18. 03.
19. 03.
«

Pánik skóroval, Černák sa tešil z výhry. Pondelok priniesol aj hetriky + video

Pondelok priniesol doteraz najviac zápasov v dohrávke sezóny NHL - dva zo skupín o nasadenie a štyri z kvalifikačného predkola. Slovákov sme videli v troch dueloch. Richard Pánik dokonca skóroval. Videli sme aj dva hetriky – od Andreja Svečnikova a Connora McDavida.

Východná konferencia – predkolo

CAROLINA – NY RANGERS 4:1 (stav série: 2-0)

Andrej Svečnikov vsietil hetrik ako prvý hráč svojej organizácie v play-off, aby doviedol Carolinu k výhre 4:1 nad Rangers v druhom zápase série kvalifikačného predkola, po ktorom má tím z Raleigh v rukách postupový mečbal. New York aj do druhého zápasu vstúpil v bráne s Henrikom Lundqvistom, ktorý prvý puk z brány vyťahoval opäť pomerne skoro. Už v piatej minúte otvoril skóre Svečnikov. Tentoraz sa však New Yorku podarilo odpovedať, keď Artemij Panarin využil o osem minút neskôr presilovku. Lundqvist kapituloval skoro aj v druhej tretine, tentoraz dvakrát v prvých 142 sekundách – Hurricanes poslal opäť do vedenia Svečnikov a krátko na to ho zveľadil Jordan Martinook. Posledný raz sa skóre menilo v 55. minúte, v ktorej Svečnikov strelil tretí gól. Pri všetkých troch mu asistoval Sebastian Aho (vyznamenal sa najmä pri tom poslednom), pri dvoch aj Sami Vatanen. Petr Mrázek urobil 23 zákrokov, Lundqvist nakoniec 30. Tretí zápas série sa odohrá už v utorok.

Mrázek vymazal Howdena:

Hviezdy duelu: 1. A. Svečnikov, 2. S. Aho, 3. P. Mrázek (všetci CAR)

David Quinn, tréner Rangers: „Treba ich pochváliť, pretože hrajú rozumný hokej, v ktorom ukazujú svojej skúsenosti z play-off. Medzi dnešným a zajtrajším duelom sa musíme naučiť, ako sa nestrieľať do vlastnej nohy. Momentálne doplácame na netrpezlivosť.“

PITTSBURGH – MONTREAL 3:1 (stav série: 1-1)

Jesperi Kotkaniemi opäť skóroval, ale tentoraz iba znižoval stav a nepomohol Montrealu k postupovému mečbalu. Favorizovaný Pittsburgh totiž vyrovnal stav série vďaka výhre 3:1, ku ktorej viedlo 26 zákrokov Matta Murraya, ako aj presné zásahy Sidneyho Crosbyho a Jasona Zuckera. Crosby so 68. gólom v kariére v play-off vyrovnal zápis Gordieho Howea na 18. mieste historického poradia, so 188 bodmi je ôsmy po boku Joea Sakica a Douga Gilmoura. Jake Guentzel k asistencii pridal neskôr gól do prázdnej brány. Dve asistencie zaznamenal Conor Sheary. Spoľahlivý Carey Price opustil duel s 35 zákrokmi a Tomáš Tatar skončil opäť bez bodu. Odohral 17 minút a 42 sekúnd, počas ktorých sa prezentoval dvoma strelami na bránu. Zápas začal s desaťminútovým meškaním pre predĺženie v zápasy medzi Tampou a Washingotnom. Ďalší zápas série sa odohrá v stredu.

Crosby takto otvoril skóre:

Hviezdy duelu: 1. C. Sheary (PIT), 2. C. Price (MTL), 3. M. Murray (PIT)

Mike Sullivan, tréner Penguins: „Nebola tam žiadna panika. Máme sebavedomé mužstvo. Chlapci si navzájom veria a kontrolovali všetko, čo mohli. Nelipnú na minulosti a určite nebudú teraz ani predbiehať.“

Claude Julien, tréner Canadiens: „Naši najlepší hráči musia byť našimi najlepšími hráčmi. Dnes sme mali niekoľkých hráčov, ktorí sa veľmi trápili a mnoho z nich počas presiloviek (Canadiens počas troch presiloviek zaznamenali len jednu strelu na bránu).“

Východná konferencia – o nasadenie

TAMPA BAY – WASHINGTON 3:2 SN

V zápase o nasadenie sa stretli dva tímy so Slovákom v zostave. Z víťazstva sa tešil Erik Černák, ktorého Tampa síce prišla o dvojgólové vedenie vybudované Nikitom Kučerovom a Mitchellom Stephensom, ale nakoniec uspela 3:2 vďaka nájazdu Kučerova v tretej sérii. Andrej Vasilevskij kryl 31 striel a dva nájazdy z troch, Černák odohral necelých 21 minút so ziskom plusového bodu, bloku a dvoch trestných minút za hrubosť. Braden Holtby urobil 26 zákrokov a Capitals si z duelu odniesli bod aj vďaka Richardovi Pánikovi, ktorý v druhej tretine naštartoval z dorážky cestu za vyrovnaním. Na jeho gól zakrátko nadviazal Jevgenij Kuznecov. Pánik odohral takmer 15 minút a okrem gólu zaznamenal jednu strelu na bránu a jeden blok. Tampa sa po víťazstve dostala do čela skupiny o nasadenie vo Východnej konferencii. Nasledujú ju Philadelphia (2 body), Washington (1) a Boston (0). „Bolo nešťastné prísť o dvojgólové vedenie v rozmedzí pár minút, ale urobili sme veľa dobrých vecí, na ktorých môžeme stavať,“ poznamenal tréner Lightning Jon Cooper. Jeho tím hral bez Stevena Stamkosa, ale s Victorom Hedmanom. Capitals chýbal John Carlson.

Richard Pánik a jeho prvý gól v play-off:

Rozhodujúce momenty zápasu:

Hviezdy duelu: 1. N. Kučerov (TBL), 2. D. Orlov (WSH), 3. R. McDonagh (TBL)

Západná konferencia – predkolo

CALGARY – WINNIPEG 2:3 (stav série: 1-1)

Nikolaj Ehlers svoj prvý gól v kariére v play-off nemohol naplánovať na lepší čas. V strede tretej tretiny využil presilovku, aby rozhodol o výhre Winnipegu 3:2 nad Calgary i o vyrovnaní stavu série na 1:1. Jets, ktorí hrali bez Marka Scheifeleho, Patrika Laineho a Masona Appletona, v zápase viedli o dva góly po góloch náhradníka Jensena Harkinsa a dvojbodového Adama Lowryho. Pri oboch góloch asistoval Jack Roslovic. Connora Hellebuycka, ktorý duel opustil s 28 zákrokmi, následne prekonali Elias Lindholm a Sam Bennett. Cam Talbot čelil 26 strelám. Kým Flames v prvom zápase využili dve presilovky, tentoraz ani jednu zo šiestich. Tretí zápas série je na programe už v utorok.

Víťazný teč Ehlersa:

Hviezdy duelu: 1. A. Lowry, 2. J. Roslovic, 3. N. Ehlers (všetci WPG)

Paul Maurice, tréner Jets: „Som hrdý na to, že sme vyhrali tento zápas takýmto spôsobom a so zraneniami, ktoré sme mali. Ukazuje to ľuďom, ktorí nie sú oboznámení s našou sezónou, čo v nej celý čas robíme.“

Geoff Ward, tréner Flames: „Musíme byť efektívnejší na presilovkách. Myslím si, že oni v oslabeniach odviedli dobrú prácu. Boli hladní a vyhrávali veľa súbojov o puky, takže sme sa nemohli dostať do tempa.“

EDMONTON – CHICAGO 6:3 (stav série: 1-1)

Connor McDavid nechcel nechať nič na náhodu a zavelil k útoku. Strelil svoj prvý hetrik v play-off v kariére, aby doviedol Edmonton k výhre 6:3 nad Chicagom, po ktorej je stav série kvalifikačného predkola vyrovnaný. Prvý gól pritom vsietil už po 19 sekundách hry. Oilers po štvrtýkrát v histórii strelili šesť gólov v zápase play-off po tom, čo v predošlom šesť inkasovali. Naposledy sa to stalo v roku 1985. Ryan Nugent-Hopkins nazbieral tri asistencie, Alex Chiasson zaznamenal gól a asistenciu a z gólu sa tešili aj Tyler Ennis s Jamesom Nealom. Do brány sa postavil tentoraz Miko Koskinen, ktorý čelil 26 strelám. Z nich ho prekonali Patrick Kane, Slater Koekkoek a Olli Määttä. Prví dvaja menovaní pridali aj po asistencii. Dominik Kubalík tentoraz nebodoval, Corey Crawford opustil duel s 29 zákrokmi. Tretí zápas medzi tímami je na pláne v stredu.

Hviezdy duelu: 1. C. McDavid (EDM), 2. R. Nugent-Hopkins (EDM), 3. S. Koekkoek (CHI)

Jonathan Toews, kapitán Blackhawks: „Nemyslím si, že sme im to dnes sťažili tak, ako v prvom zápase. V úvode stretnutia sme darovali McDavidovi niekoľko vyložených šancí a on jednoducho nerobí chyby.“

Západná konferencia – o nasadenie

VEGAS – DALLAS 5:3

William Carrier strelil víťazný gól päť minút pred koncom zápasu, Robin Lehner urobil 24 zákrokov a Vegas vyhralo zápas proti Dallasu zo skupiny o nasadenie 5:3. Prvýkrát vyhralo zápas, v ktorom v tretej tretine prehrávalo o viac gólov. Golden Knights viedli po skorom góle Chandlera Stephensona hrajúceho na mieste zraneného Maxa Paciorettyho, ale v druhej tretine trikrát kapitulovali, a tak v záverečnom dejstve duel otáčali. O vyrovnanie sa postarali Mark Stone a Nate Schmidt, poistku do prázdnej brány ešte pridal William Karlsson. Stone a Schmidt pridali aj po asistencii. „V tretej tretine sme našli našu hru. Hrali sme dobre, takmer perfektne,“ poznamenal Stone. Joe Pavelski, Jamie Oleksiak a Corey Perry strelili góly Stars, pričom pri každom asistoval Miro Heiskanen. Pavelski strelil svoj 59. gól v play-off, s čím sa radí na piate miesto medzi americkými strelcami. Ben Bishop kryl 28 z 32 striel. V akcii bol aj Andrej Sekera. Slovenský obranca odohral 16 a pol minúty, pričom si pripísal dva mínusové body a dva bloky. Každý tím v skupine Západnej konferencie odohral po jednom zápase, aktuálne je poradie takéto: Colorado (2 body), Vegas (2), St. Louis (0), Dallas (0).