24. 04.
«

Reprezentácia

MS 2018: Slováci vyhrali prvý zápas. Rakúšanov zdolali 4:2! + video

V utorok pokračujú MS 2018 v Dánsku štyrmi zápasmi. Slovenskí hokejisti majú za sebou tretí zápas na turnaji, na ktorom zaznamenali prvé víťazstvo. Rakúšanov zdolali 4:2. Z výhier sa tešili aj Fíni, Lotyši a Česi.

Skupina A

Rakúsko – SLOVENSKO 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)

Góly: 2. Lebler (Hofer, Viveiros), 42. Schneider (Raffl) – 5. Haščák (Hovorka, Ďaloga), 23. Jurčo (Nagy, Fehérváry), 30. Jaroš (Fehérváry), 60. Krištof (EN)
Strely: 22-30 (5-11, 8-12, 9-7), Trestné minúty: 8-4 (2-2, 2-2, 4-0)

Slováci začali deviaty vzájomný súboj s Rakúskom veľmi zle. Už po 93 sekundách hry si dal nešťastný vlastný gól kapitán Andrej Sekera, ktorý usmernil za Patrika Rybára nahodenie Briana Leblera. Rybár inkasoval hneď z prvej strely na jeho premiérovom šampionáte. Slováci sa však rýchlo spamätali a v piatej minúte po prečíslení vyrovnal stav na 1:1 Marcel Haščák. Bol to jeho prvý gól na piatych MS v kariére. V ôsmej minúte si takmer strelili vlastenca aj Rakúšania, ale Starkbaum stihol zareagovať na teč vlastného obrancu. V strede prvej tretiny sa zaskveli obaja brankári. Najskôr Starkbaum vyrazil tvrdú strelu Ďalogu a vzápätí Rybár zneškodnil zakončenie Schneidera po samostatnom úniku. Slováci si neskôr vytvorili dlhší útočný tlak a takmer išli prvýkrát do vedenia. Nagy však zblízka v páde neprekonal rakúskeho brankára. Pred ním neuspel ani Sekera, ktorý si potiahol puk od modrej čiary až do ľavého kruhu a vystrelil. Slovenskí hráči boli v úvodnej časti hry aktívnejší, ale druhý gól nepridali. Na strely vyhrali 11:5. Druhá tretina sa začne hrou štyroch proti štyrom, keďže v samom závere tej prvej putoval na trestnú lavicu Haudum a po ňom aj Jurčo.

Pri hre štyroch proti štyrom gól nepadol, ale krátko na to išli Slováci do vedenia 2:1. Tomáš Jurčo po návrate z trestnej lavice úspešne zakončil peknú spoluprácu s Nagym, keď prekonal Starkbauma presnou strelou z pravého kruhu. V 25. minúte si zavaril sám rakúsky gólman riskantnou rozohrávkou. O minútu neskôr dostalo Slovensko druhú presilovkovú šancu po vysokej hokejke Rauchenwalda. Čajkovský i Sekera nebezpečne pálili, ale skóre sa nemenilo. Na opačnej strane pohrozili Ganahl s Altmannom, ktorí zamestnali Rybára. V strede zápasu si Slováci zvýšili stav na 3:1, keď sa strela Christiána Jaroša aj so šťastím odrazila za chrbát Starkbauma. Gól odobril aj video rozhodca. V 33. minúte si zahrali druhú presilovku v dueli aj Rakúšania, ale Slováci si bez väčších problémov udržali dvojgólový náskok. V 37. minúte sa ocitol úplne sám pred slovenskou bránou Rauchenwald, ale Rybár predviedol skvelý zákrok. V závere druhej tretine Rakúšania zatlačili Slovákov pred ich bránou a Rybár mal čo robiť, aby neinkasoval. Skóre sa však už do prestávky nezmenilo.

Rakúsku vyšiel vstup do poslednej tretiny. Po 103 sekundách hry strelil kontaktný gól na 2:3 Patrik Schneider, ktorý vyhral súboj so slovenským obrancom a strelou z medzikružia prekonal Rybára. V 44. minúte mohli Slováci opäť odskočiť súperovi v presilovej hre, ale ani tretiu v zápase nevyužili. V 48. minúte mohol skórovať Bakoš, ale zblízka neprekonal Starkbauma. Na opačnej strane sa Ganahl pretlačil až do bránkoviska, ale s jeho zakončením si Rybár poradil. V 52. minúte hrali Slováci štvrtýkrát v početnej výhode, no ani tú nevyužili. Najbližšie bol k tomu Graňák, ktorý v čistej šanci neuspel. Starkbaum ho efektne vychytal. Päť a pol minúty pred koncom sa tvrdo zrazili v strednom pásme Hundertpfund s Krištofom, ktorý bol zjavne otrasený. Rakúšania v závere zatlačili Slovákov a pokúsili sa vyrovnať. Po odvolaní brankára však Michal Krištof trafil odkrytú rakúsku bránu a spečatil triumf 4:2! Rybár k nemu prispel 20 zákrokmi, Starkbaum čelil 30 strelám.

Najlepšími hráčmi zápasu sa stali Jaroš a Spannring. Štvrtý súboj na turnaji čaká Slovensko vo štvrtok proti Francúzsku.

Zostava Rakúska: Starkbaum (Madlener) – Schumnig, Unterweger, Ulmer, Viveiros, Schlacher, Heinrich, Peter, Altmann – Schneider, Ganahl (A), Hundertpfund (C) – Lebler (A), Raffl, Hofer – Haudum, Zwerger, Komarek – Rauchenwald, Obrist, Spannring.

Zostava SLOVENSKA: Rybár (Godla) – Sekera (C), Čajkovský, Graňák (A), Ďaloga, Jaroš, Fehérváry, Jánošík, Grman – Jurčo, Krištof, Nagy (A) – Hovorka, Bakoš, Haščák – Bondra, Buc, Svitana – Cingel, Kudrna, Marcinko

Zvyšný program Slovenska na MS 2018 v Dánsku:

SLOVENSKO – Francúzsko, štvrtok, 10. mája (16:15)
SLOVENSKO – Švédsko, sobota, 12. mája (12:15)
Rusko – SLOVENSKO, pondelok, 14. mája (16:15)
Bielorusko – SLOVENSKO, utorok, 15. mája (16:15)

Zvyšný zápas skupiny A

Česko – Švajčiarsko 5:4 SN (1:1, 3:3, 0:0, 0:0, 1:0) Góly: 17. Kubalík (Nečas), 25. Moravčík (Sklenička, Hyka), 28. Jaškin (Moravčík, Nestrašil), 35. Řepík (Kubalík), rozh. SN Řepík – 12. Niederreiter (Hofmann), 21. Hofmann (Andrighetto, Diaz), 23. Moser (Vermin, Müller), 28. Niederreiter (Moser, Untersander)

Česi odohrali so Švajčiarmi dlhý a vyrovnaný zápas, ktorý sa rozhodoval až v nájazdoch. Ako jediný v nich uspel Řepík, ktorý tiež strelil gól na 4:4. Kubalík, Moravčík a Jaškin tiež pomohli Česku zmazať stratu 1:3 i 2:4 a zvíťaziť 5:4. Vďaka tomu sa dostalo pred Slovensko na štvrté miesto v skupine A. Francouz zastavil 29 striel a všetkých päť nájazdov. Predtým ho prekonali dvakrát Niederreiter a raz Hofmann s Moserom. Genoni čelil 27 strelám. V predĺžení Česi prestrieľali súpera 9:0. Švajčiari hrali až 11 presiloviek a tri využili, Česi jednu z deviatich.

Skupina B

Južná Kórea – Lotyšsko 0:5 (0:2, 0:1, 0:2)
Góly: 12. Meija (Rubins), 19. Keninš (Balcers, Abols), 29. Roberts Bukarts (Karsums), 42. Balcers (Indrašis, Abols), 60. Roberts Bukarts (Abols, Indrašis)

Lotyši zaznamenali prvé trojbodové víťazstvo, ktoré ich dostalo do postupovej štvorky v skupine B. Nováčika z Južnej Kórey zdolali 5:0 po dvoch góloch Robertsa Bukartsa a jednom od Keninša, Meiju a Balcersa. Indrašis dvakrát asistoval, Abols trikrát a Merzlikinš chytil všetkých 16 striel. Dalton čelil 38 strelám. Kórea je na dne tabuľky stále bez bodu a s jediným streleným gólom v troch zápasoch.

Fínsko – Nórsko 7:0 (2:0, 4:0, 1:0)
Góly: 5. Savinainen (Aho, Nutivaara), 8. Anttila, 22. Teräväinen (Granlund, Koivisto), 24. Kapanen (Heiskanen, Rantanen), 39. Nutivaara (Rantanen, Granlund), 40. Granlund (Teräväinen), 58. Mäenalanen (Manninen)

Fíni pokračujú v spanilej jazde turnajom. Nórsku nadelili sedmičku a so skóre 23:2 kraľujú skupine B. Mikael Granlund zaznamenal gól a dve asistencie, skórovali aj Savinainen, Anttila, Kapanen, Nutivaara, Teräväinen a Mäenalanen. Säteri potreboval na čisté konto urobiť iba desať zákrokov. Haugen, ktorý striedal po šiestom góle a Haukeland čelili spolu 34 strelám Fínov. Tí majú v mužstve dvoch najprofuktívnejších hráčov MS – Teräväinena (11) s Ahom (10).