Neprehliadnite: Rozbieha sa fanúšikovská súťaž Pro Draft - World Cup, do ktorej sa môžete zapojiť aj vy! Viac informácií »
Fanshop tímu Carolina Hurricanes - tričká, šiltovky a dresy »Uspech.mne.sk

Bruins spečatili postup do finále aj bez Cháru v zostave

Jozef Struhár (Hymy) | 17.05.2019
Boston vyhral vo štvrtok v Raleigh 4:0, aby rovnakým pomerom ovládol sériu finále Východnej konferencie proti Caroline a po prvýkrát od roku 2013 postúpil do finále Stanleyho pohára.

Podrobné štatistiky

Tuukka Rask zneškodil všetkých 24 striel, Patrice Bergeron strelil dva góly a pridal asistenciu, aby Boston spečatil svoj postup do veľkého finále výhrou 4:0 nad Carolinou. Trojbodový bol vo štvrtom zápase konferenčného finále aj David Pastrňák, ktorý strelil gól a pridal dve asistencie. Gólom do prázdnej brány spečatil triumf Brad Marchand. Bruins vyhrali siedmy zápas po sebe a do finále postúpili po 20-krát v histórii, po tretí za ostatných deväť sezón. V rokoch 2011 a 2013 si v ňom zahral aj Zdeno Chára, ktorý vo štvrtok pre zranenie nehral. V domácej bráne dostal opäť prednosť Curtis McElhinney, ktorý kryl 19 z 22 striel.

Rozhodujúci gól Pastrňáka:

Prvá tretina zápasu bola pomerne vyrovnaná, ale o niečo viac z hry mali Bruins. Domáci mali prvú výhodu presilovej hry už od druhej minúty, ale podrazenie Grzelcyka nepotrestali. V ôsmej minúte sa dostal k dorážke McAvoyovej strely Marchand, ktorého skvelú príležitosť vychytal McElhinney. V 11. minúte putoval na „lavicu hanby“ Niederreiter za sekanie. Veľkú šancu na otvorenie skóre mali Bergeron s Pastrňákom, ale opäť sa zaskvel McElhinney. Potom prišlo nedovolené bránenie Coylea a chvíľu sa hralo vo štvorici na každej strane. Pri následnej presilovke ohrozil Raska Williams, ktorý nepríjemne tečoval strelu svojho spoluhráča.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Druhá tretina konečne priniesla aj góly, ale domácim fanúšikom sa určite nepáčilo, v ktorej bráne puky končili. Najskôr sa do šance dostal Williams, ktorého vychytal Rask lapačkou. Rovnaký hráč potom putoval na trestnú lavicu za príliš veľký počet hráčov na ľade a trvalo len 18 sekúnd, kým tento priestupok potrestal po prihrávke Marchanda Pastrňák. Ďalšia šanca hrať v početnej prevahe prišla v 39. minúte, v ktorej sa previnil nedovoleným bránením McKegg. Bruins opäť presilovku využili a na 2:0 zvýšil stav po peknej spolupráci s Pastrňákom Bergeron.

Rovnakým pomerom skončila aj tretia tretina, v ktorej sa Hurricanes snažili o strelenie kontaktného gólu, ale hosťujúci tím ich do veľkých šancí nepúšťal. V 51. minúte si, navyše, Bruins zvýšili svoj náskok už na tri góly, keď Pastrňák zachytil rozohrávku a puk poslal pred bránu Bergeronovi, ktorý zakončoval do odkrytej brány. „medvede“ pokračovali vo veľmi dobrej defenzívnej práci a už v 55. minúte to domáci skúsili bez brankára. Definitívna bodka za stretnutím prišla v 58. minúte, v ktorej sa do prázdnej brány trafil Marchand.

Curtis McElhinney
Tuukka Rask
56:54 19/22 60:00 24/24
Petr Mrázek
Jaroslav Halák
- - - -

Útok Bergerona sa v tohtoročnom play-off postaral o 36,4 % všetkých gólov tímu. Samotný Bergeron strelil šesť gólov v presilovkách, aby sa zaradil na druhé miesto historického poradia tímu za Cama Neelyho (9). ... Bruins vyhrali sériu play-off na nulu po 15-krát v histórii a po šiesty raz sa tak stalo v konferenčnom finále alebo ligovom semifinále. ... Sedemzápasová víťazná séria Bostonu je tretia najdlhšia v play-off v klubovej histórii. Rekord je 10 výhier po sebe z roku 1970. O dva roky neskôr tím vyhral deväť duelov v sérii. ... Rask, ktorý má v konferenčnom finále kariérnu bilanciu 8-0, vychytal svoju tretiu nulu v zápase, ktorý znamenal spečatenie víťazstva v celej sérii. Nikto iný predtým to v drese Bruins nedokázal. Dvakrát sa to podarilo Gerrymu Cheeversovi a Timovi Thomasovi. ... Viackrát ako Boston si vo finále zahrali len Montreal (32), Detroit (24) a Toronto (21).

Hviezdy duelu: 1. P. Bergeron, 2. D. Pastrňák, 3. T. Rask (všetci BOS)

Patrice Bergeron, útočník Bruins: „Myslím si, že celý rok hráme ako jeden tím a myslím si, že sa to teraz aj ukázalo. Šírka našej zostavy nám vyhráva zápasy a perfektný príklad toho bol aj v tejto sérii. Každý sa snažil v každom zápase a to bol, podľa mňa, veľký rozdiel.“

Jordan Staal, útočník Hurricanes: „Oni odohrali skvelú sériu a boli lepším tímom. Myslím si, že nakoniec nás zabili naše špeciálne formácie, takže v tom sa musíme zlepšiť. Boli lepší a aj my samotní sme sa porazili.“