20. 04.
21. 04.
«

Po zaváhaní Haláka i Černáka padol gól, no nakoniec sa mohli tešiť

V sobotu sa odohrali ďalšie štyri zápasy prvého kola, v ktorých sme videli aj troch Slovákov. A všetci sa tešili z výhier. Výhru oslávilo aj Vegas, ktoré má ako prvý tím v rukách postupový mečbal.

Východná konferencia

CAROLINA – BOSTON 1:3 (stav série: 1-2)

Jaroslav Halák rozohrával puk, ten zachytil Nino Niederreiter a v 47. minúte strelil kontaktný gól a zdramatizoval tretí zápas série, do ktorého sa vstupovalo za nerozhodného stavu 1:1 na zápasy. Aj napriek tomuto momentu sa nakoniec o kúsok bližšie k postupu priblížil Boston, ktorý sobotný duel vyhral 3:1 aj vďaka 29 zákrokom slovenského brankára. Do čierneho sa trafili Charlie Coyle v presilovke a Sean Kuraly v oslabení predtým, ako pridal poistku do prázdnej brány dvojbodový Brad Marchand. David Krejčí si pripísal dve asistencie. David Pastrňák opäť nehral, Halákovi po odchode Tuukku Raska z play-off kryl chrbát Dan Vladař. Český brankár v službách Hurricanes, Petr Mrázek, inkasoval dva góly z 38 striel. Dvakrát ho ohrozil aj Zdeno Chára, ktorý strávil na ľade 22 minút. Pripísal si aj plusový bod, bodyček a blok. Duel nedohral hviezdny útočník Caroliny Andrej Svečnikov, ktorému sa stal osudný súboj s Chárom pred bránou Haláka v tretej tretine. Štvrtý zápas série sa odohrá v pondelok.

Halákovo zaváhanie, Niederreiterov kontaktný gól:

Charlie Coyle, útočník Bruins: „Myslím si, že už viac hráčov nachádza svoje nohy a potom je jednoduchšie zostať v hre.“

Justin Williams, útočník Hurricanes: „Mali sme skutočne dobrú prvú tretinu. Potom neviem, čo sa stalo. Oni zatlačili naspäť, to oni robia. Sú majstrovským tímom. Majú to vo svojej identite. Majú veľa skúseností z play-off. My sme neboli pripravení zatlačiť naspäť.“

Hviezdy duelu: 1. Ch. Coyle, 2. B. Marchand, 3. D. Krejčí (všetci BOS)

COLUMBUS – TAMPA BAY 2:3 (stav série: 1-2)

Brayden Point a Victor Hedman skórovali v druhej tretine a Tampa Bay si ubránila v tretej tretine tesné vedenie, aby sa vďaka víťazstvu 3:2 opäť ujala vedenia v sérii proti Columbusu, tentoraz 2:1 na zápasy. Point bodoval v šiestom zápase po sebe od začiatku play-off, čo sa klubovej histórii ešte nestalo. Alex Killorn otvoril skóre zápasu a Andrej Vasilevskij musel urobiť len 15 zákrokov. Lightning prestrieľali Blue Jackets 16:4 v druhej tretine a 10:3 v tretej. Celkovo smerovalo na Joonasa Korpisala 34 striel. Z jeho spoluhráčov vyrovnal stav na 1:1 Riley Nash, ktorý potom asistoval aj pri kontraktom góle Erica Robinsona v úvode tretej dvadsaťminútovky. Columbus mrzia štyri nevyužité presilovky. Z víťazstva mal radosť aj Erik Černák, ktorý bol s časom 21:45 tretím najvyťažovanejším hráčom tímu. Predviedol štyri bodyčeky a pripísal si jeden mínusový bod, keď po jeho zaváhaní vyrovnal Nash stav zápasu. Tímy sa opäť stretnú po dňovej pauze v pondelok.

Nash vyrovnal na 1:1 po zaváhaní Černáka:

Brayden Point, útočník Blue Jackets: „Môžeme si z tohto zápasu podniesť pozitíva, ale musíme si uvedomiť, že sú to len dve víťazstvá. Nemôžeme byť prehnane nadšení.“

Gustav Nyquist, útočník Blue Jackets: „Bude to vyrovnaná séria až do jej konca, takže my sa len musíme pohnúť ďalej, zabudnúť na tento duel a pripraviť sa na ďalší.“

Hviezdy duelu: 1. V. Hedman (TBL), 2. B. Point (TBL), 3. G. Nyquist (CBJ)

ARIZONA – COLORADO 4:2 (stav série: 1-2)

Darcy Kuemper zneškodnil 49 striel, aby doviedol Arizonu k prvej výhre v play-off a k zníženiu stavu série na 1:2. Už v prvej tretine stanovil klubový rekord s 20 zákrokmi v jednej tretine play-off. Predošlý rekord vlastnil on s 19 zákrokmi zo zápasu predkola proti Nashvillu. V ňom si vytvoril osobné maximum so 49 zákrokmi, ktoré v sobotu vyrovnal. Derek Stepan a Brad Richardson sa trafili do čierneho, Taylor Hall a Lawson Crouse pridali góly do prázdnej brány a Coyotes zdolali Avalanche 4:2 aj vďaka 27 blokom. Colorado poslalo tentoraz do brány Pavla Francouza, ktorý zastavil 19 striel. Andre Burakovsky a Mikko Rantanen strelili góly denverského tímu, ktorému sa do zostavy vrátil Joonas Donskoi. Zápas číslo štyri sa odohrá v pondelok.

Darcy Kuemper, brankár Coyotes: „Ja sa snažím zamerať na najbližšiu strelu a na najbližší zákrok. Dnes sme odviedli skutočne dobrú robotu v bránení. Bránili sme skutočne dobre ako jeden tím. Každý bol do toho zaangažovaný a to vám situáciu uľahčuje.“

Jared Bednar, tréner Avalanche: „Nemyslím si, že sme strieľali puk tak dobre. Nevyužili sme niekoľko šancí, no musíme nájsť spôsob, ako Kuemperovi trochu viac zatieniť výhľad. Ak vidí puk, zastaví ho.“

Hviezdy duelu: 1. D. Kuemper (ARI), 2. C. Garland (ARI), 3. N. MacKinnon (COL)

CHICAGO – VEGAS 1:2 (stav série: 0-3)

Marc-Andre Fleury vo svojom prvom štarte v prvom kole play-off urobil 26 zákrokov, aby doviedol Vegas k výhre 2:1 nad Chicagom, po ktorej má nevadský tím v rukách postupový mečbal za stavu série 3:0 na zápasy. William Karlsson v oslabení a Patrick Brown strelili góly tímy, ktorý bude mať šancu postúpiť do druhého kola už v nedeľu. Tímy, ktoré vedú v sérii play-off 3:0, nakoniec postúpia v 97,9 % prípadoch. Fleury sa s 80. výhrou v play-off vyrovnal na šiestom mieste historického poradia ligy Kenovi Drydenovi. Zápas zdramatizoval v tretej tretine Olli Määttä, Corey Crawford kryl 24 striel. Raz ho ohrozil Max Pacioretty, ktorý sa vrátil do zostavy Golden Knights. Chýbali v nej Paul Stastny a Tomáš Nosek. Vegas sa stalo tretím tímom od roku 2000, ktorý vyhral prvých šesť zápasov v play-off.

Karlsson otvoril v oslabení skóre zápasu:

Marc-Andre Fleury, brankár Golden Knights: „Nebudem vám klamať, bol som trochu nervózny a mal som v bruchu motýľov. Zistil som, že som takéto veci zvládal lepšie, keď som bol mladší. Tento zápas pre mňa znamenal veľa a je veľká vec, že vedieme už 3:0. Snažil som sa zastaviť vždy tú najbližšiu strelu a vyšlo to.“

Jonathan Toews, kapitán Blackhawks: „Prehrávame o tri zápasy, takže zajtra budeme musieť vyhrať, ak chceme zostať nažive. Taká ja realita. Dnes sa nám nedarilo streliť gól. Zajtra budeme musieť veriť, že sa nám to podarí.“

Hviezdy duelu: 1. M. Fleury (VGK), 2. P. Brown (VGK), 3. C. Crawford (CHI)