 2017 | Rubrika: Magazín


SlovakNHL.sk - aktuálne spravodajstvo zo sveta NHL