26. 09.
«

Marinčin bol skoro hrdinom, Toronto čelí vyradeniu, ďalší tím postúpil + video

Jozef Struhár    |  07.08.2020
Vo štvrtok sa v NHL odohralo päť zápasov, v ktorých si zahrali dvaja Slováci. Obaja mali spoločné dve veci – nebodovali a ich tímy prehrali. Z postupu sa tešilo Calgary.

Východná konferencia – predkolo

COLUMBUS – TORONTO 4:3 PP (stav série: 2-1)

Pierre-Luc Dubois zavŕšil hetrik v predposlednej minúte predĺženia, aby Columbus zdolal Toronto 4:3 a ujal sa dôležitého víťazstva v sérii 2:1. Blue Jackets ukázali svoju mentálnu silu, keď dokázali zvrátiť stav 0:3. Okrem Duboisa skóroval aj Seth Jones, Cam Atkinson zaznamenal dve asistencie a Elvis Merzlikins zneškodnil všetkých 21 striel po tom, čo v 29. minúte vystriedal Joonasa Korpisala. Ten inkasoval tri góly z 15 striel. Toronto skórovalo v každej hernej situácii – Cody Ceci v oslabení, William Nylander v presilovke a Nicholas Robertson pri hre piatich proti piatim. Robertson sa stal prvým hráčom tímu mladším ako 19 rokov, ktorý skóroval v play-off od roku 1944. V celej NHL to naposledy dokázal Sam Bennett z Calgary v roku 2015. Leafs naposledy neudržali trojgólové vedenie v play-off v roku 2013. Frederik Andersen inkasoval štyri góly z 43 striel. V akcii sme videli aj Martina Marinčina, ktorý odohral 19 a pol minúty a viedol tím so štyrmi bodyčekmi. Zblokoval aj dve strely a mal tri strely na bránu. Jednou takmer v nadstavenom čase prekonal Merzlikinsa. Columbus bude môcť spečatiť svoj postup už v piatok.

Marinčinov moment:

Hviezdy duelu: 1. P. Dubois (CBJ), 2. S. Jones (CBJ), 3. C. Ceci (TOR)

Cam Atkinson, útočník Blue Jackets: „Vytrvali sme. Na konci druhej tretine sme začali hrať dobrý hokej a našli sme cestu, ako sa do duelu vrátiť. Predĺženie nebolo naše najlepšie, ale našli sme cestu.“

Sheldon Keefe, tréner Maple Leafs: „Zápas nám začal unikať hneď od začiatku. Nepáčila sa mi naša hra ani v prvej tretine, nepáčila sa mi ani za vedenie 1:0,, ani za vedenia 2:0, 3:0... Dostali sme to, čo sme si zaslúžili. Vrátili sme sa späť k mnohým zlozvykom. Našej hre chýbal zmysel.“

Východná konferencia – o nasadenie

PHILADELPHIA – WASHINGTON 3:1

Trio Scott Laughton, Travis Konecny a Kevin Hayes nakombinovalo osem bodov, aby si Philadelphia zlepšila bilanciu v skupine o nasadenie na 2-0-0, keď zdolala Washington 3:1 aj bez využitia šiestich presiloviek. Z posledných 12 duelov od 18. februára tak vyhrala 11. Hayes sa stal prvým hráčom tímu od Jaromíra Jágra v roku 2012 s troma asistenciami v jednom zápase, Laughton strelil dva góly a pridal asistenciu, Konecny zaznamenal dve asistencie. Travis Sanheim strelil víťazný gól a Briana Elliotta zo 17 striel prekonal len Travis Boyd. Braden Holtby urobil 18 zákrokov a Richard Pánik nebodoval. V akcii strávil necelých 11 minút, počas ktorých sa prezentoval dvoma bodyčekmi a jedným blokom. Capitals chýbal obranca John Carlson a útočník Lars Eller, Flyers útočník James van Riemsdyk. Aktuálne je poradie v tabuľke: Tampa Bay (4 body), Philadelphia (4), Washington (1), Boston (0). Lightning a Flyers si zabojujú o prvé miesto v sobotu.

Hviezdy duelu: 1. K. Hayes, 2. S. Laughton, 3. B. Elliott (všetci PHI)

Západná konferencia – predkolo

MINNESOTA – VANCOUVER 0:3 (stav série: 1-2)

Jacob Markström zneškodnil všetkých 27 striel, aby s čistým kontom doviedol zraneniami sužovaný Vancouver k výhre 3:0, po ktorej má kanadský tím v sérii proti Minnesote postupový mečbal za stavu 2:1 na zápasy. Naposledy v play-off vychytal nulu z brankárov „kosatiek“ Roberto Luongo v roku 2011. Víťazný gól strelil počas presilovky v strede druhej tretiny Brock Boeser, ktorému asistovali Elias Pettersson a Quinn Hughes – všetci traja boli alebo sú finalisti na Calderovu trofej a postarali sa aj o tretí gól, ktorý strelil Pettersson. Hughes asistoval aj pri góle Antoine Roussela, aby s troma asistenciami stanovil tímový rekord pre obrancu nováčika v počte bodov získaných v jednom zápase play-off. Alex Stalock urobil 26 zákrokov. Oba tímy zaknihovali po 11 vylúčení a videli sme aj niekoľko šarvátok. Štvrtý zápas série je na programe už v piatok.

Pettersson uzatvoril skóre stretnutia:

Hviezdy duelu: 1. J. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všetci VAN)

Jacob Markström, brankár Canucks: „Toto čisté konto je určite tímové. Je mojou prácou zastavovať puky. Dnes sme s takmer všetkými spoluhráčmi odviedli skvelú prácu. Je to veľká výhra a nezáleží na tom, či je na nulu alebo nie.“

Kevin Fiala, útočník Wild: „Taký je hokej. Niekedy skórujete, niekedy nie. Niekedy nie je nič zlé, len súper zblokuje až príliš veľa striel. Musíme cez nich dostávať puky a získavať príležitosti na skórovanie. Musíme byť s pukom rozumnejší a trochu trpezlivejší, aby sme vyslali nejaké strely aj na bránu.“

WINNIPEG - CALGARY 0:4 (konečný stav série: 1-3)

Už po dvoch sekundách hry sa uskutočnila bitka, v ktorej mal navrch Milan Lucic. Nakoniec akoby predznamenala výsledok zápasu, v ktorom Winnipeg bojoval o prežitie. Nedokázal však ani z jednej z 31 striel prekonať Cama Talbota, aby nakoniec prehral 0:4. Calgary sa tešilo z postupu po štvorzápasovej sérii aj vďaka dvom gólom z prvej tretiny, ktoré strelili Dillon Dube a Sam Bennett. Sean Monahan a Rasmus Anderssson pridali ešte dva góly v závere, keď už Connor Hellebuyck sledoval duel zo striedačky. Jets nepomohlo ani jeho 32 zákrokov. Do zápasu opäť vstúpili bez Marka Scheifeleho a Patrika Laineho. Dube otvoril skóre už po troch minútach a 21 sekundách, aby strelil najskorší víťazný gól v histórii Calgary Flames, ktorý rozhodol o konci série. Predošlý rekord vytvoril v čase 8:33 Ken Houston v roku 1981. Talbot je zase druhým brankárom Flames, ktorý vychytal nulu v zápase končiacom sériu play-off. Ako prvý to dokázal Miikka Kiprusoff v roku 2004.

Dubeho rekordný gól:

Hviezdy duelu: 1. C. Talbot, 2. S. Bennett, 3. D. Dube (všetci CGY)

Geoff Ward, tréner Flames: „Je to pre nás obrovský krok. Všetko začína Milanom Lucicom. Nemôžem povedať dostatok o tom, čo prináša do šatne, pokiaľ ide o skúsenosti a nabudenie spoluhráčov. Dnes tou bitkou po vhadzovaní stanovil tón duelu.“

Paul Maurice, tréner Jets: „Rozdielové v tejto sérii boli naše oslabenia a naše zdravie.“

Západná konferencia – o nasadenie

ST. LOUIS – VEGAS 4:6

St. Louis viedlo 2:0 aj 4:3, ale dvakrát neudržalo vedenie a nakoniec prehralo aj druhý zápas v skupine o nasadenie. Vegas sa podaril druhý viacgólový „comeback“ po sebe, aby si víťazstvom 6:4 vylepšili bilanciu na 2-0-0 a upevnili si druhú pozíciu v tabuľke za Coloradom, s ktorým v sobotu odohrá zápas o prvé miesto. „Do Edmontonu sme prišli s cieľom hrať náš najlepší hokej, či získame tri výhry alebo žiadnu. Zatiaľ hráme dobre, a tak si veríme proti každému,“ povedal Mark Stone. St. Louis je bez bodu tretie, Dallas štvrtý. Prvou hviezdou zápasu bol Alex Tuch, ktorý dvoma gólmi pomohol zvrátiť skóre prvýkrát a pridal aj asistenciu pri góle, ktorým Zach Whitecloud vyrovnával stav druhýkrát. Shea Theodore tiež strelil dva góly, Stone strelil ten víťazný a pridal asistenciu. Marc-Andre Fleury čelil len 17 strelám, z ktorých ho prekonali David Perron, Troy Brouwer a dvakrát Colton Parayko, ktorý sa stal štvrtým obrancom v klubovej histórii s viacgólovým zápasom v play-off. Jordan Binnington inkasoval šesť gólov z 38 striel. Blues hrali bez Roberta Thomasa, Carla Gunnarssona i Vladimira Tarasenka, u ktorého to bolo podľa trénera preventívne.