Zatvoriť

Prihlásenie


Meno:  
Heslo:  
  trvalé prihlásenie 
   
Zaregistrovať sa
Tipovačka: Vzhľadom na to, že sa už zákl. časť tejto sezóny nedohrá, došlo k uzatvoreniu posledného kola tipovačky. Viac informácií
Zdieľať na Facebooku Nahlásiť chybu Tlačiť článok
NHL Fanshop - tričká, šiltovky a dresy »

Slováci v NHL

Najlepšia zostava Slovákov v NHL všetkých čias + rozhodnite o tej vašej

Jozef Struhár a Pens  |  12.05.2020
V čase prerušenia 15. sezóny v histórii SlovakNHL.sk spojili šéfredaktor a dvorný analytik sily, aby vytvorili najlepšiu zostavu Slovákov v NHL všetkých čias. A teraz aj vy budete môcť rozhodnúť o tom, ako bude vyzerať exkluzívna súpiska podľa najlepších hokejových fanúšikov na Slovensku.

Bránkovisko

V prípade brankárov nebolo prakticky čo riešiť. V NHL sa predstavili len štyria Slováci a z nich len dvaja sa v nej etablovali. Z nich sme do pozície jednotky, pochopiteľne, uprednostnili držiteľa Jenningsovej trofeje a účastníka zápasu hviezd, Jaroslava Haláka, ktorý v kariére kryl 91,6 % striel a vyhral 272 zápasov. Zachytal si za Montreal, St. Louis, Washington, Islanders a momentálne pôsobí v Bostone. Odchytal už 520 duelov v základnej časti a 28 v play-off.

Kryť chrbát mu bude Peter Budaj, ktorý bol síce aj jednotkou Colorada, ale v Montreale sa ukázal ako veľmi dobrý náhradník na ľade i mimo neho. V lige si zachytal aj za Los Angeles, v drese ktorého aj vďaka okolnostiam zažil senzačný ročník 2016/17, a Tampu Bay. Medzičasom vstúpil na hokejový dôchodok. V NHL vyhral 158 duelov z 367 a kryl 90,4 % striel.

Jaroslav Halák
Peter Budaj


Obrana

Prvý pár je bez prekvapenia – defenzívnejšieho Zdena Cháru, ktorý si ako držiteľ Norrisovej trofeje, Messierovej ceny a Stanleyho pohára, prakticky už zaistil miestenku v Sieni slávy, dopĺňa ofenzívnejšie ladený Ľubomír Višňovský, ktorý sa do NHL dostal neskôr, ale zanechal v nej svoju stopu a takmer sa dostal medzi finalistov na Calderovu trofej i Norrisovu trofej. V roku 2011 bol v druhom all-star tíme sezóny. Spomedzi slovenských obrancov má najlepší bodový priemer – 0,561. Chára a Višňovský sú medzi nimi prví dvaja v počte odohraných zápasov (1553, 883), strelených gólov (205, 128), asistencií (451, 367), bodov (656, 495) a plusových bodov (+288, +40).

Článok pokračuje pod reklamou


Nie dlhú, ale vydarenú kariéru v zámorí zažil aj často nedocenený Róbert Švehla, ktorému sa ušlo miesto v druhom páre. Bol oporou Floridy, v drese ktorej bol dvakrát na 14. mieste v hlasovaní o Norrisovu trofej. V lige odohral 655 duelov a medzi krajanmi je tretí v počte gólov (68), asistencií (267) a bodov (335). Jeho bodový priemer 0,511 je druhý najlepší. Po jeho boku figuruje stále aktívny Andrej Sekera, ktorý je hneď za Švehlom v pošte asistencií (197) a bodov (244), pričom zápasov odohral 764.

Tretí pár sa skladal najťažšie. Svoje miesto si v ňom našiel Andrej Meszároš, ktorý skončil siedmy v hlasovaní o Calderovu trofej a dvakrát dostal hlasy aj pri Norrisovej trofeji. Kariéru mu obmedzili zranenia – v NHL odohral 645 zápasov, v ktorých strelil 63 gólov a nazbieral 238 bodov. Koho dať vedľa neho? Erik Černák je pravák, má skvelý rozjazd kariéry a svetlú budúcnosť pred sebou, ale nakoniec sme sa rozhodli, že pre menšie skúsenosti mu nateraz postačí pozícia siedmeho obrancu. Do zostavy sme zaradili Ľubomíra Sekeráša, ktorý toho tiež v NHL veľa neodohral (209 zápasov), keďže v nej debutoval ako 32-ročný. V histórii Wild strelil gól ako prvý obranca a nakoniec bol v prvej sezóne druhým najproduktívnejším hráčom tímu po Mariánovi Gáboríkovi. V prvých dvoch bol najproduktívnejším obrancom, v druhej spolu s Filipom Kubom. Jeho bodový priemer (0,33) je zo slovenských bekov piaty najlepší. Svoje kvality potvrdzoval predtým i potom v Európe i v reprezentácii.

Zdeno Chára – Ľubomír Višňovský
Róbert Švehla – Andrej Sekera
Andrej Meszároš – Ľubomír Sekeráš


Útok

Slovensko vyprodukovalo množstvo šikovných útočníkov, o čom svedčí aj tento výber velikánov. Prvý útok tvoria Marián Hossa, ktorý získal tri Stanleyho poháre, skončil druhý v hlasovaní o Calderovu trofej a zaradil sa medzi najkomplexnejších útočníkov histórie, člen Siene slávy Peter Šťastný, najlepší center, ktorého slovenská hokejová škola vyprodukovala a držiteľ Calderovej trofeje, a Žigmund Pálffy, ktorý dostal od Boha väčší dar, ako ktokoľvek iný. Hossa odohral v NHL 1309 zápasov (2. najviac po Mikitovi) a spomedzi slovenských útočníkov bol tretí v počte asistencií (609) a bodov (1134), druhý v počte gólov (525) a plusových bodov (+245), prvý v počte gólov v oslabeniach (34) a víťazných gólov (85). Peter Šťastný je lídrom s priemerom 1,268 bodu na zápas a 0,808 asistencie na zápas. Je druhý so 789 asistenciami a 1239 bodmi. Pálffy mal najlepší gólový priemer zo Slovákov – 0,481. Priemer 1,042 bodu na zápas je tretí najlepší.

Keďže sa riadime oficiálnymi záznamami, centrom druhého útoku je rodený Lipták a Slovák srdcom Stan Mikita, ktorý je členom Siene slávy, víťazom Stanleyho pohára, dvojnásobným držiteľom Hartovej trofeje a Trofeje Lady Byng, ako aj štvornásobným víťazom kanadského bodovania. Stanleyho pohár získal aj Marián Gáborík, ktorý bol raz v druhom all-star tíme sezóny. Na druhej strane útoku je kanonier Peter Bondra, ktorý bol dvakrát kráľom strelcov a raz skončil šiesty v hlasovaní o Hartovu trofej. Mikita je lídrom Slovákov s počtom zápasov (1396), gólov (541), asistencií (926), bodov (1467), plusových bodov (+329) a presilovkových gólov (150). Gáborík je so 407 gólmi a 815 bodmi piaty. Bondra strelil 503 gólov (3.), nazbieral 892 bodov (4.). V počte gólov v presilovkách (149) a oslabeniach (32) je druhý, v počte víťazných gólov tretí (78) a má druhý najlepší priemer gólov na zápas – 0,465.

Tretiu formáciu vedie ako center hokejový džentlmen Pavol Demitra, ktorý sa raz skoro dostal do all-star tímu sezóny a raz sa tešil z Trofeje Lady Byngovej. Možno by pri ňom svedčal ako krídelník Gáborík, ale ani Anton Šťastný, piaty najlepší ľavý krídelník NHL sezóny 1980/81, a Miroslav Šatan, rodený líder s inštinktom zabijaka, nie sú zlé voľby. Demitra získal v kariére 768 bodov (6.), z toho 464 asistencií (5.). Strelil aj 59 víťazných gólov (5.) a nazbieral tretí najvyšší počet „plusiek“ spomedzi slovenských útočníkov – 124. Jeho bodový priemer bol 0,907 (6.). Anton Šťastný mal tretí najlepší priemer asistencií na zápas (0,591) a štvrtý najlepší bodový priemer (0,978). Šatan je šiestym najlepším strelcom spod Tatier (363) a piata pozícia mu patrí pri góloch v presilovkách (120) a oslabeniach (16). Získal dokopy 735 bodov (7.).

Aj štvrtá formácia zahŕňa plno talentu. Centrom je Jozef Stümpel, ktorý mal skvelý hokejový zmysel a okrem tvorivosti sa vyznačoval aj snaživosťou smerom dozadu. Po ľavej strane má Ladislava Nagya, jedného z najtalentovanejších hráčov, akých sme mali, a po pravej Mariána Šťastného, ktorý v lige nepobudol dlho, ale o jeho kvalitách nemožno pochybovať. Stümpel je štvrtým najplodnejším nahrávačov spomedzi slovenských útočníkov so 481 asistenciami a so 677 bodmi mu patrí 9. miesto. Marián Šťastný má šiesty najlepší priemer asistencií na zápas (0,537) a piaty najlepší priemer bodov na zápas (0,913). Nagy potreboval o štipku viac odhodlania, aby rozvinul svoj talent v NHL naplno, ale 311 bodov v 435 dueloch je viac ako solídne číslo.

Poznámka: Pri priemeroch na zápas sa počítali hráči s minimálne 20 odohranými zápasmi.

Marián Hossa – Peter Šťastný – Žigmund Pálffy
Marián Gáborík – Stan Mikita – Peter Bondra
Anton Šťastný – Pavol Demitra – Miroslav Šatan
Ladislav Nagy – Jozef Stümpel – Marián Šťastný


Rozhodnite o svojej top zostave i o najlepších hráčoch

V dohľadnej dobe okrem našej zostavy zverejníme aj rebríčky tých najlepších slovenských hráčov na každom z troch základných postov. Do hlasovania o najlepších brankárov, obrancov a útočníkov sa pritom môžete zapojiť aj vy.

Precvičte si svoju kreativitu a zaspomínajte si na velikánov slovenského hokeja v nasledujúcej ankete, ktorá vám umožní vyskladať si aj svoju historickú zostavu Slovákov v NHL. O týždeň vaše hlasy sčítame, skombinujeme s naším výberom a následne sa pochválime svetu tým, čo za zostavu nám spoločne vzniklo.

Hlasovať môžete tu: Hlasovanie bolo ukončené. Fandíte Slovákom v zámorí a slovenskému hokeju?
Nakupujte dresy, tričká, mikiny, šiltovky... »


Mohlo by vás zaujímať:

Zobraziť komentáre k článku (49) Komentáre k článku (49)
lululuq Ignorovať12. 05. 2020 14:34
Neviem ci je nastasnejsie davat do zostavy naj slovakov Mikitu. Slovak bol to je jasne, ale hokejovo bol vychovany v Kanade...
Reagovať    1   
Senator18 Ignorovať12. 05. 2020 15:45
Ok, čo keby niekto vecne poznamenal - áno, tento výber je OBJEKTÍVNE fajn, ak berie do úvahy iba štatistiky NHL, namiesto toho sme tu však mali aj iné generácie slovenských hokejistov, ktorých treba zvážiť, hoci hrali iba európske súťaže a medzinárodné turnaje... bez ohľadu na to, že Slovensko ako také existuje len necelých 30 rokov. Namiesto toho tu máme ďalších 300 nezmyselných komentárov o tom, či bol Mikita Slovák alebo nie.
Reagovať    0   
REBBELS Ignorovať12. 05. 2020 17:20
O brankářích není třeba spekulovat to samé i obrana V útoku jsem nahradil S.Mikitu (jen že tady není shoda jestli je či )a bratry M+A a dal bych Handzuš, P.Ihnačák, Svatoš.
Reagovať    0   
lululuq Ignorovať12. 05. 2020 19:00
Brankari a obrana suhlasim, aj ked Sekerasa by som vymenil za Cernaka. Utok A.Stastny-P.Stastny-M.Stastny, ako jeden z najlepsich utokov v NHL, tak preco ich rozdelovat. Dalej asi takto: Gaborik-Demitra-Hossa Palfy-Šatan-Bondra Nagy-Stumpel-Tatar
Reagovať    0   
Pens Ignorovať12. 05. 2020 20:37
Ten Sekeráš je moje "maslo". Ako je spomenuté vyššie do zámoria odišiel už vo vyššom veku. Stal sa premiérovým strelcom medzi obrancami v histórii organizácie, v prvej sezóne bol 2. najproduktívnejším hráčom tímu a v prvých dvoch aj zároveň najproduktívnejším obrancom tímu (v tej druhej spoločne s Filipom Kubom). V roku 2003 si zahral s Wild finále Západnej konferencie. Erik Černák sa do tejto spoločnosti určite dostane. Má za sebou vynikajúcu nováčikovskú sezónu a už trochu menej vydarenú (vraj vinou zranenia) druhú. Aj ako pravák by zapadol možno viac, ale "stopa", ktorú zatiaľ zanechal je rozhodne menšia ako u Ľubomíra Sekeráša. To bolo pre nás hlavným kritériom. Čo sa týka koho zaradiť a koho nie, tu bola pre nás smerodajná národnosť podľa oficiálnej stránky NHL. Samozrejme je na každom z Vás ako sa k tomu postaví a aký postoj k jednotlivým hráčom zaujme. Cieľom je spoločná najlepšia zostava Slovákov v NHL podľa najlepšej hokejovej komunity minimálne na Slovensku. Pekný večer ! Inak vraj "dvorný analytik", toto ma dostalo.
Reagovať    4   
Punk Ignorovať12. 05. 2020 21:23
tie utoky ako si ich vypisal sa mi pozdavaju viac ako tie v clanku len by som prehodil Satana so Stumpelom
Reagovať    3   
deflon Ignorovať12. 05. 2020 21:48
Aj ja som si povedal, ze by som nechal Stastnych spolu a dal trencianske trio dokopy. Potom som si vsak otvoril viac mysel, zamyslel sa nad tym a tie prve dva utoky by mohli byt este nebezpecnejsie. Treti sa mi moc nepozdava a lepsi stvrty, z toho, co ostalo, by mi asi ani nenapadol.
Reagovať    0   
lululuq Ignorovať12. 05. 2020 22:11
Suhlasim Satan so Stumpelom vymena, suhra z cias LA Kings. A Deflon, tiez som ich najprv poprehadzoval, ale myslim ze zohratost Stastnych by som uprednostnil.
Reagovať    0   
Reese Ignorovať13. 05. 2020 00:07
Za mňa teda takto: Halák (Budaj); Chára - Višňovský, Meszáros - Švehla, Sekera - Černák; Bondra - Mikita - Hossa, Šatan - P.Šťastný - Pálffy, Gáborík - Stumpel - Demitra, Nagy - Handzuš - Zedník
Reagovať    2   
buffalo Ignorovať13. 05. 2020 08:07
ty si musel mat v tej dobe minimalne fullhd tv a zaplateny nejaky premium prenos, ked tu furt tie slzy omielas, mozno plakal, ze kvoli psychopatom vo vlade museli utiect a uz sa mozno nikdy nevrati domov, taki tupci jak ty ich velebia aj dnes. po par vetach clovek, vie koho take tupelo voli
Reagovať    1   
mysterio Ignorovať13. 05. 2020 08:40
že mne to skor nenapadlo, uz mi to vlastne cele dava zmysel ta jeho "rétorika" , je to bud hnusný súdrh, alebo ešte hnusnejsi sympatizant Magiana
Reagovať    1   
marek130l Ignorovať13. 05. 2020 10:06
Dal by som tam Handzusa do 4. asi namiesto Mariana Šťastného. Plus prehodil útoky, aby Šťastný boli spolu aj Demitra a Gaborik.
Reagovať    0   
Jake Ignorovať13. 05. 2020 11:43
Hossa st. - P. Šťastný - Bondra
Palffy - Demitra - Šatan
Tatar - Stumpel - Gaborik
Panik - Handzuš - Kopecký

Chára - Višnovský
Švehla - Černák
Sekera - Meszaroš

Halák
Budaj
Reagovať    2   
Dany Ignorovať13. 05. 2020 21:34
Ja neviem či už E. Černák si zaslúži miesto v zostave. Za 10 rokov to bude tutovka, že tam bude.
Reagovať    0   
Roman9763 Ignorovať16. 05. 2020 10:44
Zdá sa ti, že Panik alebo Kopecký patria do najlepšej zostavy? Neboli by tam lepší hráči ako napríklad Nagy alebo Zednik?
Reagovať    1   
Jake Ignorovať17. 05. 2020 15:58
To je na debatu, ten moj post som podoprel len mojim dojmom, nie nejakou striktnou metodikou Cernakom som sa mozno nechal uniest (aj ked top obranny par v najlepsom klube na svete vela slovakov nehralo), za Kopcom si stojim (velmi uzitocny botliner s dvoma Stanley Cupmi). Panik neviem, s tym poslednym kridlom som mal najvacsie problemy. Nagy za mna neni do 4. utoku, Zednik je lepsi typ, ale tiez asi moc nie. Chcel som aby to trosku zohladnilo realnu zostavu a Panik v tej roly hra. Ale neviem, uvedomil som si, ze mi sme vlastne okrem Kopca nemali kvalitneho botlinera v NHL
Reagovať    0   
jožko golonka Ignorovať13. 05. 2020 15:07
Za mňa: Majo Hossa-Demitra-Gáborík A.Štastný-P.Štastný-M.Štastný P.Bondra-Šatan-Žigo Pálffy Nagy-Handzuš-Tatar Chára-Višňa Švehla-Sekera Černák-Mezsároš Halák Budaj
Reagovať    1   
Dany Ignorovať13. 05. 2020 21:52
Chýba v zostave hokejový elegán Richard Zedník.
Reagovať    0   
GoAvsGo Ignorovať14. 05. 2020 06:45
Niektorí ste sa tu do toho dobre vytiahli
Reagovať    0   
ranger69 Ignorovať14. 05. 2020 23:46
Za mňa by to bolo ideálne takto (neberiem celú históriu slovenských hráčov NHL, ale hlavne obdobie po roku 2000) Jaroslav Halák - Peter Budaj (Ján Lašák by bol jednotka, pokiaľ by som bral jeho pôsobenie v reprezentácii a nie v NHL) Žigmund Pálffy – Jozef Stümpel – Peter Bondra Marián Hossa – Pavol Demitra – Marián Gáborík Ľuboš Bartečko – Michal Handzuš – Miroslav Šatan Vladimír Országh – Ladislav Nagy – Richard Zedník (Toto je moje ideálne zloženie útokov, pokiaľ by som bral ich spoluprácu v reprezentácii. Ak by som to chcel mať kompletné, tak samozrejme ešte Peter Šťastný a Tomáš Tatar. Nahradili by pravdepodobne Országha a Bartečka) Andrej Sekera – Ľubomír Višňovský Zdeno Chára – Andrej Meszároš Róbert Švehla – Ľubomír Sekeráš (Pokiaľ by som bral pôsobenie v reprezentácii a nie v NHL, Richard Lintner by nahradil Meszároša)
Reagovať    1   
ranger69 Ignorovať14. 05. 2020 23:49
Zobrazilo sa to ináč ako som to napísal, takže je to neprehľadné. Sorry
Reagovať    0   
kn23 Ignorovať16. 05. 2020 13:33
Sekeras mal smolu,že tam prišiel až v takom veku,keby že mal 25 podľa mňa by hral prvé dve lajny,ale chýba mi tam Zednik.PS:raz sa snáď dožijem diskusie bez hádok ohľadom Mikitu.Kde sú tie časy normálnych pisatelov ako Pens,Kuwo,Krivco,sulinko, atď.sorry ak som na niekoho zabudol,proste fans ktorý fandia svojim,aj keď je tím na dne,nie podľa toho komu sa darí.
Reagovať    4   
Malíček Ignorovať17. 05. 2020 14:14
Myslím si, že ten problém je inde než v spôsobe "fanúšikovania". Človek by mal byť slobodný v rozhodnutí, komu chce fandiť, či je to jeden tím na celý život, alebo každý rok iný, alebo fandí konkrétnemu hráčovi a teda aj tímu v ktorom hrá. Príspevky všetkých týchto fanúšikov môžu byť rovnako hodnotné. Problém je v tom, že sa tu vyskytujú konkrétni jedinci za účelom rozpútať nevraživosť v komentároch, pretože nie sú schopní (ochotní) prijímať názory a argumenty ostatných a potom je tu ďalšia skupina, ktorá na nich v podobnom duchu reaguje a potom tu máme trashchat vojnu o tom, kto je a kto nie je Slovák, pričom to vôbec nie je dôležité. Ideálne by bolo asi porozmýšľať o tom, či je potrebné na všetko reagovať rovnakým spôsobom, akým je to napísané. Ospravedlňujem sa, ak som vás zaťažil dlhým komentom, ktorý priamo nesúvisí z obsahom článku, ale mal som pocit, že by bolo dobré sa k tomu vyjadriť. Vďaka
Reagovať    1   
Nové na SlovakFitness
Neprehliadnite
Tipovacia súťaž
Krátke správy
Najnovšie články
Toto sú najlepší slovenskí brankári a obrancovia v NHL všetkých čiasMedzi najväčších adeptov na Hartovu trofej sa radí aj PastrňákCaroline sa nepáči formát play-off, Boston je tiež sklamanýBlashill zostane trénerom Detroitu. Yzerman poslal odkaz jeho kritikomČo urobí Toronto s prvou voľbu na drafte? Dostane Robertson šancu v play-off?Crosby dokázal niečo, čo v dejinách zvládli len Gretzky a LemieuxDaly: NHL by rada hrala aj v Kanade. Vyberieme dve najlepšie mestáMontreal bude mať k dispozícii v predkole Tatara aj DrouinaHamilton je pripravený na návrat, obrana Caroliny nemusí byť v plnej silePenguins prišli do konca sezóny o útočníka. Absolvoval operáciuHalák po druhýkrát v kariére získava v NHL trofej, radosť má aj Chára10 najlepších útokov histórie NHL? Dostal sa tam aj jeden slovenskýPálffy je najmenej doceneným členom Siene slávy IIHF, píše sa v zámoríSan Jose by v lete mohlo vymeniť trénera, nevylučuje WilsonVymení Buffalo generálneho manažéra? Majiteľka prezradila rozhodnutieOvečkinov dres sa vydražil za šesťcifernú sumuColorado „nespáli“ prvý rok nováčikovskej zmluvy veľkej nádejeV New Jersey sa budú môcť otvárať tréningové kempyTakto bude vyzerať draftová lotéria. Môže mať dve fázy, Ottawa má najväčšie šanceNHL potvrdila plán návratu: Predstavila série, formát, možné dejiská i testovanieBobby Hull – rodený ostrostrelecSekeráš: Myslím si, že som si v NHL hanbu neurobilSlovenskí rekordéri tímov NHL v play-off od najlepšieho po najhoršiehoPäť hráčov, ktorí v tejto sezóne sklamali najviacViac článkov
Aktuálne v diskusii
SlovakFitness.sk
To najlepšie z blogov
Autodielyexpert.sk
SlovakNHL.sk - správy, výsledky, štatistiky z NHL Facebook   Instagram   Twitter   RSS Webdesign and Internet media - Streftec
© 2005 - 2020 SlovakNHL.sk. Všetky loga a známky NHL a tímov, ako aj dalšie tu zobrazené materiály sú majetkom NHL, NHL Enterprises, L. P. a príslušných tímov.

Reklama na webe   |   O nás & kontakt   |   Mapa webu   |   Osobné údaje   |   Cookies

Odporúčame:  NHL live  |  Chudnutie  |  Sprievodca výberom tréningového plánu