Fanshop tímu Ottawa Senators - tričká, šiltovky a dresy »

Pokročilé štatistiky: Čo zdobí Jaroša a na čom by mal zapracovať?

Pens  |  25.03.2019
Po vydarenom kempe sa zdalo, že Christián Jaroš si vybojoval miesto v prvom tíme Senators. Sezónu predtým stihol odohrať svoje prvé dva zápasy v NHL (10.10. proti Canucks a 13.10. proti Flames), ale len deň pred začiatkom novej sezóny bol poslaný k Belleville Senators (AHL).

Už o pár dní neskôr (12.10.) sa zranil Cody Ceci a šanca pridať ďalšie štarty v najlepšej hokejovej lige sveta bola späť. Od 23. októbra je už pevnou súčasťou prvého tímu „Sens".

„Je tvrdý a mimoriadne rýchly. Ak sa pozrieme čisto na rýchlosť, je po útočníkovi Alexovi Formentonovi naším druhým najlepším hráčom. Je ako kôň, extrémne silný a mám rád jeho štýl bránenia. Navyše, dobre ovláda hokejku a ak urobí chybu, okamžite ju dokáže vykompenzovať," povedal o ňom vtedajší kouč Senators Guy Boucher počas októbra.

Doteraz má na konte 54 odohratých zápasov s priemerným časom na ľade 14:20 min. a s bilanciou 1+8. Svoj zatiaľ jediný gól zaznamenal 21. novembra v 3. tretine súboja proti Wild do siete Devana Dubnyka.

V hre 5 na 5 odohrá v priemere 13:10 min. a v prepočte na 60 minút hry v tejto hernej činnosti zaznamenáva 0,08 gólov (13. v tíme, +500 min, 14 hodnotených hráčov), 0,34 asistencií (12.), 0,42 bodov (13.), 4,64 striel (11.), 2,95 stratených pukov (2.najhorší v tíme), 1,18 získaných (9. najlepší), 7,93 hitov (3.) či 5,4 zblokovaných striel (2.).

Podiel všetkých streleckých pokusov s ním na ľade (CF% - strely na bránku, mimo aj zblokované) 43,47 (9.), podiel striel na bránku aj mimo (FF%) 45,56 (7.), samotných striel 45,34 (SF% - 6.), príležitosti na skórovanie 43,91 (SCF% - 11.), z tých najvýhodnejších pozícii 45,53 (HDCF% - 9.) a xGF% (očakávaný gólový pomer – analýza streleckých pokusov, šancí a nebezpečnosti striel) 40,37 (13.).

Smerom dopredu toho vyprodukuje minimum, ale vo svojej nováčikovskej sezóne sa skôr zameriava na poctivú defenzívnu prácu.

S ním na ľade dovolí tím v prepočte na 60 minút 63,2 striel na bránku, mimo aj zblokovaných (CA/60), čo je 3.najlepší výsledok v tíme a 1.pozícia medzi obrancami, striel na bránku aj mimo (FA/60) 44,97 (opäť 3. resp. 1.). Pri samotných strelách (SA/60) za 31,64 je dokonca tímovým lídrom (pre porovnanie Senators sú najhorší v lige za 35,05 a zo spoluhráčov v obrane Thomas Chabot 35,53 či Cody Ceci 38,5), príležitosti na skórovanie (SCA/60) 27,59 (3. resp. 1.) a z tých najvýhodnejších miest na skórovanie (HDCA/60) 11,31 (2. resp. 1.).

Napriek tomu bol na ľade iba pri 20 strelených (13.) a 39 inkasovaných góloch (5.), čo mu dáva 2. najhorší podiel gólov v tíme (GF%) za 33,9 a zároveň je to 3. najhorší výsledok v lige medzi obrancami (+500 min, 200 hodnotených hráčov). Treba však spomenúť, že má najnižšie PDO v tíme za 95,58, pričom predpokladané (xPDO) má 99,44, čo mu dáva rozdiel -3,86 (13.najvyšší záporný rozdiel v lige , +500 min, 546 hodnotených hráčov).

Počas presiloviek strávil na ľade zatiaľ 17:58 min., čo mu dáva priemer na zápas 19 sekúnd. V početnej nevýhode je to 32:17 min. a na zápas 35 sekúnd (Cody Ceci 2:32, Ben Harpur 2:26, Maxime Lajoie 1:51, Dylan DeMelo 1:45...).

V útočnej tretine začína 26,84% všetkých vhadzovaní (10.), kým v tej defenzívnej je to 32,97% (10.), čo mu dáva ZSR (Zone Start Ratio) 44,87 (9., z obrancov majú nižšie Ben Harpur a Mark Borowiecki). Jaroš má aj druhú najnižšiu TOI% QoT za 27,09 v tíme, kým TOI% QoC je za 29,08 naopak 5. najvyššia.

Prejdime teraz na „Transition game", pojem používaný pre prechod medzi obranným a útočným pásmom. Patria tu výstupy z obrannej tretiny a vstupy do útočnej, ale tiež čo sa deje v útočnom pásme či pri bránení toho vlastného. Výkony hráčov sú vyobrazované v percentile, ktorý dosahuje daný hráč v porovnaní so všetkými útočníkmi/obrancami.

Takto je na tom Christián Jaroš:

A ešte jeden graf, ktorý však nie je pre nášho reprezentanta príliš povzbudivý:

Najčastejšie s ním hráva v obrane Mark Borowiecki (329:52 min, spolu majú CF% 43,97, bez neho má Borowiecki 45,52), Ben Harpur (129:03 min, spolu CF% 43,78, bez 44,27) a Thomas Chabot (101:12 min, spolu CF% 45,77, bez 48,10). Jediný hráč v tíme, ktorý s ním strávil na ľade aspoň 100 minút a má vyššiu CF% s ním ako bez neho (celkovo 14 hráčov), je Jean-Gabriel Pageau.

Christián Jaroš si vybojoval pevné miesto v zadných radoch Ottawy Senators. Predviedol veľa pozitívneho, ale aj veľa nedostatkov v rôznych aspektoch hry. Poctivá defenzíva ho zdobí od začiatku sezóny, ale chcelo by to zlepšiť hru smerom dopredu. Treba však podotknúť, že v tíme, akým sú momentálne Senators, to má mimoriadne ťažké.

Skvele to vystihol už spomínaný Mark Borowiecki: „Jaroš má v sebe všetky prirodzené atribúty a je silným korčuliarom. Keď je pokojný a verí si, tak robí aj dobré útočné akcie. Môj odkaz pre neho je len to, aby si veril. Keď sa usadí, bude dlhodobo skvelým obrancom v tejto lige." Fandíte Christiánovi Jarošovi alebo Ottawe?
Zakúpte si licencované produkty Senators »