NHL Fanshop - tričká, šiltovky a dresy »SlovakFitness.sk

Reprezentácia

MS 2018: Slováci prehrali s Ruskom na nulu + video

Marián Masaryk | 14.05.2018
V pondelok pokračujú MS v hokeji 2018 v Dánsku štyrmi zápasmi. Slováci majú za sebou predposledný šiesty skupinový duel na turnaji proti úradujúcim olympijským víťazom, ktorý má už isté štvrťfinále. Podľahli mu 0:4.

Skupina A

Rusko – SLOVENSKO 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)

Góly: 12. Mamin (Sošnikov), 17. Gusev (Daciuk, Zajcev), 60. Šalunov (Sošnikov)(EN), 60. I. Michejev (Barabanov, Šalunov)(EN)
Strely: - (17-2, 8-11), Trestné minúty: - (2-6, 2-0, 2-0), Brankári: Šesťorkin - Čiliak

Rusi začali aktívnejšie, no prvá gólová šanca prišla až v piatej minúte. Pri Daciukovom zakončení zblízka bekhendom pomohla Čiliakovi tyčka O pár sekúnd neskôr si Slováci vybojovali prvú presilovku, ale vôbec im nevyšla. V ôsmej minúte mal otvárací gól na hokejke Dadonov, no Čiliak vytiahol skvelý zákrok lapačkou proti jeho strele z medzikružia. Vzápätí si aj Rusi zahrali prvýkrát v početnej výhode a pred slovenskou bránou to viackrát horelo. Slováci prežili oslabenie, no v 12. minúte predsa kapitulovali. Čiliak najskôr predviedol dva zákroky po sebe, ale na dorážku Maxima Mamina spoza brány už nemal nárok. Z 10. strely v zápase išli Rusi do vedenia 1:0. Aj po góle pokračovali v hernej dominancii a tá priniesla svoje ovocie. V 17. minúte viedli 2:0 zásluhou Nikitu Guseva, ktorého strelu bez prípravy ešte mierne tečoval pred bránou Čajkovský. V poslednej minúte prvej tretiny sa Jurčo opäť previnil útočným faulom a daroval Rusom druhú presilovku. V jej úvode sa dostal do samostatného úniku Marcinko, ale strelou Šesťorkina neprekonal. Pol minúty pred prvou prestávkou rozhodcovia vylúčili aj Čajkovského a Rusi hrali presilovku o dvoch hráčov. Do konca tretiny ju využiť nestihli. Slováci v nej boli prestrieľaní 2:17, no na vhadzovaniach boli napriek tomu úspešnejší (15:10).

Slováci ubránili zvyšok oslabenia troch proti piatim, v ktorom Rusi zovierali Slovákov v obrannom pásme a neustále pálili na Čiliaka. V 25. minúte sa do sľubnej pozície dostal Buc, ale Šesťorkin sa nenechal oklamať pohybom a zneškodnil jeho strelu. Na opačnej strane Čiliakovi druhýkrát v zápase pomohla tyčka po nahodení Rusa od modrej čiary, ktorému predchádzala nevydarená rozohrávka Grmana. Slovenský brankár kryl aj nasledujúce dorážky súperov. Gólom zaváňala aj kombinačná akcia Barabanova s Michejevom, ale ten ju nezakončil ideálne. V 34. minúte si Slováci zvýšenou aktivitou vybojovali presilovku, v ktorej ohrozili Šesťorkinovu bránu Jaroš i Graňák. Rusi v oslabení dvakrát faulovali Nagya, raz dokonca v streleckej pozícii, ale rozhodcovia neponúkli Slovensku dvojnásobnú početnú výhodu. Do konca tretiny sa striedali šance na oboch stranách, no skóre sa nemenilo. Slováci v nej boli strelecky aktívnejší (11:8), aj keď Čiliak musel vytiahnuť pár väčších zákrokov.

Slováci vstúpili do poslednej tretine lepšie ako súper. Jurčo to najskôr skúšal spoza brány a zakrátko Svitanova strela len tesne minula ruskú bránu. Neskôr museli dvaja Rusi na chvíľu opustiť ľad po tvrdých súbojoch Jurča s Gavrikovom a Graňáka s Kaprizovom. Obaja sa však rýchlo vrátili do akcie. V 45. minúte si Jurčo vypýtal faul a Slováci hrali presilovú hru. Šesťorkin sa musel obracať, ale udržal si čisté konto. V strede tretiny sa Rusom zranil Mamin, ktorý opustil duel po škaredom páde a náraze. V 51. minúte Čiliak podržal Slovensko pri ďalšej veľkej gólovej šanci Dadonova, ktorý sa pred ním ocitol osamotený. Aj Slováci párkrát pohrozili Šesťorkinovi, ale ten chytal bezchybne. V závere skúsili zdramatizovať duel odvolaním brankára, ale Maxim Šalunov a Iľja Michejev trafili prázdnu bránu, čím spečatili triumf Ruska 4:0. Šesťorkin vychytal druhú nulu na turnaji s 23 zákrokmi a na MS neinkasoval celkovo už 140 minút.

Najlepšími hráčmi zápasu sa stali Čiliak, ktorý predviedol 34 zákrokov a práve Šesťorkin. Posledný zápas skupinovej fázy odohrá Slovensko v utorok popoludní proti zostupujúcemu Bielorusku.

Zostava Ruska: Šesťorkin (Košečkin) – Gavrikov, Kiselevič, Nesterov, Zajcev, Jakovlev, Bereglazov, Trjamkin – Dacjuk, Gusev, Kaprizov – Grigorenko, Anisimov, Dadonov – Šošnikov, Šalunov, Mamin – Bučnevič, Barabanov, Kablukov – Michejev.

Zostava SLOVENSKA: Čiliak (Rybár) – Čajkovský, Sekera, Ďaloga, Jaroš, Graňák, Fehérváry, Grman, Jánošík – Jurčo, Nagy, Krištof – Bakoš, Haščák, Hovorka – Bondra, Buc, Svitana – Cingel, Marcinko, Kudrna

Zvyšný zápas skupiny A

Česko – Rakúsko 4:3 (2:1, 1:0, 1:2)
Góly: 1. Hyka (Kubalík, Šulák), 3. Chytil (Krejčík), 26. Kubalík (Hyka, Nečas), 50. Hyka (Faksa, Kubalík)(PP) – 18. Komarek (Hofer), 51. M. Raffl (Unterweger, Haudum), 58. M. Raffl (Komarek, Schumnig)

Česi ukončili skupinovú fúzu výhrou 4:3 nad Rakúšanmi, po ktorej si zaistili tretie miesto v skupine. Hyka strelil dva góly, vrátane víťazného v presilovke a pridal asistenciu, skórovali aj Chytil a Kubalík, ktorý si pripísal aj dve prihrávky. Komarek a dvojgólový Michael Raffl sa postarali o góly Rakúska, ktoré skončil predposledné v skupine. Francouz urobil 24 zákrokov, Kickert 35.

Skupina B

Južná Kórea – Nórsko 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Góly: 14. Lindström (M. Olimb, Espeland)(PP), 47. Valkvae Olsen (Bastiansen, Espeland), 51. Holös (K. A. Olimb, S. Thoresen)(PP)

Kórea nedokázala zabodovať ani proti Nórsku, s ktorým prehrala 0:3. Lindström, Valkvae Olsen a Holös sa postarali o góly, pričom dva z nich padli v presilovkách. Haugen vychytal nulu so 17 zákrokmi, kým Dalton čelil 30 strelám. Nováčik elitnej kategórie MS opúšťa turnaj so siedmimi prehrami a hrozivým skóre 4:48. Nórsko si pripísalo prvý triumf za tri body a zachránilo sa práve na úkor ázijského mužstva.

Kanada – Lotyšsko 2:1 PP
Góly: 3. Beauvillier (Pageau, Barzal), 61. McDavid (Nugent-Hopkins) – 42. Rubins (Roberts Bukarts, Blugers)

Lotyšsko zaskočilo hviezdnu Kanadu a zobralo jej bod pri prehre 1:2 po predĺžení. Vďaka tomu sa dotiahlo na rozdiel bodu na Dánsko, ktoré je štvrté v skupine. V utorok si to rozdajú o postup. Kanaďania skončia až tretí. Spasil ich McDavid, pričom do vedenia ich už v tretej minúte poslal Beauvillier. Vyrovnať stav sa podarilo Rubinsovi. Kuemper čelil iba 15 strelám, kým na Gudlevskisa ich letelo 33.