29. 03.
30. 03.
«

Vegas bez Tatara získalo postupový mečbal, Washington opäť prehral

V nedeľu pokračovalo prvé kolo play-off ďalšími štyrmi zápasmi. Na západe Minnesota znížila stav série proti Winnipegu a Vegas získalo postupový mečbal. Na východe si Pittsburgh obnovil vedenie a Columbus vyhral aj druhý zápas proti Washingtonu v predĺžení. Slováci nehrali.

Východná konferencia

PHILADELPHIA – PITTSBURGH 1:5 (stav série: 1-2)

Pittsburgh oplatil Philadelphii domácu prehru rovnakou mincou a po víťazstve 5:1 sa druhýkrát v sérii dvoch pennsylvánskych rivalov ujal vedenia, tentoraz 2-1 na zápasy. Flyers boli v prvej tretine oveľa aktívnejší, ale skvelo chytajúci Matt Murray zastavil všetkých 11 striel. Navyše, jednu veľkú chybu potrestal Sidney Crosby, ktorý otvoril skóre. Ku gólu pridal neskôr tri asistencie a stal sa prvou hviezdou duelu. Druhou bol Murray, ktorý predviedol 26 zákrokov. Recept na neho našiel iba Travis Sanheim, ktorý v druhej tretine znižoval stav na 1:4 z pohľadu domáceho tímu. Briana Elliotta prekonali z 26 striel Penguins aj Brian Dumoulin a trojica Jevgenij Malkin, Derick Brassard a Justin Schultz v presilových hrách. Obhajca titulu potvrdil, že nie náhodou mal v základnej časti najlepšiu presilovku. Malkin si pripísal aj asistenciu, Kris Letang dve. Malkin s Dumoulinom skórovali v rozmedzí piatich sekúnd, čím vyrovnali ligový rekord v play-off. Štvrtý súboj série sa odohrá v stredu opäť vo Philadelphii.

Crosby si vyrovnal osobné maximum so štyrmi bodmi v zápase play-off. Podarilo sa mu to aj 11. apríla 2008 a 20. apríla 2010, v oboch prípadoch proti Ottawe. So 171 bodmi (61+110) v play-off v kariére sa priblížil na rozdiel jediného ku klubovému rekordu Marian Lemieuxa. Malkin dosiahol métu 100 asistencií v play-off ako 23. hráč v histórii NHL.

Brassard víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. S. Crosby, 2. M. Murray, 3. J. Malkin (všetci PIT)

Sidney Crosby, kapitán Penguins: „Teraz máme pár dní voľna, takže je dobré, že sme dnes vyhrali. Zvládli sme prvý zápas vonku a to by nám malo pomôcť v tom nasledujúcom.“

Dave Hakstol, tréner Flyers: „Mali sme šesť vylúčených hráčov za pol hodiny v strede zápasu. Takýmto spôsobom nevyhráme.“

WASHINGTON – COLUMBUS 4:5 PP (stav série: 0-2)

Columbus to opäť dokázal. Zmazal náskok Washingtonu 2:0 i 3:1 a v predĺžení zavŕšil obrat. Tentoraz bol hrdinom Matt Calvert, ktorý v 73. minúte rozhodol o výhre 5:4 a vedení v sérii 2-0 na zápasy. Cam Atkinson strelil dva góly, Zach Werenski zaznamenal gól a dve prihrávky a Sergej Bobrovskij vytvoril nový klubový rekord v play-off s 54 zákrokmi. Prekonal vlastný zápis z roku 2014 proti Pittsburghu (48). Z jeho spoluhráčov skóroval aj dvojbodový Josh Anderson, kým Seth Jones a Artemij Panarin dvakrát asistovali. Blue Jakckets sú štvrtým tímom v ligovej histórii, ktorý vyhral prvé dva zápasy série po tom, ako dotiahol viacgólovú stratu. Alex Ovečkin strelil prvé dva góly v tomto play-off v presilovkách, Jay Beagle otvoril skóre v jeho prvom dueli od 1. apríla a T. J. Oshie vynútil predĺženie v 57. minúte tiež v početnej výhode. Nicklas Bäckström nazbieral dve prihrávky, John Carlson tri. Philipp Grubauer inkasoval štyrikrát z 22 striel a po dvoch tretinách ho vystriedal Braden Holtby, ktorý chytil sedem zo zvyšných ôsmich striel. Andre Burakovsky nedohral duel po bodyčeku od Boonea Jennera. Tretí zápas série je na programe v utorok v Columbuse, kde už budú musieť Capitals vyhrať.

Ovečkin sa so šiestym viacgólovým zápasom v play-off stal novým klubovým rekordérom. Päť ich majú na konte Peter Bondra a Dale Hunter, štyri Dino Ciccarelli. So 48 gólmi a 92 bodmi v play-off v kariére je kapitán Capitals tiež historickým lídrom tímu.

Calvertov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. M. Calvert, 2. C. Atkinson (obaja CBJ), 3. A. Ovečkin (WSH)

Cam Atkinson, útočník Blue Jackets: „Najdôležitejšie je, aby sme sa nenechali vylučovať, aj keď nikdy neviete, čo je a čo nie je faul. Ale tak to jednoducho je. Rozhodne však môžeme hrať ešte lepšie.“

Nicklas Bäckström, útočník Capitals: „Sme sklamaní. Prehrávame v sérii 0-2, aj keď hráme dobre. Oni vyhrali oba domáce zápasy, ale my urobíme všetko pre to, aby sme otočili sériu. Ešte stále máme dosť času.“

MINNESOTA – WINNIPEG 6:2 (stav série: 1-2)

Minnesota strelila štyri góly v druhej tretine, aby porazila Winnipeg v treťom zápase série prvého kola play-off hladko 6:2 a znížila tak stav série na 1:2. Eric Staal, Marcus Foligno, Jordan Greenway a Matt Dumba sa tešili z gólov v prostrednej dvadsaťminútovke, Zach Parice a Mikael Granlund skórovali v prvej. Kým Wild si stanovili klubový rekord v počte gólov v domácom zápase play-off, Devan Dubnyk zaznamenal 29 zákrokov. Prekonali ho len Blake Wheeler a Tyler Myers, ktorý zápas nedohral. Connor Hellebuyck v prvých dvoch tretinách urobil 16 zákrokov, Steve Mason v bezgólovej tretej tretine kryl sedem striel. Wild využili dve presilovky, Jets jednu. Štvrtý zápas série sa odohrá v zasneženom St. Paul v utorok.

Dumbov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. M. Granlund, 2. E. Staal, 3. M. Foligno (všetci MIN)

Mikael Granlund, útočník Wild: „Potrebovali sme víťazstvo. To bolo podstatné. V skutočnosti nezáležalo na tom, či vyhráme 1:0 alebo 6:2. V utorok nás čaká úplne nový zápas a bude záležať len na tom, či ho dokážeme vyhrať.“

Blake Wheeler, kapitán Jets: „Je to len jeden zápas v sedemzápasovej sérii. Nehrali sme dnes ani zďaleka tak ako vieme. Musíme hrať s rýchlosťou tak ako sme hrali v druhých poloviciach prvých dvoch zápasov. Vyšli na nás tvrdo, ale problémom bolo, že sme neboli schopní rýchlostne pridať v druhej tretine. A vtedy sa zápas rozhodoval.“

LOS ANGELES – VEGAS 2:3 (stav série: 0-3)

Rozprávkový príbeh pokračuje, ale jeho ďalšia čas bola bez slovenského zastúpenia. Tomáš Tatar len z tribúny sledoval, ako sa Vegas priblížilo k historickému postupu, keď vyhralo aj tretí zápas série proti Los Angeles, tentokrát pomerom 3:2. Marc-Andre Fleury zneškodnil 37 striel a jeho spoluhráči strelili tri góly v tretej tretine. Postupne sa presadili Cody Eakin, James Neal a William Karlsson, ktorí v rozmedzí osem a pol minúty otočili stav z 0:1 na 3:1. Skóre stretnutia otvoril Alex Iafallo v prvej tretine a zdramatizoval ho Anže Kopitar v 58. minúte. Jonathan Quick urobil 23 zákrokov a tri góly inkasoval z deviatich striel v tretej dvadsaťminútovke. Štvrtý zápas bude hostiť Los Angeles v utorok a pôjde mu v ňom o prežitie. Zvrat z takéhoto stavu v sérii sa doteraz podaril len štyrom tímom. Kings to však dokázali naposledy – v roku 2014 proti San Jose. Vegas vyhralo svoje prvé tri zápasy play-off ako tretí tím v histórii NHL, no ako prvý nováčik.

Víťazný gól Karlssona:

Hviezdy duelu: 1. M. Fleury (VGK), 2. J. Neal (VGK), 3. A. Iafallo (LAK)

James Neal, útočník Golden Knights: „Emócie sú veľké a na ľade je to fyzické. Je to náročné. Máme tu však veľa hráčov, ktorí už boli v takýchto situáciách a uspeli v nich.“

John Stevens, tréner Kings: „Myslím si, že sme ich dnes dobre zatlačili, boli sme často v ich pásme, no Fleury nám to skomplikoval viac ako predtým v tejto sérii. Nakoniec nás však zápas stáli veľké chyby pri mantinel v kritickom čase.“