21. 04.
«

Reprezentácia

MS20: Kanada obhájila titul

Vo finále majstrovstiev sveta hráčov do 20 rokov sa streli dva najlepšie juniorské tímy a zároveň veľký rivali Kanada a Rusko. Nikto nečakal taký jednoznačný priebeh finálového duelu, ktorý domáci Kanaďania vyhrali 5:0.

Majstri sveta do 20 rokov.

Kanada na turnaji nemala žiadnu výraznú osobnosť, ale titul vyhrala poctivou tímovou prácou a agresívnou obranou, vďaka ktorej Kanada v šiestich zápasoch inkasovala iba šesť gólov. V prvej tretine finále strelili góly Downie a Comeau. Postupne Kanaďania ťažili z trpezlivej hry a zo samotnej ruskej hry, ktorá sa zosypala hneď po úvodných dvoch góloch. Rusi sa potom ešte snažili, ale ich nádej zhasli ďalšie dva góly v druhej tretine, ktoré strelil Blunden. Dve minúty pred koncom zápasu strelil piaty gól Chipchura. Kanada mohla oslavovať titul.

Pred finále sa hral zápas o tretie miesto a ten prekvapujúco vyhralo družstvo Fínska, ktoré získalo veľký úspech – bronzové medaily. Američania nedokázali Fínom streliť viac gólov ako dostali a po prehre 2:4 na medailu nedočiahli. Možno aj preto, že v bráne Fínska stal výborne chytajúci Tuukka Rask. Jeho náprotivok Cory Schneider však mal rovnako roboty až až. Fíni na bránu USA vyslali až 19 pukov. V štatistikách turnaja sa zachovali aj slovenské mená. V tabuľke produktivity až tri. Lašček, Zagrapan a obranca Valábik ostali v elitnej desiatke. Najlepší, Stanislav Lašček je dokonca na druhej priečke. Kanadské bodovanie vyhral Američan Phil Kessel, ktorý nazbieral jedenásť bodov.

Rusko - Kanada 0:5 (0:2, 0:2, 0:1)
Góly: 18. Downie, 19. Comeau, 33. Blunden, 35. Blunden, 58. Chipchura

Fínsko - USA 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)