26. 09.
«

Tatar zažiaril: Ukončil mlčanie a doviedol Habs k vyrovnaniu série

Jozef Struhár    |  15.08.2020
Tomáš Tatar ukončil bodové suchoty a dvoma gólmi pomohol Montrealu vyrovnať stav série. Richard Pánik sa opäť netešil z výhry, Andrej Sekera bol tiež na strane porazených.

Východná konferencia

PHILADELPHIA – MONTREAL 0:5 (stav série: 1-1)

Tomáš Tatar ukončil bodové mlčanie a dvoma gólmi doviedol Montreal k vyrovnaniu stavu série proti Philadelphii na 1:1 piatkovým víťazstvom 5:0, ktorým potešili aj absentujúceho trénera Claudea Juliena. Prvý gól strelil už po 62 sekundách hry, druhým počas presilovky v úvode druhej tretiny zvyšoval na 3:0. Stal sa prvou hviezdou zápasu. Dva góly strelil aj Jesperi Kotkaniemi, jeden pridal Joel Armia a Max Domi nazbieral tri asistencie. Svoje siedme čisté konto v kariére play-off vychytal Carey Price, ktorý zneškodnil všetkých 30 striel. Jeho náprotivok Carter Hart inkasoval štyri góly z 26 striel a v 38. minúte striedal. Brian Elliott následne zastavil päť zo šiestich striel. Tatar na bránu Flyers vyslal celkom tri strely a pripísal si aj jeden plusový bod a bodyček. Na ľade strávil necelých 15 minút a na trestnej lavici štyri za dva menšie tresty za hákovanie. Tretí zápas série je naplánovaný na nedeľu. Ten piatkový nedohral Travis Konecny, ktorého trafil puk do členku.

Prvý a druhý Tatarov gól v tohtoročnom play-off:

Kirk Muller, asistent trénera Canadiens: „Po zápase som si skontroloval telefón a Claude (Julien) bol jedným z prvých, čo gratulovali k veľkému víťazstvu. Pre Claude, som si istý, že počúva, toto víťazstvo je pre teba a tvoju rodinu.“

Alain Vigneault, tréner Flyers: „Dnes nám nakopali zadky v každom aspekte hry. Pracovali tvrdšie ako my, hrali lepšie ako my, vykonávali svoj plán lepšie ako my.“

Hviezdy duelu: 1. T. Tatar, 2. J. Kotkaniemi, 3. M. Domi (všetci MTL)

WASHINGTON – NY ISLANDERS 2:5 (stav série: 0-2)

Jean-Gabriel Pageau prihrával na dva dôležité góly v tretej tretine, aby pomohol Islanders k víťazstvu 5:2 a vedeniu 2:0 na zápasy v sérii prvého kola play-off proti Washingtonu hrajúcemu bez Nicklasa Bäckströma, ktorého nahradil Lars Eller. New York po prvej tretine prehrával o gól, ale v druhej dokázali stav zvrátiť Nick Leddy a Matt Martin. Alex Ovečkin svojím druhým gólom v zápase však stav ešte vyrovnal a so 67 gólmi v kariére sa osamostatnil na 20. mieste historického poradia. Nerozhodný stav trval len 15 sekúnd, keď Brock Nelson vsietil gól, ktorý bol nakoniec víťazný. V tretej tretine poistili výhru Cal Clutterbuck a Anders Lee, ktorý už skóroval do prázdnej brány. Semion Varlamov urobil 23 zákrokov, Braden Holtby o štyri viac. V drese Capitals si zahral zo Slovákov len Richard Pánik, ktorý sa prezentoval dvoma strelami na bránu počas 10 minút a 29 sekúnd v akcii. Ďalší zápas série sa odohrá v nedeľu. Islandera majú bilanciu 12-1 v sériách, v ktorých viedli 2:0.

Barry Trotz, tréner Islanders: „Hráme podľa našej identity. Boli to dva trochu odlišné zápasy, dnes to v sebe malo trochu viac plynulosti. Myslím si, že sme dobré, vyzreté mužstvo, ktoré sa nedá zastrašiť.“

Alex Ovečkin, kapitán Capitals: „Poznáme ich systém a všetci vieme, ako hrať proti takýmto tímom. Musíme hrať jednoducho lepšie. Máme veľa zručností. Máme v šatni veľa charakteru. Musíme to brať zápas po zápase. Zajtra si pozrieme video, zapracujeme na našich chybách, zabudneme na tento duel a pohneme sa ďalej. Ešte nič neskončilo.“

Hviezdy duelu: 1. N. Leddy (NYI), 2. J. Pageau (NYI), 3. A. Ovečkin (WSH)

COLORADO – ARIZONA 3:2 (stav série: 2-0)

Colorado dvakrát prišli o jednogólové vedenie, po tretíkrát si ho už dokázalo ustrážiť. Andre Burakovsky strelil víťazný gól menej ako tri minúty pred koncom tretej tretiny, aby jeho tím zvíťazil 3:2 a v sérii proti Arizone sa ujal vedenia už 2:0 na zápasy. Stalo sa po 10. raz v klubovej histórii, že víťazný gól v play-off padol menej ako tri minúty pred koncom normálneho hracieho času. V tomto roku sa to podarilo aj Nazemovi Kadrimu. Ten mal tentoraz tiež prsty v rozhodujúcom góle, keď Burakovsky dorazil do brány práve jeho zakončenie. Skórovali aj Nathan MacKinnon, ktorý bodoval v piatom zápase po sebe, a Tyson Jost. Philipp Grubauer čelil 30 strelám, z ktorých ho prekonali len Clayton Keller a Michael Grabner. Darcy Kuemper urobil 25 zákrokov a Coyotes sa prezentovali agresívnejším prejavom v útoku, ako v prvom zápase. Colorado hralo bez Joonasa Donskoia a zranil so mu aj Vladislav Namestnikov. Tímy na seba znova narazia už v sobotu.

Philipp Grubauer, brankár Avalanche: „Je to omnoho ľahšie, keď sú hráči zaangažovaní a držia ich strely vo väčšej vzdialenosti od brány. Dnes to bolo o trochu zložitejšie, ako v predošlom zápase, ale myslím si, že každý odviedol skvelú robotu a odkráčali sme s víťazstvom.“

Rick Tocchet, tréner Coyotes: „Som hrdý na to, ako chlapci hrali. Odpovedali, hrali na hrane. Takto musíme hrávať konzistentne. Odohrali sme dobrý zápas a mohli sme ho vyhrať. Nezískali sme výsledok, ktorý sme chceli, ale páčilo sa mi, ako sme hrali.“

Hviezdy duelu: 1. P. Grubauer, 2. N. MacKinnon, 3. A Burakovsky (všetci COL)

ST. LOUIS – VANCOUVER 3:4 PP (stav série: 0-2)

Bo Horvat otvoril i uzavrel skóre piatkového duelu. Prvý gól strelil po peknej individuálnej akcii v oslabení, druhý v šiestej minúte predĺženia, aby Vancouver víťazstvom 4:3 nad St. Louis zvýšil svoje vedenie v sérii proti obhajcovi titulu na 2:0. Horvat skóroval v treťom zápase po sebe, čo je najdlhšia séria hráča Canucks od play-off v roku 2011. Elias Pettersson, ktorý strelil gól a pridal asistenciu, zase bodoval v piatom zápase po sebe. Rovnako dlhú sériu ťahá aj Quinn Hughes, ktorý je šiestym obrancom nováčikom v histórii NHL, ktorý to dokázal. Z gólu sa tešil aj Tanner Pearson, dve asistencie zaznamenal Brock Boeser a 34 zákrokov urobil Jacob Markström. Prekonali ho Ryan O’Reilly, navrátilec do zostavy Sammy Blais a Jaden Schwartz, ktorý vynútil predĺženie sedem sekúnd pred koncom tretej tretiny. David Perron a Alex Pientrangelo zaznamenali po dve asistencie, Jordan Binnington kryl 21 striel. V závere narazil hlavou do hlavy Tyler Myers, ktorý predčasne zamieril do šatne Canucks a už sa nevrátil. Tretí zápas séria sa odohrá v nedeľu.

Pekný gól Horvata v oslabení a jeho rozhodujúci gól:

Tanner Pearson, útočník Canucks: „V predĺženie sme zareagovali dobre. Ten neskorý gól nás mohol položiť, ale dali sme sa v šatni znovu dokopy, vyšli na ľad silní a ukončili to.“

Craig Berube, tréner Blues: „Bolo tam veľa dobrých vecí, ale musíme obmedziť naše chyby a musíme brániť lepšie v oslabeniach alebo sa do nich jednoducho nedostávať. Teraz je to nepriazeň. Musíme zabojovať a vyhrať ďalší zápas.“

Hviezdy duelu: 1. B. Horvat (VAN), 2. J. Markström (VAN), 3. D. Perron (STL)

CALGARY – DALLAS 2:0 (stav série: 2-1)

Flames strelili gól v oslabení v druhom zápase play-off za dva dni, čo sa v histórii NHL stalo po deviaty raz a prvý od roku 2008, v ktorom to dokázalo San Jose. Gól Mikaela Backlunda bola nakoniec aj víťazný, keď Calgary porazilo Dallas 2:0, aby sa ujalo vedenia v sérii prvého kola 2:1 na zápasy aj bez absentujúceho Matta Tkachuka. Druhý gól pridal T.J. Brodie a čisté konto vychytal Cam Talbot, ktorý zastavil všetkých 35 striel a stal sa tretím brankárom Flames, ktorý v play-off zaznamenal viac ako jednu nulu v jednom play-off (ostatní dvaja sú Kiprusoff a Vernon). Anton Chudobin kryl 21 striel z 23. Slovenský obranca Andrej Sekera má za sebou ďalší ťažký zápas a napokon odohral len 10 minút s mínusovým bodom, blokom a dvoma bodyčekmi. V druhej polovici tretej tretiny nehral. Tímy si teraz dajú deň voľna a opäť sa stretnú v nedeľu.

Víťazný gól Backlunda v oslabení:

Geoff Ward, tréner Flames: „Cam (Talbot) bol fantastický. Bol dôvodom, prečo sme vyhrali dnešný zápas. Bol skutočne dobrý. Ani som nerozmýšľal, že by som zmenil pred dnešným duelom brankárov. Vedeli sme, že bude sebavedomý a bude za nás tvrdo bojovať, aby nám dal šancu vyhrať. A to určite urobil.“

Rick Bowness, tréner Stars: „Dnes sme pravdepodobne hrali lepšie, ako včera. Skutočne. Šance, ktoré sme mali, boli neskutočné. Talbot bol skvelý.“

Hviezdy duelu: 1. C. Talbot, 2. M. Backlund, 3. T. Brodie (všetci CGY)

T. Tatar (MTL) 14:45 2 0 2 +1 4 3 1
R. Pánik (WSH) 10:29 0 0 0 0 0 2 0
A. Sekera (DAL) 10:02 0 0 0 -1 0 0 2