23. 04.
24. 04.
«

Halák, Chára i Černák majú postup na dosah, Košičan lídrom duelu

Pondelok bol pre slovenských zástupcov úspešný – všetci traja sa tešili z víťazstiev, ktoré priblížili ich tímy k postupu na rozdiel jednej výhry. Podobne ako Boston a Tampa dopadlo aj Colorado.

Východná konferencia

COLUMBUS – TAMPA BAY 1:2 (stav série: 1-3)

Andrej Vasilevskij urobil 28 zákrokov a doviedol Tampu Bay k výhre 2:1 nad Columbusom, po ktorej má floridský tím v rukách postupový mečbal za stavu 3:1 na zápasy. Všetky tri góly zápasu padli v úvode druhej tretiny. Skóre otvoril druhým najrýchlejším gólom od štartu tretiny v klubovej histórii Barcley Goodrow (v čase 0:16), na ktorého nadviazal Yanni Gourde. Obaja si pripísali aj po asistencii. Kontaktný gól vsietil navrátilec do zostavy Cam Atkinson a Joonas Korpisalo kryl 20 striel. V akcii bol aj slovenský obranca Erik Černák, ktorý odohral niečo cez 19 minút. Prezentoval sa jedným bodyčekom a zápas viedol s piatimi blokmi. Piaty zápas série je na programe v stredu. Lightning majú bilanciu 6-0 v sériách, v ktorých viedli 3:1 a päť ukončili už v piatom zápase.

Gourde usmernil puk do brány a rozhodol zápas:

Blake Coleman, útočník Lightning: „Každý zápas je boj a neočakávam nič iné ani v ďalšom priebehu série. Nie sú tímom, ktorý to zabalí. Vedieme 3:1, je to skvelé, ale neznamená to nič, ak sa nepostaráme o našu prácu. Musíme sa teraz koncentrovať na ďalší zápas. Nepochybujem, že naň budeme pripravení. “

John Tortorella, tréner Blue Jackets: „Nemôžete byť frustrovaní. Sme stále v sérii. Musíme byť len pripravený na ďalší zápas. Potrebujeme urobiť pár veľkých ofenzívnych akcií a streliť nejaké góly. Necítiť frustráciu, len sa musíme pripraviť na ďalší zápas.“

Hviezdy duelu: 1. Y. Gourde (TBL), 2. B. Goodrow (TBL), 3. Z. Werenski (CBJ)

CAROLINA – BOSTON 3:4 (stav série: 1-3)

Boston zmazal dvojgólovú stratu v rozmedzí necelých siedmich minút tretej tretiny, aby zdolal Carolinu 4:3 a zvýšil svoje vedenie v sérii na 3:1 na zápasy. Stalo sa pritom po 11. raz v klubovej histórii, čo otočil zápas play-off s viacgólovou stratou v tretej tretine. Cestu za obratom začal Jake DeBrusk, ktorý neskôr strelil aj víťazný gól. Strelecky sa presadili aj dvojgólový Connor Clifton a Brad Marchand. Ondřej Kaše nazbieral dve asistencie a Jaroslav Halák urobil 16 zákrokov a stal sa prvým brankárom Bruins od roku 2012, ktorý dokázal v play-off štartovať v dvoch zápasoch po sebe a nevolal sa Tuukka Rask. Prekonali ho Justin Williams, Jordan Martinook a Teuvo Teräväinen. Všetky góly zápasu padli pri hre piatich proti piatim. James Reimer ho opustil s 29 zákrokmi. Zdeno Chára na jeho bránu vyslal jednu strelu počas 19 minút, ktoré strávil v akcii. Pripísal si aj plusový bod a urobil tri bodyčeky. Jeho tím sa pokúsi spečatiť postup v stredu. Či bude Hurricanes k dispozícii Jordan Staal je otázne, pretože pondelkový duel nedohral po bodyčeku Charlieho McAvoya.

Bruins strelili štyri góly po sebe:

Brad Marchand, útočník Bruins: „V kabíne máme veľa charakteru. Neplánovali sme sa vrátiť do hry v prvej minúte tretej tretiny. Vždy hovoríme, že je to proces. Staviame na každom striedaní. A to sme aj robili. Neustále sme do toho vkladali našu vôľu a hrali našu hru.“

Justin Williams, útočník Hurricanes: „Úprimne, tá tretia tretina bola až taká zlá, ako som nás videl hrať. Musíme si to priznať. Skutočne, celá tá tretina nebola určite taká, na čo sme zvyknutí.“

Hviezdy duelu: 1. J. DeBrusk (BOS), 2. C. Clifton (BOS), 3. J. Williams (CAR)

ARIZONA – COLORADO 1:7 (stav série: 1-3)

Darcy Kuemper na všetko nestačí. Po úctyhodných výkonoch inkasoval v pondelok štyri góly z 22 striel a po dvoch tretinách musel striedať. Colorado následne prekonalo trikrát z ôsmich striel aj Anttiho Raantu, aby jasným víťazstvom 7:1 získalo postupový mečbal. Sedem gólov v zápase play-off strelilo po prvýkrát od roku 2002. Nazem Kadri strelil dva góly a pridal asistenciu, Cale Makar, Matt Calvert a Mikko Rantanen zaznamenali po góle a asistencii, do čierneho sa trafili aj Matt Nieto a Joonas Donskoi. Gabriel Landeskog a Nathan MacKinnon nazbierali po dve asistencie a Philipp Grubauer kapituloval len raz z 15 striel, keď na neho našiel recept Jakob Chychrun v presilovke. Avalanche využili až tri početné prevahy a s vedením 3:1 na zápasy vstúpia do stredajšieho zápasu číslo päť. MacKinnon momentálne ťahá sedemzápasovú bodovú sériu od začiatku dohrávky, čo sa mu podarilo ako piatemu hráčovi v histórii organizácie. Rekord drží Joe Sakic s 10 zápasmi. Pondelkový duel nedohrali Conor Garland z Arizony a Andre Burakovsky z Colorada.

Makarov individuálny výjazd zakončený gólom:

Matt Calvert, útočník Avalanche: „Boli sme hladní. V treťom zápase sme mali veľmi veľa šancí. Bolo fajn, že sme tentoraz skórovali už na začiatku a rozbehli sa. Dnes to bol plný tímový výkon a užívali sme si strieľanie dôležitých gólov.“

Oliver Ekman-Larsson, kapitán Coyotes: „Samozrejme, že toto nie je dostatočne dobrý spôsob, ako prísť do zápasu za stavu 1:2 na zápasy, keď sme mali príležitosť stav vyrovnať a bol to dôležitý zápas. Neboli sme dostatočne dobrí. Musíme robiť lepšiu prácu v bránení. Dnes sme brankárov nechali v štichu.“

Hviezdy duelu: 1. N. Kadri, 2. C. Makar, 3. M. Rantanen (všetci COL)

VANCOUVER – ST. LOUIS 1:3 (stav série: 2-2)

Ryan O’Reilly strelil dva góly, vrátane víťazného, a pridal aj prihrávku, aby doviedol St. Louis k výhre 3:1 nad Vancouverom, po ktorej je stav série prvého kola play-off nerozhodný 2:2 na zápasy. O’Reilly, ktorý v nedeľu zaznamenal dve asistencie, sa stal prvým hráčom St. Louis od roku 1999, ktorý bol v dvoch zápasoch play-off hraných v dvoch dňoch po sebe viacbodový. Alex Pietrangelo tiež skóroval a pridal aj asistenciu, David Perron ich nazbieral dve. V bráne Blues stál v druhom zápase po sebe Jake Allen, ktorý tentoraz kryl 22 striel. Ako jediný ho prekonal J.T. Miller, ktorý v úvodnej minúte druhej tretiny vyrovnal stav na 1:1. Jacob Markström opustil duel s 34 zákrokmi. Prvý a posledný gól inkasoval počas oslabenia. Piaty duel série sa odohrá v stredu.

O’Reillyho víťazný gól:

Ryan O'Reilly, útočník Blues: „Bolo fajn zapísať sa dnes na listinu strelcov. Ofenzívne som toho veľa netvoril, takže ma to potešilo. Je to však len jeden zápas. Musím byť konzistentnejší.“

J.T. Miller, útočník Canucks: „Oni blokujú veľa striel a študujú našu hru. Vedia už, čo budeme robiť. Boli sme blízko k tomu, aby sme viedli 3:0. Dnes to v hre piatich proti piatim bolo 1:1. Nie je to tak, že by sme dostávali príučku. Majú dobrý tím, my máme dobrý tím. Bude to ťažká, dlhá séria.“

Hviezdy duelu: 1. R. O’Reilly (STL), 2. A. Pietrangelo (STL), 3. J. Markström (VAN)