21. 04.
«

Reprezentácia

MS 2017: Lotyši využili tri presilovky a zdolali Slovensko 3:1! + video

Slovensko prehralo svoj druhý zápas na týchto MS proti Lotyšsku 1:3, keď inkasovalo všetky tri góly v oslabení. Vo zvyšných dueloch nedeľného programu zvíťazili oba zámorské tímy, Rusko, Francúzsko a Švajčiarsko.

Skupina A (Kolín nad Rýnom)

Lotyšsko – SLOVENSKO 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Góly: 11. Sprukts (Ri. Bukarts, Girgensons)(PP), 28. Girgensons (Ri. Bukarts, Ro. Bukarts)(PP), 51. Džerinš (Cibulskis, Daugavinš)(PP) – 50. Miklík (Dravecký, Haščák)(PP)
Strely: 22-30, Trestné minúty: 12-37

Lotyši s výraznou podporou fanúšikov na tribúnach nás hneď v prvom striedaní zatlačili v obrannom pásme a Ján Laco sa musel obracať. Slováci sa nedokázali dlhšie udržať pred bránou súpera. V siedmej minúte, navyše, prišli o Tomáša Matouška, ktorý dostal vyšší trest a bol vylúčený do konca zápasu za nebezpečné narazenie na mantinel. Po necelých dvoch minútach putoval na trestnú lavicu aj Juraj Mikuš a Lotyši hrali dlhú presilovku 5 proti 3. Slovensko sa vyše štyri minúty úspešne bránilo, ale napokon smolne inkasovalo počas zvyšku päťminútového oslabenia. Zrazená nevydarená strela Janisa Spruktsa z prvej preletela ponad bezmocného Laca. V 12. minúte mohli Slováci odpovedať na vedúci gól v prvej presilovke. Nevyužili ju, ale následne skóroval z dorážky Andrej Kudrna. Rozhodcovia však prerušili hru, aj keď lotyšský brankár nemal puk pod kontrolou a obrali ho o gól. Slováci neskôr prebrali iniciatívu a zamestnávali Merzlikinsa. Lotyši sa do konca prvej tretiny k ničomu nedostali, ale udržali si náskok 1:0.

Do druhej tretiny vstúpili aktívnejšie Slováci, no Merzlikins zostával na turnaji neprekonaný. V 27. minúte zbytočne fauloval Libor Hudáček priamo pred rozhodcom a daroval Lotyšom ďalšiu presilovku. Bukarts najskôr po pol minúte trafil tyčku Lacovej brány, no pohotový Zemgus Girgensons ho 16. sekúnd pred koncom trestu prekonal zblízka a poslal svoj tím do vedenia 2:0. V polovici duelu mali druhú presilovkovú možnosť v zápase Slováci, no zostala nevyužitá. V 36. minúte, navyše, po zlom striedaní darovali početnú výhodu Lotyšom. Tí ju strávili celú v našom obrannom pásme, až kým sa po menšej šarvátke pred Lacom nevylučovalo na oboch stranách. Stav sa už do prestávky nezmenil, a tak Merzlikins dosiahol métu 100 minút bez inkasovaného gólu od začiatku šampionátu.

Kudrna mohol v úvode tretej tretiny skórovať opäť, ale z ideálnej pozície trafil iba do tyčky. V 45. minúte Laco vychytal vo veľkej šanci Spruktsa a po následnej šarvátke nasledovalo vzájomné vylúčenie. Krátko po jeho skončení hrali Slováci ďalšiu presilovú hru. V posledných sekundách ju po peknej kombinácii využil Michel Miklík a znížil stav na 1:2. Merzlikins inkasoval prvý gól na turnaji po 109 minútach a 9 sekundách. Vzápätí však hrali v presile opäť Lotyši po faule Draveckého. Andris Džerinš ho potrestal a obnovil dvojgólový náskok Lotyšska treťou využitou presilovkou. Séria vylúčení pokračovala v 52. minúte, keď hrali presilovú hru opäť Slováci. Tentoraz ju nevyužili aj vďaka obetavosti Lotyšov, ktorí zblokovali veľa striel. Slovensko hralo už tri minúty pred koncom v šestici s odvolaným brankárom, ale skóre sa už nemenilo..

Najlepšími hráčmi zápasu sa stali Vladimír Dravecký a Girgensons. Merzlikins prispel k výhre 29 zákrokmi, Laco ich urobil o desať menej. Lotyši sa dostali na čelo skupiny s plným počtom bodov. Tretí duel na turnaji odohrá Slovensko po dni voľna v utorok večer proti Dánsku.

Zostava Lotyšska: Merzlikins (Punnenovs) – Sotnieks, Kulda (A), Cibuļskis, Galvinš, Balinskis, Freibergs, Jaks – Daugavinš (C), Džerinš, Roberts Bukarts – Sprukts (A), Rihards Bukarts, Indrašis – Skvorcovs, Girgensons, Keninš – Pavlovs, Meija, Bičevskis

Zostava SLOVENSKA: J. Laco (J. Hudáček) – Sersen, Čajkovský, Jánošík, Čerešňák, Mikuš (A), Gernát, Šedivý, Trška – Skokan, Dravecký (C), Suja – Miklík (A), Bližňák, Haščák – Cingel, Kudrna, L. Hudáček – Matoušek, Zigo, Skalický

Ostatné zápasy skupiny A:

Taliansko – Rusko 1:10 (0:2, 1:3, 0:5)
Góly: 24. Traversa (Bernard, Helfer) – 10. Andronov (Barabanov, Gavrilov), 19. Dadonov (Panarin, Šipačov)(PP), 25. Kučerov (Namestnikov, Gusev)(PP), 36. Namestnikov (Kučerov), 37. Panarin (Moziakin, Šipačov)(PP), 44. Plotnikov (Kučerov, Namestnikov)(PP), 46. Moziakin (Šipačov, Panarín)(PP), 46. Namestnikov (Kučerov, Gusev), 51. Panarin (Moziakin, Šipačov)(PP), 59. Andronov (Barabanov, Provorov)

Rusi si v druhom zápase na turnaji z chuti zastrieľali a ako prví dosiahli magickú hranicu 10 gólov. Až šesť z nich strelili v presilovkách, pričom využili všetky. Na desať gólov potrebovali 36 striel, kým z 15 talianskych skóroval iba Traversa za stavu 0:2. Cloutiera prekonali dvakrát Sergej Andronov, Artemij Panarin a Vladislav Namestnikov a raz Nikita Kučerov, Sergej Moziakin, Sergej Plotnikov a Jevgenij Dadonov. Namestnikov a Panarin pridali po dve asistencie, Kučerov tri, Vadim Šipačov ich nazbieral štyri. Andrej Vasilevskij urobil 14 zákrokov, Cloutier 26.

Zostava Talianska: Cloutier (And. Bernard) – Hofer, Helfer (A), T. Larkin, L. Zanatta, Egger, Marchetti, Miglioranzi, Glira – Insam, Ant. Bernard (C), Traversa – Scandella, Morini, Frigo – Andergassen, D. Kostner (A), S. Kostner – Gander, Goi, Frank

Zostava Ruska: : Vasilevskij (Sorokin) – Gavrikov, Kiselevič, Antipin, Belov (A), Provorov, Mironov, Zub – Telegin, Andronov, Barabanov – Dadonov, Panarin, Šipačov (A) – Kučerov, Namestnikov, N. Gusev – Mozjakin (C), S. Plotnikov, Tkačov

USA – Dánsko 7:2 (3:1, 3:1, 1:0)
Góly: 6. Lee (Gaudreau, Larkin)(PP), 14. Keller (McAvoy, Schmaltz), 19. Gaudreau (Larkin)(PP), 35. Keller (Bjugstad), 38. Lee (Hanifin, Eichel)(PP), 38. Hanifin (Schmaltz), 54. Keller – 17. Madsen (Ehlers, J. Jensen)(PP), 22. Hardt (Jakobsen)

Američania si pripísali prvé povinné víťazstvo na turnaji, keď zdolali Dánov jasne 7:2. Hetrikom sa blysol 18-ročný mladík Clayton Keller, dvakrát skóroval Anders Lee a raz Noah Hanifin s Johnnym Gaudreauom. Dylan Larkin a Nick Schmaltz dvakrát asistovali, kým Connor Hellebuyck predviedol 23 zákrokov. Prekonali ho Madsen a Hardt, ktorí znižovali stav na 1:2, resp. 2:3. Sebastian Dahm čelil 34 strelám, polovici už v prvej tretine. Hráči USA tiež využili tri presilové hry, Dáni jednu.

Zostava USA: Hellebuyck (Howard) – C. Murphy (C), DeKeyser, Trouba, Hanifin, McAvoy, T. van Riemsdyk, Brickley – J. Gaudreau, Eichel, Lee – Schmaltz, D. Larkin (A), B. Nelson (A) – Compher, Copp, Bjork – Bjugstad, Dvorak, Keller – Greenway

Zostava Dánska: : Dahm (Sørensen) – J. Jensen, N. Jensen, M. Lauridsen, Kristensen, O. Lauridsen, Lassen, Bruggisser – Ehlers, Madsen (A), Regin (A) – Storm, Jakobsen, Hardt – Christensen, Green (C), Russell – Aagaard, Bau Hansen, Meyer – Poulsen

Skupina B (Paríž)

Slovinsko – Kanada 2:7 (0:3, 1:3, 1:1)
Góly: 36. Muršak (Sabolič, Pretnar), 58. Urbas (Kranjc, Pretnar) – 5. Barrie (Simmonds, Konecny), 15. MacKinnon (Skinner, Barrie), 17. Point (Konecny), 25. MacKinnon (Giroux, de Haan), 26. MacKinnon (Marner, Barrie)(PP), 38. Marner (Konecny), 48. Skinner (MacKinnon, Barrie)

Kanada zatiaľ ako jediná nestratila na turnaji ani bod, keď si po Česku poradila aj so Slovinskom. Bola jasne lepším tímom a po streleckej prevahe 51:14 zvíťazila vysoko 7:2. Troma gólmi a asistenciou zažiaril Nathan MacKinnon, ktorý strelil prvý hetrik šampionátu. Tyson Barrie pridal ku gólu tri asistencie a so šiestimi bodmi vedie produktivitu turnaja. Skórovali aj Brayden Point, Mitchell Marner a Jeff Skinner. Chada Johnsona prekonali Muršak a Urbas, ktorí znižovali stav na 1:5, resp. 2:7. Krošelj opustil duel so 44 zákrokmi.

Zostava Slovinska: Krošelj (Pintarič) – Robar, Kovačevič (A), Vidmar, Kranjc, Pretnar, Gregorc, Tavželj, Podlipnik – Ograjenšek, Tičar, Sabolič – Urbas (A), Muršak (C), Verlič – Rodman, Goličič, Kuralt – Mušič, Pem

Zostava Kanady: Ch. Johnson (Pickard) – Demers, Vlasic (A), Barrie, de Haan, Matheson, Morrissey – Duchene (A), Scheifele, R. O'Reilly – Giroux (C), MacKinnon, Skinner – Konecny, Marner, Point – B. Schenn, Simmonds, Killorn

Fínsko – Francúzsko 1:5 (0:1, 1:2, 0:1)
Góly: 22. Lehtonen (Pihlström, Rantanen) – 15. Bellemare (Rech, Hecquefeuille), 34. Roussel (Bellemare), 39. Claireaux (Janil, Rech)(PP), 49. Roussel (Rech), 58. Fleury (da Costa)(EN)

O druhé prekvapenie organizátora týchto MS sa postarali Francúzi, ktorí vyhrali nad Fínskom 5:1. Dva góly, vrátane víťazného, strelil Antoine Roussel. Na listine strelcov ho doplnili Pierre-Edouard Bellemare, Damien Fleury a Valentin Claireaux, Anthony Rech trikrát asistoval. Hrdinom domácich však bol brankár Florian Hardy, ktorý zastavil 42 striel, z toho 20 v tretej tretine. Joonas Korpisalo inkasoval štyrikrát z 26 striel.

Zostava Fínska: Jo. Korpisalo (Säteri) – Ohtamaa, J. Honka, V. Lajunen, Jaakola, Ju. Hietanen, Mi. Lehtonen – M. Aaltonen, S. Aho, V. Filppula – Savinainen, Rantanen, Pihlström – J. Aaltonen, Kemppainen, Pyörälä – Osala, Hännikäinen, Puljujärvi – J. Lajunen

Zostava Francúzska: Hardy (Quemener) – Y. Auvitu, Hecquefeuille, Manavian, Besch, Raux, Dame-Malka, J. Janil – A. Rech, Bellemare, Roussel – Fleury, T. da Costa, S. Treille – Perret, Bouvet, Douay – Claireaux, Meunier, Lampérier – N. Ritz

Nórsko – Švajčiarsko 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Góly: 33. Schäppi (Loeffel, Almond), 35. Almond (Rufenacht, Untersander), 50. Suter (Almind, Ambühl)(PP)

Švajčiari vyhrali aj druhý zápas na turnaji, keď zdolali Nórov jasne 3:0. Čisté konto vychytal Genoni, ktorý čelil 20 strelám. Jeho náprotivok Haukeland predviedol 35 zákrokov, ale inkasoval z hokejok Schäppiho, trojbodového Almonda a Sutera. Švajčiari sa posunuli na druhé miesto v skupine o bod za Kanadu.

Zostava Nórska: : Haukeland (Haugen) – Lesund, Holös (C), Nörstebö, Ödegaard, Johannesen, Bonsaksen, Sveum – K. A. Olimb, Thoresen (A), Reichenberg – Bastiansen, Martinsen, M. Olimb (A) – Röymark, K. Forsberg, Rosseli Olsen – Trettenes, Olden, Roest – Valkvae Olsen

Zostava Švajčiarska: Genoni (Hiller) – Diaz (C), Furrer, Kukan, Untersander, Loeffel, Genazzi, Marti – Praplan, Hollenstein (A), Haas – Rüfenacht, Schäppi, Almond – Bodenmann, Richard, Brunner – Ambühl (A), Suter, Herzog – Malgin