29. 03.
30. 03.
«

Chára sa teší z prvej výhry, Pánik a Tatar dôvod na oslavy nemajú

V stredu sme videli v akcii troch Slovákov v troch zápasoch, ale len jeden sa tešil z výhry - Zdeno Chára. A bola to prvá výhra Bostonu v dohrávke.

Východná konferencia

BOSTON – CAROLINA 4:3 P2 (stav série: 1-0)

Prvý zápas série prvého kola play-off začal netypicky už doobeda a rozbiehal sa pomalšie. Nakoniec išlo o vyrovnaný súboj, ktorý spoznal víťaza až v nadstavenom čase. Patrice Bergeron skóroval v druhej minúte druhého predĺženia, aby rozhodol o výhre Bostonu 4:3 nad Carolinou. So štvrtým gólom v predĺžení v play-off sa stal novým klubovým rekordérom. Každá tretina v normálnom hracom čase skončila rovnako – 1:1. V prvej otvoril skóre „Hurikán“ Joel Edmundson, na ktorého presný zásah odpovedal David Pastrňák. Bruins sa v ďalších dvoch prípadoch ujali vedenia. Charlie Coyle skóroval v druhej dvadsaťminútovke len krátko po tom, čo David Krejčí trafil tyčku, no len o 21 sekúnd vyrovnal počas oslabenia Brock McGinn. Krejčí skóroval v úvode tretej tretiny a predĺženie vynútil v jej strede Haydn Fleury. Tuukka Rask urobil 25 zákrokov, Petr Mrázek sa prezentoval 36. Za Hurricanes nenastúpili Justin Williams a Sami Vatanen, ale hral Dougie Hamilton. V drese Bostonu nechýbal Zdeno Chára, ktorý odohral 25 a pol minúty. Urobil tri bodyčeky, tri bloky a pripísal si aj mínusový bod a dve strely na bránu. Druhý zápas série sa odohrá už vo štvrtok.

Rozhodujúci gól Bergerona:

Patrice Bergeron, útočník Bruins: „Hovorili sme, že sa to pokúsime ukončiť pred piatym predĺžením. Neočakávate päť predĺžení, ale pri takomto turnaji na jednom klzisku musíte byť pripravení na neočakávané.“

Jordan Staal, kapitán Hurricanes: „Mužstvu sa nepáčila naša snaha. Neurobili sme niektoré veci, pre ktoré sme známi a ktoré z nás robia skvelý tím. Oni hrali dobre. My musíme byť lepší, ak chceme poraziť tých najlepších.“

Hviezdy duelu: 1. P. Bergeron (BOS), 2. J. Edmundson (CAR), 3. D. Pastrňák (BOS)

WASHINGTON – NY ISLANDERS 2:4 (stav série: 0-1)

T.J. Oshie strelil v druhej tretine dva presilovkové góly po sebe, pri ktorých asistoval navrátilec do zostavy John Carlson. Washington viedol 2:0, no prvý zápas série získali Islanders, ktorým sa stav podarilo otočiť na 4:2. Ešte v druhej tretine strelil kontaktný gól Jordan Eberle, na ktorého v tretej tretine nadviazali Anders Lee, Josh Bailey a Anthony Beauvillier. Bailey pridal aj asistenciu, dva si pripísali Mathew Barzal a Brock Nelson. Semion Varlamov pomohol k triumfu 24 zákrokmi, Braden Holtby urobil o jeden menej. Capitals prišli okrem výhry aj o centra Nicklasa Bäckströma, ktorý nehral v druhej ani tretej tretine po nedovolenom bránení Leeho. Zo Slovákov bol v akcii len Richard Pánik, ktorý viedol svoj tím so šiestimi bodyčekmi. Odohral 12 minút a dve strávil na trestnej lavici za narazenie. Pripísal si aj jeden mínusový bod, jednu strelu na bránu a dostal šancu na dvoch vhadzovaniach, ktoré však prehral. Zápas číslo dva je na programe v piatok.

Barry Trotz, tréner Islanders: „Nechceme chodiť do oslabení. Pri hre piatich proti piatim dokážeme v tejto lige hrať proti komukoľvek. Ich presilovke nechcete darovať nič. Videl som to z blízka štyri roky, sú v presilovkách nebezpeční.“

Alex Ovečkin, kapitán Capitals: „Ideme ďalej. Pozrieme si video a je koniec. Teraz už s tým zápasom nič neurobíme. Musíme sa len poučiť z našich chýb a koncentrovať sa na ďalší duel.“

Hviezdy duelu: 1. J. Bailey (NYI), 2. N. Nelson (NYI), 3. TJ Oshie (WSH)

PHILADELPHIA – MONTREAL 2:1 (stav série: 1-0)

Carter Hart urobil 27 zákrokov, vrátane 13 v tretej tretine, aby Philadelphia vyhrala prvý zápas série prvého kola play-off proti Montrealu 2:1 a vylepšila si bilanciu v play-off na 4-0. Lepší vstup do bojov o Stanleyho pohár zažila len štyrikrát. Ivan Provorov využil presilovku, aby otvoril skóre zápasu v strede prvej tretiny a na 12. pokus strelil prvý presilovkový gól svojho tímu v dohrávke. O výhre nakoniec rozhodol dvadsaťročný Joel Farabee len 16 sekúnd po tom, čo Shea Weber počas presilovky stav zápasu vyrovnal – tiež sa postaral o prvý presilovkový gól svojho tímu v dohrávke. Skóroval pritom už v treťom zápase po sebe ako druhý obranca v histórii Canadiens po Guyovi Lapointovi, ktorý v roku 1973 tiež skóroval v troch dueloch v sérii. Carey Price urobil 29 zákrokov. Slovenský útočník Tomáš Tatar opäť nebodoval, pričom odohral 13 minút a prezentoval sa jedným bodyčekom. Druhý zápas odohrajú medzi sebou tímy v piatok.

Neskutočný zákrok Pricea v zúfalstve:

Carter Hart, brankár Flyers: „Myslím si, že dnes to bol dobrý boj od oboch tímov. Keď je to dobrý boj na ľade, vždy máte po výhre ten odmeňujúci pocit. Bolo to ťažko vybojované víťazstvo. “

Claude Julien, tréner Canadiens: „Od druhej tretiny sme začali hrať našu hru a myslím si, že sme si vybudovali trochu sebadôvery tým, že už vieme, že proti nim dokážeme hrať. Sú mimoriadne dobrým tímom a rád by som si myslel, že my sme dostatočne dobrí na to, aby sme s nimi mohli hrať.“

Hviezdy duelu: 1. C. Hart (PHI), 2. I. Provorov (PHI), 3. J. Petry (MTL)

COLORADO – ARIZONA 3:0 (stav série: 1-0)

Colorado malo v prvých dvoch tretinách streleckú prevahu 28:7, ale do tretej tretiny sa vstupovalo za stavu 0:0. Avalanche sa museli uistiť, že im zápas neujde, a tak zvýšili obrátky a prinieslo to tri rýchle góly po sebe. V rozmedzí minúty a 23 sekúnd skórovali Nazem Kadri, J.T. Compher a Mikko Rantanen, ktorí rozhodli o výhre 3:0 v otváracom zápase série prvého kola proti Arizone, ktorá sa zamerala na bránenie a súpera sa snažila nepúšťať do nebezpečných situácií. Kadri a Compher skórovali v rozmedzí 10 sekúnd a Philipp Grubauer potreboval na čisté konto urobiť len 14 zákrokov. Jeho náprotivok Darcy Kuemper nakoniec čelil 40 strelám. Druhý duel série je na programe v piatok.

Dva góly za 10 sekúnd:

Erik Johnson, obranca Avalanche: „Pre nás to bol ľahký zápas na frustrovanie. Hrali sme dobre väčšinu zápasu a oni to v obrane uzavreli. Držali sme sa však plánu, vedeli sme, že to raz príde.“

Derek Stepan, útočník Coyotes: „Nášmu mužstvu vyhovuje hrať takýto hokej. Hoci ich počet striel rástol, nám to nevadilo. Len musíme začať generovať aj trochu viac ofenzívy.“

Hviezdy duelu: 1. N. Kadri (COL), 2. D. Kuemper (ARI), 3. G. Landeskog (COL)

ST. LOUIS – VANCOUVER 2:5 (stav série: 0-1)

Obhajca titulu, ktorý hral bez Sammyho Blaisa, nevstúpil do prvého kola play-off tou správnou nohou. Hoci dvakrát v zápase zmazal jednogólovú stratu, do tretice sa mu to nepodarilo a Vancouver sa tešil z výhry 5:2. Bo Horvat strelil dva góly, víťazný vsietil Troy Stetcher a do čierneho sa trafili aj Elias Pettersson a J.T. Miller. Tanner Pearson a Brock Boeser si pripísali po dve asistencie, Jacob Markström urobil 29 zákrokov a Canucks využili tri presilovky. Bodoval aj Quinn Hughes, ktorý je ôsmym obrancom v histórii NHL s minimálne siedmimi bodmi v prvých piatich zápasoch play-off v kariére. David Perron vyrovnával v prvej tretine na 1:1, Jaden Schwartz v druhej na 2:2. Jordan Binnington inkasoval päť gólov z 22 striel. Tímy sa znova stretnú v piatok.

Schwartz sa zaskvel v úniku:

Jacob Markström, brankár Canucks: „Táto séria nebude ľahká. Bude to ešte skutočne náročné. St. Louis je skvelý tím a musíme počítať s tým, že na nás v druhom zápase vyjdu skutočne hladní. Musíme tiež vystupňovať našu hru a stavať na tom, čo sme začali.“

Brayden Schenn, útočník Blues: „Vedeli sme, že v tretej tretine musíme byť lepší. Neboli sme dostatočne. Nájdeme spôsob, ako na tomto zápase stavať a pokúsime sa nabudúce streliť nejaké góly aj v tretej tretine. Určite to dnes nie je výsledok, aký sme chceli.“

Hviezdy duelu: 1. T. Stecher, 2. B. Horvat, 3. J. Markström (všetci VAN)

Z. Chára (BOS) 25:30 0 0 0 -1 0 2 3
R. Pánik (WSH) 11:59 0 0 0 -1 2 1 6
T. Tatar (MTL) 13:04 0 0 0 0 0 0 1