20. 04.
21. 04.
«

Černák bodoval, ale Lightning dovolili súperovi šokujúci zvrat

V stredu sa prvými piatimi zápasmi začali boje o Stanleyho pohár. V jednom z nich sa predstavil aj slovenský obranca Erik Černák, ktorý pri debute v play-off bodoval. Tampa však nečakane podľahla Columbusu. Z výhier sa tešili aj Islanders, St. Louis, Dallas a San Jose.

Východná konferencia

TAMPA BAY – COLUMBUS 3:4 (stav série: 0-1)

Tampa Bay mala rozbeh, aký sa možno aj od favorita očakával. Po prvej tretine vyhrávala už 3:0. Columbus však potom strelil štyri góly po sebe, aby sa postaral o dokonalý obrat v otváracom zápase série prvého kola play-off. K výhre 4:3 viedli góly Nicka Foligna z druhej tretiny, ako aj Davida Savarda, Josha Andersona a Setha Jonesa z tretej. Obrat bol dokonaný v 55. minúte. Sergej Bobrovskij inkasoval v prvej tretine tri góly z 13 striel, ale vo zvyšných dvoch tretinách kryl všetkých 16 striel domácich. Tých na koňa posadili Alex Killorn, Anthony Cirelli a Yanni Gourde. Pri druhom góle si asistenciu pripísal Erik Černák, ktorý bol autorom počiatočnej strely. Andrej Vasilevskij v zápase kryl 22 striel. Lightning prehrali prvý zápas od začiatku sezóny, v ktorom vyhrávali o tri góly. Blue Jackets sa vďaka tomu stali šiestym tímom histórie NHL, ktorý zvládol vyhrať zápas proti najvyššie nasadenému tímu aj napriek takému deficitu.

Černák okrem asistencie zaznamenal dve strely na bránu a predviedol dva bodyčeky. Vo svojom prvom zápase play-off odohral 17 minút a 44 sekúnd. Jeho tím sa pokúsi na prehru zareagovať v piatok, keď je na programe druhý zápas série.

Jonesov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. S. Jones (CBJ), 2. A. Cirelli (TBL), 3. J. Anderson (CBJ)

Nick Foligno, kapitán Blue Jackets: „Som skutočne hrdý na toto mužstvo, pretože keď sme ožili, tak sme im začali vnucovať našu hru. To bude v tejto sérii veľmi dôležité, pretože majú veľmi dobrý tím. Nepotrebujú toho veľa, aby potrestali vaše zaváhania. My sme však ukázali, že tiež dokážeme strieľať veľké góly.“

Steven Stamkos, kapitán Lightning: „Vybudovali sme si vedenie 3:0 na domácom ľade v zápase play-off. Tým to malo skončiť a vedenie sme si mali udržať. Dnes večer sme sa naučili lekciu. V ďalšom zápase budeme oveľa lepší..“

NY ISLANDERS – PITTSBURGH 4:3 PP (stav série: 1-0)

Josh Bailey skóroval v piatej minúte predĺženia, aby rozhodol o výhre Islanders 4:3 nad Pittsburghom v prvom zápase série proti Pittsburghu. Bailey dorazil strelu Mathewa Barzala, ktorá sa po jeho individuálnej akcii odrazila od tyčky. New York, ktorý má najlepšiu úspešnosť predĺžení v play-off v celej NHL (67,3%), v zápase trikrát viedol, keď sa v normálnej hracej dobe presadili Jordan Eberle, Brock Nelson a Nick Leddy. Z hráčov Penguins sa podarilo vyrovnať Philovi Kesselovi, Jevgenijovi Malkinovi a Justinovi Schultzovi, ktorý vynútil nadstavený čas minútu a pol pred koncom tretej tretiny. Robin Lehner štartoval vo svojom prvom zápase play-off v kariére a zneškodnil v ňom 41 striel. Hosťujúci Matt Murray predviedol 29 zákrokov. Do zostavy jeho tímu sa vrátili Zach Aston-Reese a Brian Dumoulin. Malkin prekonal so 63. gólom v play-off Bobbyho Hulla na 26. mieste historického poradia ligy. Zápas sa hral v Nassau Coliseum, ktoré bude hostiť aj duel číslo dva. Na programe je v piatok.

Barzalov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. J. Bailey, 2. J. Eberle, 3. N. Leddy (všetci NYI)

Josh Bailey, útočník Islanders: „Bol to hokej play-off. Určite. Oba tímy do zápasu vstúpili tvrdo a hralo sa hore-dolu. Mali sme trochu nepriazne, ale oklepali sme sa. Keď prišla tá tyčka, bál som sa, že to bude na nejaký čas našou nočnou morou. Potom prišla úľava. Bolo to dôležité víťazstvo, ale stále je pred nami toho veľa.“

Mike Sullivan, tréner Penguins: „Bol to mimoriadne náročný zápas. Z našej strany to ani zďaleka nebolo perfektné, ale myslím si, že sme sa snažili.“

WINNIPEG – ST. LOUIS 1:2 (stav série: 0-1)

Patrik Laine síce poslal Winnipeg do vedenia 1:0 v prvej tretine, čím ukončil šesťzápasové gólové suchoty, ale nikto zo spoluhráčov sa k nemu nepridal. Jordan Binnington kryl zvyšných 24 striel a pri svojom debute v play-off vychytal triumf St. Louis 2:1 v hlučnom Bell MTS Place. Obrat Blues prišiel v tretej tretine, keď najskôr David Perron vyrovnal stav na 1:1 a Tyler Bozak strelil víťazný gól v 58. minúte. Bol to štvrtý najneskorší rozdielový gól v riadnom hracom čase zápasu play-off v klubovej histórii. Connor Hellebuyck inkasoval dvakrát z 26 striel pri jeho piatej prehre v play-off v sérii. Druhý zápas série sa odohrá v piatok opäť vo Winnipegu.

Bozak rozhodol duel v čase 57:55. Rekord Blues v play-off stanovil Gino Cavallini, ktorý v roku 1990 strelil víťazný gól v čase 59:51. Laine nenapodobnil vzájomný duel tímov z 24. novembra 2018 v St. Louis, keď pri výhre 8:4 strelil päť gólov.

Bozakov víťazný gól:

Hviezdy duelu: Nevyhlásené

Tyler Bozak, útočník Blues: „Dnes som mal veľa šancí, takže som vedel, že puk si ma vždy nejako nájde. Je to zábavné, keď sa také niečo deje. Po tom, ako som párkrát minul, bolo rozhodne príjemné, že mi to tam napokon padlo.“

Patrik Laine, útočník Jets: „Odohrali sme celkom dobrý zápas. V tretej tretine sme im dovolili dostať sa do niekoľkých šancí, z ktorých dvakrát skórovali. V prvých dvoch tretinách sme však hrali dobre. Je to frustrujúca prehra, ale musíme sa sústrediť na druhý zápas.“

NASHVILLE – DALLAS 2:3 (stav série: 0-1)

Miro Heiskanen strelil pri debute v play-off dva góly a Ben Bishop predviedol 30 zákrokov pri výhre Dallasu 3:2 v Nashville. Heiskanen otočil stav z 0:1 na 2:1, pričom prvý gól strelil v presilovej hre. Tretí gól Stars v rade vsietil Mats Zuccarello a ten bol napokon víťazný. Roman Josi otvoril skóre duelu v prvej tretine, po ktorej Predators viedli 1:0. S deviatimi gólmi v play-off v kariére sa dostal na druhé miesto v klubovej histórii medzi obrancami a na delené ôsme celkovo. P.K. Subban dal svojmu tímu nádej v 54. minúte kontaktným gólom, ale vyrovnať sa mu už nepodarilo. Nepomohla mu ani početná výhoda z 56. minúty. Pekka Rinne sa prezentoval 26 zákrokmi. Nashville má v play-off historickú bilanciu 0-9, keď prehral prvý zápas. Druhý súboj proti Dallasu bude hostiť v sobotu.

Heiskanen sa stal vôbec najmladším obrancom Dallasu s gólom v play-off (19 rokov, 266 dní). Zároveň je tretím obrancom tínedžerom v histórii NHL s dvoma gólmi v zápase play-off po Philovi Housleym (1983) a Glennovi Wesleym (1988).

Zuccarellov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. M. Heiskanen, 2. M. Zuccarello, 3. B. Bishop (všetci DAL)

John Klingberg, obranca Stars: „Očakávali sme, že na nás vybehnú. Sú favoriti série a podľa toho aj hrali, ale myslím si, že sme to dobre ustáli. S prvou tretinou sme neboli spokojní, ale upokojili sme sa a prevzali sme kontrolu. Presne takto sme chceli hrať, odviedli sme dobrú prácu.“

P.K. Subban, obranca Predators: „Celým play-off neprejdete bez prehry. Som presvedčený o tom, že s touto skupinou hráčov dokážeme v ďalšom domácom zápase vyrovnať sériu a napokon ju otočiť vo svoj prospech.“

SAN JOSE – VEGAS 5:2 (stav série: 1-0)

San Jose si v úvodnom domácom zápase série vybudovalo náskok 3:0, ktorý mu stačil na triumf 5:2 nad Las Vegas. Joe Pavelski otvoril skóre v presilovej hre, keď sa strela Brenta Burnsa odrazila do brány od jeho tváre. Zvyšok prvej tretiny nedohral pre ošetrovanie. Burns a Marc-Edouard Vlasic pridali ďalšie dva góly v rozmedzí 45 sekúnd v druhej tretine. Evander Kane a Tomáš Hertl (prázdna brána) tiež skórovali z domácich hráčov, kým Martin Jones urobil 24 zákrokov. Všetci strelci Shakrs okrem Pavelskiho si pripísali aj po asistencii, Erik Karlsson ich nazbieral dve. Mark Stone strelil oba góly Vegas, ten druhý v presilovke, po asistenciách Maxa Paciorettyho. Marc-Andre Fleury kryl 28 striel. Druhý zápas je na programe v piatok opäť v San Jose. Sharks majú historickú bilanciu v play-off 13-7, keď vyhrali prvý zápas.

Vlasicov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. B. Burns, 2. E. Karlsson, 3. J. Pavelski (všetci SJS)

Brent Burns, obranca Sharks: „Podľa mňa sme sa dobre vyrovnali s taktikou súpera. Musíme však ešte viac držať pokope a komunikovať medzi sebou. Oni hrali tvrdo, fyzicky, ale my sme sa s tým vyrovnali.“

Gerard Gallant, tréner Golden Knights: „Neurobili nič, čo by sme od nich neočakávali. Jednoducho sa len snažili oveľa viac ako my. Boli lepší vo všetkom. My sme neboli dosť dobrí a v ďalšom zápase budeme musieť pridať.“