28. 03.
29. 03.
«

Obhajca titulu na úvod play-off ponížil rivala, zvyšné zápasy boli tesné

V stredu odštartovalo play-off trom zápasmi, v ktorých sa tešili z výhier domáce tímy. Pittsburgh na úvod deklasoval Philadelphiu, kým Winnipeg a Vegas si pripísali tesné prvé víťazstvá v play-off. Sidney Crosby strelil čistý hetrik, dvaja brankári vychytali nuly.

Východná konferencia

PITTSBURGH – PHILADELPHIA 7:0 (stav série: 1-0)

Kto čakal napínavý boj medzi dvoma štátnymi rivalmi, musel byť sklamaný. Sidney Crosby strelil čistý hetrik, aby pomohol Pittsburghu potvrdiť úlohu favorita jasným víťazstvom 7:0 v otváracom zápase série proti Philadelphii. Crosby skóroval raz v druhej tretine a dvakrát v tretej, aby vyrovnal klubový rekord Maria Lemiexa s tretím hetrikom v play-off. Svoje tretie čisté konto v play-off po sebe vychytal Matt Murray, ktorý zneškodnil 24 striel. Jeho náprotivok, Brian Elliott, vydržal v bráne len do stredu druhej tretiny. V tom čase inkasoval päť gólov z 19 striel. Okrem Crosbyho ho prekonali Bryan Rust, Carl Hagelin, Jevgenij Malkin a Jake Guentzel, ktorý si z duelu odniesol aj tri asistencie. Crosby zvyšné dva góly vsietil Petrovi Mrázkovi, ktorý čelil 14 strelám. Flyers v tejto sezóne prehrali všetkých päť vzájomných duelov so svojím najväčším rivalom. Ďalší sa odohrá v piatok v Pittsburghu.

Víťazný gól Rusta:

Hviezdy duelu: 1. S. Crosby, 2. J. Guentzel, 3. M. Murray (všetci PIT)

Sidney Crosby, kapitán Penguins: „Splnili sme náš plán a využili naše šance. Myslím si však, že sa vždy nájdu oblasti, v ktorých sa musíte zlepšiť. Každým zápasom musíte byť lepší bez ohľadu na výsledok toho posledného.“

Claude Giroux, kapitán Flyers: „Bol to jeden z najhorších zápasov, akých som bol súčasťou. Mali strelecké šance a aj ich premenili. Hrali lepšie v tesných oblastiach ľadu. My teraz musíme nájsť odpovedať pre nasledujúci zápas.“

WINNIPEG – MINNESOTA 3:2 (stav série: 1-0)

Winnipeg prišiel o náskok 1:0, ale v tretej tretine otočil stav z 1:2 a po výsledku 3:2 v otváracom zápase série proti Minnesote zaznamenal prvý triumf v play-off v klubovej histórii. Rozhodol o ňom v 53. minúte Joe Morrow, ktorý nadviazal na vyrovnávajúci presný zásah Patrika Laineho. Ten sa stal vo veku 19 rokov a 357 dní najmladším Fínom, ktorý skóroval v bojoch o Stanley Cup. Predošlý rekord držal od roku 1983 Hannu Virta (20 rokov a 31 dní). Taktiež prekonal klubový rekord Adama Lowryho (22 rokov a 18 dní) z roku 2015. Prvý gól zápasu videli diváci v Bell MTS Place až v závere druhej tretiny, keď domácich poslal do vedenia v presilovej hre Mark Scheifele. V úvode poslednej časti hry zvrátili stav dvoma gólmi za dve minúty Matt Cullen a Zach Parise. Všetci strelci kanadského tímu skórovali premiérovo v play-off a Connor Hellebuyck vychytal prvú výhru vo vyraďovacích bojoch s 18 zákrokmi. Jeho náprotivok Devan Dubnyk čelil len v tretej tretine 19 strelám a celkovo 40. Winnipeg si upravil historickú bilanciu v play-off na 1-8.

Jets dohrávali zápas bez útočníka Mathieua Perreaulta, ktorý utrpel v druhej tretine zranenie v hornej časti tela. Naopak, Minnesote sa po 12-zápasovej absencii vrátil do akcie obranca Jared Spurgeon. Marko Daňo bol len zdravým náhradníkom. Druhý súboj série je na programe v piatok opäť vo Winnipegu.

Víťazný gól Morrowa:

Hviezdy duelu: 1. A. Lowry (WPG), 2. D. Dubnyk (MIN), 3. P. Laine (WPG)

Paul Maurice, tréner Jets: „Aj keď sme prehrávali, na našej striedačke sa nič nezmenilo. Na ľad nastúpila ďalšia formácia a dôležité bolo, že sme rýchlo vyrovnali stav. Celú sezónu pracujete práve na tom, aby ste po inkasovaní jednoducho hrali ďalej.“

Devan Dubnyk, brankár Wild: „Musíme sa na to pozerať tak, že vieme, ako máme hrať, aby sme v tejto budove vyhrali. Doma to už bude iné. Mohli sme viac zatlačiť, ale hrali sme dobre. Nepúšťali sme ich do únikov. Majú však skvelých útočníkov, ktorí často strieľajú a tvoria si šance. Musíme to robiť aj my, ale dnes sa nám to darilo iba 45 minút.“

VEGAS – LOS ANGELES 1:0 (stav série: 1-0)

Nováčik NHL sa opäť nezmazateľne zapísal do histórie. Vyhral hneď svoj prvý zápas play-off, keď na úvod série proti Los Angeles zvíťazil futbalovo 1:0. O jediný gól stretnutia sa postaral už vo štvrtej minúte Shea Theodore. Marc-Andre Fleury zastavil všetkých 30 striel pri jeho 11. čistom konte v play-off v kariére. Dostal sa pred Kena Drydena a Henrika Lundqvista na 10. miesto v historickom poradí. So 63. výhrou v play-off sa zase vyrovnal Curtisovi Josephovi na 12. pozícii ligovej histórie. Jonathan Quick čelil dokopy 28 strelám. Golden Knights sú po Rangers (1927), Kings a Blues (obaja 1968) štvrtým tímom, ktorý vynuloval súpera v play-off v jeho premiérovej sezóne v NHL. Rangers a Blues to taktiež dokázali hneď v ich prvom zápase vyraďovacích bojov.

Slovenský útočník Vegas Tomáš Tatar odohral iba vyše 11 minút s bilanciou jedna strela na bránu a tri bodyčeky. Druhý zápas série sa odohrá v piatok opäť v Las Vegas.

Prvý gól Vegas v play-off:

Hviezdy duelu: 1. M. Fleury, 2. J. Neal (obaja VGK), 3. J. Quick (LAK)

Gerard Gallant, tréner Golden Knights: „Každý hráč dnes prispel svojím dielom k víťazstvu. Nikto sa nepredvádzal, každá formácia hrala dobre, brankár bol excelentný.“

Anže Kopitar, kapitán Kings: „Hrali sme dobre, takže je ťažké stráviť prehru. Vieme, že dokážeme hrať lepšie. Budeme musieť hrať lepšie v druhom zápase, ak chceme vyrovnať sériu..“