Zatvoriť

Prihlásenie


Meno:  
Heslo:  
  trvalé prihlásenie 
   
Zaregistrovať sa
»
Finále Stanleyho pohára
  Tampa Bay 2
  Dallas 1
25. 09.
kurzy
02:00info
DAL
TBL
NHL live
26. 09.
kurzy
02:00info
TBL
DAL
NHL live
«
Zdieľať na Facebooku Nahlásiť chybu Tlačiť článok
NHL Fanshop - tričká, šiltovky a dresy »

Magazín

100+1 zaujímavostí a rekordov NHL IV.

Peter Krivák  |  24.01.2020
Prešla už naozaj veľmi dlhá doba, odkedy ste na stránke SlovakNHL.sk mohli čítať článok zo série 100+1. Teraz, po vyše štyroch rokoch, je tu štvrté a posledné pokračovanie.

1. Nie je nováčik ako nováčik

Každý z nás určite vie, že NHL nebola prvou organizovanou hokejovou ligou v histórii. Keď v roku 1917 začala písať svoju históriu, v dnešnom chápaní bol každý jej hráč nováčikom. Celkovo v prvej sezóne NHL nastúpilo na zápas 45 rôznych hráčov, no len štyria nastúpili na svoj prvý seniorský hokejový zápas. Boli nimi Jack Adams, Morley Bruce, Gerry Geran a Raymie Skilton.

2. Prví brankári

V prvej sezóne si zahrali len šiesti brankári. Clint Benedict za Ottawu, Art Brooks, Sammy Hebert a Hap Holmes za Toronto, Georges Vezina za Montreal a Bert Lindsay za Montreal Wanderers.

3. Prvé hokejové kluby

Organizované hokejové zápasy sa v Kanade hrávali od roku 1875, no prvý klub vznikol až o dva roky neskôr. Vznikol v Montreale na univerzite McGill a neskôr dostal pomenovanie McGill Redmen. O rok neskôr vznikol hokejový klub aj v meste Quebec a v roku 1881 vznikol v Montreale ďalší klub Montreal Victorias. U tohto klubu sa niekedy uvádza aj rok založenia 1874, no pravdepodobne sa nejednalo o klub ako taký, ale šlo iba o priateľské zápasy medzi študentami. Čo sa týka Európy, prvenstvo sa pripisuje tímu oxfordskej univerzity. Klub vznikol v roku 1885, keď v Kanade okrem vyššie spomínaných klubov pôsobil už aj hokejový klub v meste Ottawa.

4. Prvá hokejová liga

8. decembra 1886 vznikla Amateur Hockey Association of Canada, alebo skrátene AHAC, ktorá fungovala až do roku 1898. Kluby tejto ligy získali Stanley Cup päťkrát. Ako to už u týchto prvotných informáciách býva, za prvú hokejovú ligu možno považovať aj tú v meste Kingston v provincii Ontário, ktorá vznikla už v roku 1883.

5. Sieť na bráne

To, čo je teraz samozrejmosťou, niekedy nebolo. V začiatkoch organizovaného hokeja tvorili bránku dva stĺpiky alebo dokonca iba dva kamene. V roku 1889 v meste Beamsville prvýkrát použili medzi stĺpikmi sieťku na zachytávanie pukov. Všetko to vzniklo z dôvodu neustálych hádok medzi hráčmi oboch tímov a rozhodcami, či puk po strele prešiel priestorom medzi stĺpikmi, alebo nie. Brankár William Fairbrother zobral sieť od miestneho rybára a problém vyriešil.

6. Prvá bránka

Tento vynález inšpiroval ľudí v Montreale k zdokonaleniu tohto nápadu. V roku 1899 sa tak začali vyrábať prvé prenosné rámové konštrukcii so sieťkou. Vznik prvej bránky, ako ju poznáme dnes, sa datuje do roku 1897 alebo 1898. Mesto Beamsville však s týmto nesúhlasí a podľa miestnych obyvateľov vznikla prvá prenosná bránka práve u nich. V roku 1900 sa začala hokejová bránka premiérovo používať v lige Canadian Amateur Hockey League (CAHL).

7. Najstarší zachovaný hokejový štadión

Kryté hokejové plochy vznikali po celej Kanade prakticky od samotných hokejových začiatkov. Mnoho z týchto prvotných hál chátralo vplyvom času, zbúrali sa alebo dokonca zhoreli. V Novom Škótsku v meste Windsor existuje dodnes Stannus Street Rink, ktorý bol postavený v roku 1897. Robí to z neho najstaršiu doteraz zachovanú hokejovú halu na svete. Dnes slúži ako zimný sklad miestneho predajcu automobilov.

8. Najstaršia hala, ktorá si pamätá Stanley Cup

V Ottawe doteraz existuje Aberdeen Pavilion, postavený v roku 1898. V roku 1904 sa v hale odohrali zápasy o Stanley Cup, ktorý vyhral domáci tím. Je tak najstaršou zachovanou halou na svete, kde sa odohrali zápasy o najcennejšiu hokejovú trofej. Dnes už, samozrejme, svojmu pôvodnému účelu neslúži. Konajú sa tu rôzne trhy, vianočné trhy či poľnohospodárska výstava. V roku 2017 počas zápasu osláv storočnice NHL slúžila ako jedna z atrakcií a boli v nej vystavené rôzne pamätné predmety vrátane Stanley Cup-u.

9. Najstaršia hala, kde sa stále hrá hokej

Matthews Arena v Bostone, otvorená v roku 1910, sa môže pochváliť titulom najstaršej hokejovej arény na svete. Po neuveriteľných 110 rokoch sa v nej po mnohých rekonštrukciách stále hrá hokej univerzitný tím Northeastern Huskies.

10. Štyria špeciálni hráči

Bill Cook, Stan Brown, Connie Brown a Daniel Corso. Títo hráči majú spoločnú jednu vec. Ich premiérový gól v ich prvom zápase v NHL znamenal taktiež najtesnejšie víťazstvo 1:0 pre ich tím.

11. Najlepšie debuty

Keď sme už pri tých prvých zápasoch v NHL, naozaj existuje veľa hráčov, ktorý dokázali skórovať vo svojom prvom zápase v NHL. Zopár hráčov malo štarty v NHL ako hrom. Alex Smart v roku 1943, Real Cloutier v roku 1979, Fabian Brunnstrom v roku 2008 a Derek Stepan v roku 2010 strelili pri svojom debute v NHL hetrik. Ešte ďalej zašiel Auston Matthews, keď pri svojom debute v NHL v roku 2016 strelil až štyri góly, čo je rekord modernej éry NHL.

12. Skvelé štarty do sezóny

Auston Matthews je v skupine len štyroch hráčov, ktorý dokázali dať gól v štyroch prvých zápasoch sezóny po sebe (2016/2017 – 2019/2020. Sú nimi aj Dit Clapper (1927/1928 – 1930/1931), Dave Andreychuk (1982/1983 – 1985/1986) a Sergej Fjodorov (1990/1991 –1993/1994)

13. Najrýchlejší gól sezóny

11. októbra 1986 dal útočník Kent Nillson z tímu Minnesota North Stars v otváracom zápase sezóny gól do siete Quebecu Nordiques už po 10 sekundách hry. Tento gól je stále považovaný za najrýchlejší úvodný gól prvého zápasu v sezóne.

14. Najlepšie debuty „nenováčikov“

Ako som spomínal vyššie, prvá sezóna NHL mala prakticky všetkých hráčov ako nováčikov, no nie všetci si boli v tomto ohľade rovní. Skúsení nováčikovia Joe Malone a Harry Hyland dali pri svojom debute v NHL totižto až 5 gólov.

15. Gólový debut nestačil

Zdá sa to priam neuveriteľné, no existujú až štyria hráči, ktorí odohrali v NHL len jediný zápas a to aj napriek tomu, že v ňom strelili gól. Sú nimi Rolly Huard (Toronto, 1930), Dean Morton (Detroit, 1989), Brad Fast (Carolina, 2004, tento gól bol taktiež posledným „remízovým“ pred zavedením predĺžení a nájazdov) a Samuel Henley (2016, Colorado, momentálne si dal od hokeja pauzu)

16. Dal si načas

Zoznam hráčov, ktorí dali svoj prvý gól v NHL v prvom zápase je naozaj veľmi dlhý, no nikto si nedal tak načas, ako Bernie Ruelle. Ten dal gól vo svojom prvom zápase 31. októbra 1943 v drese Detroitu v zápase proti New Yorku Rangers až v tretej tretine v čase 19:59, teda len jednu sekundu pred koncom duelu. Následne odohral v NHL už len jeden zápas a viac sme ho nevideli. Naozaj veľmi tesný zápis do histórie.

17. Najlepší prvý zápas v NHL

Pri prvých zápasoch v NHL nemožno nespomenúť hráča s menom Wayne Hillman. 16. apríla 1961 nastúpil za Chicago vo finále Stanley Cup-u na svoj prvý zápas a na jeho konci dvíhal nad hlavu Stanley Cup. V NHL napokon odohral 691 zápasov základnej časti so ziskom 104 bodov a 28 zápasov play-off so ziskom 3 asistencií.

18. Veľmi krátke debuty

Kellan Lain sa v prvom zápase v kariére v drese Vancouveru v roku 2014 pobil už po dvoch sekundách a bol vylúčený do konca zápasu. Rovnako „dlhý“ debut má za sebou aj Brian White v drese Colorada z roku 1998. Prvý menovaný odohral okrem debutu ešte 8 zápasov a strelil aj jeden gól, druhý menovaný už odohral iba jeden ďalší zápas a odohral v ňom „až“ 1 minútu a 17 sekúnd.

19. Debutová formácia

V NHL sa naozaj stalo, aby na prvý gól hráča v jeho prvom zápase v NHL asistovali dvaja hráči, pre ktorých to bol taktiež prvý zápas NHL a daná asistencia prvým bodom v NHL. Ešte viac neuveriteľné je, že sa to stalo dokonca dvakrát. 10. októbra 1979 dal gól za Winnipeg Jets Morris Lukowich a asistovali mu naň Peter Marsh a Barry Melrose. 4. októbra 2007 dal gól za Phoenix Coyotes Daniel Winnik a asistencie si pripísali Martin Hanzal a Craig Weller.

20. Debuty pre dvoch brankárov jedného tímu

Už menej príjemnú zaujímavosť majú na konte brankári New Jersey Karl Friesen a Chris Terreri. 18.10.1987 sa v pri prehre 4:8 v zápase proti Pittsburghu Penguins vystriedali v bráne a pre oboch to boli prvé minúty v NHL.

21. Hral či nehral?

Štatistiky a sumáre zápasov v NHL sú v tejto dobe priam dokonalé a prinášajú také množstvo informácií, že ich niekedy ani nestíhame poriadne spracovať. Na začiatku sumáre nedokázali povedať ani to, či hráč hral alebo nehral. Špeciálnym prípadom Paul Jacobs z tímu Toronto Arenas. 23. decembra 1918 bol na súpiske v zápase proti Montrealu, no o deň neskôr noviny napísali, že bol iba náhradníkom a taktiež aj to, že v prebiehajúcej sezóne už hrať vôbec nebude. 31.12.1918 ale figuruje ako člen zostavy tímu podľa správy zo zápasu, ktorú vypisujú rozhodcovia. Následne mal medzi 7. januárom a 4. februárom odohrať ďalších 5 zápasov, no podľa správ z novín na zápasoch nebol. Všetko nasvedčuje tomu, že v NHL nikdy nehral, no liga mu oficiálne pripísala účasť v zápase z 31.12.1918. Rozhodla sa, že pri nezrovnalostiach v informáciách je lepšie hráčovi štart v NHL pripísať, aj keď do zápasu možno nenastúpil, ako mu štart odobrať a pritom by zápas naozaj odohral.

22. Dokonalý brankársky debut

Pre brankára je predstava dokonalého debutu jasná – čisté konto. V NHL sme videli 808 brankárov, no z čistého konta sa pri premiére tešilo iba 23 z nich. Posledným bol Garret Sparks z Toronta, najmladším 20-ročný (a 176-dňový) Claude Pronovost, najstarším 32-ročný (a 241 dňový) Hal Winkler. V úzkom zozname je fínsky brankár Jussi Markkanen jediným Európanom. Pre Alfieho Moorea, Andreho Gilla a Mikea Fountaina boli debutové čisté kontá taktiež jediné čisté kontá v kariére.

23. Čisté konto na výhru nestačilo

Michael Leighton, chytajúci za Blackhawks, je jediným brankárom s čistým kontom pri debute v NHL, ktorému nebola pripísaná výhra. 8. januára 2003 skončil zápas Chicaga s Phoenixom po 65 minútach remízou.

24. Debut na narodeniny

Aké lepšie narodeninové prekvapenie môže dostať mladý hokejista, ako možnosť odohrať svoj prvý zápas v NHL práve v tento deň. Pätnásť hráčov, vrátane dvoch brankárov, takýto darček od svojho trénera dostalo. Patrice Brisebois a Yanni Gourde pri narodeninovom debute asistovali, Claudie Vilgrain, Stephen Weiss, Jeff Heerema a Ray Sawada dokonca strelili aj gól. Najlepšie narodeniny mal ale Mike Rupp, keďže strelil až dva góly a to mu ešte tretí pre hru vysokou hokejkou neuznali.

25. Brankársky rekord

V minulej sezóne sa Philadephii podarila nezvyčajná vec. V jednej sezóne za ňu v bráne chytali Brian Elliott, Calvin Pickard, Michal Neuvirth, Alex Lyon, Anthony Stolarz, Carter Hart, Mike McKenna a Cam Talbot, čo činí až osem rôznych brankárov. Prekonali tak dovtedajší zdieľaný rekord siedmich brankárov tímu Los Angeles Kings zo sezóny 2007/2008, St. Loius Blues zo sezóny 2002/2003 a Quebecu Nordiques zo sezóny 1989/1990. zatiaľ čo Kings, Nordiques, či Philadelphia končili na spodných priečkach tabuľky, St. Louis postúpilo do play-off.

26. Brankári v play-off

V roku 1986 sa hralo štvrťfinále konferencie iba na tri víťazné zápasy a Calgary porazilo Winnipeg jednoznačne 3:0. V týchto troch zápasoch sa vôbec nedarilo brankárom Jets a v sérii si zachytali až štyria. Dan Bouchard (17/22, 77,3%), Brian Hayward (25/31, 80,6%), Marc Behrend (7/7, 100%) a Daniel Berthiaume (39/43, 90,7%)

27. Skvelé brankárske duo

Brankári Tampy Bay sa môžu po minulej sezóne pochváliť niečím, čím sa nemôže pochváliť žiaden iný klub. Andrei Vasilevskij a Louis Domingue sa stali prvým brankárskym duom, z ktorých každý dokázal odchytať v sezóne aspoň 10 víťazných zápasov v rade.

28. Kolotoč trénerov v NHL

Jednou zo súčasných zaujímavostí je aj zmena trénerov v prebiehajúcej sezóne. Máme za sebou niečo cez polovicu zápasov a 7 trénerov už stratilo svoje miesto, piati za výkony, jeden pre rasizmus a jeden pre problémy s alkoholom. Každopádne, zmena trénerov v NHL sa stáva čoraz častejšou. Možno neuveríte, ale od sezóny 2015/2016 nezmenili pôsobisko iba traja tréneri. Podľa expertov to majú za následok vyššie očakávania generálnych manažérov v porovnaní s minulosťou. Kým v roku 1987 postupovalo z 21 tímov do play-off 16 z nich, onedlho to bude 16 postupujúcich z až 32 tímov. Trend prepúšťania trénerov tak určite nečaká klesajúca tendencia. V porovnaní s NBA či MLB je trénerské remeslo v NHL najrizikovejšie.

29. Rýchly padák

Traja tréneri dostali padáka po prvých 4 zápasoch sezóny, dvaja po troch zápasoch a dvaja dokonca po dvoch zápasoch. V sezóne 1944/1945 ale dostal tréner Paul Thompson padáka tak rýchlo, ako sa len dá. Po tom, čo jeho Chicago dostalo v samotnom finále Stanley Cupu od Montrealu nakladačku 4:0 sa vedenie tímu rozhodlo s trénerom rozlúčiť hneď po prvej prehre v novej sezóne. Blackhawks prehrali s Torontom v otváracom zápase sezóny vysoko 5:11.

30. Dobrí manažéri

Generálny manažér Nashvillu, David Poile má na svojom konte najviac víťazstiev v NHL. Na druhom mieste sa nachádza Glen Sather. Čo sa týka víťazstiev v organizácii, najlepšie sa darí tomu bostonskému, ktorým je Harry Sinden. Na druhom mieste sa nachádza Lou Lamoriello za New Jersey a na treťom Ken Holland za Detroit.

31. Asistenti

Morgan Rielly nedávno zaznamenal 4 asistencie v jednej tretine. 15.10.2019 sa tak dostal do vzácneho zoznamu s iba 74 menami. Zo stále aktívnych hráčov sú tam okrem Riellyho aj Jack Eichel, Patrick Kane, Joe Thornton či Jason Spezza. Wayne Gretzky zaznamenal až 12 tretín, v ktorých si pripísal 4 asistencie. Gól k štyrom asistenciám v jednej tretine pridal iba Mickey Roach. Absolútny rekord drží Dave Hawerchuk v drese Winnipegu, keď 6.3.1984 v druhej tretine zápasu proti Los Angeles nazbieral až 5 asistencií.

32. Prvý gól na ľade súpera

Jesperi Kotkaniemi z Montrealu strieľal ostrými nábojmi v minulej sezóne 11-krát a vždy to bolo na domácom ľade. Prvý gól tejto sezóny prišiel už v prvom zápase sezóny a bol to zároveň jeho prvý gól na ľade súpera. Hokejista Bobby Sheehan dal až 13 gólov (8 za Montreal Canadiens, 5 za Californiu Golden Seals) na domácom ľade predtým, ako sa prvýkrát presadil aj na súperovom ľade.

33. Vyťažený hráč

Nie je to tak dávno, čo v NHL odohral v jednom zápase obranca Ottawy Thomas Chabot neuveriteľných 37 minút a 50 sekúnd. Naozaj úctyhodné číslo. No Denis Wideman 18.1.2014 v drese Calgary odohral ešte o 15 sekúnd viac a stále drží rekord NHL.

34. Šialené zápasy

Diváci majú radi zápasy s veľkým počtom gólom. Čím viac gólov tím dostane, tým viac sa zmenšujú jeho šance na výhru. V NHL sa udialo šesť zápasov, kedy tím vyhral aj napriek tomu, že až 9-krát inkasoval. Vancouver Canucks porazil Minnesotu North Stars 10:9 (7.10.1983); rovnakým pomerom Detroit Red Wings Boston Bruins (16.3.1944), Boston Bruins New York Rangers (4.3.1944) a Montreal Wanderers tím Toronto Arenas (19.12.1917) Toronto Maple Leafs porazilo Edmonton Oilers pomerom 11:9 (8.1.1986) a Edmonton Oilers Chicago Blackhawks pomerom 12:9 (11.12.1985). Žiaden tím, ktorý inkasoval v zápase 10 gólov, zatiaľ nevyhral.

35. Náročné brankárske debuty

V jednom z týchto zápasov si zahral už vyššie spomínaný Bert Lindsay. Ten sa tešil z triumfu vo svojom prvom zápase vo vôbec prvej sezóne NHL aj keď jeho výkon bol viac ako slabý. Inkasoval až 9-krát, no napriek tomu jeho tím zvíťazil. Horšie to mal Ron Loustel, ktorý pri svojom debute 27. marca 1981 inkasoval až 10-krát. Stal sa tak brankárom s najväčším počtom inkasovaných gólov v prvom zápase NHL. A v ďalšom zápase si už nikdy nezachytal.

36. Bol to prvý zápas v NHL alebo nie?

11. októbra 1985 bol na zápas povolaný brankár Calgary Marc D’Amour, ktorý ešte predtým v NHL nechytal. Celý čas strávil na striedačke, no počas druhej tretiny z nej vyskočil a zapojil sa do hromadnej bitky. Výsledkom boli 2 minúty za hrubosť a vylúčenie do konca zápasu. Do štatistík sa zapísal aj keď do zápasu nenastúpil. A to sa ešte žiadnemu nováčikovi nepodarilo.

37. Dobrý začiatok a veľmi zlý koniec

Debakel má veľa podôb. Napríklad takú, akú zažilo San Jose 10.2.1993. Po tom, čo v úvode prvej tretiny v presilovej hre strelil Johan Garpenlov úvodný gól stretnutia v zápase proti Calgary ešte netušil, ako zápas dopadne. Calgary strelilo neuveriteľných 13 gólov v rade a vyhralo 13:1. Ešte žiaden tím neinkasoval toľko gólov po tom, čo sám skóroval.

38. Keď dostaneš desať kusov

Nie veľmi často vidíme zápasy, kedy jeden tím nadelí druhému 10 gólov a viac. Od roku 2016 boli len 4 takéto zápasy a v troch prípadoch sa týkali Canadiens: Columbus – Montreal 10:0, Montreal - Colorado 10:1, Chicago - Pittsburgh 10:1, Montreal - Detroit 10:1.

39. Poriadny debakel na nulu

23.1.1944 udelil Detroit Red Wings New Yorku Rangers nevídanú nakladačku 15:0. Je to vôbec najvyšší rozdiel v skóre v histórii. Deväť zápasov v NHL skončilo 11:0, tri zápasy 12:0 a dva zápasy 13:0.

40. Najviac gólov v jednom zápase

Len jeden tím, Montreal Canadiens, dokázal nastrieľať v jednom zápase viac ako 15 gólov. 3. marca 1920 nastrieľal Quebecu Buldogs 16 gólov, ale inkasoval až trikrát. Takisto Minnesota North Star dala pôvodnému tímu Winnipeg Jets 15 gólov, ale zároveň dvakrát inkasovala.

41. Tím Mickey Mouse

19. novembra 1983 porazil Edmonton New Jersey vysoko 13:4 a Wayne Gretzky zažil svoj prvý 8-bodový večer v NHL. Mrzelo ho, že väčšinu času stál v bráne súpera jeho bývalý spoluhráč a kamarát Ron Low. Po zápase povedal redaktorovi, že je mu ľúto jeho priateľa v tíme Mickeyho Mousea, ktorého vedenie je úplne neschopné. Po tomto zápase Devils vyhodili trénera a za silné slová sa Gretzky musel ospravedlniť. Keď Edmonton prišiel do New Jersey na ďalší zápas, diváci v hľadisku mali navlečené myšacie uši a tričká s podobizňou animovanej postavičky. Edmonton vyhral len tesne 5:4 a transparenty ako „Gretzky je Goofy“ bavili aj samotného Gretzkyho. Ten si v zápase pripísal 3 body.

42. Zaujímavý debut legendy NHL

Člen hokejovej Siene slávy, Nels Stewart, dostal vo svojom prvom zápase až 5 dvojminútových trestov. Počas svojej kariéry sa hráč s prezývkou Old Poison ďalším trestom nevyhýbal a celkovo nazbieral 953 trestných minút v 650 zápasoch. Okrem toho aj 515 bodov. Raz získal Art Ross Trophy, dvakrát Hart Trophy a dvakrát bol aj najlepším strelcom základnej časti.

43. Debut mimo Severnej Ameriky

Mattias Ohlund a Dave Scatchard odohrali svoje prvé zápasy NHL v drese Vancouveru 3. októbra 1997 v Tokiu, keď ich tím porazil Anaheim 3:2. Boli prvými hráčmi v histórii, ktorí si odkrútili premiéru v NHL mimo amerického kontinentu.

44. Zlý muž

Snáď každý vie, že Tiger Williams je s 3971 trestnými minútami najtrestanejším hráčom histórie NHL. Získal ich ale pôsobením až v šiestich rôznych tímoch. Rekordérom v počte trestných minút za jeden tím je Rob Ray z Buffala, ktorý si ich na svoje konto v 889 zápasoch pripísal až neuveriteľných 3 189. Cez hranicu 2500 trestných minút za jeden tím sa dostali už len Ken Daneyko z New Jersey s 2 516 minútami a Chris Neil z Ottawy s 2 522 trestnými minútami. Neil a Daneyko, na rozdiel od Raya, hrali v NHL iba za jeden jediný tím.

45. Agresívny debut

Dávid Koči z Chicaga sa do knihy rekordov NHL zapísal hneď vo svojom prvom zápase, keď počas neho dokázal nazbierať až 42 trestných minút. Trikrát sa pobil, dostal 2 minúty za hrubosť, 5 minút za napadnutie a čerešničkou na torte bolo vylúčenie do konca zápasu. V akcii strávil pritom iba 2 minúty a 31 sekúnd.

46. Nezvyčajný maskot

Pittsburgh kedysi vsadil na naozaj nezvyčajného maskota a to živé zviera. Penguin Pete bol zapožičaný z miestnej zoo a prvýkrát sa na ľade objavil 21. februára 1968. Mal dokonca aj vlastné špeciálne korčule. Celkovo ho mohli ľudia v Pittsburgu naživo vidieť s obojkom na krku sedemkrát predtým, ako 23. novembra toho istého roku zomrel na zápal pľúc. Po smrti bol vypchatý a vystavený vo vstupnej hale, no po mnohých sťažnostiach ho dali preč. Počas sezóny 1971/1972 mal klub opäť požičaného živého tučniaka, ktorý dostal meno Re-Pete. Zaujímavosť hraničiaca s týraním zvierat.

47. Extrémny zápas pod holým nebom

Keď 27.9.1991 organizovala NHL exhibičný zápas pod holým nebol v Las Vegas na parkovisku pred Ceasars Palace medzi Rangers a Kings, vonkajšia teplota bola 29 – 35°C a podmienky boli naozaj zlé. Aby toho nebolo dosť, počas tretej tretiny sa to na ľade začalo hemžiť kobylkami a muchami. Zápas bol aj napriek tomu vypredaný. NHL plánovala o niekoľko dní ďalší exhibičný zápas v meste Charlotte v Severnej Karolíne, no ten bol pre zlé podmienky zrušený.

48. Zápas zrušený kvôli dažďu

V marci 1995 sa hladina rieky Guadalupe pozdĺž arény San Jose zvýšila natoľko, že kvôli bezpečnosti bol zápas odvolaný.

49. Výmena samého seba

Zaujímavá výmena sa udiala v roku 1999 medzi Tampou Bay a Ottawou. Rob Zamuner, vtedajší kapitán Lightning, bol vymenený k Senators za Andreasa Johanssona a práva rokovať s generálnym manažérom Rickom Dudleym o prevzatí úlohy generálneho manažéra v ich tíme. Dudley ako generálny manažér Sens odsúhlasil vymeniť práva rokovať so sebou samým o novej pozícii v Tampe a napokon sa jej aj upísal.

50. Keď klub vlastnil gangster

V roku 1926 sa NHL rozšírila o tím New York Americans, ktorý vlastnili Thomas Duggan a Bill Dwyer, pašerák alkoholu a gangster v čase prohibície. Cez Bennyho Leonarda, bývalého boxera, kúpil Dwyer aj ďalší klub NHL, Pittsburgh Pirates. Po tom, čo bol odsúdený vládou USA a po dlhých sporoch s NHL prišiel o všetky peniaze, kontrolu nad klubom prevzala samotná liga.

51. Nula na drese

Brankári Martin Biron (Buffalo sezóna 1995/1996) a John Davidson (NY Rangers 1977/1978) si v NHL obliekali dres s číslom #00, no iba jediný hráč, Neil Sheehy, nosil na ľade dres s číslom #0. Bolo to vo farbách tímu Hartford Whalers v sezóne 1987/1988. K výberu čísla mal hneď dva dôvody. Prvým bolo to, že číslo 0 bola najďalej od čísla 99 a čo sa týka talentu bol Neil Sheehy, podľa vlastných slov, veľmi ďaleko od slávnej 99-ky. Druhým dôvodom bolo to, že keď sa jeho starí rodičia prisťahovali do USA, volali sa O’Sheehy a on to „O“ chcel späť. Číslo #0, resp. #00 liga zakázala počas sezóny, kedy ho nosil na drese Martin Biron. Dôvodom bolo to, že štatistický softvér, ktorý vtedy liga používala, vykazoval pri drese s číslom #00 chybu. Kto vie, či by sa v prípade lepších počítačových programov v 90. rokoch mohlo číslo #00 nosiť na dresoch aj dnes. Každopádne liga prijala tzv. Bironove pravidlo a nula z dresov NHL nadobro zmizla.

52. Platí sa vždy menou „USD“

Väčšinu hráčov v NHL tvoria kanadskí hráči, na druhom mieste sú tí americkí. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, v akej mene sú vyplácaní kanadskí hokejisti a v akej mene tí hráči, ktorí hrajú za kanadské kluby? Všetci sú vyplácaní americkými dolármi, bez ohľadu na pôsobisko, či miesto trvalého pobytu. Odpadá problém s kurzom, prevodmi, prepočtami. Je to takto proste jednoduchšie.

53. Bez draftovej jednotky

V NHL pôsobí už 31 klubov, no stále existujú také, ktoré si nikdy vo svojej histórii nevybrali na drafte z prvého miesta. Týmito klubmi sú Anaheim Ducks, Carolina Hurricanes (predtým Hartford Whalers), Minnesota Wild, Nashville Predators, San Jose Sharks, Vancouver Canucks a Calgary Flames. Nedávno ale bola Carolina veľmi, veľmi blízko.

54. Legendárny zastrčený dres

Wayne Gretzky už ako 6-ročný hrával v juniorskej lige s 10-ročnými hráčmi a mnohých z nich dokázal hokejovo predstihnúť. Keďže bol ale vzrastom oveľa menší, ako jeho spoluhráči a protihráči, dres mu bol príliš veľký. Preto si ho namotal na pravú stranu a zastrčil do nohavíc. A v tomto štýle odohral celú svoju kariéru. Dnes už v NHL existuje pravidlo, ktoré zakazuje hráčom akékoľvek zastrkávanie dresu do nohavíc.

55. Vysoké plexisklo

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, na základe čoho sa určila výška plexiskla v hokejových arénach? Budete prekvapení, ale nebolo to kvôli bezpečnosti. Plexisklo nad mantinelmi existuje už dlho, no po udalosti z 23.12.1979 sa liga rozhodla jeho výšku prehodnotiť. Vtedy sa Mike Milbury rozhodol počas šarvátky na ľade vysporiadať s drzým fanúšikom, preskočil plexisklo, chytil ho, vyzul mu topánku a začal ho ňou biť. Výsledkom bola stopka na 6 zápasov, pokuta 500 dolárov a vyššie plexisklá v hokejových arénach.

56. Dátum narodenia dokáže zavážiť aj na drafte

Existuje štatistika, ktorá poukazuje na to, že hokejisti narodení v prvom kvartáli roka, sú draftovaní v priemere o 40 pozícii vyššie ako tí, ktorí sa narodili v treťom, resp. štvrtom kvartáli.

57. Cicavec zabitý na hokejovom zápase

Tretí zápas finále Stanley Cup-u medzi Buffalom a Philadelphiou v roku 1975 sa hral na ľade Sabres a v tomto zápase bolo zabité zviera. Počas celého zápasu nad hlavami hráčov lietal netopier, pokiaľ ho Jim Lorentz nezložil hokejkou na ľad a mŕtveho nezaniesol na striedačku.

58. Iné zviera to prežilo

5. marca 1988 v zápase medzi Los Angeles a Montrealom niekto z hľadiska hodil na ľad kura. Živé kura. Hra takto pokračovala ešte vyše minúty, pokiaľ ju rozhodca prerušil. Napokon dali organizátori vydesené zviera do vedra a odniesli mimo ľadovú plochu. Kura to prežilo, no do štatistík sa nijako nezapísalo. Čo sa s ním stalo po zápase nevieme.

59. Gól bez odohrania zápasu

Keď 10. marca 2014 v zápase medzi domácim Dallasom a hosťujúcim Columbusom dostal hráč Dallasu Rick Peverley po 6 minútach infarkt, zápas bol predčasne ukončený a NHL nariadila jeho opakovanie. Columbus však v tomto zápase vyhrával 1:0 po góle Nathana Hortona a o to vedenie tím nechcel len tak prísť. Liga to vyriešila tak, že nariadila v apríli odohrať jeden celý 60-minútový zápas s tým, že v čase 00:00 bude svietiť stav 1:0 s gólom Hortona a asistenciami Calverta a Wisniewskiho. Zatiaľ čo asistenti gólu zápas odohrali, Horton pre zranenie chýbal. Je tak jediným hráčom, ktorému je pripísaný gól v zápase, v ktorom nehral.

60. Hokejové masky ako povolanie

Vedeli ste, že niektorí dizajnéri masiek majú túto činnosť ako prácu na plný úväzok? Na stránke Ingoal Magazine majú dokonca svoju databázu. Pre niektorých z nich to teda nie je len vedľajšia činnosť a záľuba. Jeden z najznámejších, Stephane Bergeron, spolupracuje s mnohými brankármi v NHL.

61. Opäť problém s vodou

V San Jose po problémoch s dažďom v roku 1995 riešili problém s vodou aj o 20 rokov neskôr pred zápasom pod holým nebom. Tentokrát kvôli dlhotrvajúcemu suchu mali vody nedostatok. Na štadión sa muselo doviezť až 75 000 litrov vody pomocou cisterien na prípravu ľadovej plochy, aby sa zápas mohol uskutočniť.

62. Čo sa deje so šiltovkami, ktoré ostávajú na ľade po hetriku?

Čudovali by ste sa, no niektoré organizácie si ich nechávajú pár týždňov, počas ktorých si po ne môžu majitelia prísť. Väčšina sa ale vyčistí a odovzdá sa miestnym ubytovniam pre bezdomovcov a sociálne slabšie rodiny.

63. Fanúšik na ľade

V januári v roku 1987 v zápase medzi Bruins a Jets vybehol počas prerušenej hry na ľad fanúšik. Tam sa s ním ale vôbec nemaznali. Čiarový rozhodca ho surovo hodil o mantinel a následne bol odvlečený z ľadovej plochy. Vyššie spomínaný Rob Ray má taktiež skúsenosť s fanúšikom na ľade. Potom, čo počas bitky jeho tímu s Quebecom Nordiques vybehol jeden k striedačke Buffala, mu uštedril zopár tvrdých rán zatiaľ čo sa ho usporiadatelia snažili odtiahnuť preč.

64. Ďalšie informácie o puku

V minulých častiach sme si už čo to o čiernom čude menom puk povedali, no tušíte, koľko pukov sa „minie“ počas jedného zápasu? Niektoré zdroje uvádzajú v priemere 40, iné 20. Isté ale je, že posledný zápas, v ktorom sa použil iba jeden jediný puk, sa odohral v sezóne 1979. Tento puk je vystavený v hokejovej sieni slávy. A z čoho boli „vyrobené“ prvé puky? Zo zmrazeného kravského exkrementu.

65. Párty musí byť

Keď v roku 1973 New York Rangers vyradili z bojov o Stanley Cup Boston Bruins, hráči medveďov sa rozhodli usporiadať po skončení sezóny tradičnú párty. Problémom však bolo, že ich hráč Phil Esposito ležal v nemocnici so zranením nohy. Zatiaľ čo pár členov tímu zabavilo sestričky, ostatní hráči odviezli Esposita aj s posteľou do výťahu a následne po ceste do ich obľúbeného podniku Branding Iron. Po akcii hráči Bruins Esposita aj s posteľou vrátili, no vedeniu nemocnice tento únos neprišiel vtipný.

66. Zúrivý generálny manažér

Počas prípravných zápasov pred sezónou 1998/1999 George McPhee, generálny manažér Washingtonu, vyjadril rozhorčenie nad súpiskou Chicaga, ktorá podľa neho obsahovala príliš veľa bitkárov. Po zápase konfrontoval trénera Chicaga, Lorneho Mollekena a dokonca ho aj udrel do hlavy. Hráči Blackhawks sa svojho trénera zastali a výsledkom toho bolo potrhané sako a zničené hodinky. McPhee dostal od NHL pokutu 20 000 dolárov.

67. Nestarnúci Jágr

Jaromír Jágr hral v lige proti Guyovi Lafleurovi, ktorý hral proti Gordiemu Howeovi, ktorý hral proti Ditovi Clapperovi a ten hral proti Cyovi Dennenymu. Posledný menovaný hráč hral v otváracom zápase prvej sezóny v NHL. Iba takáto krátka cesta viedla od Jágra k prvému zápasu v histórii a kratšia cesta neexistuje. Jágr drží v NHL zopár „seniorských“ rekordov. Žiaden iný hráč nenazbieral po dovŕšení 40 rokov toľko bodov ako český útočník a je taktiež najstarším hráčom, ktorý strelil hetrik.

68. Chris Chelios vs. tímy NHL

Legenda Detroitu drží rekord v počte odohraných zápasov play-off s číslom 266. Pre lepšiu predstavu, existuje 18 súčasných tímov NHL, ktoré počas svoje existencie odohrali menej zápasov vyraďovacej časti ako Chelios. Sú to Oilers, Devils, Sabres, Kings, Sharks, Canucks, Flames, Ducks, Senators, Hurricanes, Coyotes, Lightning, Predators Wild, Panthers, Blue Jackets, Jets, a Golden Knights

69. Napití fanúšikovia

V 80. rokoch počas zápasu New Yorku Rangers v aréne Detroitu zahádzali lavičku hostí opití fanúšikovia pohármi od piva a tak ich začali hosťujúci hráči v korčuliach naháňať po schodoch s hokejkami.

70. Dovolené uvoľnenie

Niekedy vyhodenie puku cez všetky čiary nebolo pískané ako zakázané uvoľnenie a to využili hráči New York Americans 8. decembra 1931. Ako outsideri zápasu na ľade Bostonu vyhodili puk počas zápasu z vlastného pásma vraj celkovo až 61-krát a frustrovaní hráči Bruins väčšinu zápasu naháňali puk. Fanúšikovia boli s priebehom zápasu obzvlášť nespokojní. Hráči Bostonu im tento kúsok vrátili a v zápase 3.1.1932 v ich aréne vraj vyhodili puk cez všetky čiary dokonca až 87-krát.

71. 50-gólový strelec

V NHL zažilo 50-gólové sezóny viac hráčov, niektorým sa to podarilo aj viackrát. Najmladším hráčom s týmto úspechom je Wayne Gretzky, ktorý to dokázal vo veku 19 rokov a 17 dní v drese Edmontonu. Najstarším je Johny Bucyk, ktorý túto magickú hranicu dosiahol aj vo veku 35 rokov a 308 dní v drese Bostonu

72. 100-bodová sezóna

Sidney Crosby drží rekord ako najmladší hráč so 100-bodovou sezónou. Dokázal to vo veku 18 rokov a 253 dní, najstarším hráčom s touto métou je Gordie Howe, ktorý mal deň pred 41. narodeninami.

73. 1000 bodov

Už vo veku 23 rokov a 238 dní mal Gretzky na konte 1000 bodov v NHL. Neuveriteľné. 1000 bodov v NHL sa dočkal aj Ray Whitney a to vo veku 39 rokov a 328 dní ako najstarší hráč s týmto míľnikom.

74. 500 gólov

500 gólovú hranicu pokoril Gretzky už vo veku 25 rokov a 300 dní gólom do prázdnej bránky. Potreboval na to len 575 zápasov. Najstarším hráčom, ktorý pokoril hranicu 500 gólov je Johny Bucyk, ktorý sa tejto méty dočkal vo veku 40 rokov a 171 dní. Najviac zápasov pre dosiahnutie méty 500 gólov potreboval odohrať Ron Francis. Bolo ich presne 1533.

75. Stopercentný tréner

V sezóne 2002/2003 Cap Reader ako dočasný tréner doviedol Sharks k víťazstvu v zápase, ktorý bol jeho prvým a posledným na pozícii hlavného trénera tímu NHL. So 100% úspešnosťou je tak jediným trénerom v celej lige.

76. Úspešní tréneri

Ako tréner viedol Tom Johnson Boston Bruins v 208 zápasoch a získal 68,3% možných bodov, čo je najlepšie číslo pre trénera s minimálne 200 zápasmi na konte. Taktiež doviedol svoj tím k Stanley Cupu a trénerskú činnosť ukončil povýšením na pozíciu asistenta generálneho manažéra. Najlepší tréner s aspoň 500 odohranými zápasmi je súčasný kouč Tampy Bay John Cooper, ktorý si z 555 zápasov odniesol 60% bodov. A ďalej je tu už len legendárny Scotty Bowman

77. Najvyššia návštevnosť

Minulý rok dosiahla NHL najväčšiu návštevnosť na štadiónoch v histórii a prekonala tak rekord predminulej sezóny. Dokopy bolo na všetkých zápasoch sezóny vrátane play-off 23 761 539 platiacich divákov, čo navýšilo rekord o 69 212 divákov. Rekord sa nezvyšuje postupne, na treťom mieste je zápis zo sezóny 2013/2014 s 23 534 459 divákmi.

78. Zmeny formátu play-off

Momentálny model play-off platí od sezóny 2013/2014, predtým od sezóny 1998/1999 platil dlhých 15 rokov mnohými stále preferovaný formát, kedy do vyraďovacej časti postupovali víťazi troch divízii a ďalších 5 najlepších tímov v rámci konferencie. Celkovo, vrátane týchto dvoch zmien, sa formát play-off menil počas vyše 100-ročnej histórie NHL celkovo 25-krát. Samozrejme, niekedy zásadnejšie, inokedy šlo len o malé kozmetické úpravy. Počas prvých 13 rokov došlo k malým zmenám až 10-krát. Najdlhšie trval rovnaký formát play-off od sezóny 1942/1943 do sezóny 1967/1968, kedy došlo k navýšenia počtu tímov zo 6 na 12.

79. Hokejové polčasy

Hokejový zápas trval vždy 60 minút, no až do sezóny 1910/1911 sa hrali dva 30-minútové polčasy.

80. Hokejový komisár

Gary Bettman zastáva funkciu komisára a zároveň prezidenta NHL. NHL si pamätá počas celej svojej existencie len ďalších piatich prezidentov ligy, menovite Frank Calder 1917-1943, krátko pôsobiaci Mervyn Dutton 1943-1946, Clarence Campbell: 1946-1977, John Ziegler 1977-1992 a len rok pôsobiaci Gil Stein 1992-1993. Od roku 1993 zastáva túto funkciu práve Bettman.

81. Dokonalý mesiac

Marec 2014 bol pre Boston skvelým mesiacom. Dokázali počas neho nazbierať až 31 bodov v 17 zápasoch. Dokonalý mesiac za sebou majú aj iné tímy. V marci 2013 získali Penguins 30 bodov v 15 zápasoch a v decembri 2016 Blue Jackets 28 bodov v 14 zápasoch, čo znamená, že za celý mesiac nespoznali premožiteľa.

82. Starý rekord takmer pokorený

Víťazná séria Columbusu mala ešte jeden náboj a to, že takmer vyrovnala rekord Pittsburgu zo sezóny 1992/1993, ktorý vyhral 17 zápasov v rade. Columbusu sa podarilo vyhrať „len“ 16 zápasov.

83. Hráč týždňa a mesiaca

So začiatkom sezóny 2005/2006 začala NHL udeľovať tituly troch najlepších hráčov týždňa, troch najlepších hráčov mesiaca a titul najlepšieho nováčika mesiaca. Za vôbec prvú hviezdu týždňa bol zvolený 15. októbra 2006 Marty Turco z Dallasu a za nim nasledovali Martin Havlát z Chicaga a Mats Sundin z Toronta. Za prvú hviezdu mesiaca bol zvolený Ryan Miller z Buffala, za nim nasledovali Iľja Kovaľčuk z Atlanty a Scott Niedermayer v drese Ducks. Prvým nováčikom mesiaca sa stal Jevgenij Malkin.

84. Prvé slovenské hviezdy týždňa a mesiaca

Prvým Slovákom bol Marián Hossa, ktorý bol zvolený za druhú hviezdu mesiaca november 2006. Vtedy obliekal dres Atlanty Trashers. Následne bol začiatkom decembra zvolený za tretiu hviezdu týždňa. Prvý marcový týždeň bol za tretiu hviezdu zvolený Peter Budaj v službách Colorada, ktorý to na konci marca dotiahol na prvú hviezdu mesiaca. Posledný marcový týždeň bol za tretiu hviezdu zvolený Jaroslav Halák, chytajúci za Montreal.

85. All Star tím

NHL určuje dve najlepšie šestky sezóny od sezóny 1930/1931. V tej vôbec prvej sa ocitli Aurel Joliat, Howie Morenz z Montrealu, Bill Cook z New Yorku Rangers, King Clancy z Toronta, Eddie Shore z Bostonu a Charlie Gardiner z Chicaga. Druhú šestku tvorili Fred Cook, Frank Boucher, Ivan Johnson z New Yorku, Dit Clapper a Tiny Thompson z Bostonu a Sylvio Mantha z Montrealu. So zverejňovaním najlepšej šestky nováčikov začala NHL od sezóny 1982/1983. V tej prvej sme mohli vidieť Matsa Naslunda z Montrealu, Dana Daousta z Toronta, Stevea Larmera z Chicaga, Phila Housleyho z Buffala, Scotta Stevensa z Washingtonu a Pelleho Lindbergha z Philadelphie.

86. Dobrák Teemu

Teemu Ilmari Selänne počas pôsobenia v Jokerite vo Fínsku, pred odchodom do zámoria, pôsobil tri roky ako učiteľ v škôlke. Kvôli svojim skúsenostiam a zážitkom bol neskôr spoluzakladateľom Godfathers' Foundation.

87. Bodyčeky

Od sezóny 2005/2006 začala NHL zverejňovať štatistiku bodyčekov alebo ak chcete hitov. Teraz už teda vieme hovoriť o mnohých rekordoch. Najviac hitov v sezóne vyprodukoval tím Islanders a to 2 685 v ročníku 2014/2015. Najviac bodyčekov v jednom zápase sme videli v dueli medzi Pittsburghom a Montrealom 20.12.2019 a to 120, z čoho sa až 67 pripísalo hráčom Montrealu, čo je ďalší aktuálny rekord. Najviac hitov v jednom zápase zaznamenal Nikita Zadorov a to 15. Stalo sa tak 22.3.2018 v drese Colorada v zápase proti Los Angeles. Matt Martin drží rekord za najviac bodyčekov v jednej sezóne a to 382 v ročníku 2014/2015. Jeho sezónny zápisy sú aj na druhom, treťom a piatom mieste. Celkovo ale najviac bodyčekov v spomínanom období rozdal Dustin Brown z Los Angeles a to 3 413.

88. Zblokované strely

Taktiež sa začali počítať až po celosezónnej výluke. V sezóne 2014/2015 sa Calgary Flames podarilo stanoviť rekord NHL s 1557 zblokovanými strelami v ročníku a to aj zásluhou Krisa Russella, ktorý v tejto sezóne zblokoval rekordných 283 striel súpera. 5. marca 2015 stanovil Russel aj doterajší rekord v počte zblokovaných striel v jednom zápase. Zastavil až 15 striel Bostonu. V počte zblokovaných striel v sledovanom období sa musí uskromniť so štvrtým miestom. Na prvom je obranca Chicaga Brent Seabrook s 1 998 zblokovanými strelami, nasledujú Dan Girardi a Ron Hainsey.

89. Najúspešnejšie sezóny vo vhadzovaniach

Túto štatistiku tvorí NHL taktiež od sezóny 2005/2006 a s istotou teda môžeme povedať, ktoré tímy a hráči boli, resp. sú v tejto štatistike najlepší. Najväčšiu percentuálnu úspešnosť na vhadzovaniach mal tím Bostonu Bruins v sezóne 2012/2013 a to 56,39%. Na druhom mieste je sezóna 2008/2009 žralokov zo San Jose s 55,61% a hranicu 55% prekročil ešte Detroit s 55,07% v ročníku 2008/2009

90. Najlepší hráči na vhadzovaniach

Ak sa pozeráme na hráčov s minimálne 500 podstúpenými vhadzovaniami v sezóne, tak najlepšiu sezónu mal Yanic Perreault v ročníku 2006/2007 v dresoch Phoenixu a Toronta. Vyhral 62,77% vhadzovaní z 806, ktoré absolvoval. Cez hranicu 60% v sezóne sa dostalo ďalších 13 hráčov a niektorým sa to podarilo aj viackrát. Vermette a Malhotra to dokázali dvakrát a Patrice Bergeron dokonca až trikrát. Najlepšie kariérne číslo na vhadzovaniach majú Yannic Perreault (62,86%), Zenon Konopka (59,33%), Rod Brind’Amour (59,32%), ktorí sa dostali cez hranicu 59%. Cez 80% úspešnosť na vhadzovaniach v jednom zápase sa dostalo 22 hráčov, niektorým sa to samozrejme podarilo aj viackrát. Crosby, Bozak a Bergeron to dokázali trikrát, Ryan O'Reilly päťkrát a Claude Giroux dokonca až šesťkrát.

91. Komu sa verí na vhadzovaniach najviac

Najviac vhadzovaní v kariére absolvoval Sidney Crosby, celkovo až 21 001, čo je pri počte odohraných zápasov priemer takmer 22 na zápas. Na druhom mieste je Patrice Bergeron s 20 686 podstúpenými vhadzovaniami, no s oveľa vyššou percentuálnou úspešnosťou ako Crosby a to 57,43% oproti 51,92%. Čo sa týka sezóny, tak počas 78 zápasoch v sezóne 2005/2006 podstúpil Rod Brind'Amour rekordných 2 145 a vyhral 59,11% z nich. Na druhom mieste je Ryan O'Reilly spred dvoch sezón so zápisom 2 124 vhadzovaní počas 82 zápasov a s bezmála 60% úspešnosťou. Spomínaní hráči držia aj rekord v počte absolvovaných vhadzovaní v jednom zápase. V spomínanej sezóne v zápase proti Floride absolvoval Brind'Amour až 42 vhadzovaní a vyhral z nich presnú polovicu. 42 vhadzovaní absolvoval aj Ryan O'Reilly 13.2.2018, vyhral ich ale až 25.

92. Rekordné zápasy z hľadiska vhadzovaní

V troch doterajších zápasoch sme videli až 88 vhadzovaní, čo je doterajší rekord NHL. Boli nimi zápasy zo sezóny 2016/2017 (Predators a Oilers) a 2015/2016 (Bruins a Stars). Rovnaký výsledok sa podaril aj v sezóne 2005/2006 v dueli medzi Penguins a Bruins. A ktorý tím bol v zápase na vhadzovaniach najdominantnejší? 4. novembra 2009 vyhralo Buffalo v zápase proti Islanders 39 zo 47 vhadzovaní, čo je neuveriteľných 83%. Žiaden iný tím nevyhral viac ako 80% vhadzovaní v jednom zápase. Čo sa týka individuálnych výkonov na vhadzovaniach tak prvenstvo patrí Jarretovi Stollovi v drese Oilers v zápase proti Canucks 4.2.2006, keď vyhral 21 z 22 vhadzovaní a mal 95,45% úspešnosť. Hranicu 95% prekročil ešte Antoine Vermette v drese Anaheimu v zápase proti Los Angeles, kedy vyhral 20 z 21 vhadzovaní, resp. 95,24%. Hranicu 90% v zápase prekročili ešte Sidney Crosby, Mikko Koivu, Jason Spezza a Eric Staal.

93. Čísla dresov, ktoré nosilo najmenej hráčov

Štatistika čísel na drese je dostupná od sezóny 1950/1951 a na niektoré čísla siahla za dlhé roky iba hŕstka hráčov. Deväť hráčov nosilo dres s číslom #84, čísla #85, #96 a #97 nosilo sedem hráčov a čísla #66 a #87 šesť hráčov. Len traja hráči v histórii obliekali dresy s číslami #98 a #99. Absolútnym rekordom je číslo #69. Dres s týmto číslom si obliekli iba dvaja hokejisti a to Mel Angelstad vo Washingtone v sezóne 2003/2004 a Andrew Desjardins za San Jose v sezónach 2010/2011 a 2011/2012.

94. Číslo dresu, ktoré čakalo najdlhšie na svojho prvého majiteľa

Bol to dres s číslom #84. Obliekol si ho až Guillaume Latendresse vo svojej nováčikovskej sezóne 2006/2007 vo farbách Montrealu Canadiens. Prvýkrát si dres číslom #86 obliekol v sezóne predtým Jonathan Ferland, taktiež v Montreale.

95. Najčastejšie číslo na drese

K dnešnému dňu môžeme povedať, že žiadne číslo nenosilo na drese viac ako 500 hráčov, no zopár čísel je tomu už veľmi blízko. Viac ako 450 hráčov nosilo dresy s číslami #25 (456 hráčov), #28 (459), #14 (463), #24 (466), #17 (478), #23 (479), #18 (486), #5 (488). Najobľúbenejšie čísla v NHL sú čísla #22 (493), #20 (494) a rekordérom je momentálne číslo #21, ktoré nosilo už 495 hráčov a je tak najbližšie k dosiahnutiu magickej päťstovky.

96. Hokejka v logu

Len veľmi málo klubov si počas svojej existencie dalo do svojho loga tak typickú vec, akou je hokejka. Anaheim, ešte pod názvom Mighty Ducks, mal v logu dve hokejky. Coyotes ešte ako Phoenix mal hokejku v starom logu v rokoch 1996 – 2003. Columbus mal hokejku v logu od roku 2000 až do roku 2007. Los Angeles malo dve hokejky v logu, ktoré používali v rokoch 1998 až 2002. Vancouver mal v logu hokejku pri vstupe do NHL až do roku 1978. Zo súčasných klubov majú hokejku v logu iba kluby New York Islanders, Pittsburgh Penguins, San Jose Sharks a Washington Capitals. Čo sa týka bývalých tímov NHL, hokejku sme mohli vidieť v logu Atlanty Trashers, Californie, resp. Oaklandu Seals, Quebecu Nordiques, St. Louisu Eagles a v taktiež v logu pôvodného tímu Winnipegu Jets.

97. Hokejový hudobníci

Čudovali by ste sa, koľko hokejistov sa venuje aj hudbe. Henrik Lundqvist, Joffrey Lupul a Ryan Miller sú dobrí gitaristi. Drew Stafford je metalista a od siedmych rokov hrá na bicie, ovláda taktiež aj hru na gitare. Pôsobil aj v dvoch metalových kapelách, ktoré sa volali Invisible Children a Real Seal Peach. Darren McCarty založil kapelu Grinder pomenovanú podľa Grind Line Detroitu Red Wings a vydal dokonca aj jeden album Gotta Keep Movin’, ktorý je zmesom rock’n’rollu a punku a nahrával sa v štúdiu Kida Rocka. A napokon je tu Mika Zibanejad ako DJ Z-Bad, ktorého debutový singel Forever má na Youtube viac ako 130 000 vzhliadnutí.

98. Kde sa rodí najviac hokejistov?

Najviac hokejistov, ktorí pôsobili v NHL pochádza samozrejme z Kanady (5239 hráčov), nasledujú Američania (1288), Švédi (361), Rusi (252), Česi (237), Fíni (229) a Slováci (86). Samotní Kanaďania odohrali v NHL už 1 416 066 zápasov so ziskom 621 132 bodov a 1 243 365 trestných minút, vo všetkých štatistikách sú lepší ako všetky ostatné národy dokopy. V rámci Kanady sa najviac hokejistov narodilo v provincii Ontário, nasleduje Alberta a Quebec. Z kanadských miest vedú Toronto, Montréal, Winnipeg, Edmonton a Ottawa. Čo sa týka ostatných národov, z miest mimo Kanady sa najviac hokejistov narodilo v Moskve, nasleduje Štokholm, Detroit, Minneapolis, St. Paul, Helsinky, Boston, Tampere, Čeľabinsk a desiata je Praha.

99. Ako je to na Slovensku

Zo slovenských miesta sú na tom najlepšie Košice s deviatimi hokejistami, nasleduje Bratislava, Trenčín s ôsmimi rodákmi. Šesť hokejistov sa narodilo v Martine a Banskej Bystrici, päť ich pochádza z Nitry a Liptovského Mikuláša, štyria z Prešova a Ilavy, traja zo Skalice, Topoľčian, Žiliny a Zvolena, dvaja z podtatranských miest Poprad, Kežmarok a Spišská Nová Ves. Jeden hokejista sa narodil v Považskej Bystrici, Dubnici nad Váhom, Starej Ľubovni, Piešťanoch, Senici, Nových Zámkoch, Leviciach, Bojniciach, Myjave, Michalovciach, Čadci, Partizánskom. Snáď sa na nikoho nezabudlo...

100. Záleží na tom, kedy sa narodíte

Podľa prieskumu univerzity Harvard (1973 – 1999) sa najviac detí rodí v septembri a najmenej v decembri, januári a februári. Platí to aj o hokejistoch v NHL? Najviac sa ich za celú históriu narodilo v januári, marci a februári. September je až na ôsmom mieste, no december je predposledný. Čo sa týka bodovania, najviac ich nazbierali hokejisti narodení vo februári, januári a júli. Pripomeňme si, že v januári sa narodili Wayne Gretzky, Mark Messier, vo februári Jaromír Jágr a Phil Esposito a v júli to bol napríklad Joe Sakic. Čo sa týka trestných minút, tam jasne vedú januároví borci. Čo sa týka rokov narodenia, najviac hokejistov so skúsenosťami s hokejom v NHL sa narodilo v rokoch 1975, 1992 a 1990, najviac bodov nazbierali tí s rokom narodenia 1960, 1966 a 1963. Z Top 20 bodovania sa iba Ron Francis, Doug Gilmour a Dale Hawerchuk narodili v roku 1963 a Ray Bourque v roku 1960. V trestných minútach vedie jednoznačne rok narodenia 1966.

+1 Hockey is Canada’s Game

V Kanade je zaregistrovaných presne 621 026 hokejistov, čo je v priemere na počet obyvateľov neuveriteľných 1,7 %. Zjednodušene povedané, každý päťdesiaty Kanaďan hrá hokej súťažne. Druhý najväčší počet zaregistrovaných hokejistov majú USA, 567 908, no pri ich celkovom pote obyvateľov je percento mizivé, iba 0,2%. Na treťom mieste sa nachádzajú prekvapivo susedia z Česka, ktorí majú 121613 hráčov, čo je 1,1%. Na štvrtom mieste sú Rusi s 112 236 hokejistami a percentom 0,1%. Nasledujú Fíni so 64 641 hokejistami (1,2%), Švédi 55 431 (0,6%), Švajčiari 27 867 (0,3%), Francúzi 21 667 (0,03%), Nemci 21 340 (0,03%), Japonci 18 837 (0,01%) a až tak Slováci s 11 394 registrovanými hráčmi (0,2%). Po nás nasledujú Nóri, Briti, Rakúšania, Maďari, Litovčania, Kazachovia, Ukrajinci, Taliani a Bielorusi. Ťažko povedať, nakoľko presná je táto štatistika.

Súvisiace články:

Zobraziť komentáre k článku (6) Komentáre k článku (6)
puxo333 Ignorovať24. 01. 2020 07:21
Zaujímavé čítanie, vďaka za všetkých ;) Pozn. Hokejka v logu - nespomenuli ste Floridu (ich najkrajšie logo :( )
Reagovať    0   
paciente Ignorovať24. 01. 2020 09:38
Parádny článok. Ďakujeme
Reagovať    1   
jozi P Ignorovať24. 01. 2020 14:26
No Krivčo do koľkých rokov typuješ skopírovaný článok na na českej stránke?
Reagovať    0   
GoAvsGo Ignorovať24. 01. 2020 17:20
Super článok v ktorom je veľa zaujímavostí len by som niečo dodal k upresneniu.. 22. Už sú dvaja európsky brankári ktorý vychytali nulu pri debute. Tým druhým je Švéd Adam Werner
Reagovať    0   
Avalanche Ignorovať24. 01. 2020 17:25
Wernerovi sa to nerata, nakolko nenastupil od zaciatku zapasu. Nastupil ako striedajuci brankar po zraneni Francouza.
Reagovať    0   
GoAvsGo Ignorovať24. 01. 2020 18:55
To ma nenapadlo čo niekedy urobí 31 sekúnd..
Reagovať    0   
Nové na SlovakFitness a SlovakKHL
Neprehliadnite
Tipovacia súťaž
Krátke správy
Najnovšie články
Fehérváry má z nádejí Capitals pred novou sezónou najlepšiu pozíciuHedman sa blíži k rekordu NHL. Paul Coffey mu fandíCoyotes musia byť „veľmi kreatívni“, ak si chcú udržať Taylora HallaJets vážne zvažujú Laineho výmenu. Záujem prejavili dva tímyFleury chce zostať vo Vegas aj v prípade, ak by zostal aj LehnerPodpíšu Blues zmluvu s Pietrangelom a potom ho vymenia?Penguins a Panthers zrealizovali výmenu. Už úspešneSabres podpísali novú zmluvu s nominantom na Mastertonovu trofejPredators predĺžili spoluprácu s ruským mladíkomFehérváry chce hrať hokej čo najskôr. Doma však nemôžePatrí už Chára k Orrovi a Bourqueovi? Určite, tvrdí veľká legenda hrdá na SlovákaJaroš dostal ponuky z Európy. Prioritou zostáva OttawaTop 10 nádejí, ktoré momentálne žiaria v EurópeStamkos sa vrátil, skóroval a vyhral. Je to splnený sen, tvrdí + video5 útočníkov, ktorých by Canadiens radi získali cez výmenuStamkos skóroval pri návrate, Černák je o kúsok bližšie k tituluBlues dali Pietrangelovi ponuku. Mohol by v Toronte nahradiť Riellyho?Penguins vraj vymenili Hörnqvista. Potom to neplatilo. Prečo?Niekoľko tímov má záujem o Byfugliena. Je v tom však háčikAnaheim počíta s Backesom aj pre budúcu sezónuCanadiens predĺžili zmluvu s mladým EvansomV Ottawe končí najlepší brankár, akého tam kedy maliPýtajú si pozornosť: Cehlárik a Hrivík zažívajú skvelý vstup do sezónySekera prehovoril o najťažšej veci na bubline. Vrátil sa aj k jej vlastnej kritikeViac článkov
Aktuálne v diskusii
SlovakFitness.sk
To najlepšie z blogov
Autodielyexpert.sk
SlovakNHL.sk - správy, výsledky, štatistiky z NHL Facebook   Instagram   Twitter   RSS Webdesign and Internet media - Streftec
© 2005 - 2020 SlovakNHL.sk. Všetky loga a známky NHL a tímov, ako aj dalšie tu zobrazené materiály sú majetkom NHL, NHL Enterprises, L. P. a príslušných tímov.

Reklama na webe   |   O nás & kontakt   |   Mapa webu   |   Osobné údaje   |   Cookies

Odporúčame:  NHL live  |  Chudnutie  |  Sprievodca výberom tréningového plánu