20. 04.
21. 04.
«

Vegas je v druhom kole, Winnipegu chýba k postupu jediná výhra

V utorok sa odohrali ďalšie tri zápasy prvého kola play-off bez slovenskej účasti. Prvý postupujúcim tímom sa stalo Vegas, ktoré vyradilo Los Angeles už po štyroch dueloch. Washington znížil stav série s Columbusom, Winnipeg si vybojoval postupový mečbal.

Východná konferencia

COLUMBUS – WASHINGTON 2:3 P2 (stav série: 2-1)

A sú späť v sérii. Lars Eller skóroval v druhom predĺžení, aby Washington porazil Columbus 3:2 a znížil stav série prvého kola play-off na 1-2. Capitals uspeli v Nationwide Aréne po tom, ako Blue Jackets vyhrali dva zápasy v hlavnom meste USA. Aj do tretice rozhodol až nadstavený čas. Pred jeho začiatkom sa presadili Tom Wilson a John Carlson, kým Braden Holtby zastavil 33 striel. Viac práce mal Sergej Bobovskij, ktorý bol v utorok nominovaný na Vezinovu trofej. Kryl 42 striel. O góly domácich sa postarali Pierre-Luc Dubois a Artemij Panarin, ktorí zakaždým odpovedali na góly hráčov víťazného mužstva. Zápas číslo štyri sa odohrá opäť v Columbuse. Na pláne je vo štvrtok. Už je isté, že oba tímy po ňom odcestujú naspäť do Washingtonu, kde sa bude hrať v sobotu.

Ellerov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. B, Holtby (WSH), 2. S. Bobrovskij (CBJ), 3. L. Eller (WSH)

Braden Holtby brankár Capitals: „Vrátili sme späť do série. Myslím, že v predĺženiach sme si dobre udržiavali výkonnosť. Držali sme sa nášho systému a odmenou nám bol víťazný gól. Je to dobré znamenie.“

John Tortorella, tréner Blue Jackets: „Nebudem viniť za prehru nikoho z tímu. Myslím si, že sme hrali lepšie ako v predošlom zápase, ktorý sme vyhrali. Taká je však NHL. Hokej v play-off je nevyspytateľný.“

MINNESOTA – WINNIPEG 0:2 (stav série: 1-3)

Mark Scheifele strelil oba góly a Connor Hellebuyck zastavil všetkých 30 striel pri jeho prvom čistom konte v play-of v kariére. Winnipegu najmä vďaka nim zvíťazil vo štvrtom zápase série proti Minnesote 2:0 a získal prvý postupový mečbal v histórii organizácie. Hellebuyck, ktorý je jedným z troch finalistov Vezinovej trofeje, sa stal prvým brankárom v klubovej histórii, ktorý vychytal nulu vo vyraďovacích bojoch. Scheifele vsietil otvárací a zároveň víťazný gól pol minúty pred koncom prvej tretiny a v závere duelu pridal poistku do prázdnej brány. Devan Dubnyk teda inkasoval iba raz z 27 striel. Wild, ktorým chýbal najlepší strelec v play-off Zach Parise, budú v piatom zápase série čeliť vyradeniu. Jets zase budú chcieť v piatok na domácom ľade spečatiť postup do druhého kola.

Scheifeleho víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. C. Hellebuyck (WPG), 2. D. Dubnyk (MIN), 3. M. Scheifele (WPG)

Mark Scheifele, útočník Jets: „Vieme, že v predošlom zápase sme nehrali podľa našich predstáv. Dnes sme sa preto chceli vrátiť k našej rýchlej hre. Myslím, že sa nám to podarilo.“

Mikael Granlund, útočník Wild: „Teraz je dôležité sústrediť sa na najbližší zápas, ktorý musíme vyhrať. Máme pár dní na to, aby sme si oddýchli a pripravili sa naň. Táto séria sa ešte ani zďaleka neskončila.“

LOS ANGELES – VEGAS 0:1 (konečný stav série: 0-4)

Príbeh sa ešte nekončí. Vegas pokračuje po historickej ceste v jeho premiérovej sezóne v NHL. V prvej sérii play-off neprehral ani raz a po futbalovej výhre 1:0 vo štvrtom zápase série, ktorý sa hral v Los Angeles, vyradil kalifornský tím najrýchlejším možným spôsobom. Golden Knights sú prvou organizáciou, ktorá v inauguračnej sezóne v lige vyhrala sériu v play-off. Jeho prvú sériu v play-off však vyhral aj Pittsburgh v roku 1970. Postupový gól strelil v 25. minúte niekdajší hráč Kings, obranca Brayden McNabb, pre ktorého to bol prvý gól i bod vo vyraďovacích bojoch v kariére. Marc-Andre Fleury chytil všetkých 31 striel. S 12. čistým kontom v play-off sa vyrovnal Terrymu Sawchukovi na 9. mieste historického poradia, so 66. výhrou sa dostal pred Dominika Hašeka na 11. pozíciu. Jonathan Quick čelil iba 20 strelám. Nováčik NHL vyhral sériu 4-0 na zápasy, pričom týmto pomerom sa od roku 2009 skončilo v play-off iba 12,5 % sérií. V druhom kole ho čaká San Jose alebo Anaheim. Tomáš Tatar bol druhýkrát po sebe zdravým náhradníkom.

McNabb sa stal štvrtým hráčom v ligovej histórii, ktorý strelil postupový gól proti tímu, za ktorý hrával v predošlej sezóne. Pred ním to dokázali Garry Ehman (Toronto) v roku 1959 proti Bostonu, J.F. Savue (Quebec) v roku 1984 proti Buffalu a Garry Walk (Toronto) v roku 1999 proti Pittsburghu.

McNabbov postupový gól:

Hviezdy duelu:1. M. Fleury (VGK), 2. J. Quick (LAK), 3. B. McNabb (VGK)

Brayden McNabb, obranca Golden Knights: „Rozhodne sme dnes chceli vyhrať. V prvej tretine na nás vybehli, ale Fleury chytal vynikajúco. V druhej a tretej tretine sme už hrali našu hru. Všetci sme do toho dali všetko. Celú sezónu sme išli od zápasu k zápasu a inak to nie je ani v play-off. Na ďalšiu sériu sa pripravíme rovnako.“

Anže Kopitar, kapitán Kings: „Samozrejme, je to frustrujúce. Za celú sériu sme strelili iba tri góly. Fleury chytal skvelo, ale my sme nedokázali premeniť naše šance a skórovať. Dnes sme hrali asi najlepšie, ale nemôžete vyhrať sériu v priemere ani nie s jedným gólom na zápas.“