29. 03.
30. 03.
«

Černák opäť bodoval, Tampa opäť prehrala. Jackets, Isles a Blues vedú 2:0

V piatok si vedenia v sériách prvého kola play-off rozšírili Islanders, Blues a Blue Jackets, ktorí opäť našli recept na Tampu Bay. Vegas sa, pre zmenu, podarilo stav série vyrovnať. Erik Černák opäť bodoval.

Východná konferencia

TAMPA BAY – COLUMBUS 1:5 (stav série: 0-2)

Matt Duchene zaznamenal gól a tri asistencie, Sergej Bobrovskij predviedol 23 zákrokov a Columbus vyhral aj druhý zápas na ľade favorizovanej Tampy, tentokrát presvedčivejším pomerom 5:1. Duchene so štyrmi bodmi vytvoril nový klubový rekord pre najväčší bodový zisk v play-off. Ďalšie góly pridali Cam Atkinson, Zach Werenski, Riley Nash a Artemij Panarin, aby sa Blue Jackets stali štvrtým tímom, ktorý sa ujal v sérii prvého kola vedenia 2:0 na zápasy proti víťazovi Prezidentovej trofeje, od jej vzniku (1985/86). Kým v prvom zápase tím Johna Tortorellu prehrával 0:3, tentokrát o tri góly viedol, keď Bobrovskij prvýkrát kapituloval. Columbus však zvrat nedovolil a gól Michaila Sergačova bol jediný, ktorý Lightning strelili. Andrej Vasilevskij urobil 22 zákrokov. Nikita Kučerov v závere dostal päťminútový trest za narazenie a putoval predčasnej do spŕch. Séria sa presťahuje do Ohia, kde sa odohrá tretí zápas v nedeľu. Hrozí, že by v ňom ruská hviezda hrať nemusela.

Slovenský obranca Erik Černák bodoval v druhom zápase po sebe, keď si pripísal asistenciu. V piatok odohral skvelých 22 minút a 4 sekundy, s ktorými bol druhým najvyťažovanejším hráčom tímu. Pripísal si aj tri bodyčeky, jeden blok a jednu strelu na bránu.

Werenskiho víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. M. Duchene, 2. Z. Werenski, 3. R. Nash (všetci CBJ)

Matt Duchene, útočník Blue Jackets: „Je to len polovica víťazstiev, ktoré potrebujeme. Budeme mať naďalej naše hlavy sklonené a nepustíme náš cieľ z dohľadu.“

Jon Cooper, tréner Lightning: „Základná časť je iná ako play-off. Veci sú tu jednoducho mimoriadne rýchle. Zvoní nám budík. Je to nepriazeň a niekedy je dobré, keď si musíte prechádzať takýmito vecami, aby ste videli, ako na ne zareagujete. Jedna vec, ktorú viem o našom tíme, je, že chlapci nájdu spôsob.“

ISLANDERS – PITTSBURGH 3:1 (stav série: 2-0)

Islanders aj v druhom zápase v Nassau Coliseum svojich fanúšikov potešili a prvýkrát od roku 1983, v ktorom získali svoj posledný Stanleyho pohár, sa ujali v sérii play-off vedenia 2:0 na zápasy. Tentokrát Pittsburgh porazili pomerom 3:1. Po bezgólovej prvej tretine sa ujali vedenia hostia, keď otvoril skóre Erik Gudbranson, ktorý v minulosti ešte nikdy v play-off ani nebodoval. Bol to prvý aj posledný gól Penguins. Matt Murray, ktorý dokopy čelil 34 strelám, následne vyberal puk z brány po góloch Anthonyho Beauvilliera, Jordana Eberleho a Josha Baileyho. Mathew Barzal zaznamenal dve asistencie a Robin Lehner kryl 32 striel. Diváci videli tvrdý zápas, v ktorom sa hráči pustili aj do pár šarvátok. Tímy sa znovu stretnú v nedeľu, keď bude zápas číslo tri hostiť dvojnásobný šampión z predošlých troch rokov.

Eberleho víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. J. Eberle, 2. M. Barzal, 3. R. Lehner (všetci NYI)

Robin Lehner, brankár Islanders: „Držali sme sa našej hry. Každý robil to, čo mal. Myslím si, že sme boli trpezliví a hrali s pevnou štruktúrou. Oni majú skutočne dobrý tím a nájdu si cestu k šanciam. Bez ohľadu na to, či hráme skutočne dobre defenzívne, stále sa dostanú do šancí. Bolo to však omnoho lepšie ako tá hra hore-dolu v prvom zápase.“

Sidney Crosby, kapitán Penguins: „Myslím si, že sme odviedli dobrú prácu pri vytváraní si šancí a mali sme aj pár veľkých oslabení, ktoré nás udržali v hre. Mali sme šance podobné tým v prvom zápase, no oni odolali a vyhrali. Jednoducho len musíme lepšie premieňať naše šance.“

WINNIPEG – ST. LOUIS 3:4 (stav série: 0-2)

Jordan Binnington sa stal po Curtisovi Josephovi (1990) druhým nováčikom v klubovej histórii, ktorý dokázal zaknihovať víťazstvá v prvých dvoch štartoch v play-off. Aj vďaka jeho 26 zákrokom sa St. Louis podarilo zdolať Winnipeg 4:3 a zvýšiť svoje vedenie v sérii prvého kola na 2:0. Víťazný gól strelil v úvode tretej tretiny Ryan O’Reilly, ktorý nadviazal na dva góly Oskara Sundqvista a jeden Patricka Maroona. Jay Bouwmeester zaznamenal dve asistencie. Blues v zápase predtým viedli 1:0 a 3:2. Na prvý gól reagovali Blake Wheeler a Patrik Laine, na tretí Mark Scheifele. Wheeler a Scheifele pridali po asistencii, Dustin Byfuglien ich zaznamenal dve. Connor Hellebuyck opustil duel s 28 zákrokmi. Séria sa teraz presťahuje do St. Louis, ktoré bude hostiť tretí zápas v nedeľu.

O'Reillyho víťazný gól:

Hviezdy duelu: -

Patrick Maroon, útočník Blues: „V tejto sérii sa hrá ťažko, ale vyhrať v nej dva zápasy je skutočne dobrým znamením pre náš tím. To však nič nemení na tom, že sa teraz musíme koncentrovať na tretí zápas.“

Blake Wheeler, kapitán Jets: „Musíte vyhrať štyri zápasy, aby ste vyhrali sériu. Nikdy som nevidel žiaden tím, ktorý by vyhral sériu s dvoma výhrami. Takže sme v poriadku.“

SAN JOSE – VEGAS 3:5 (stav série: 1-1)

San Jose sa stalo prvým tímom v histórii play-off, ktorý v prvej tretine dokázal zmazať trojgólové manko. Potom sa však už žiaden hráč kalifornského tímu nepresadil. Mark Stone tak svojím tretím gólom v play-off rozhodol o výhre Vegas 5:3, po ktorej je stav série vyrovnaný 1:1. Svoje prvé góly v tohtoročných bojoch o Stanleyho pohár strelili Cody Eakin, Colin Miller, Max Pacioretty a William Karlsson. Pacioretty pridal aj asistenciu, Paul Stastny ich získal dve. Golden Knights využili jednu presilovku a strelili dva góly v oslabení. Marc-Andre Fleury kryl 34 striel, pričom ho v závere prvej tretiny v rozmedzí troch minút a deviatich sekúnd prekonali Logan Couture, Tomáš Hertl a Joe Thornton. Couture aj asistoval a Erik Karlsson si opäť pripísal dve asistencie. Martin Jones vydržal v bráne len do siedmej minúty a inkasoval tri góly zo siedmich striel. Aaron Dell následne kryl 14 striel zo 16. Tretí zápas série sa odohrá v nedeľu v Las Vegas.

Stoneov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. M. Fleury (VGK), 2. L. Couture (SJS), 3. P. Stastny (VGK)

Mark Stone, útočník Golden Knights: „To, že nám naša presilovka (v druhej tretine) vyšla, bol, samozrejme, veľký zlom. V každom zápase play-off sa momentum prelieva zo strany na stranu. Každý zápas je nová kapitola a dnes sme získali veľké víťazstvo my.“

Evander Kane, útočník Sharks: „Súper pracoval viac ako my, je to až tak jednoduché. Nemôžeme inkasovať dva góly v našej presilovke a očakávať, že s tým v play-off vyhráme. Súper pracoval tvrdšie ako my.“