29. 03.
30. 03.
«

Sekera sa tešil z vyrovnania. Fehérváry s Pánikom koketujú s vyradením

Len jeden zo štyroch Slovákov v akcii sa v nedeľu tešil z víťazstva - Andrej Sekera. Ani jeden z nich nebodoval. Hetrik dosiahol Joe Pavelski a Vegas premárnilo prvý postupový mečbal.

Východná konferencia

NY ISLANDERS – WASHINGTON 2:1 PP (stav série: 3-0)

Jakub Vrána mal v predĺžení veľkú šancu na rozhodnutie, ale nepremenil ju. Vzápätí sa zo svojej príležitosti nemýlil Mathew Barzal, ktorý rozhodol v piatej minúte nadstaveného času o výhre Islanders 2:1 nad Washingtonom v treťom zápase série prvého kola play-off, po ktorom newyorský tím vedie už 3:0 na zápasy. Anders Lee otvoril skóre v prvej tretine a Semion Varlamov kryl 22 striel. Ako jediný ho v druhej tretine, počas presilovky, prekonal krajan Jevgenij Kuznecov. Braden Holtby opustil duel s 32 zákrokmi. V akcii sme videli aj Slovákov Richarda Pánika a Martina Fehérváryho. Útočník odohral deväť minút a 18 sekúnd s jednou strelou a jedným mínusovým bodom. Obranca strávil na ľade 11 a pol minúty a predviedol jeden bodyček. Ich tím bude bojovať o prežitie v utorok, keď sa odohrá štvrtý zápas série.

Rozhodujúci gól Barzala:

Anders Lee, kapitán Islanders: „Nie je ťažší zápas ako ten, v ktorom môžete uzavrieť sériu, a nebude to iné ani v štvrtom zápase tejto série. Bude to náročný zápas. Dnes sme hrali dobre a boli sme schopní vyhrať, ale stále máme pred nami veľa práce, aby sme hrali správne.“

Alex Ovečkin, kapitán Capitals: „Myslím si, že sme dnes odohrali celkom dobrý zápas. Nezískali sme želaný výsledok, ale som si istý, že v ďalšom zápase to bude iné. Teraz nebudeme mať čo stratiť. Budeme musieť vyjsť, hrať a nemyslieť na stav série. Máme skúsenosti a pár tímov sa už dokázalo vrátiť, keď prehrávali 0:3. Veríme si.“

Hviezdy duelu: 1. M. Barzal (NYI), 2. R. Pulock (NYI), 3. J. Carlson (WSH)

MONTREAL – PHILADELPHIA 0:1 (stav série: 1-2)

Carter Hart eliminoval všetkých 23 striel, Jakub Voráček skóroval v šiestej minúte prvej tretiny a Philadelphia zdolala Montreal futbalovo 1:0, aby sa opäť ujala vedenia v sérii, tentoraz 2:1 na zápas. Hart vychytal svoje prvé čisté konto v play-off po tom, čo v predošlom zápase musel striedať, keď inkasoval štyri góly z 26 striel. Vo veku 22 rokoch a 3 dňoch sa stal najmladším brankárom v klubovej histórii s nulou v play-off. Jeho náprotivok, Carey Price, predviedol 19 zákrokov. Jeho tím mal v zakončení smolu, keď päťkrát trafil tyčku. Jesperi Kotkaniemi dokonca dvakrát. Slovenský útočník Tomáš Tatar odohral 16 a štvrť minúty. Ďalší zápas odohrajú tímy medzi sebou v utorok.

Carter Hart, brankár Flyers: „Všetci sme zareagovali. Vedeli sme, že zápas číslo 2 nebol náš najlepší, nebol ani blízko k tomu, čoho sme schopní. Bolo dôležité vyjsť a stanoviť tón hry už skoro tým prvým gólom, ktorý bol jediným gólom zápasu. Potom sme pokračovali v boji a zdolali sme ich pracovitosťou.“

Brendan Gallagher, útočník Canadiens: „Oni našli spôsob, ako streliť gól, my sme neboli schopní prekonať ich brankára. V prvej tretine na náš vyšli tvrdo a tlačili, čo sa očakávalo. Potom boli šance na oboch stranách. My sme len neurobili dostatočne dobrú prácu v tom, aby sme prekonali ich brankára.“

Hviezdy duelu: 1. C. Hart (PHI), 2. I. Provorov (PHI), 3. S. Weber (MTL)

CALGARY – DALLAS 4:5 PP (stav série: 2-2)

Alexander Radulov skóroval v 17. minúte predĺženia, aby Dallas výhrou 5:4 vyrovnal stav série proti Calgary na 2:2. Joe Pavelski dosiahol svoj prvý hetrik v play-off v kariére, pričom ho spečatil len 12 sekúnd pred koncom tretej tretiny vyrovnávajúcim presným zásahom. Skóroval aj Denis Gurianov, John Klignberg nazbieral tri asistencie a Anton Chudobin urobil 36 zákrokov. Sam Bennett ho prekonal dvakrát a pripísal si aj asistenciu. Skórovali aj Johnny Gaudreau a Tobias Rieder, ktorý tretím gólom v oslabení v tomto play-off vyrovnal ligový rekord. Cam Talbot predviedol 57 zákrokov, čo je druhý najvyšší počet v klubovej histórii v play-off. Rejean Lemelin ich v roku 1981 urobil až 61. Oba tímy strelili po dva presilovkové góly. Slovenský obranca Andrej Sekera zaznamenal jednu strelu a jeden mínusový bod počas necelých 11 minút, ktoré strávil v akcii. Piaty duel série sa odohrá v utorok.

Radulovov víťazný teč:

Joe Pavelski, útočník Stars: „Trvalo nám, kým sme zápas vyrovnali, ale nikdy sme necítili, že nevyhráme, keď sme vynútili to predĺženie. Bolo tam dnes pár dôležitých akcií a ocitli sme sa dnes na tej správnej strane.“

Sam Bennett, útočník Flames: „Treba mať krátku pamäť. Musíme si z toho vziať, čo treba, a ísť ďalej. Je to 2:2 a v sérii sa stretli dva dobré tímy. Je to play-off, je to vzrušujúci hokej. Nebudeme na tom lipnúť.“

Hviezdy duelu: 1. J. Pavelski (DAL), 3. S. Bennett (CGY), 3. J. Klingberg (DAL)

CHICAGO – VEGAS 3:1 (stav série: 1-3)

Corey Crawford predviedol 48 zákrokov – najviac v kariére v zápase play-off bez predĺženia, aby Chicago zdolalo Vegas 3:1 a udržalo sa nažive znížením stavu série na 1:3. Drake Gaggiula, Matthew Highmore a Alex DeBrincat sa tešili z gólov, aby Blackhawks ušetrili Golden Knights prvú prehru v tejto dohrávke. Jediný gól favorizovaného tímu dosiahol Shea Theodore, zatiaľ čo Robin Lehner kryl 22 z 24 striel. DeBrincat pečatil výhru strelou do prázdnej brány. Zápas číslo päť sa odohrá v utorok a tímy, ktoré vedú 3:1 na zápasy v ňom uspejú v 56,4 % prípadov. Kirby Dach sa v nedeľu stal druhým tínedžerom v histórii Chicaga s piatimi asistenciami v jednom play-off, napodobnil Eddieho Olzcyka, ktorý na to potreboval 18 zápasov. Asistenciu si pripísal aj Duncan keith, ktorý ich už má v kariére 68 – osamostatnil sa na piatom mieste klubového poradia.

Corey Crawford, brankár Blackhawks: „Máme veľa zručností, dokážeme strieľať góly, dokážame hrať rýchly hokej a teraz, keď sme získali toto víťazstvo, musíme si toto momentum preniesť do ďalšieho duelu. Máme tu niekoľko skvelých mladíkov spolu s hráčmi, ktorí tu už nejaký piatok sú. Naše šance sa mi páčia.“

Nate Schmidt, obranca Golden Knights: „Nie sú tímom, ktorý sa len tak vzdá, vzhľadom na históriu hráčov, ktorých tam majú. Chcete takýto zápas vyhrať, ale nálada v šatni je taká, že ak budeme pokračovať v takejto hre aj v piatom zápase, tak si dáme veľké šance na víťazstvo.“

Hviezdy duelu: 1. C. Crawford (CHI), 2. M. Highmore (CHI), 3. S. Theodore (VGK)

VANCOUVER – ST. LOUIS 2:3 PP (stav série: 2-1)

Brayden Schenn v 16. minúte predĺženia rozhodol o výhre St. Louis 3:2 nad Vancouverom v treťom zápase série prvého kola, po ktorom obhajca titulu znížil jej stav na 1:2. Zvyšné góly padli v druhej tretine. Skóre stretnutia otvoril v presilovke J.T. Miller, no Justin Faulk a David Perron ho dokázali otočiť. Pred odchodom do šatne stav vyrovnal dvojbodový Elias Pettersson. K prvej výhre v dohrávke doviedol Blues Jake Allen, ktorý dostal prednosť v bráne. Kryl 39 striel. Jacob Markström urobil 46 zákrokov. Quinn Hughes asistoval, aby vyrovnal najdlhšiu bodovú sériu obrancu nováčika v histórii play-off – šesťzápasovú, ktorú v minulosti ťahali aj Al MacInnis a Zarley Zalapski. Canucks v zápase chýbal Tyler Myers, Blues Vladimir Tarasenko a Alex Steen. Štvrtý duel medzi týmito tímami sa odohrá už v pondelok.

Schenn si prvý gól v play-off nechal na dôležitý moment:

Hviezdy duelu: 1. B. Schenn (STL), 2. J. Markström (VAN), 3. E. Pettersson (VAN)

M. Fehérváry (WSH) 11:31 0 0 0 0 0 0 1
R. Pánik (WSH) 09:18 0 0 0 -1 0 1 0
A. Sekera (DAL) 10:48 0 0 0 -1 0 1 0
T. Tatar (DET) 16:14 0 0 0 0 0 0 0