29. 03.
30. 03.
«

Pokročilé štatistiky: Robil Tomáš Tatar spoluhráčov lepšími?

Dvadsaťdeväťročný Tomáš Tatar si v počte bodov i asistencií vylepšil osobné sezónne maximum. Zrejme by atakoval aj 70-bodovú hranicu, nebyť toho, že základnú časť museli 12. marca stopnúť a pandémia koronavírusu ju neumožnila dohrať. Canadiens ostávalo do jej konca odohrať ešte 11 stretnutí.

Aká však bola v jeho podaní základná časť 2019/20 v iných herných činnostiach? Zažil najlepšiu sezónu v kariére aj v ďalších aspektoch hry?

PRODUKTIVITA: Vo vyrovnanom počte hráčov (even strength, 5v5, 4v4, 3v3) na ľade (956:00 minút, 14:03 na zápas) si pripísal za 14 gólov a 33 asistencií 47 bodov, čo ho zaradilo na 23. pozíciu v lige. V prepočte na 60 minút hry je to 0,88 gólu (111., +500 min, 536 hodnotených hráčov) pri úspešnosti streľby 10,37 %, 2,95 bodu (14.) a 2,07 asistencie, čo ho zaradilo na tretiu pozíciu, hneď za dvojicu Artemi Panarin a Jevgenij Malkin. Sekundárne asistencie zbieral dokonca najrýchlejšie v celej NHL (1,07). Pre porovnanie v minulej sezóne po odohratí 80 zápasoch (1128:13 min, 14:06 na zápas) mal 1,12 gólu pri úspešnosti streľby 13,64 %, 1,54 asistencie a 2,66 bodu, čo stačilo väčšinou na poradie okolo top 50.

INDIVIDUÁLNE: V rovnakej hernej situácii zaznamenal v prepočte na 60 minút hry 8,47 strely (shots/60), 13,49 všetkých streleckých pokusov (iCF/60 - 112.), 7,85 príležitosti na skórovanie (iSCF/60 - 134.) či 0,75 očakávaných gólov (ixG/60 - 107.). Tatar však vyniká v celej súťaži v odhadovaných streleckých asistenciách (estimated shot assists). To je relatívne nová metrika založená na veľkých vzorkách sledovaných "microstat" údajov. V skratke sleduje a zaznamenáva postupnosť pred výstrelom a dôležitosť asistencií a streleckých pokusov. Kombinácia streleckých pokusov a ich asistencií je lepším prediktorom úspechu ako samotné strely. V hre 5 na 5 sa Tatar dostal na hodnotu 24,56 (EstShotAssists/60) a pre porovnanie Artemi Panarin 18,35, Nathan MacKinnon 18,33 či Connor McDavid 17,17. Problémom však sú penalizácie. Počas presilových hier je až o štyrikrát väčšia pravdepodobnosť streleného gólu ako pri vyrovnanom počte hráčov na ľade. Tatarov penalizačný rozdiel je na hrozných -11 (Pens Drawn/60 0,393, Pens Taken/60 1,114), čo je druhý najhorší v tíme a celkovo v lige nájdete len 5 % hráčov s podobne zlým hodnotením. Tatar zaznamenal v priemere za zápas 42,52 striedania a priemerná vzdialenosť strely je 34,5 stôp.

RELATÍVNE VOČI SPOLUHRÁČOM: V dátovej analytike slúžia k porovnaniu spoluhráčov v rôznych metrikách v rovnakej hernej činnosti relatívne štatistiky. Práve tieto štatistiky odhaľujú, kto vyčnieva prípadne stráca oproti svojim spoluhráčom. Pôvodnú tímovú relatívnu hodnotu už nahrádza relatívna štatistika spoluhráčov (Teammate Relative Statistics, v skratke RelTM) z dôvodu odbúrania skreslenosti a nepresnosti. Tieto štatistiky už pozerajú za hranicu relatívnych metrík tímu a namiesto porovnania vybraného hráča s celým tímom izolujú výkon hráča porovnaním jeho čísel so všetkými jeho individuálnymi spoluhráčmi. Kľúčom pri výpočte je zahrnutie výkonu hráča na ľade i priemer všetkých jeho spoluhráčov, keď daný hráč na ľade nebol. V hre 5 na 5 bol Tomáš Tatar voči spoluhráčom lepší v každom zo základným ukazovateľov: RelTM góly +/- +3,03 (5. v tíme), RelTM všetky strelecké pokusy +/- +150,94 (1. v tíme a 8. v lige), RelTM nezblokovaných striel +/- +116,93 (1. v tíme a 7. v lige), RelTM striel na bránku +/- +77,84 (2. v tíme a 17. v lige) a RelTM očakávaných gólov +/- +7,45 (2. v tíme a 19. v lige). Pri porovnaní zaznamenaných gólov však treba dodať, že pokiaľ pri strelených bol za +8,06 tretím najlepším v tíme, tak pri inkasovaných za +5,03 (plusová hodnota je v tomto prípade tá horšia) bol druhým najhorším, hneď za Maxom Domim.

TÍMOVÝ KONTEXT: Canadiens patrili s Tatarom na ľade k tým najnebezpečnejším tímom s častým držaním puku. Pomer všetkých streleckých pokusov s ním na ľade (CF%) 60,91% bol dokonca najlepší výsledok v NHL. Výborne to bolo aj pri pomere striel na bránku (SF%) 59,91% (3. v lige), v pomere šancí (SCF%) 59,64% (5.), z tých najnebezpečnejších pozícii (HDCF%) 61,99% (5.) či pomer očakávaných gólov (xGF%) 57,58% (15.). Výrazne vyčnievali hlavne smerom dopredu, veď s ním na ľade sa hodnota strelených očakávaných gólov v prepočte na 60 minút hry (xGF/60) zastavila na 3,44, čo bol druhý najlepší výsledok v súťaži a najlepší medzi útočníkmi.

(via Micah Blake McCurdy, HockeyViz)

Tu si môžete pozrieť ofenzívu Canadiens s Tatarom na ľade. Čím je farba viac tmavočervená, tým viac nezblokovaných streleckých pokusov z daných miest. U modrej je to presne naopak a biela je ligový priemer. Výsledok o 40 % viac týchto streleckých pokusov oproti ligovému priemeru! Tatar pritom vôbec nehrával "ľahšie" minúty. V ofenzívnej zóne štartoval len v 48,46 % prípadov a horšie v tíme na tom boli z útočníkov len Phillip Danault a Nate Thompson. Pritom nastupoval prevažne proti elitným útokom súpera. Pri rozdelení jednotlivých útokov na "elite", "middle" a "gritensity", práve proti prvým menovaným strávil na ľade najviac minút (385,08 min). Aj tu bol so spoluhráčmi v drvivej väčšine v držaní puku (59%), ale pri úspešnosti streľby 5,8% bol gólový pomer 17:19. Tatar hrával prevažne v útoku s dvojicou Phillip Danault a Brendan Gallagher. Určite by si zaslúžili väčšiu pozornosť než akú dostávali, veď patrili k najlepším ligovým útokom. Spolu odohrali 56 zápasov (572:04 min) v hre 5 na 5 a dominovali medzi líniami (+200 min, 64 hodnotených útočných formácii) v držaní puku (61,82 CF%) a vysoko stáli aj pri vytváraní si gólových príležitosti (3,34 xGF/60 - 2.).

ŠPECIÁLNE FORMÁCIE: Kým v oslabení skoro vôbec nehrával (celkom len 3:40 min), tak v početnej výhode bol veľmi dôležitým článkom tímu (147:22 min, 2:10 na zápas) a viac minút odohrali len Jeff Petry, Max Domi a Nick Suzuki. Tatar sa aj v presilovkách stal najproduktívnejším hráčom tímu so ziskom 8 gólov a 6 asistencií. Herne to nebolo tak výrazné ako pri vyrovnanom počte hráčov na ľade v rámci tímu, ale vďaka 9. najvyššej úspešnosti streľby medzi ligovými hráčmi (29,63%) okupoval aj tu vysoké pozície. V prepočte na odohraný čas bol v početnej výhode 11. v lige medzi strelcami (3,26 Goals/60) a v prvej päťdesiatke v získaných bodoch (5,7 Total Points/60).

(via Bill Comeau, Tableau)

Tu máme jeden z nástrojom na porovnanie hráčov na základe vyššie spomínaných hodnotení v hre 5 na 5, v prepočte na 60 minút hry v tejto hernej činnosti so 100 a viac odohratými minútami. Výsledky sú v percentile, čo znamená percentuálne vyjadreni voči ostatným ligovým hráčom. Teda, ak má Tatar v tejto sezóne v kolónke "Points" 95, znamená to, že len 5% hráčov ho prevyšovalo (v tomto prípade získalo viac bodov) v danom hodnotení. Po hernej stránke bola minulá sezóna ešte o čosi lepšia a túto zaráža okrem už spomínaného penalizačného rozdielu aj porovnanie s tímom pri inkasovaných očakávaných gólov (Exp.Goals Ag.). To svedčí o nie príliš kvalitnej defenzíve, ale o tom neskôr.

PRECHODOVÁ HRA: Dôležitosť tohto ukazovateľa podporuje fakt, že až 42 % všetkých gólov v hre 5 na 5 padne do piatich sekúnd po vstupe do útočného pásma. Tatar vstupoval s pukom na hokejke v 57 % prípadoch (ligový priemer 51 %) a prihrávkou sa dostal do pásma v 20 % (viac v tíme Kotkaniemi, Danault, Byron a Armia). V prepočte na 60 minút hry má 17,95 vstupov (Entries/60, ligový priemer 18,56) a z toho je 10,20 s pukom na hokejke (Carries/60, ligový priemer 9,48). Tu sa zaradil až na 8. pozíciu v tíme, tesne nad ligový priemer. V minulej sezóne vykazoval podobne hodnoty a na vzorke 14 zápasov zo sezóny 2018/19 vstupoval do pásma v prepočte na 60 minút 11,41 nahodením (Dump-ins/60), 7,5 s pukom na hokejke (Carry-ins/60), 2,93 prihrávkou (Entry Passes/60) a zlyhal 0,65 (Fails/60). Výstupov z obrannej tretiny na vzorke 136 minút bolo sedem s pukom na hokejke (31 percentile) opäť v prepočte na 60 minút, čo tvorilo 64 % (73 percentile) z celkového počtu. Horší pri opúšťaní obrannej tretiny v tíme boli len Jonathan Drouin a Paul Byron. V minulej sezóne to boli výrazne vyššie čísla na vzorke 282 minút (PossExits/60 97 percentile, PossExit% 100 percentile).

PRIHRÁVKY: Tu sa prezentoval 1,224 vysoko nebezpečnými nahrávkami na 60 minút hry (61 percentile, ligový priemer 1,189) a 3,671 "Low to High" (68 percentile, ligový priemer 2,523). Ak sa pozrieme spätne o dve sezóny ešte v drese Red Wings (2017/18), tak aj vtedy na vzorke 341 minút mal nadpriemer prihrávok "One Timer", "Low to High", "Behind the Net" a "Royal Road", pričom absolútne nevyužíval prienikové prihrávky (Stretch) a nenahadzoval strely na bránku, kde malo prísť k zmene smeru (Deflection).

GÓLY NAD NAHRADENÍM: Metrika GAR (Goals Above Replacement) je v skratke "veličina", ktorá ukazuje ako hodnotný je hráč, v porovnaní s hráčom "na náhradnej úrovní", teda s hráčom, ktorý je ľahko dostupný a hneď k dispozícii. "Na náhradnej úrovní" je výraz, ktorý sa dáva hráčovi, ktorý často pendluje medzi AHL a NHL prípadne býva často zdravým náhradníkom. Základný rámec pozostáva zo šiestich kategórii: ofenzíva pri vyrovnanom počte hráčov na ľade (EVO), defenzíva pri vyrovnanom počte hráčov na ľade (EVD), ofenzíva pri presilových hrách (PPO), defenzíva pri hrách v oslabení (SHD), uložené tresty (Take) a získané tresty (Drawn). Nezávislý tvorca vizualizácii údajov a štatistík HB Analytics pridali ešte aj siedmu A3Z (all three zones čiže prechodová hra) a vznikol hbGAR.

(via HBAnalytics, Tableau)

Tatar skončil na vynikajúcom 20. mieste s celkovým skóre 11,5 a za sebou nechal takých hráčov, ako Patrice Bergeron, Victor Hedman, David Pastrňák či Connor McDavid. Najviac vyčnieval v ofenzíve pri vyrovnanom počte hráčov na ľade (EVO), kde nazbieral drvivú väčšinu zo svojho skóre a to 11,0 (výsledky 1,8, kvalita striel 4,1, množstvo striel 4,2, schopnosť zakončenia -0,1). Tu skončil celkovo desiaty v lige a medzi útočníkmi dokonca na šiestom mieste. Horšie to bolo v defenzívnej časti, kde to vôbec nebolo ideálne s veľkým množstvom nebezpečných striel či s minimálnym ziskom voľných pukov (recoveries). Pod týmto pojmom si predstavte situáciu, pri ktorej hráč získa kontrolu nad pukom, ktorý nebol v danom čase pod kontrolou iného hráča. Vo väčšine prípadov sa puk získava v zápase takýmto spôsobom a nie priamo prihrávkou od spoluhráča. Tatar ich získal v prepočte za 60 minút hry len 1,224 (ligový priemer 2,864), čo mu dáva percentile 15. Celkové skóre EVD 0,2 mu dáva percentile 21, čo znamená, že až 79 % ligových hráčov odviedlo lepšiu defenzívnu prácu. Ofenzívne dáta v presilovej hre mu zachránila vysoká úspešnosť streľby (výsledky 0,8, kvalita striel -0,6, množstvo striel -0,5, schopnosť zakončenia 2,0) a o penalizačnom rozdiele sme už písali.

ZÁVER: Tomáš Tatar zažil najproduktívnejšiu sezónu v kariére vďaka skvelej ofenzívnej práci založenej na častom držaní puku a veľkom množstve streleckých pokusov. Spoluhráčov robil lepšími a všetci v tíme, ktorí s ním na ľade strávil aspoň 40 minút (15 hráčov), mali lepší pomer všetkých streleckých pokusov ako bez neho. V presilových hrách ukázal vysokú efektivitu. To ho radí veľmi vysoko medzi ligovými útočníkmi. V defenzíve to vôbec nebolo ideálne a opäť tie nešťastné vylúčenia mu výrazne ubrali na kredite. Tatar však napriek tomu opäť zažil výbornú základnú časť a v každom odohratom mesiaci tejto sezóny získal minimálne 11 bodov (október 11, november 13, december 11, január 11, február 15). Ofenzívny líder...